Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W niedzielę popełniłem IC 2118 Canonkiem 200 mm, wyszło tak sobie: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/25050-ic-2118-głowa-wiedźmy/

W poniedziałek użyłem Samyanga 135 mm (40 klatek po 180s, f/2.8) i jest chyba ciut lepiej, choć do ideału wciąż sporo brakuje.  

1279763816_wiedzmasamy.thumb.jpg.bae3b4768e53ce57fd79d4ee24367680.jpg

Mam krótkie ekspozycje na M42 i może coś podziałam z tym przepalonym centrum, niemniej nawet przy 30 sekundach na f/2.8 ten obszar jest jasną plamą. 

Niestety złapałem tylko dwie godziny materiału, bo sesję mogłem zacząć dopiero o 22, a po północy Orion dość mocno obniżył swe loty nad horyzontem, wszedł w strefę LP (co widać w dole kadru, po prawej szczególnie) i trzeba było kończyć.  Zmarzłem, bo mróz był dwucyfrowy.  Jednym z celów było złapanie tej "przedłużki" na południe od samej Glowy, co się z grubsza udało. Podziwiam kolegów, którzy z takiej ilości klatek potrafią wyciągnąć sporo więcej. 

Miłego oglądania, można krytykować, a jeszcze lepiej doradzać co poprawić (prócz większej ilości materiału). 🙂

• Like 9
Odnośnik do odpowiedzi

Miotła fajna, niewymuszona. Chyba trochę niebieski za mocno wytargałeś, bo nawet mniejsze błękitne gwiazdki są lekko "utopione" w otoczkach.  Centrum M42 jest ultra jasne, można zejść niżej z ISO żeby mieć większy zakres dynamiki, albo robić mocno krótkie. Potem na spokojnie się poskłada 🙂 

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki, z tym że to głowa, nie miotła. 😉

Fakt, niebieskiego wypada nieco zdjąć, zresztą zamierzam podejść jeszcze raz do obróbki, z uwzględnieniem podmiany centrum M 42. Zrobiłem 10 ekspozycji po 30 s na ISO 1600, ale i tak jest tam za jasno, trzeba będzie faktycznie zejść na niższe ISO. Jak zestackowałem te krótkie klateczki wyszło coś takiego:

261891867_orion30.thumb.jpg.020cde422b1b679dbbb3e00f1335c6a4.jpg

Obrazek taki, hmm,  bliższy wizualowi, dobrze oddaje różnice w jasności poszczególnych obiektów w kadrze. 😉

• Like 4
Odnośnik do odpowiedzi

Wyrzeźbiłem jeszcze wersję light (mniej ciągniętą i delikatnie tylko odszumioną), na której przećwiczyłem proces podmiany prześwietlonych partii obrazu (czyli M 42/43). Na razie wyszło trochę nieudolnie, ale... 😉

1942100266_wiedzmalightpopr.thumb.jpg.8f5ec3b86fe92a5e218a7d172ab2245c.jpg

• Like 4
Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, lukost napisał:

Dzięki, z tym że to głowa, nie miotła. 😉

Fakt, niebieskiego wypada nieco zdjąć, zresztą zamierzam podejść jeszcze raz do obróbki, z uwzględnieniem podmiany centrum M 42. Zrobiłem 10 ekspozycji po 30 s na ISO 1600, ale i tak jest tam za jasno, trzeba będzie faktycznie zejść na niższe ISO. Jak zestackowałem te krótkie klateczki wyszło coś takiego:

261891867_orion30.thumb.jpg.020cde422b1b679dbbb3e00f1335c6a4.jpg

Obrazek taki, hmm,  bliższy wizualowi, dobrze oddaje różnice w jasności poszczególnych obiektów w kadrze. 😉

Tak faktycznie blizej wizualowo 🙂Rozumiem, że to też 135 mm tylko bez cropa?

Odnośnik do odpowiedzi