Skocz do zawartości

Dawne, zapomniane miejsce


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Damian P. napisał:

okrągła, słaba poświata galaktyki IC 342

Widziałem ją w 16x80, ale w 10x50 trzeba mieć chyba kocie oczy i idealne warunki. Ale było widać łańcuszek gwiazd na tle poświaty?

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super mini relacja, krótko zwięźle i na temat. Do tego czuć "jakość" obserwacji ? 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo wszystkim za miłe słowa - tym bardziej, że trochę się wahałem, czy wrzucać ten króciutki opis:)

3 godziny temu, polaris napisał:

Ale było widać łańcuszek gwiazd na tle poświaty?

Przyznam, że się nie przyjrzałem temu. Jednak z tego, co widzę na Sky-map.org (i Stellarium), to nie było za bardzo szans; z tego charakterystycznego łańcuszka, dla lornetki 10/50 dostępna jest jedynie jedna gwiazda - około 10.8 mag. Następna, słabsza, ma wartość około 11.8 mag, więc pod moim niebem raczej byłaby poza zasięgiem. Może udałoby mi się tę gwiazdę wyłapać w dobrej jakości 15/70 - kiedyś widziałem SkyMasterem 15/70 gwiazdę 11.75 mag, ale to już nie ten sam SkyMaster i go praktycznie nie używam.

To były obserwacje z fotela, ale bez żurawia, jedynie podpierając łokcie. Następnym razem przyjrzę się IC 342 w 10/50 już z żurawia.

Edytowane przez Damian P.
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, lukost napisał:

Damian, weź Ty sobie lepiej przypomnij w jakim zapomnianym miejscu schowałeś teleskop. ?

Teleskop stoi w domu:) Mijam go codziennie i nawet go wyczyściłem mokrymi chusteczkami na święta. A co do obserwacji, to niestety, ale miniony rok był w zasadzie rokiem pustki:( Ostatni raz przez teleskop obserwowałem Marsa, a było to 23 września. Wcześniej, normalne obserwacje były chyba w marcu:/ Mam nadzieję, że w tym roku będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Damian P. napisał:

Dziękuje bardzo wszystkim za miłe słowa - tym bardziej, że trochę się wahałem, czy wrzucać ten króciutki opis:)

Przyznam, że się nie przyjrzałem temu. Jednak z tego, co widzę na Sky-map.org (i Stellarium), to nie było za bardzo szans; z tego charakterystycznego łańcuszka, dla lornetki 10/50 dostępna jest jedynie jedna gwiazda - około 10.8 mag. Następna, słabsza, ma wartość około 11.8 mag, więc pod moim niebem raczej byłaby poza zasięgiem. Może udałoby mi się tę gwiazdę wyłapać w dobrej jakości 15/70 - kiedyś widziałem SkyMasterem 15/70 gwiazdę 11.75 mag, ale to już nie ten sam SkyMaster i go praktycznie nie używam.

To były obserwacje z fotela, ale bez żurawia, jedynie podpierając łokcie. Następnym razem przyjrzę się IC 342 w 10/50 już z żurawia.

Pisać jak najbardziej! Takie opisy zachęcają leniwych albo nowych użytkowników ,żeby ruszyć tyłek wziąć lornetke albo telekop i iść pooglądac. Sam spojrzałem dwa dni temu pomimo mrozu na okolice Rozety i M42, i Żłóbek .dziś chmury i sypie ale się człowiek nakręcił ,żeby poszukac obiektów z tego opisu . 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wtedy też było pomarańczowo i trochę przez cienkie chmury. Merkury był poniżej i na lewo (na południowy wschód) od Jowisza. Saturn miał być nisko po prawej, ale nie było nic. Robiłem wtedy trochę zdjęć, ale nic za bardzo nie wyszło, tylko jedna, na której widać w miarę Jowisza, a Merkurego można się tylko domyślać. 

 

P1120857.thumb.JPG.4c84564cfd6b3fe6c85d549b50617427.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 13.01.2021 o 18:43, Damian P. napisał:

Następnym razem przyjrzę się IC 342 w 10/50 już z żurawia.

No wiec przyjrzałem się wczoraj, po godzinie 18, jednak trzeba będzie chyba poczekać na odwilż. Wyszedłem tylko w celu sprawdzenia IC 342, bo mimo śniegu, wydawało się, że niebo będzie niezłe (był duży mróz), niestety było średnio. Ale wspomnę o podejściu, bo może będzie potem do czego porównać.

Musiałem wspomóc się latarką, by zawiesić lornetkę na żurawiu, więc gdy chwilę później skierowałem sprzęt na NGC 188, niczego oczywiście tam nie było. Potem poszedłem do ciemnego garażu, by zaadaptować wzrok. Widziałem stamtąd prostokąt światła od wejścia, jednak z każdą minutą światło wlewało się głębiej do środka i po kilkunastu minutach sięgało kilka metrów w głąb, aż do miejsca, w którym siedziałem. Ze środka widziałem już wtedy bez trudu na śniegu sylwetkę krzesła i żurawia, jakieś dwadzieścia metrów dalej, a za nimi pola i mały las. Z garażu wychodziło się w dość jasną noc, jednak nie tak jasną jak wtedy, gdy są chmury (wtedy przypomina to bardziej szary, bardzo mroczny dzień). Gromada NGC 188 była już widoczna w 10/50, jednak dość słabo i chyba tylko to, że wiem, gdzie dokładnie się znajduje, pozwoliło mi zobaczyć okrągłą poświatę. Potem znalazłem Kaskadę Kemble'a, gwiazdę BE Cam i dalej, parkę jaśniejszych słońc i było tam słabe pojaśnienie, poniekąd podobne do NGC 188. Przez kolejne kilka-kilkanaście minut starałem się wypatrzeć różne gwiazdy w okolicy pojaśnienia, ale jedyne, które zapamiętałem i widziałem na sto procent, tworzyły pewien wąski latawiec z ogonkiem; słońca te miały jasności od 9.30 do 10.50mag i żadna z tych gwiazd nie wchodzi w skład "sznureczka". Nie upewniłem się co do innych, słabszych gwiazd. Pojaśnienie wydawało się być gdzieś przy gwiazdce 10.45mag.
Potem próbowałem ustalić zasięg gołym okiem, ale robiło się zimno w nogi i ostatecznie nie upewniłem się co do większego zasięgu niż 6mag, niemniej na pewno trochę musiał przekraczać, bo gwiazdy 6mag nie były na granicy widoczności. Wydawało mi się, że widziałem w pewnym miejscu gwiazdkę i po powrocie okazało się, że jest tam taka o jasności 6.60mag, ale ostatecznie nie jestem jej do końca pewny. W normalne noce bez śniegu, gwiazdy 6.60 mag widuję prawie zawsze. Ciekawi mnie w jakim stopniu śnieg wpłynął na obserwacje. Do końca obserwacji IC 342 mogło minąć już z pół godziny, ale czy wzrok mógł się zaadaptować sensownie w tym otoczeniu?

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Damian P. napisał:

ale czy wzrok mógł się zaadaptować sensownie w tym otoczeniu?

Sądzę, że nie. Wczoraj byłem na obserwacjach i praktycznie wszystko dookoła siebie widziałem, nawet latarki nie musiałem zbyt często używać. A zazwyczaj mam tak ciemno, że muszę się skupić by trafić ręką po okular na półeczce.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Damian P. napisał:

Ciekawi mnie w jakim stopniu śnieg wpłynął na obserwacje.

Ja też wczoraj wyskoczyłem, jak się później okazało, tylko na krótko. Dopóki byłem w domu zapowiadało się fajnie, mróz  - chyba z 13 stopni, niebo czyściutkie, myślę: złapię z godzinę przed wschodem Księżyca, a nawet jak będzie jeszcze niziutko. Gdzie tam... zanim łysol jeszcze się pokazał, niebo w kierunku SE było ledwo szare, a jak już był parę stopi nad horyzontem, ciężko było mi zobaczyć gwiazdy ok. 4mag. Więc śnieg+nawet mały Księżyc, to bardzo zła kombinacja ?. Ale zauważyłem coś jeszcze, jakoś tak mi dziwnie błyszczała elewacja domu, okazało się że była cała pokryta szronem a kiedy zapaliłem latarkę, w powietrzu unosiło się mnóstwo drobnych kryształków. Zapewne to drugie zjawisko rozpraszało każde możliwe światło psując niemiłosiernie niebo.

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Sprawdziłem wczoraj jeszcze raz galaktykę IC 342 w lornetce 10/50 - tym razem już bez śniegu. Było lepiej. Galaktyka wydawała się łatwiejsza. Skupiłem się na najjaśniejszej gwieździe ze "sznureczka", która ma wielkość 10.75 i były momenty, że coś niby mignęło kilka razy w jej miejscu, ostatecznie jednak nic pewnego. Ale za to tym razem było zdecydowanie widać (wielokrotnie kątem oka) nie gwiazdowe zagęszczenie światła tam, gdzie powinno być jądro galaktyki - w powiększeniu 10-krotnym tuż obok miejsca wspomnianej gwiazdy 10.75mag. W tej skali oba te miejsca są bardzo blisko i pojawia się pewna trudność przy próbie obserwacji centrum galaktyki i usiłowaniu dostrzeżenia gwiazdy w tym samym czasie. Myślę, że pewną pomocą mogłoby być wsparcie się większą lornetką.

Przed IC 342 obserwowałem ładnie widoczną gwiazdę podwójną w gromadzie NGC 1502, a później, kiedy wzrok był już nieźle zaadaptowany, zerknąłem na przepiękną M42 z wąsami i sporym, jasnym płatem światła za zachód od centrum. Powyżej były mgławice refleksyjne NGC 1973-77.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)