Skocz do zawartości

Wielki wybuch


Rekomendowane odpowiedzi

Co było przed nim????

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-2
Okular SkyWatcher UWA 16 mm 1,25'' 80°
Okular SWA-58-6WA Plossl 6mm Eyepiece
Okular 66 Ultra Wide 6mm Long Eye Relief Multi- Coated
Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 36x, 72x z Barlowem 2x) i 10 mm (pow. 90x, 180x z Barlowem 2x) - w standardzie 1,25''
? Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
? Nasadka kątowa lustrzana regulowana 45 - 90°
Lornetka Bresser 10x50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Anna jakoś mnie zastanawia Twoja rola w tym forum?

jak prześledzić wszystkie tematy ,Ty tutaj robisz w roli nadwornego komentatora

To jest moja skromna uwaga do Twoich komentarzy i nie tylko moich tematów

wydaje mi się że masz za dużo wolnego czasu i się nudzisz.

Chyba rencistką jesteś?!

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-2
Okular SkyWatcher UWA 16 mm 1,25'' 80°
Okular SWA-58-6WA Plossl 6mm Eyepiece
Okular 66 Ultra Wide 6mm Long Eye Relief Multi- Coated
Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 36x, 72x z Barlowem 2x) i 10 mm (pow. 90x, 180x z Barlowem 2x) - w standardzie 1,25''
? Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
? Nasadka kątowa lustrzana regulowana 45 - 90°
Lornetka Bresser 10x50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się jednak wydaje, że sedno sprawy leży w tym, że starzy userzy nie mogą się powstrzymać od kąśliwości, w czym poniekąd sama uczestniczę i nawet mi się to podoba

a to próbka Twojej wypowiedzi

czyli dobrze Cię oceniłem

kąśliwość to coś innego co Ty preferujesz jak więcej Twoich komentarzy człowiek poszuka

a zajęło mi to tylko pięć minut

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-2
Okular SkyWatcher UWA 16 mm 1,25'' 80°
Okular SWA-58-6WA Plossl 6mm Eyepiece
Okular 66 Ultra Wide 6mm Long Eye Relief Multi- Coated
Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 36x, 72x z Barlowem 2x) i 10 mm (pow. 90x, 180x z Barlowem 2x) - w standardzie 1,25''
? Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
? Nasadka kątowa lustrzana regulowana 45 - 90°
Lornetka Bresser 10x50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z teorii (Hawking) mówi, że przed Wielkim Wybuchem nie było nawet czasu więc nic nie mogło być.

Inna teoria (Turok) zakłada zderzenie bran a przed wielkim wybuchem były inne - tutaj niestety można się zapytać co było przed pierwszym ;)

Osobiście skłaniam się do teorii Hawkinga.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Anna jakoś mnie zastanawia Twoja rola w tym forum?

jak prześledzić wszystkie tematy ,Ty tutaj robisz w roli nadwornego komentatora

To jest moja skromna uwaga do Twoich komentarzy i nie tylko moich tematów

wydaje mi się że masz za dużo wolnego czasu i się nudzisz.

Chyba rencistką jesteś?!

Wow, prześledziłeś wszystkie tematy. Gratulacje.

Nie lubisz klikać, a zasuwasz tu jak mały Kazio. Chyba masz dużo wolnego czasu i się nudzisz.

@Piotrek - daj spokój. Albo to prowokator albo wybitnie nierozgarnięty i zasypie zaraz forum jednozdaniowymi tematami.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek - daj spokój. Albo to prowokator albo wybitnie nierozgarnięty i zasypie zaraz forum jednozdaniowymi tematami.

KOLEŻANKO CHYBA SOBIE ZA DUŻO POZWALASZ?

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-2
Okular SkyWatcher UWA 16 mm 1,25'' 80°
Okular SWA-58-6WA Plossl 6mm Eyepiece
Okular 66 Ultra Wide 6mm Long Eye Relief Multi- Coated
Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 36x, 72x z Barlowem 2x) i 10 mm (pow. 90x, 180x z Barlowem 2x) - w standardzie 1,25''
? Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
? Nasadka kątowa lustrzana regulowana 45 - 90°
Lornetka Bresser 10x50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg z regulaminu

Zabrania się umieszczania wulgaryzmów i  treści  obrażających uczucia religijne, umieszczania wszelkich postów noszących znamiona pogardy, nienawiści  przemocy oraz powodujących  destabilizację Forum.

Nazwanie mnie osobą Nierozgarniętą czy Prowokatorem nosi takie znamiona

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-2
Okular SkyWatcher UWA 16 mm 1,25'' 80°
Okular SWA-58-6WA Plossl 6mm Eyepiece
Okular 66 Ultra Wide 6mm Long Eye Relief Multi- Coated
Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 36x, 72x z Barlowem 2x) i 10 mm (pow. 90x, 180x z Barlowem 2x) - w standardzie 1,25''
? Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
? Nasadka kątowa lustrzana regulowana 45 - 90°
Lornetka Bresser 10x50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokój Koledze. Zawsze jeśli ktoś jest nowy i jeszcze ma trochę trudności we wdrożeniu się do społeczności forum nazywa się go prowokatorem... Ja z własnego doświadczenia powiem, że nowi użytkownicy wcale nie mają łatwo i potrzeba trochę czasu żeby postrzegali forum tak jak postrzegają je starzy wyjadacze.

Co do tematu

Jestem wielkim fanem Stephena Hawkinga - moim zdaniem jest to dzisiaj największy fizyk/kosmolog i jak widzimy po postępach poczynionych w badaniach nad czarnymi dziurami, widzimy efekty jego pracy. Natomiast jeśli chodzi o to, co było przed obecnym Wszechświatem, troszeczkę bardziej przekonuje mnie Neil Turok i jednak moim zdaniem czas może być nieskończony po obu stronach osi czasu ;) Oczywiście to tylko moje przemyślenia, ale mimo, że kosmologia to mój ulubiony dział astronomii i najchętniej czytam właśnie o tym, nie czuję się na tyle pewny żeby za to ręczyć.

Wiem co wiem i wiem, że dużo nie wiem  8) Podstawą jest żeby to poznać

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg z regulaminu

Zabrania się umieszczania wulgaryzmów i  treści  obrażających uczucia religijne, umieszczania wszelkich postów noszących znamiona pogardy, nienawiści  przemocy oraz powodujących  destabilizację Forum.

Nazwanie mnie osobą Nierozgarniętą czy Prowokatorem nosi takie znamiona

Dobrze, ze mi przypomniales regulamin. Na poczatku zanim zalozysz nowy temat, ogarnij dzialy, zeby np czarne dziury nie znalazly sie w zjawiskach na niebie. Dobra, gosciu, w zasadzie pisz, jak chcesz. Nie mam czasu - mimo ze jestem na rencie - klocic sie z Toba. 

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, prześledziłeś wszystkie tematy. Gratulacje.

Nie lubisz klikać, a zasuwasz tu jak mały Kazio. Chyba masz dużo wolnego czasu i się nudzisz.

@Piotrek - daj spokój. Albo to prowokator albo wybitnie nierozgarnięty i zasypie zaraz forum jednozdaniowymi tematami.

I znów zaczną się jazdy i kłótnie. Dlaczego? Bo nie można było powstrzymać się od zbędnego komentarza!!! ANNA - naprawdę przesadzasz. On tylko najnormalniej w świecie zapytał o rzecz, która domniemam go interesuje. Akurat Ty posiadając wiedzę jaką posiadasz mogłabyś  mu na ten temat fachowo odpowiedzieć.

Można przecież normalnie odpowiedzieć:

Jedna z teorii (Hawking) mówi, że przed Wielkim Wybuchem nie było nawet czasu więc nic nie mogło być.

Inna teoria (Turok) zakłada zderzenie bran a przed wielkim wybuchem były inne - tutaj niestety można się zapytać co było przed pierwszym ;)

Osobiście skłaniam się do teorii Hawkinga.

Czy nawet taka odpowiedź jest tu na miejscu.

Nic :-X

Ale nie, lepiej tak:

Sposób ujęcia tego problemu przez Ciebie mnie zauroczył. Idę spać.

Wow, prześledziłeś wszystkie tematy. Gratulacje.

Nie lubisz klikać, a zasuwasz tu jak mały Kazio. Chyba masz dużo wolnego czasu i się nudzisz.

@Piotrek - daj spokój. Albo to prowokator albo wybitnie nierozgarnięty i zasypie zaraz forum jednozdaniowymi tematami.

Piszcie sobie takie przytyczki przez PW, Ciągłe robienie z tego forum śmietnika już naprawdę mnie i chyba wielu innych nudzi. Jest założony temat i w tym temacie odpowiadamy. A jeżeli nie mamy ochoty lub wiedzy ażeby odpowiedzieć to możemy na przykład iść spać. Ale tego nie trzeba przecież podawać do publicznej wiadomości i to na dodatek w temacie o początku wszechświata!

Co zaś do początków wszechświata. Nie mam wiedzy, ażeby naukowo odpowiedzieć na pytanie, które zadał Raduś. Chętnie jednak posłucham co na ten temat wiedzą i myślą bardziej doświadczeni koledzy.

No i na koniec prośba do Administratora. Można by w temacie posprzątać.  ;)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon - Masz całkowitą rację 8) 8) 8) A wystarczy się chwileczkę zastanowić zanim się coś napisze - coś w stylu jak bym ja to odebrał / odebrała po przeczytaniu takiego posta, co on oprócz przytyku do tematu wnosi  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wystarczy się chwileczkę zastanowić zanim się coś napisze - coś w stylu jak bym ja to odebrał / odebrała po przeczytaniu takiego posta,

Masz rację, ale to dotyczy też Radusia22.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nas Wszystkich - warto o tym pamiętać w każdym wątku- zapewne będzie przyjemniej  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśni ten temat mnie interesuj i chciałem poznać wasze opinie

Moja jak na razie jedyna książka o tematyce astronomicznej nie odpowiedziała mi na to pytanie

w necie też patrzyłem ale ten temat jest faktycznie złożony

Dziękuję za wasze wypowiedzi.

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-2
Okular SkyWatcher UWA 16 mm 1,25'' 80°
Okular SWA-58-6WA Plossl 6mm Eyepiece
Okular 66 Ultra Wide 6mm Long Eye Relief Multi- Coated
Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 36x, 72x z Barlowem 2x) i 10 mm (pow. 90x, 180x z Barlowem 2x) - w standardzie 1,25''
? Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
? Nasadka kątowa lustrzana regulowana 45 - 90°
Lornetka Bresser 10x50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon, swietnie zwrociles uwage ze na forum za wiele mamy przepychanek. Jak nie wiem nic ciekawego na dany temat to sie nie wypowiadam i daje pole do popisu osobom ktore maja jakas wiedze w danym temacie. Ale na tak zadane przez Radusia pytanie najlepsza odpowiedzia jest odpowiedz Gregora "nic" krotkie pytanie tresciwa odpowiedz:-P. Grzechu jestes moim idolem... Lecz ja wierze ze moglo byc nieco ciekawiej. Ale to tylko moje prywatne przemyslenia, nie poparte dowodami naukowymi:-P. Przed Wielkim Wybuchem byl bardzo podobny do naszego, wszechswiat. Wyobrażam sobie to tak. Nastepuje Wielki Wybuch, materia rozszerza sie tak jak w tej chwili nasz wszechswiat, do czasu az poszczególne galaktyki, gromady galaktyk, cala materia dochodzi do momentu gdy sily sie rownowaza i wszystko w koncu sie zatrzymuje. Powstajace w galaktykach, supermasywne czarne dziury zaczynaja zbierac materie w swojej okolicy. Im wiecej zebranej materii tym silniejsze oddzialywanie CD i coraz odleglejszy obszar oddzialywania. Taki stan rzeczy moglby doprowadzić do skupienia calej materi galaktyki w jednym miejscu. Wyobrazmy sobie teraz ze te wszystkie CD poszczególnych galaktyk zaczynaja oddzialywac na siebie nawzajem. Przyciagaja sie wzajemnie do momentu gdy materia calego znanego wszechswiata skupia sie w jednym miejscu! Co mamy? Nic, o gigantycznej energii. W tym momencie nastepuje kolejny Wielki Wybuch:-D. Wszechswiat to takie bijace serce, kurczy sie i rozszerza w swoim tempie. To taka moja prywatna wizja w wielkim skrocie:-P. A co bylo przed pierwszym Wybuchem? Przytocze tu odpowiedz mojego idola Greghora: nic :-P. P.s. Ciezko pisze sie teorie Wielkiego Wybuchu, kciukiem na telefonie:-P hahaha:-D 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczesne teorie fizyczne nie sięgają do domniemanych pierwszych chwil Wielkiego Wybuchu

(dla bardzo dużych gęstości materio-energii) czyli poniżej tak zwanego rozmiaru Planck`a,

mieszczącego wtedy wszystko to co znamy.

Dlatego NIC PEWNEGO nie wiemy - w kwestii co było przedtem.

Ja znam dwie ciekawe teorie. A raczej jedną w dwóch wersjach.

Pulsujacy wszechświat (jeśli tylko raz zapulsował to jest to teoria "Wielkiego Odbicia").

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz

Co do teorii rozszerzania i kurczenia się wszechświata, to coś podobnego czytałem w jakiejś książce. Nie pamiętam w której. Teoria, którą opisujesz ma jeszcze dwie możliwości bytu. Albo Wszechświat będzie się rozszerzał i kurczył w nieskończoność albo też wytracając część energii cykl rozszerzania i ponownego kurczenia się będzie coraz mniejszy. (tu można porównać to do skaczącej piłeczki, która rzucona na ziemie odbija się coraz mniej aż w końcu się zatrzymuje.) No ale co dalej? Może właśnie wtedy Znów dojdzie do wielkiego wybuchu...  ???

Odpowiedź na pytanie  co było wcześniej może okazać się dziecinnie prosta. - Nicość. Tu można zadać kolejne pytanie. Co to jest nicość?  ??? Możemy być jak małe dzieci, które zadają rodzicom pytanie Co to jest? A to? A to? Drążąc temat powstania wszechświata do pewnego momentu można naukowo wszystko wyjaśnić. Istnieje jednak granica, której na tą chwilę nie przeskoczymy, za którą nie ma już naukowych wyjaśnień. Tam istnieje tylko teoria... Oczywiście z biegiem rozwoju nauki nasza wiedza się powiększa i sięgamy coraz dalej w nieznane, cofamy się daleko wstecz poznając naszą (wszechświata) historię. Jestem jednak pewien na 100%, że tajemnicy początku wszystkiego nie rozwiążemy... :)

Pozdrawiam

SZYMON

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam co najmniej dwóch wrocławskich fizków (jeden astrofizyk), nadal pracujących naukowo.

Twierdzą oni, że nikt poważnie nie rozpatruje nicości (czyli rozmiaru zero startowego stanu) jako prapoczątku

Wielkiego Wybuchu.

Już prędzej (jeśli odrzucimy teorię Wielkiego Odbicia) mogę wyobrazić sobie,

że nasz wszechświat (lub znana nam jego część) od nieskończoności do dziś bardzo powoli,

asymptotycznie się powiększał.

Czyli przez ogromną (nieskończoną) część swojej historii był bardzo ściśniety ale ostatnio ruszył z objętością.

Pozdrawiam

p.s.

Poza tym w nicości czas nie płynąłby wiec byśmy się nie doczekali BigBangu.

Zerowy punkt startowy ponadto - jako supersymetryczny - wygenerowałby co najwyżej

nieciekawą, jednorodną, symetryczną kulę {sic!}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się podoba teoria "niczego".

Pojawiła się kwantowa kropka. Jak to kwantowe kropki lubią- pojawiła się znikąd i nigdzie :) Załamała się symetria i dalej już znamy - wielki wybuch. Energia dodatnia i ujemna sumują się do zera więc nadal nie ma nic. Wszechświat powstał tylko na kwantową "chwilę" która z naszego punktu widzenia nieco się przeciągnęła ;)

A na koniec wszechświata okaże się, że tak naprawdę niczego nie było.

Piękne.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat ciekawy, ale ja rozumie Anię, w sumie kiedyś pisałem mówiłem, że są inne Wszechświaty, nie tak dawno otwieram Internet i co widzę, że uczeni mają dowód na to, że nie istnieje tylko jeden Wszechświat tylko kilka, a ja od dawna mówię i mówił będę, że Wszechświatów jest więcej my żyjemy w tym, co widzimy, gdzie sięgają teleskopy, radio teleskopy, snując, jaki ten Wszechświat jest piękny.

A co było przed Wielkim Wybuchem moim zdaniem nic pustka, ale to jest moje zdanie, na które nie każdy się możne zgodzić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że są inne Wszechświaty, nie tak dawno otwieram Internet i co widzę, że uczeni mają dowód na to, że nie istnieje tylko jeden Wszechświat tylko kilka,

To są tylko teorie, Teoria BB, Teoria strun, Teoria klepsydry itp. Nasze rozważania są ciekawe i potrzebne, ale zaznaczajmy, że to są teorie. A teoria dopóki jest nie obalona, dopóty jest równoprawna z innymi teoriami. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anna a teraz bez urazy chciałbym poznać Twoją wersję

Bardzo Cię proszę!!!!

i jeszcze inne domniemane wersje Wielkiego wybuchu.

Wasze odpowiedzi są o niebo lepsze od książek....

Dzięki wszystkim :)

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-2
Okular SkyWatcher UWA 16 mm 1,25'' 80°
Okular SWA-58-6WA Plossl 6mm Eyepiece
Okular 66 Ultra Wide 6mm Long Eye Relief Multi- Coated
Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 36x, 72x z Barlowem 2x) i 10 mm (pow. 90x, 180x z Barlowem 2x) - w standardzie 1,25''
? Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
? Nasadka kątowa lustrzana regulowana 45 - 90°
Lornetka Bresser 10x50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)