Skocz do zawartości

Atlas nieba dla początkujących


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich. To będzie mój pierwszy post na tym fajnym forum. Spojjrzałem ostatio w niebo i bardzo mnie zaciekawiło a jeszcze bardziej zaciekawiło mnie to czego tam nie widać. No i krok pierwszy po przeczytaniu kilku stron w necie (dodam ze totalnie zero wiadomości z zakresu astronomi) padło na zakup lornetki Action Ex 10x50. Jeszce nie miałem okazji nic pooglądać bo niestety w UK same chmury od klku dni. No ale kolejny krok czyli od czego zacząć? Jak coś znależć? Co na początku czy coś w ogóle mogę zobaczyć mieszkając w centrum Anglii - Birmingham. Nie do końca ciemny ogródek w mieście raczej nie wróży niesamowitych obserwacji ale chętnie wyskocze za miasto popatrzeć. No więc tym kolejnym krokiem było znalezienie jakiejś mapy/atlasu i trafiłem tutaj. Ściągnąlem sobie do wydrukowania z pierwszego postu wszystkie pliki oprucz jednego gdzie znajduje się strona 9A i chyba brak było 20B. Ściągnąłem też plik gdzie jest cały atlas w jednym pliku przy drukowaniu za bardzo obcina wewnętrzną stronę po podzieleniu strony A3 na poł i dlatego wybrałem opcjęw częsciach.

I pytanie czy ktos mogłby wrzucić strony 9A i 20B? no chyba że cośźle robię to proszę o wskazówki.

Dziękuje i pozdrawiam wszystkich forumowiczów i przepraszam za taki długi wpis:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że być może ja nie potrafię wydrukować tego poprawnie. Żeby wydrukować stronę "B" musze odwrócić dokument o 180 stopni bo inaczej chce drukować 21 stron ale tylko lewą stronę formatu A3. A dp tego po zrobieniu tego manewru to strony do siebie nie pasują i dalej zostaje problem z marginesem.

Po prostu pójdęi sobie wydrukujęw A3 i po problemie.

Dzięki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 2 miesiące później...
Dnia 14 sierpnia 2014 at 23:18, lukost napisał:

Eh, łezka się w oku kręci... Też od niego zaczynalem przygodę z nocnym niebem 20 lat temu, a do tego ruski Turist 3 20x50 ;D  

 

Fajnie sobie przypomnieć. Ja dostałam kiedyś ten atlas, dokładnie chyba 5 lat temu kiedy tato zaczynał mnie uczyć. Do dzisiaj mam te informacje, zbiory i bardzo lubię do niego wracać, żeby coś sprawdzić, zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witajcie,

to jest mój pierwszy post na forum. :) Przede wszystkim dziękuję za zamieszczenie mapy nieba. Wiem, że była ona wrzucana bardzo dawno temu, ale dzisiaj ją drukowałem i w linkach podanych przez kolegę Jacka brakuje stron 8b i 20b. Więc "obrobiłem" je podobnie do reszty zamieszczonych przez niego materiałów. Zamieszczam je poniżej, może ktoś jeszcze będzie chciał wydrukować całą mapę i skorzysta. :) 

8b:

https://goo.gl/mAJJC3

20b:

https://goo.gl/8qKVr8

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :)
Piękne dzięki za pracę, nie pamiętam w tej chwili, w którym miejscu w temacie ale Autor Marek Panas to naprawił i ewentualnie też gdzieś pod koniec można sobie pobrać PDFka zbiorczego. Powodzenia na FA Nowy Kolego :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Marek chyba tylko podlinkował atlas w wersji A3 z łączonymi stronami. Wykorzystałem te pliki które zrobił kolega wojti27 i połączyłem całość w jeden plik PDF ale w formacie A4, czyli z podzielonymi arkuszami - może dla kogoś tak będzie wygodniej. Zaraz dodam oba dokumenty do pierwszego postu.

atlas_nieba_a4.pdf

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej. Jestem nową forumowiczką i początkującą amatorką obserwacji nieba. Niedawno stałam się posiadaczką lornetki Nikon EX 10x50 i Atlasu Nieba (wyd. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii). Mam już kilka książek dotyczących astronomii i astrofizyki, ale do biblioteki dołączy również atlas z poprawkami Marka. Mam nadzieję, że będzie dobrze służył podczas obserwacji. I wielkie dzięki dla autora za kawał dobrej roboty. Pozdrawiam.

  • Like 4

Lornetka Nikon Action EX 10x50 CF (Prezent od mojego Kriska)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Witam, z góry zaznacze że jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość w stosunku do moich pytań :)

Otóż niedawno zakupiłem teleskop Levenhuk Skyline 50x600 AZ, wiem nic nadzwyczajnego ale myślę że na początek dla laika do obserwowania podstawowych obiektów będzie wystarczający (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić).

Studiowałem atlas który został tu zaprezentowany ale nic z niego nie rozumiem :( Czy istnieje jakiś poradnik jak to czytać, szukać odpowiedniego obiektu o danej porze itp.

Dodatkowo kiedy kurier przyniósł teleskop to korzystając z czystego nieba postanowiłem poobserwować księżyc (najłatwiej go znaleźć) żeby zaznajomić się chociaż trochę z jego obsługą. I tu pojawił się problem bo księżyc w pełnej okazałości widzę bardzo wyraźnie łącznie z kraterami na powierzchni ale jak założę jakąkolwiek większą soczewkę to widzę rozmazaną jasną plamę i chciałem zapytać gdzie leży problem. Jeśli chodzi o miejsce z którego obserwuje niebo to jest to balkon, wychodzi on na na las więc żadne latarnie nie "zanieczyszczają" okolicy, Mam możliwość wyjazdu na wieś ale wolałbym to uczynić w momencie jak już opanuję w miarę przyzwoicie obsługę teleskopu i zaznajomię się z atlasem aby nie marnować czasu i losowe ustawianie teleskopu.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Astronomy napisał:

Jak zakładasz soczewkę to pokręć poktętłem ostrości koło wyciągu okularowego. srebno czarne okragłę pokretło.

Mój błąd bo nie napisałem że właśnie kręcę, powoli, bardzo powoli i nie da się uzyskać ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astronomy

Masz soczewke prostującą 1,5 może spróbój bez i bez barlow 2x krótszy okular weź który da wieksze powiekszenie Lub  z samym barlow.

Napierw sprubuj krótszy okular np.10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Arkotello napisał:

Witam, z góry zaznacze że jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość w stosunku do moich pytań :)

Otóż niedawno zakupiłem teleskop Levenhuk Skyline 50x600 AZ, wiem nic nadzwyczajnego ale myślę że na początek dla laika do obserwowania podstawowych obiektów będzie wystarczający (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić).

Studiowałem atlas który został tu zaprezentowany ale nic z niego nie rozumiem :( Czy istnieje jakiś poradnik jak to czytać, szukać odpowiedniego obiektu o danej porze itp.

Dodatkowo kiedy kurier przyniósł teleskop to korzystając z czystego nieba postanowiłem poobserwować księżyc (najłatwiej go znaleźć) żeby zaznajomić się chociaż trochę z jego obsługą. I tu pojawił się problem bo księżyc w pełnej okazałości widzę bardzo wyraźnie łącznie z kraterami na powierzchni ale jak założę jakąkolwiek większą soczewkę to widzę rozmazaną jasną plamę i chciałem zapytać gdzie leży problem. Jeśli chodzi o miejsce z którego obserwuje niebo to jest to balkon, wychodzi on na na las więc żadne latarnie nie "zanieczyszczają" okolicy, Mam możliwość wyjazdu na wieś ale wolałbym to uczynić w momencie jak już opanuję w miarę przyzwoicie obsługę teleskopu i zaznajomię się z atlasem aby nie marnować czasu i losowe ustawianie teleskopu.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc :)

1. Musisz nauczyć się znajomości swojego nieba, które masz aktualnie nad głową gdy zapadnie zmrok. Wtedy po gwiazdozbiorach, które aktualnie widzisz dopasujesz potrzebny arkusz mapy aby odszukać coś ,,głębiej"
Bardzo pomocny na początek będzie program Stellarium.
2. Wywal soczewkę prostującą, wywal soczewkę Barlowa i zacznij od okularka o najdłuższej ogniskowej wtykając go bezpośrednio w kątówkę. Następnie średnio ogniskowy a później ewentualnie najkrótszy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za poradę, Stellarium właśnie pobrałem i ogarniam (bardzo fajny i mega pomocny program). jeśli nie pojawi się zachmurzenie to znów zaatakuje księżyc i dam znać jak mi poszło tym razem.

Jeszcze raz bardzo dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Arkotello napisał:

Dziękuję wszystkim za poradę, Stellarium właśnie pobrałem i ogarniam (bardzo fajny i mega pomocny program). jeśli nie pojawi się zachmurzenie to znów zaatakuje księżyc i dam znać jak mi poszło tym razem.

Jeszcze raz bardzo dziękuję :)

Powodzenia. Wróć z relacją z obserwacji. :)

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo dopisywało i siedziałem na balkonie od 21 do 1 w nocy, najpierw standardowo zerkałem na księżyc, Wasze rady pomogły, same okulary bez soczewek pięknie odsłoniły powierzchnię księżyca potem w Stellarium sprawdziłem co mogę dostrzec i szukałem obiektów odmierzając stopnie przy pomocy wyciągniętej ręki (nie wiem czy dobrze to nazwałem) biorąc za punkt odniesienia księżyc. Wstawię zdjęcia z obiektami które dostrzegłem. Dodatkowo przy Jowiszu dojrzałem trzy jego księżyce: Io, Ganimedes i Kalisto. Po założeniu soczewki barlow dojrzałe Europę, chyba bo niestety Jowisz był czarno-biały i na lewej krawędzi był czarny okrąg (jeśli to nie była Europa to poprawcie mnie). Co do tego deszczu meteorytów to nie jestem pewien czy to było to bo widziałem tylko jasną poświatę w kształcie poświaty, mimo wszystko zostało oznaczone na screenie. Ogólnie mam 24 lata a jarałem się jak dziecko Dziś według Stellarium będę mógł dostrzec Saturna więc znów czeka mnie okupacja balkonu

Mam jeszcze pytanie (nie bijcie mnie) co do tej soczewki X1,5 i barlow x3, one teoretycznie powinny powiększać dodatkowo przybliżenie okularu i w przypadku księżyca nie zdaje to egzaminu bo tak jak pisałem w innym poście widzę jasną plamę której nie da się wyostrzyć. Pytanie brzmi czy to wina kiepskiej jakości soczewek (nie oszukujmy się, nie mam porządnego sprzętu) czy po prostu księżyc jest za blisko na tego typu przybliżenie? Jeśli pierwsza opcja to czy jest sens zainwestować w lepsze soczewki czy lepiej poczekać i kupić porządny teleskop?

Jeszcze raz dziękuję pięknie za wszystkie rady i przepraszam za spam. :)

W8BzIa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Arkotello napisał:

Niebo dopisywało i siedziałem na balkonie od 21 do 1 w nocy, najpierw standardowo zerkałem na księżyc, Wasze rady pomogły, same okulary bez soczewek pięknie odsłoniły powierzchnię księżyca potem w Stellarium sprawdziłem co mogę dostrzec i szukałem obiektów odmierzając stopnie przy pomocy wyciągniętej ręki (nie wiem czy dobrze to nazwałem) biorąc za punkt odniesienia księżyc. Wstawię zdjęcia z obiektami które dostrzegłem. Dodatkowo przy Jowiszu dojrzałem trzy jego księżyce

Mam jeszcze pytanie (nie bijcie mnie) co do tej soczewki X1,5 i barlow x3, one teoretycznie powinny powiększać dodatkowo przybliżenie okularu i w przypadku księżyca nie zdaje to egzaminu bo tak jak pisałem w innym poście widzę jasną plamę której nie da się wyostrzyć. Pytanie brzmi czy to wina kiepskiej jakości soczewek (nie oszukujmy się, nie mam porządnego sprzętu) czy po prostu księżyc jest za blisko na tego typu przybliżenie? Jeśli pierwsza opcja to czy jest sens zainwestować w lepsze soczewki czy lepiej poczekać i kupić porządny teleskop?

Jeszcze raz dziękuję pięknie za wszystkie rady i przepraszam za spam. :)

 

- To nie spam jeśli posłuchałeś, wyszło i byłeś zadowolony :)
- Co do tych dodatkowych ,,instrumentów" tego zestawu, Barlow nie jest do niego (to musi być odpowiednia apertura i ogniskowa teleskopu i odpowiednia jakość ewentualnego Barlowa) - sam niedługo dojdziesz do tego a tzw. soczewka prostująca jest potrzebna jak łysemu grzebień. Na niebie obraz odwrócony w pionie czy poziomie jest jednakowo piękny :) Tak więc głęboko schowaj te dodatkowe instrumenty i używaj do obserwacji okularów - po to są :) 
Powodzenia w nebnych odkryciach.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Cześć.

Popełniłem dawno temu kiedyś takie zestawienie do atlasu zmodyfikowanego przez Panasmarasa. Może zawierać błędy więc z góry przepraszam. Nie mogę niestety odnaleźć plików źródłowych żeby modyfikować ewentualne wpadki, ale mimo to może się komuś przyda.

Spis DS.pdf

Spis Gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dzień dobry wszystkim

jestem początkująca (jak widać po liczbie moich wpisów:) i mam pytanie odnośnie atlasu, który udostępnił pan Jacek. Załóżmy, że chcę posłużyć się nim w listopadzie, jak w  atlasie znaleźć obiekty, które są w tym konkrety miesiącu widoczne? mam nadzieję, że się nie wygłupiłam tym pytaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, goonie napisał:

Dzień dobry wszystkim

jestem początkująca (jak widać po liczbie moich wpisów:) i mam pytanie odnośnie atlasu, który udostępnił pan Jacek. Załóżmy, że chcę posłużyć się nim w listopadzie, jak w  atlasie znaleźć obiekty, które są w tym konkrety miesiącu widoczne?

Witaj na FA :)
Co do posłużenia się mapami z atlasu Marka Panasa trzeba wziąć w łapkę te karty, na których są wskazane obiekty widoczne na Twoim niebie w październiku. Jeśli masz problemy z ich nazwaniem, czy lokalizacją to proponuję 2 darmowe programy - symulatory nieba. Stellarium lub CdC.
Po zainstalowaniu i odpowiednim skonfigurowaniu (Twoja miejscówka) będziesz widziała ,,na sucho" o której godzinie i w jakim dniu dany obiekt będzie nad Tobą. Wybierasz oczywiście coś ,,większego" a z konkretnej mapki wyłuskujesz już szczegóły, które dzięki niej łatwiej znajdziesz :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Radiokiller napisał:

Witam

Próbuję pobrać ze strony 1 atlas nieba i otrzymuję komunikat " nieprawidłowy format ".

Czyżby był już nie dostępny ?

Pobierz z tego postu (2 strona) https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2510-atlas-nieba-dla-początkujących/&page=2

Choć z pierwszej strony też się da pobrać.... Bez problemu - przed chwilą sprawdziłem.

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)