Skocz do zawartości

Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" GOTO


Rekomendowane odpowiedzi

W styczniu tego roku zachecony programem ?Stelarium? zaczalem zerkac na nocne niebo. Gdy tylko aura pozwalala spogladalem na swe ulubione gwiazdozbiory zimowe. Wreszcie kupilem lornetke 15x70 na statywie, by dokladniej przyjrzec sie skarbom nieba. Podobaly mi sie mglawice Oriona i Hiady. Gdy natknalem sie na Plejady bylem zachwycony. Zrozumialem, ze wlasnie aplikuje sobie narkotyk, ktory mnie na dlugo uzalezni. Planowalem, ze po roku penetrowania nieba lornetka kupie teleskop. I zobacze w pierwszym rzedzie Obiekty z katalogu Messiera.

Podzielilem sie swa pasja z Rodzina. Pewnego dnia obok iskrzacych sie w gorze niebieskich klejnotow pojawilo sie jeszcze cos dziwnego. Z nieba spadl mi... Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" GOTO (tak, prezent od rodzinki).

Po milym zaskoczeniu prezentem przyszedl czas na zaklopotanie. Na wyzwanie poskladania i uruchomienia teleskopu nie bylem bowiem przygotowany. Zglebialem instrukcje obslugi, ktora pomija niektore elementy montazu (np. ulozenie tuby na Dobsonie), nie zamieszcza rysunku instrukcyjnego ze wskazaniem nazw czesci teleskopu do ktorych potem sie fachowo odwoluje. A ponadto jest napisana malenka czcionka zapewne dla osob z sokolim wzrokiem do ktorych nie naleze. Robi wrazenie malo przyjaznej dla uzytkownika.

W koncu (przy pomocy przyslanych e-mailem porad ze sklepu) poskladalem teleskop, zgralem obraz w Szukaczu i Okularze. Szperajac w Necie dowiedzialem sie, ze musze nauczyc sie kolimacji, gdyz po pewnym czasie niezbedne beda regulacje luster.

I dlatego zakladam ten watek, aby prosic o pomoc znawcow tematu w kwestii przyszlej kolimacji mego SkyWatchera. Ponadto wszelkie opisy funkcjonowania teleskopu, rysunki i w szczegolnosci zdjecia, a takze zawsze bezcenne doswiadczenia uzytkownikow, linki do stron z opisami instrukcyjnymi, slowem wszystko o moim teleskopie - beda mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na FA  :)

Tutaj znajdziesz podobny wątek i linki do kolimacji http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=3120.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na FA  :)

Tutaj znajdziesz podobny wątek i linki do kolimacji http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=3120.0

Dziekuje za linki. Zapisuje je i będę przegladal.

Prosze jeszcze sprawdzenie czy logicznie rozumuje w nastepujacej kwestii:

dzielac ogniskowa mego teleskopu (1200mm) przez ogniskowa okularu (25mm) otrzymam powiekszenie 48x; zas dzielac ja przez ogniskowa okularu 10mm otrzymam powiekszenie 120x.

Stad wyprowadzam wniosek, ze szukajac Messierow powinienem uzyc okularu 10mm, gdyż przy tym powiekszeniu latwiej znajde obiekt, a dopiero po znalezieniu obiektu zmienic okular na 25mm gdyż będę mial wówczas większe pole widzenia (mam na razie ambicje poszukac niektorych obiektow nie uzywajac sterowania teleskopu pilotem).

I druga kwestia:

Jesli pole widzenia okularu (ok. 50stopni) podziele przez wartosc powiekszenia (48x) uzyskana z okularu 25mm to w teleskopie otrzymam pole widzenia ok. 1,5 stopnia.

Jesli podziele je przez wartosc powiekszenia (120x) uzyskana z okularu 10mm to w teleskopie otrzmam pole widzenia zaledwie 0.4 stopnia. Czy to są prawidlowe wartosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za linki. Zapisuje je i będę przegladal.

Stad wyprowadzam wniosek, ze szukajac Messierow powinienem uzyc okularu 10mm, gdyż przy tym powiekszeniu latwiej znajde obiekt, a dopiero po znalezieniu obiektu zmienic okular na 25mm gdyż będę mial wówczas większe pole widzenia (mam na razie ambicje poszukac niektorych obiektow nie uzywajac sterowania teleskopu pilotem).

Kolego przeprowadź kolimację swojego teleskopu i spójrz w pogodne nocne niebo, później zajmiesz się matematyką, a chcąc znaleźć obiekt zaczynamy ,,przeglądowo" od okularów 30, 25 i po znalezieniu stopniowo zmniejszamy aby wydobyć jego szczegóły. Ale żeby tego dokonać poucz się nieba bo tak jak napisałeś chcesz je odszukać również samodzielnie

;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

(...)  I druga kwestia:

Jesli pole widzenia okularu (ok. 50stopni) podziele przez wartosc powiekszenia (48x) uzyskana z okularu 25mm to w teleskopie otrzymam pole widzenia ok. 1,5 stopnia.

Jesli podziele je przez wartosc powiekszenia (120x) uzyskana z okularu 10mm to w teleskopie otrzmam pole widzenia zaledwie 0.4 stopnia. Czy to są prawidlowe wartosci?

  jeśli chodzi o pole widzenia teleskopu (nie okularu), ja obliczam to nieco inaczej. Pomijając okulary typu Huygensa (który diafragmę ma miedzy soczewkami, pole widzenia obliczam znając ogniskową teleskopu i średnicę diafragmy okularu, bo ona narzuca nam wielkość użytecznego pola widzenia teleskopu.

  Przykład, jeśli zwierciadło ma ogniskową 1200 mm, a średnica diafragmy (dla okularu 1.25") wynosi 25 mm, to pole widzenia teleskopu wynosi 1.2 stopnia  (oczywiście średnica diafragmy dla różnych okularów jest różna). Z drugiej strony, kiedyś w okularach mikroskopowych PZO średnica diafragmy prawie nie zależała od ogniskowej okularu (małe pole widzenia dla okularów o dłuższej ogniskowej - obraz wyglądał jak przez przysłowiową "dziurkę od klucza"...).  Ja mam np. okular szerokokątny  Plossla 2" o średnicy diafragmy ok. 46 mm, to w teleskopie  Dobson TN 250/1400 (Oddziału PTMA w Warszawie) daje wspaniałe obrazy przy polu widzenia  1.9 stopnia :o  - gromady Ha i Hi  w Perseuszu obie są widoczne w okularze.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przeprowadź kolimację swojego teleskopu i spójrz w pogodne nocne niebo...

;)

Otrzymalem info ze sklepu, ze teleskop został przed wysylka do mnie skolimowany. Pole jego widzenia wydawalo mi się niewielkie stad tez dociekalem jakiego okularu uzywac do pierwszych poszukiwan. Istotnie - okular 10mm da mi szczegoly Obiektu lecz zanim znajde Obiekt mina wieki. Rozumiem, ze rzecz ulatwi dokupienie okularu 30mm. Dzieki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymalem info ze sklepu, ze teleskop został przed wysylka do mnie skolimowany. 

A to wyjdzie w ,,praniu" jak spojrzysz w niebo i gwiazdki będą igiełkami to teleskop Masz skolimowany  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi, że tak  :) - odszukaj jeszcze Saturnka i jemu się przypatrz - jeśli będzie wszystko będzie wyraźne bez otoczek to jesteś szczęśliwym posiadaczem skolimowanego teleskopu, a wracając do gwiazdek to jeśli kolimacja jest poprawna to krążek dyfrakcyjny (uzyskujesz go przed i po wyostrzeniu) gwiazdy otoczony jest pierścieniami dyfrakcyjnymi, przy jasnej gwieździe widać do 2- 3 pierścienie, - takie coś powinieneś zobaczyć jak na fotce. Spróbuj np na gwieździe Spika.

post-587-137699903833_thumb.gif

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Przykład, jeśli zwierciadło ma ogniskową 1200 mm, a średnica diafragmy (dla okularu 1.25") wynosi 25 mm, to pole widzenia teleskopu wynosi 1.2 stopnia  (oczywiście średnica diafragmy dla różnych okularów jest różna).

Mam nadzieje, ze obie metody obliczania prowadza do celu :D. Liczac moja ? otrzymuje mniejsza wartosc. Oczywiscie w poprzednim wpisie pomylilem się liczac pole widzenia okularu 25mm (okular Ploessla w oprawie 1.25 cala) zawyzajac wartosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacuś, powyższy test służy do sprawdzenia stabilności atmosfery (seeing) a nie do sprawdzenia poprawnej kolimacji.

Zgadzam się, Alien nawet mi podsunął link do strony, ja tylko pokazałem bo akurat miałem pod ręką w pracy równomierność krążków przed i za ogniskiem gdy teleskop jest dobrze skolimowany - ,,a wracając do gwiazdek to jeśli kolimacja jest poprawna to krążek dyfrakcyjny (uzyskujesz go przed i po wyostrzeniu) gwiazdy otoczony jest pierścieniami dyfrakcyjnymi" - taki miałem pod reką w pracy. Fakt macie rację - lecz myślę, że jeśli taki obraz gwiazdki zobaczy kolega przy ,,kręceniu" pokrętłami wyciągu teleskopu skierowanego na jasna gwiazdkę to kolimacja jest OK  ;)

Ja przynajmniej tak sprawdzam czy moja betoniara jest dobrze skolimowana - jeżeli widzę równiutkie krążki to jest OK  :) Jak nie  (przesuniecie środka) to cholerka mnie bierze  >:(

Zresztą nie tylko ja tak robię - tu cytat Kolegi ZbyT z innego forum, który miedzy innymi (po wymienieniu czynności mechanicznych) napisał - ,,Po pierwsze kolimację sprawdzaj na rozogniskowanej gwieździe. Badaj obrazy przed i za ogniskiem i oceń czy pierścienie są koncentryczne. "

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze jeszcze odezwa się posiadacze ?osemki goto? i opowiedza o jej plusach czy minusach,

o swoich doswiadczeniach w pracy z tym sprzetem, a może podrzuca link do testu.

Poszukujac bardziej przyjaznej dla uzytkownika instrukcji trafilem tutaj:

http://ca.skywatcher.com/upfiles/en_download_caty01316546523.pdf

Polecam wszystkim nowym nabywcom ?Dobsonianow? (8, 10, 12, 14, 16)  str. 15 tej instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na słowo kolimacja nie ma cierpnąć na grzbiecie skóra skóra:

bardzo powolutku z umiarem tuba w poziomie dla bezpieczeństwa lustra i jazda:

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

http://mojeobserwacje.blox.pl/resource/kolimacja3.html

jeden sposób kroczek po kroczku (wyjaśnione ) bo teorię trzeba zobaczyć na własne oczy wtedy zaczyna składać się w logiczną całość

kolega Jacek i podrzucił linki i wyszło a potem na taras i środek nocy a poczujesz się "wielki" jak zobaczysz jak tam jest pięknie (jak cumulusy i te inne takie nie przeszkodzą)

- pozdrawiam  jako dwutygodniowy astroamator

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niestety jeszcze nie spojrzałem na Saturna i jakieś jasne galaktyki

mam robotę wybitnie zmianową a i mijam się z czystym niebem ale wszystko po kolei, w międzyczasie jak montuję prąd w garażu zerkam na słońce (tymi okularami co w zestawie) i "łysego" w czasie dnia

stellarium bardzo pomaga w orientacji nieba i wyszukiwaniu "na razie teoretycznego" celów

- pozdrawiam

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pobuszowalem nieco w sieci wylawiajac sporo info o mojej ?osemce?. Odwiedzilem rozne strony i fora zwiazane z tematyka astro. Przejrzalem porady, porownywalem instrukcje. Pomoglo mi to oswoic się z teleskopem i w ogole tematyka zwiazana z ogladaniem nocnego nieba; wrazenie bezradnosci, które towarzyszylo mi przy pierwszym kontakcie ze sprzetem ? minelo. Internet to potega, ale trzeba sporo przekopac, by dotrzec do sedna, którego szukamy. Poczatkujacy astroamator jest jak ?dziecko we mgle? i trzeba mu podac ?kawe na lawe?. To pomaga dolaczyc do spolecznosci astro na dluzej. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczatkujacy astroamator jest jak ?dziecko we mgle? i trzeba mu podac ?kawe na lawe?.

Jak dziecko we mgle by się Kolego nie czół, gdyby najpierw poczytał a później robił astro zakupy. Nic nie można podać jak kawę na ławę, robi się tylko w ten sposób komuś wielką krzywdę :(

Tak jak inżynier żeby mógł zbudować most musi się dużo nauczyć - to dotyczy każdej dziedziny naszego życia  8)

Najpierw czytamy - później działamy, a w razie niepowodzenia zadajemy już konkretne pytania, na które od bardziej doświadczonych kolegów dostaniemy odpowiedź - podpowiedzi jak nasz problem rozwiązać. Co zrobić aby pracował lepiej itp.

Tej zasady nie zmieni nikt  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dziecko we mgle by się Kolego nie czół, gdyby najpierw poczytał a później robił astro zakupy. Nic nie można podać jak kawę na ławę, robi się tylko w ten sposób komuś wielką krzywdę :(

Bardzo sobie cenie kolego Jacku twe porady, ale Ty chyba nie czytales mojego postu "zalozycielskiego", w ktorym opisuje w jaki sposob zaczela sie moja krotkotrwala przygoda z amatorska astronomia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę aby odpowiedzieć w wątku na post czytać całego FA.

Ustosunkowałem się konkretnie do Twojej wypowiedzi, która tu w tym wątku o godzinie 07.54 została przez Ciebie zamieszczona i która jeszcze raz to podkreślę - moim zdaniem oczywiście - jest niewłaściwa  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)