Skocz do zawartości

MAK 127 problem


Black Star

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mój brat ma taki problem z makiem: dovetail odpadł od tuby i niestety tuba lekko gruchnęła. Mak jest cały ale dovetail już się nie przykręca do tuby. Śruby wkręcone do tuby chodzą luźno. Jako że dovetail gwintowania jako tako chyba nie ma, a gwinty w śrubach wyglądają na całe to obstawiam, że wyrobiły się gwinty w samej tubie.

Pytanie co teraz?

Czy można spróbować wkręcić inne śruby bez uszkadzania tuby i toru optycznego? 

Czy może taśma montażowa (nie ufam im) ? 

Nie wiem jak z nawierceniem otworów w tubie, to pewnie nie jest takie proste. 

Zdarzyło się to kiedyś komuś? 

Będę wdzięczny za sugestie. 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nagwintuj to z tych zjechanych m4 na m5 i rozwierć otwory w dovetailu, następnie podmień śrubki na większe. Ewentualnie daj dłuższe m4 i nakrętki do środka tuby. Tak czy siak menisk musisz odkręcić. Na samej taśmie nie próbuj nawet tego przyklejać. Bez odkręcania menisku chybab tylko jakieś blachowkręty, ale tak też bym nie robił. 

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A da się nagwintować bez rozkręcania telepa i wyjmowania menisku?

Wątpię, żeby on sobie poradził z rozkręceniem i skręceniem teleskopu, do tego kolimacja... A on jest w Oslo, to też sporo utrudnia.

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś rozpracowywałem ze sprzedawcą z Deltaoptical.pl temat obejm do MAKa SW 127. Kupiłem nawet takie ale nie używam i gdzieś leżą, bo znalazłem inne rozwiązanie mojego problemu. Miałem je nawet wystawić na giełdę. 

Zamiast wiercić i gwintować łatwiej będzie takie obejmy przykręcić do dovetaila i po problemie. 

https://deltaoptical.pl/obejmy-sky-watcher-141mm-do-teleskopu-150mm-refraktor

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubus maka 127 ma średnicę 145 mm,może bardziej przypasowałyby obejmy do reflektora Newtona 130 mm niestety nie wiem jaką średnicę zewnętrzną ma tubus tego teleskopu, jeżeli była by ona troszę większa to te obejmy nadawały by się idealnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Leon napisał:

Tubus maka 127 ma średnicę 145 mm,może bardziej przypasowałyby obejmy do reflektora Newtona 130 mm niestety nie wiem jaką średnicę zewnętrzną ma tubus tego teleskopu, jeżeli była by ona troszę większa to te obejmy nadawały by się idealnie

Nie wiem ale się wypowiem. Czytałeś co powyżej napisałem? 

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hamster napisał:

Ja kiedyś rozpracowywałem ze sprzedawcą z Deltaoptical.pl temat obejm do MAKa SW 127. Kupiłem nawet takie ale nie używam i gdzieś leżą, bo znalazłem inne rozwiązanie mojego problemu. Miałem je nawet wystawić na giełdę. 

Zamiast wiercić i gwintować łatwiej będzie takie obejmy przykręcić do dovetaila i po problemie. 

https://deltaoptical.pl/obejmy-sky-watcher-141mm-do-teleskopu-150mm-refraktor

A nie chcesz się ich pozbyć? Jak próbowałeś i pasują to się może dogadamy?

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Black Star napisał:

A nie chcesz się ich pozbyć? Jak próbowałeś i pasują to się może dogadamy?

Chętnie, ale jak pisałem, gdzieś je położyłem i nie pamiętam gdzie. Jak znajdę, to dam znać. Poszukam jeszcze  jutro wieczorem.

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem. Założyłem na MAka żeby pokazać, że pasują idealnie. Nie pamiętam tylko jakimi śrubami jest przykręcony oryginalny dovetail do tuby MAKa. Nie będę swojego już odkręcać, żeby nie sypać opiłkami do środka niepotrzebnie.  Musisz sprawdzić u siebie skoro i tak odpadł. Obejmy mają nagwintowane otwory do przymocowania do dovetaila na śruby calowe 1/4-20 UNC. Trzeba ew. dokupić takie, jeżeli te oryginalne z MAK nie będą pasować. Potem tylko zakleić jakąś taśmą klejącą otwory po śrubach na tubusie, żeby się nie kurzyło do środka i tyle. 

o1.jpg

o2.jpg

  • Like 2

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być też sam oryginalny dovetail, i być może trzeba by było zmienić go na taki z otworami pod śruby 1/4 cala, lub jeżeli oryginalne śruby mają sporo mniejszą średnicę, to da się pominąć gwint w obejmach i złapać je tylko łebkiem. Sprawdź i daj znać, bo też ciekawy jestem. 

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś obejmy do szyny przykręcałem śrubą m5, i zakręcałem nakrętką z podkładką w obejmie, w tym wcięciu. Zupeł ie mi wyleciał ten pomysł z głowy. Nic nie trzeba wtedy kombinować z rozwiercaniem, gwintowaniem itp. Otwory były z lekkim luzem ale po skręceniu wszystko się ładnie trzyma do dziś. Obejmy to najlepszy i kompletnie bezinwazyjny sposób, dodatkowo maczek zyska stabilność zamocowany w ten sposób na montażu, bo ten dovetail na dwóch śrubkach w makach to ich najsłabszy punkt, szczególnie w większych makach. 

  • Like 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki sposób byłby najtańszy. Cieńsze śrubki z podkładkami załatwią sprawę. Wystarczy mocniej skręcić.

Z ciekawości rzuciłem jeszcze raz okiem na oryginalny dovetail i przypomniałem sobie, że faktycznie maczek jest przykręcony mniejszymi śrubkami. Gwintowane otwory w dovetailu 1/4-20 są bliżej siebie i owszem przykręci się do nich obejmy ale będą one tak nienaturalnie blisko siebie.  Odpowiednie śrubki też kilka złotych kosztują.  Więc najlepszym sposobem będzie jak kolega Piotrek napisał. 

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Hamster napisał:

Znalazłem. Założyłem na MAka żeby pokazać, że pasują idealnie. Nie pamiętam tylko jakimi śrubami jest przykręcony oryginalny dovetail do tuby MAKa. Nie będę swojego już odkręcać, żeby nie sypać opiłkami do środka niepotrzebnie.  Musisz sprawdzić u siebie skoro i tak odpadł. Obejmy mają nagwintowane otwory do przymocowania do dovetaila na śruby calowe 1/4-20 UNC. Trzeba ew. dokupić takie, jeżeli te oryginalne z MAK nie będą pasować. Potem tylko zakleić jakąś taśmą klejącą otwory po śrubach na tubusie, żeby się nie kurzyło do środka i tyle. 

o1.jpg

o2.jpg

Super, to napiszę PW ?

38 minut temu, Piotrek K. napisał:

Kiedyś obejmy do szyny przykręcałem śrubą m5, i zakręcałem nakrętką z podkładką w obejmie, w tym wcięciu. Zupeł ie mi wyleciał ten pomysł z głowy. Nic nie trzeba wtedy kombinować z rozwiercaniem, gwintowaniem itp. Otwory były z lekkim luzem ale po skręceniu wszystko się ładnie trzyma do dziś. Obejmy to najlepszy i kompletnie bezinwazyjny sposób, dodatkowo maczek zyska stabilność zamocowany w ten sposób na montażu, bo ten dovetail na dwóch śrubkach w makach to ich najsłabszy punkt, szczególnie w większych makach. 

Nie ogarniam tego, ale nie miałem w rękach obejm nigdy a i dovetaila teraz nie mam przed sobą, może jakbym miał to bym lepiej zrozumiał. Ale najważniejsze, że się da ?

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Aktualizacja: po małych przebojach z norweskim urzędem celnym, który jak się okazuje lubi się czepiać wszystkiego obręcze dotarły do zainteresowanego. Pasują idealnie i rozwiązują problem bez wiercenia. Dzięki jeszcze raz za porady i koledze @Hamster za szybką wysyłkę.

Tak jeszcze przy okazji zapytam: podczas upadku zgubiła się śrubka od kątówki do zacisku okularu. Chciałem poszukać w sklepach ale nie wiem nawet czego: to się nazywa śruba radełkowana chyba? Ktoś się orientuje jaki jest gwint  w kątówce skywatchera? 

  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, polaris napisał:

Mogłeś wczoraj zagaić. Mam chyba takie śrubki, mogę poszukać i sobie sprawdzisz. 

Miałem w planach ale zapomniałem ? Jak możesz to zerknij. 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)