Skocz do zawartości

Jaki pierwszy teleskop na początek?


AdiS246

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym kupić teleskop do obserwacji księżyca i planet. Obecnie posiadam lornetkę ale używam tylko do obserwacji krajobrazu i chciałem kupić większy sprzęt.

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Obecnie Pyrzyce k. Szczecina ale niedługo zmieniam miejsce zamieszkania na Stargard os. Pyrzyckie południowa część.

 2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Wyczytałem, że konstrukcje paralaktyczne nie są zbyt dobre dla początkujących ale tak za bardzo nie wiem.

 3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Obserwacje będą na balkonie o wymiarach 1,2 m x 6 m i brak zadaszenia. Widok będzie od północnego-zachodu do poludniowego-wschodu.

 4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki kosmos" DSO ?

Na początek planety i księżyc.

 5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

Przedział cenowy to 1000-1300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z planet które nas interesują to już nic nie ma. Mars jeszcze jest widoczny ale jest już mały i nic prawie na nim nie widać, wróci za dwa lata. Jowisz i Saturn będą za kilka miesięcy, myślę że kwiecień już będzie w pewnym sensie otwarciem sezonu.

Księżyc zawsze cieszy oko. W tym przedziale cenowym sensowny wydaje się używany Newton SW 150/750 na montażu AZ4, oblecisz nim US z dobrym skutkiem a krótka ogniskowa przyda się do nauki szukania i oglądania jasnych DS. Sam zaczynałem od takiego. Nie proponuję maka 127 bo po pierwsze cena a po drugie na dobrą sprawę to jeszcze sam nie wiesz co byś chciał oglądać więc taki uniwersalny 150/750 będzie w sam raz. Pierwsze widoki Księżyca i planet w życiu miałem właśnie z nim i szczęka mi opadła :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, AdiS246 napisał:

Raczej odpada, bo waży 18 kg i samemu będzie ciężko unieść.

Źle spojrzałeś. Chodzi mi o tubę SW 150/750 do tego montaż AZ4.

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2521&lunety=Tuba optyczna Sky Watcher N 150 750 OTAW

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=1799&lunety=Monta azymutalny Synta AZ4 g owica AZ 4 statyw stalowy 1 5

 

Wiem niedostępne, tylko chciałem pokazać o co mi chodzi.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wybrać refraktor, możesz wybrać Maka, możesz wybrać Newtona. Każdy ma swoje wady i zalety. I nie chodzi tylko o optykę.

Kazdy tez ma inne upodobania i na co innego zwraca uwagę. Ja na przykład wolę montaz EQ nawet na balkonie.

 

Jak ma byc kompaktowe, leciutkie, mobilne i jeszcze zeby dobrze pokazywało Księzyc oraz planety i zeby było tanie i w miare bezobsługowe to ja bym polecił to (Mak 100mm na montażu AZ):

https://explorescientificusa.com/products/fl-mc1001400tn

Mozna osobno kupic montaz i osobno tube telskopu, jesli akurat gdzies w jakims sklepie nie maja zestawu.

https://www.astroshop.pl/azymutalny-bez-goto/bresser-montaz-nano-az/p,64989

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Bresser-MAK-MC-100/1400-f/14-OTA-teleskopy-2746.html

Jest tez na taniutkim (czytaj delikatniutkim i łatwym do uszkodzenia), ale bardzo lekkim  EQ

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-maksutova-mc-100-1400-eq-3/p,54021

Nie musi byc Mak Bressera - moze byc SkyWatchera lub innych firm...

 

 

Refraktor 90/900 (80/900) tez bedzie dobrym wyborem i zmieścisz się z nim na balkonie o szerokosci 120cm (refraktor jest najbardziej bozobsługowy)

Newton 150/750 na statywie tez bedzie OK.

 

Z tym, ze teraz są braki w sklepach i nie wszystko jest do kupienia. Trzeba czekać, albo zadowolić się tym co akurat mają.

 

 

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie 1 i 2 nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na 3 okular potrafi zapanować w każdym rodzaju teleskopu.

Lepiej zapytaj czy do teleskopu x pasuje dany okular 

 2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Wyczytałem, że konstrukcje paralaktyczne nie są zbyt dobre dla początkujących ale tak za bardzo nie wiem.

To zdanie raczej tyczy się rodzaju montażu  do teleskopu. Nie ma teleskopu paralekrycznego 

 

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek kupisz to kup to na giełdzie. Będzie dużo taniej. Szukaj okazji. 

Mi się udało właśnie zdobyć względnie tanio refraktor SW102 f/9.8 i do tego montaż AZ4.

Jak ustalisz co chcesz to daj ogłoszenia na forach. I ciągle sprawdzaj dział Sprzedaży. A coś fajnego na pewno wpadnie. 

IMG_20210118_180827.jpg

Edytowane przez Maciek_Cz
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AdiS246 napisał:

Jeszcze mam kilka pytań.

1. Gdy światłosiła wynosi 5 lub więcej jest potrzebny filtr planetarny?

2. Jakie są dobre okulary?

3. Czy w makach na dworzu parują okulary?

1. Używanie filtrów planetarnych nie jest podyktowane światłosiłą tylko poprawą kontrastu na pewnych detalach planet. Stąd stosuje się filtry w różnych kolorach. 

Aby zwyczajnie ściemnić obraz stosuje się filtry zwane często księżycowymi - szare lub polaryzacyjne. Przeważnie stosuje się je do Księżyca, bo, szczególnie w okolicach pełni, razi po oczach. Księżyc daje po oczach nawet w teleskopach o małej światłosile (przy pełni filtr ściemniający przydaje się nawet w MAKu, a to konstrukcje ciemne, przeważnie od f/10 do f/14). Czasami do planet też się przydają w teleskopach o dużej aperturze.

2. Dobre okulary to takie, w których ładnie widać obiekt ?

W światlosilnych teleskopach, które z natury mają duże wady obrazu, przydaje się okular dobrze skorygowany. To podnosi niestety jego cenę. Do światlosilnych Newtonów można polecić Morfeusze, czy ES-y (osobiście wolę te pierwsze ze względu na wygodę wynikającą z dużego odstępu źrenicy od okularu).

W konstrukcjach ciemniejszych, takich jak SCT, MAK czy długi achromat bardzo dobre obrazy dają już prostsze, dużo tańsze  konstrukcje okularów, jak choćby Plossle. Do takich teleskopów nie potrzeba okularów za 700 czy 1000 zł za sztukę. Dobry Plossl czy okular ortoskopowy dadzą doskonałe wyniki dla planet w mniej światlosilnych konstrukcjach.

3. Okulary mogą zaparować w każdym teleskopie. Nie ma tu znaczenia konstrukcja tuby. Tak samo w MAKu jak i w Newtonie. Jeśli jest sporo wilgoci w powietrzu pomaga podręczna suszarka do włosów. Są wersje turystyczne na 12V. Ale to nie jest urządzenie pierwszej potrzeby, jeśli chodzi o obserwacje ?

 

Edytowane przez piotrfie
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszośc montazy EQ można przestawic w tryb AZ

Tak wyglada EQ przestawiony na AZ (tu akurat z refraktorem). Pręta przeciwwagi bym jednak nie demontował, aczkolwiek przeciwwage mozna zdjąć.

Ale co wolisz - sam musisz przemysleć.

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2021 o 08:24, lolak89 napisał:

Księżyc zawsze cieszy oko. W tym przedziale cenowym sensowny wydaje się używany Newton SW 150/750 na montażu AZ4, oblecisz nim US z dobrym skutkiem a krótka ogniskowa przyda się do nauki szukania i oglądania jasnych DS. Sam zaczynałem od takiego. Nie proponuję maka 127 bo po pierwsze cena a po drugie na dobrą sprawę to jeszcze sam nie wiesz co byś chciał oglądać więc taki uniwersalny 150/750 będzie w sam raz. Pierwsze widoki Księżyca i planet w życiu miałem właśnie z nim i szczęka mi opadła ?

Witam ,czy mógłbyś coś więcej na temat tego Newtona SW 150/750 powiedzieć? Też zastanawiam się nad kupnem teleskopu ,pisałem w dziale do tego przeznaczonym ale nikt niestety jeszcze nie dopomógł :p. Po tym jak zachwaliłeś ten teleskop sprawdziłem sobie co mi YouTube pokaże na ten temat no i naprawdę ,jeśli chodzi o księżyc to bardzo dobrze to wygląda. Zamierzałem kupić teleskop o jak największej aperturze lecz to wiąże się z rozmiarem oraz wagą a taki Newton ,o którym wspomniałeś daje zadowalające efekty wizualne. Jakie akcesoria do niego posiadasz/posiadałeś ??

Edytowane przez Artur89

Sky Watcher 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze powtarzam, że Newton 150/750 jest uniwersalny, dobry na początek przygody z astronomią. I popatrzysz i pofocisz. Ale można i w drugą stronę. Super fotki nie zrobisz a w wizualu nie dorównasz chociażby SYNCIE 10"

pzdr.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Artur89 napisał:

Witam ,czy mógłbyś coś więcej na temat tego Newtona SW 150/750 powiedzieć? Też zastanawiam się nad kupnem teleskopu ,pisałem w dziale do tego przeznaczonym ale nikt niestety jeszcze nie dopomógł :p. Po tym jak zachwaliłeś ten teleskop sprawdziłem sobie co mi YouTube pokaże na ten temat no i naprawdę ,jeśli chodzi o księżyc to bardzo dobrze to wygląda. Zamierzałem kupić teleskop o jak największej aperturze lecz to wiąże się z rozmiarem oraz wagą a taki Newton ,o którym wspomniałeś daje zadowalające efekty wizualne. Jakie akcesoria do niego posiadasz/posiadałeś ??

Na początek kup tego Newtona. Jest stosunkowo krótki więc zmieści się na AZ4 na balkonie. 

Co do niego? Ano lepsze okulary. Jakie? Temat rzeka. Moim zdaniem to teleskop do szerszych pól, więc może Explore Scientific 24mm 82 stopnie? 

Da źrenicę wyjściową = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu = 24mm / 5 = 4,8mm

I później np Explore Scientific 11 mm, da ŹW = 11mm/5 = 2,2mm

Pierwszy okular da Ci możliwość przeglądu nieba, drugi da większe powiększenie w zakresie najlepszej widoczności. 

EDIT Newton potrzebuje od czasu do czasu kolimacji. Posiadacze tego Newtona, jak to tu wygląda? Tak jak w większych wersjach? 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja zastanawiałem się nad montażem Dobsona. Gdybym tak np chcieć wyskoczyć za miasto popatrzeć w niebo ,który bardziej by się sprawdził? Czytałem o plusach i minusach obu jednak co innego gdy ktoś już to sprawdził na własnej skórze i co nieco podpowie. Ten Newton to nie 12" na które się napaliłem ale mniejszy rozmiar mógłby częściej zachęcać na skok za miasto. Dziękuję również za wszystkie odpowiedzi ,rady ,zdaje sobie sprawę ,że odpowiadanie na ciągłe pytania osób nie będących biegłymi w temacie może być męczące 

Zapomniałem, czy np taki teleskop byście polecili https://www.astroshop.de/teleskope/omegon-dobson-teleskop-push-mini-n-150-750/p,57560  ??

 

Edytowane przez Artur89

Sky Watcher 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego teleskopu z linku. 

Dobson dla tego teleskopu to na stół czy inny taboret. Bo to niskie jest. 

AZ4 jest wyższy, a to dość pancerny montaż. 

Tu https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=61342

zobacz jak wygląda nieco większy sprzęt. Sprzedający twierdzi, że nie mieści się na balkonie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Artur89 napisał:

Witam ,czy mógłbyś coś więcej na temat tego Newtona SW 150/750 powiedzieć? Też zastanawiam się nad kupnem teleskopu ,pisałem w dziale do tego przeznaczonym ale nikt niestety jeszcze nie dopomógł :p. Po tym jak zachwaliłeś ten teleskop sprawdziłem sobie co mi YouTube pokaże na ten temat no i naprawdę ,jeśli chodzi o księżyc to bardzo dobrze to wygląda. Zamierzałem kupić teleskop o jak największej aperturze lecz to wiąże się z rozmiarem oraz wagą a taki Newton ,o którym wspomniałeś daje zadowalające efekty wizualne. Jakie akcesoria do niego posiadasz/posiadałeś ??

Teleskop jak każdy inny tylko trochę mniejszy niż Newton na Dobsonie... może nie mniejszy ale bardziej pod balkon z takim AZ4 i z taką aperturą. Na dobrą sprawę to potrzebne Ci są 3 okulary i ewentualnie jeden filtr mgławicowy UHC. Idąc po w miarę dobrej jakości postawiłbym na ES 24 mm 68 stopni, może być z aliexpressu (trochę taniej) lub na giełdach od 450-500 PLN, do tego coś 12-14 mm, może BST ED 12 mm o ile jeszcze są gdzieś dostępne lub jakiś Baader Hyperion w okolicach tej ogniskowej. Do tego okular 5 mm na Księżyc i planety, tutaj może być gorzej ale stawiam na TS HR 5 mm z giełdy jako kompromis pomiędzy obrazem a wygodą obserwacji lub znowu Hyperion z tej ogniskowej :)

ES 24 68 sam teraz mam i korzystam w F5, daje sobie radę.

Wszystkie okulary są w miarę przystępnej cenie i dadzą sobie radę w tym teleskopie, do tego wystarczy Ci również jakiś tani filtr UHC jak SVBony UHC 1,25", na aliexpressie do kupienia za 60 PLN albo prosto z Chin lub pewnie ktoś taki ma i może sprzedać tu na giełdzie forumowej.

Oczywiście mówię tu o gratach z giełdy :) dopiero jak wiesz już czego chcesz to można bawić się w sklepy a na początku drogi to raczej giełda daje największe możliwości.

 

Ewentualnie możesz szukać tylko Hyperionów :) Kiedyś patrzyłem trochę przez takiego i było całkiem ok, czasami chodzą po 250 PLN na giełdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lolak89 napisał:

Oczywiście mówię tu o gratach z giełdy ? dopiero jak wiesz już czego chcesz to można bawić się w sklepy a na początku drogi to raczej giełda daje największe możliwości.

Poszukam u siebie jakiejś giełdy ,może ktoś gdzieś ... W sklepach z tego co widzę to niektóre teleskopy dostępne dopiero od kwietnia ,mówię o tej stronie na której ja szukam a ponieważ mieszkam w Niemczech to tutaj bym zamawiał. Najlepiej było by na jakiś zlot pojechać ,zobaczyć co w trawie piszczy, porozmawiać z ludźmi. Tutaj jeszcze nie znalazłem nikogo w okolicy kto by miał takie hobby ,mówię o Polakach oczywiście ,z Niemcem to bym się w takiej kwestii nie dogadał ? Dziękuję Wszystkim za porady, mam nadzieję że do wiosny coś kupię i będę mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami jak i zasypać nowymi pytaniami ? Pozdrawiam

Sky Watcher 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Artur89 napisał:

z Niemcem to bym się w takiej kwestii nie dogadał ?

Znajdź jakieś niemieckie astroforum i zagadaj po angielsku. Na pewno Ci ktoś pomoże a jak będziesz miał szczęście to i ktoś z okolicy Ci się trafi.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Witam Wszystkich ponownie! Czy ktoś z forumowiczów posiada teleskop firmy Omegon? Zdecydowałem się na tego newtona 150/750, chciałbym zamówić w najbliższym czasie, zauważyłem jednak sporą różnice w cenie pomiędzy takim omegon'em a sky watcher'em. Czy mieliście doświadczenia z tą firmą? 

Sky Watcher 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Artur89 napisał:

Witam Wszystkich ponownie! Czy ktoś z forumowiczów posiada teleskop firmy Omegon? Zdecydowałem się na tego newtona 150/750, chciałbym zamówić w najbliższym czasie, zauważyłem jednak sporą różnice w cenie pomiędzy takim omegon'em a sky watcher'em. Czy mieliście doświadczenia z tą firmą? 

Oni mają dokładnie te same chińskie produkty co inne marki, a gdy nie widać różnicy to wiadomo co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastian Ś. napisał:

Oni mają dokładnie te same chińskie produkty co inne marki, a gdy nie widać różnicy to wiadomo co ?

jak nie widać różnicy to po co przepłacać ,zgadza się. Jednak przez ten okres poszukiwań ,czytania różnych forów, spotkałem się z komentarzami ,że jedna marka jest lepsza od innej. Nie wiem czy to obiektywne opinie czy po prostu kierowanie się tym co się aktualnie posiada. Może ktoś posiada omegona i da znać jak to wygląda ....

Sky Watcher 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kupić jakiś sprzęt i także rozpocząć przygodę z gwiazdami. Przed zakupem chciałbym zorientować się, czego mogę spodziewać się po lornetce, a czego po teleskopie.

Docelowo na pewno jedno i drugie, tylko co jako pierwsze? Obserwacje głównie z balkonu ( widok na południe ) pod Wrocławiem. 

Rozpatruję:

1. Kiepską lornetkę w okolicach 500zł 10x70 i porządny statyw ( ok. 1000zł ) do którego uda się w przyszłości zamontować lornetkę 20x100

2. "Porządną" lornetkę 8x60 - 10x70 do obserwacji z ręki ( ok. 1500 ).

3. Jakiś teleskop w okolicach 1000 -1500zł.

Co polecacie na start? 

Może jest ktoś z okolic Wrocławia, kto użyczy ( pozwoli popatrzeć wspólnie ) przez taki sprzęt, żeby pomóc podjąć decyzję.

Może coś zaproponujecie od razu innego?

Na początek zainteresowanie szczególnie naszym układem: księżyc, planety, może jakieś komety, ewentualnie coś dalej... Wiem, że w lornetce księżyców Jowisza nie doświadczę, a co najwyżej małej kulki jako całej planety. Chodzi o sprzęt całościowo w okolicach 1000-1500zł, który pchnie w stronę hobby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Artur89 napisał:

jak nie widać różnicy to po co przepłacać ,zgadza się. Jednak przez ten okres poszukiwań ,czytania różnych forów, spotkałem się z komentarzami ,że jedna marka jest lepsza od innej.

Wiekszość teleskopów robi fabryka w Chinach,  różnią sie tylko marka czyli - nklejką.  Czy zamawiajace w Chinach europejskie lub amerykanskie firmy mogą zamawiac wyższy lub niższy standard  (kontrolę jakości) ? Możliwe, że tak,  ale w większości to chyba dokłdnie ta sama jakość. 

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, as124 napisał:

Wiem, że w lornetce księżyców Jowisza nie doświadczę, a co najwyżej małej kulki jako całej planety. Chodzi o sprzęt całościowo w okolicach 1000-1500zł, który pchnie w stronę hobby. 

Ksieżyce galileuszowe świetnie widać w  lornetce.  Szczegółow powierzni planet nie widac (mowa o malej lornetce). 

Co wybrac na poczatek,  lornetke czy teleskop?  Czesc powie Ci,  ze lornetka,  a druga czesc forumowiczow,  że teleskop. Jak wybierzrsz teleskop,  to jedni doradza Newtona,  inni refraktor lub maka.  Jak  wybierzesz refraktor,  to jedni dorodza krotki,  a inni dlugi...  

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)