Skocz do zawartości

Moje pierwsze zdjęcie.


Rekomendowane odpowiedzi

No to wpadłeś! Teraz już nie ma odwrotu. Kto raz posmakuje astrofotografii zostaje z nią na zawsze. :)

Gratuluję pierwszej a-fotografii.

pzdr.

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, eszetka napisał:

SWSA jest już dostępny na Delta Optical.

Dzięki za info, od razu zamawiam.

Edit: Nie masz na myśli wersji mini? Widzę, że ta jest dostępna ale zwykłej dalej nie ma, przynajmniej według strony. Tydzień temu pisali mi że będzie dostępna do dwóch miesięcy.

Edytowane przez patyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, patyk napisał:

Dzięki za info, od razu zamawiam.

Edit: Nie masz na myśli wersji mini? Widzę, że ta jest dostępna ale zwykłej dalej nie ma, przynajmniej według strony. Tydzień temu pisali mi że będzie dostępna do dwóch miesięcy.

https://deltaoptical.pl/glowica-astrofot-sw-star-adventurer-biala-zestaw?q=Star+Adventurer+&from=listing

Dawaj dawaj, ostatnie sztuki. Wiem, że mają, bo kupowałem na czasie ?

  • Thanks 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eszetka napisał:

https://deltaoptical.pl/glowica-astrofot-sw-star-adventurer-biala-zestaw?q=Star+Adventurer+&from=listing

Dawaj dawaj, ostatnie sztuki. Wiem, że mają, bo kupowałem na czasie ?

Kurde to ja poluje cały czas od miesiąca, dziennie google i wszystkie giełdy sprawdzam i widocznie na delcie sprawdzałem tylko czarną, która jest niedostępna ? a też mi napisali info że 2 miesiące a o białej nie wspomnieli. Uratowałeś sytuacje, już zamówione. Teraz tylko statyw wybrać.

Dzięki wielkie!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, patyk napisał:

Kurde to ja poluje cały czas od miesiąca, dziennie google i wszystkie giełdy sprawdzam i widocznie na delcie sprawdzałem tylko czarną, która jest niedostępna ? a też mi napisali info że 2 miesiące a o białej nie wspomnieli. Uratowałeś sytuacje, już zamówione. Teraz tylko statyw wybrać.

Dzięki wielkie!

Proszę bardzo ?

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po tygodniu przebierania nogami i czekania na pogodę dziś miałem pierwszą zabawę z swsa. Niestety wyszło tragicznie, wszystkie zdjęcia mam prześwietlone, są totalnie białe i nawet w ps niewiele da się z tym zrobić. Canon 50mm przysłonięty do 2.8, iso 800. Naświetlanie od minuty do 5min.

Podpowiecie co zawaliłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia robiłem z działki w lesie, ciemno dookoła, brak latarni itd ale jest to Zabrze więc ogólnie słabo. Niemniej jednak gołym okiem było całkiem ładnie wszystko widać. Nie wiem czy ma to wpływ ale było minus kilkanaście stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że mnie teraz zmartwiłeś, bo liczyłem że wynika to z moich ułomności, które dałoby się poprawić. Księżyca jeszcze nie było więc pozostaje LP, z którym nic nie zrobię. Wychodzi na to, że wydane kilka tysięcy przez ostatni miesiąc nie pozwoli mi na minutowe naświetlanie jeśli nie przejadę 100-200km ?

Edit: Oglądałem filmiki Pana Janusza Wilanda, czy też kanał Astromiasto i Panowie robili bardzo zadowalające zdjęcia w mam wrażenie podobnych warunkach - balkon czy osiedle domków.

Edytowane przez patyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze czy mogłaby to być kwestia zaparowanego obiektywu? Nie mam grzałki a w trakcie sesji w ogóle o tym nie pomyślałem.

Czy polecicie jakieś filtry które poradzą sobie z lp? Wiadomo, że nie zastąpią ciemnego nieba ale chciałbym cokolwiek pofocić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, patyk napisał:

Zastanawiam się jeszcze czy mogłaby to być kwestia zaparowanego obiektywu? Nie mam grzałki a w trakcie sesji w ogóle o tym nie pomyślałem.

Czy polecicie jakieś filtry które poradzą sobie z lp? Wiadomo, że nie zastąpią ciemnego nieba ale chciałbym cokolwiek pofocić.

Skracaj czas i/lub przymykaj obiektyw, aż naświetlenie klatki będzie optymalne. Dopiero zobacz co uda się wyciągnąć, zamiast  tragizować że prześwietlone ? 
Przecież jasnych obiektywów używa się po to żeby skrócić czas naświetlania, uzyskując ten sam efekt co przy dłuższym naświetlaniu ciemniejszymi szkłami. 
Z tego co pamiętam, przy takich parametrach naświetlałem w okolicach 30-40s, a mieszkam na wsi z daleka od dużych miast. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DarX86 napisał:

Skracaj czas i/lub przymykaj obiektyw, aż naświetlenie klatki będzie optymalne. Dopiero zobacz co uda się wyciągnąć, zamiast  tragizować że prześwietlone ? 
Przecież jasnych obiektywów używa się po to żeby skrócić czas naświetlania, uzyskując ten sam efekt co przy dłuższym naświetlaniu ciemniejszymi szkłami. 

Dokładnie, kombinuj, testuj, poznaj sprzęt i swoje preferencje klatek do późniejszej obróbki. ISO 800 i 5 minut naświetlania na podmiejskim niebie? Siłą rzeczy musi wyjść jasno! Przy stacku zresztą przecież to i tak się wszystko jako tako "wyrównuje". Ja odebrałem naukę jako: numer 1 to dobór kadru, numer 2 to zbiór materiału, numer 3 to jego obróbka. W każdej kwestii trzeba się starać, próbować, kombinować, aż wyjdzie coś, co chociaż troszkę przypomina to, co chciałbyś osiągnąć. Tutaj nie ma krótkiej drogi. Jak 5 razy popsujesz i będziesz wiedział, co popsuleś, to potem wyjdzie tak jak trzeba. Nawet jak się nie uda to przecież byłeś pod gwiazdami, w nocy, sam i korzystałeś z natury ? Cierpliwości i powodzenia!

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Notes i długopis do ręki. Systematycznie planujesz i zapisujesz serie czasów i przesłon od tych ciemnych konfiguracji do tych najjaśniejszych. No i wprowadzasz eksperyment w życie fotografując zgodnie z tym planem. Gdzieś pomiędzy ciemnością a prześwietleniem odnajdziesz swoją idealną fotografię. I nie przejmuj się, że trochę czasu to zajmie. Pomyśl sobie, że kiedyś takie eksperymenty trzeba było robić na drogich kliszach fotograficznych, które i tak często tylko "spod lady" można było dostać. To był ból. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Oczywiścię, że bedę próbował i kombinował, nie po to przez ostatnie parę miesięcy wybierałem zestaw i uczyłem się wszystkiego żeby się poddać po jednej sesji ? Zresztą, jest to przecież zabawa sama w sobie. Jestem po prostu zaskoczony, że minuta naświetlania w Zabrzu jest niewykonalna, widuje się zdjęcia z dłuższym czasem które ludzie robią z balkonów w Warszawie.

Ponowie pytanie z góry, czy warto zainwestować przy takich warunkach w jakieś filtry? Dodam, że aprat będzie przerobiony pod astro.

Edytowane przez patyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, patyk napisał:

Ponowie pytanie z góry, czy warto zainwestować przy takich warunkach w jakieś filtry? Dodam, że aprat będzie przerobiony pod astro.

Jak masz taką możliwość to bym pomyślał o wyjazdach pod lepsze niebo. Czasami faktycznie widać fotki robione z balkonu w mieście, ale takie w miarę ogarnięte efekty z takiego miejsca się uzyskuje kamerką mono i filtrami wąskopasmowymi. Modyfikowana lustrzanka wymagałaby mocnego filtra, raczej nie light pollution, ale coś w stylu duo band. A to niestety kosztuje ? 

https://www.cyclopsoptics.com/astronomy-filters/stc-astro-duo-narrowband-clip-filter-canon-aps-c-free-shipping-free-lenspen/

2-3 godzinki pod ciemnym niebem i zobaczysz jaka przyjemna stanie się obróbka.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jolo napisał:

Jak masz taką możliwość to bym pomyślał o wyjazdach pod lepsze niebo. Czasami faktycznie widać fotki robione z balkonu w mieście, ale takie w miarę ogarnięte efekty z takiego miejsca się uzyskuje kamerką mono i filtrami wąskopasmowymi. Modyfikowana lustrzanka wymagałaby mocnego filtra, raczej nie light pollution, ale coś w stylu duo band. A to niestety kosztuje ? 

https://www.cyclopsoptics.com/astronomy-filters/stc-astro-duo-narrowband-clip-filter-canon-aps-c-free-shipping-free-lenspen/

2-3 godzinki pod ciemnym niebem i zobaczysz jaka przyjemna stanie się obróbka.

Byłem w styczniu na weekend pod ciemnym niebem, jeszcze zanim przyjechał swsa, zebrać trochę materiału do nauki obróbki. Wiem, jakie to są kolosalne różnice. Problem jest taki że do ciemnego nieba mam 200km więc to już raczej muszą być wypady weekendowe z noclegiem. Czy będę jeździł? Jasne że tak, najchętniej co tydzień albo bym się w ogole w Bieszczady przeprowadził. No ale póki co to niestety nie ma takich możliwości i niewiadomo kiedy się pojawią, więc człowiek kombinuje żeby się zabawkami chociaż trochę pobawić tutaj na miejscu.

Co do filtra i ceny to już przywykłem że wszelkie próby dotykania kosmosu dużo kosztują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, patyk napisał:

Tak wygląda fota naświetlana 2 minuty

najpierw chciałem napisać, że nie da się w nocy tak prześwietlić 120s przy ISO800, podejrzewałem, że zaglądałeś  z włączoną czołówką czy aby nie zaparował obiektyw ... ?

później przyjrzałem się bliżej, coś tam widać .... widać pas oriona, sam musisz sobie teraz odpowiedzieć jakie masz źródło światła w lewo i w dół  niego

 

IMG_0895.thumb.jpg.e786cdb013658ca98ca8edc794239127.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ggrzes napisał:

najpierw chciałem napisać, że nie da się w nocy tak prześwietlić 120s przy ISO800, podejrzewałem, że zaglądałeś  z włączoną czołówką czy aby nie zaparował obiektyw ... ?

później przyjrzałem się bliżej, coś tam widać .... widać pas oriona, sam musisz sobie teraz odpowiedzieć jakie masz źródło światła w lewo i w dół  niego

 

IMG_0895.thumb.jpg.e786cdb013658ca98ca8edc794239127.jpg

 

 

 

Na tych fotach z krótszym czasem jest tak samo, poświata włazi na zdjęcie od lewego dołu. Tak jak pisałem, dookoła ciemnica. Natomiast w "lewym dole", za lasem, jest Bytom, za nim Chorzów i Katowice ?

Wróciłem przed chwilą z pracy, jest bezchmurnie więc nie widzę innej możliwości - swsa już ciśnie z seriami po 30sec na iso 400, zobaczymy co z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukost tak na prawdę to tylko i wyłącznie frajdy ? Paru klatek na których będzie można dalej uczyć się obróbki. Zdjęcie z pierwszego posta to stack zrobiony z fotek po 8 sec i to na dzień przed pełnią, po 3 w nocy gdy łysy ostro górował, przecież to absurd. Ale zabawy było jak za bajtla w piaskownicy.

Edytowane przez patyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
3 godziny temu, patyk napisał:

Normnie jak dziecko stoje przy oknie i przebieram nogami ?

niby niebo bezchmurne, ale nie wiem czy to smog czy to ten pył znad sachary, ale miesiąc temu miałem lekkie cirrusy, a zobacz o ile lepsze były fotki:obraz.thumb.png.2bceb6bf02792dbba7f72c5592ae5ef8.png
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)