Skocz do zawartości

Lekka lornetka


Krasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Proszę o pomoc w wyborze pierwszej lornetki. Szukam czegoś do 300 zł, max 400zł. Zależy mi na czymś małym, lekkim i z szerokim polem widzenia do nauki nieba. Lornetka będzie głównie używana w nocy. Odkładam już pieniądze na coś z wyższej półki, ale do tego czasu potrzeba mi czegoś na teraz , jakby to powiedzieć, do kieszeni po to by mieć ją prawie zawsze przy sobie. Warunki mam dobre, ciemne niebo, widać drogę mleczną. Używałem przez chwilę Olympus 10x50 dps r ( jak zobaczyłem przez nią księżyc to poczułem motylki w brzuchu ze szczęścia), a potem Tento 7x35 made in USSR. Obydwie lornetki miałem pożyczone na kilka chwil więc zapragnąłem czegoś swojego teraz.

Z przeglądu forum natknąłem się na takie pozycje:

1 Opticron Adventurer T WP 6,5x32 - kąt 9,2°, waga 549g

2 Delta Optical Entry 8x40 - kąt 8,2 °, waga 718 g

3 Delta Optical Discovery 8x40 - kąt 8,2 °, waga 724 g

4 Olympus 8x40 DPS I - kąt 8,2 °, waga 710 g

5 Olympus 7x35 DPS I - kąt 9.3°, waga 650 g

6 ACULON A211 8x42 - kąt 8, waga 755 g

 i na końcu troszkę drogawa Nikon 7x35 EX CF - kąt 9,3°, waga 800g.

W przyszłości planuję kupić większą lornetkę ze statywem. Co sądzicie o tych pozycjach i czy jest coś innego sensownego w tych pieniądzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 2 ruskie lornetki w tych przedziałach ogniskowej i były fajne, ale jak dostałem w ręce Aculona 10x50 to różnica była ogromna, więc stawiałbym na Aculona, ale z drugiej strony nigdy nie miałem tych innych w ręku.. Teraz mam triplet TS 20x80 i banan mam od ucha do ucha. Any way lornetka to słuszny kierunek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam 7x35 EX CF i 8x40 DPS I. Pierwsza lepsza mechanicznie i wodoszczelna, druga troszkę lepsza optycznie w centrum pola.
Ale szczegóły pewnie zależą od tego jak się udała dana sztuka.
Obie są dobre i do nieba, i do obserwacji dziennych. Jestem z nich bardzo zadowolony.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, co do Nikona to wiem, że wszyscy polecają właśnie te lornetki, killer w tej cenie. Może faktycznie dozbieram pieniądze do tego sprzętu.

 

Przeglądając jeszcze Internet znalazłem coś takiego:

https://deltaoptical.pl/lornetka-outland-x-8x25

kąt 8,2 °, waga 312 g

Ktoś miał coś takiego w ręce i nadaje się do spoglądania w niebo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu kupiłem za 400 zł na OLX Deltę Forest II 8x42 jako lornetkę typowo spacerową. Spoglądałem nią też z ciekawości w niebo i dla osoby początkującej w budżecie 400 zł jest ok. Jakbyś gdzieś taką dorwał to możesz brać.

Natomiast jak chcesz dozbierać fundusz to celuj od razu w nikona ex 10x50 lub kamakurę - używki za około 650 zł.

Osobiścię używam najczęściej do astro delty extreme ed 10x50 i 15x70 - tylko to już inna liga cenowa. 15x na statyw polecam jako lornetkę docelową - ostatnio podczas obserwacji tym co pokazała spowodowała, że musiałem zbierać szczękę z gleby (z zachwytu oczywiście) ?

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krasz napisał:

Dziękuję za rady, co do Nikona to wiem, że wszyscy polecają właśnie te lornetki, killer w tej cenie. Może faktycznie dozbieram pieniądze do tego sprzętu.

 

Przeglądając jeszcze Internet znalazłem coś takiego:

https://deltaoptical.pl/lornetka-outland-x-8x25

kąt 8,2 °, waga 312 g

Ktoś miał coś takiego w ręce i nadaje się do spoglądania w niebo ?

Obiektyw 25mm to kiepski pomysł do astro ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Opticrona Adventurer T WP 8x32. Używam jej do wszystkiego. Do astro się nadaje ale źw 4 mm jednak może wydawać się trochę za mała. Zależy co kto lubi. Zerknij na ten sam model ale 8x42. Waga tej lornetki to 625g, nadal bardzo dobry wynik jak na bino do ręki.

OPTICRON WP T 8x32   |    SW MAK 127 2"+ BINO/AZ4    |    SW 90/900   |    PENTAX 20x60

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Krasz napisał:

Dziękuję za rady, co do Nikona to wiem, że wszyscy polecają właśnie te lornetki, killer w tej cenie. Może faktycznie dozbieram pieniądze do tego sprzętu.

 

Przeglądając jeszcze Internet znalazłem coś takiego:

https://deltaoptical.pl/lornetka-outland-x-8x25

kąt 8,2 °, waga 312 g

Ktoś miał coś takiego w ręce i nadaje się do spoglądania w niebo ?

https://m.olx.pl/oferta/lornetka-nikon-action-ex-8x40-stan-bardzo-dobry-CID767-IDHXcgL.html?query=Lornetka nikon

 

Targuj na 450zł i kupuj ?

W razie czego gdybyś zdecydował się w przyszłości na coś większego/lepszego sprzedajesz bez straty.   

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych najtańszych Opticron 8x42 T WP będzie dobrym wyborem. Na wzrokowcu jest kilka zdań na jej temat:
http://wzrokowiec.com/archiwa/3743

 

 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)