Skocz do zawartości

Zakurzone rubiny królewskiej pary


Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł czas aby uwolnić matriał, który pochłonął wiele mojego czasu i na pewno na ten czas aż tak nie zasłużył, gdyby nie fakt, że i tak ostatnio nie mam jak uzbierać nowego materiału.Zebrałem go w sierpniu 2019 w Nowym Belęcinie i podchodziłem do niego dziesiatki razy na wiele sposobów, praktycznie nigdy nie będąc z niego jakość szczególnie zadowolonym. Z jednej strony byłem zafascynowany tym jak bardzo bogaty jest to obszar, z drugiej strony zirytowany tym, jak mało atrakcyjnie on wygląda pomimo taki dużego wysiłku. Czas więc kończyć tą nierówną walkę, bo niedługo zakończy się to obsesją ?

Łącznie to 40x120s z Samyangiem 135/2 i HEQ5.

 

king2-new-22b-s.thumb.jpg.a8c714e2e9b7bdba538af0883cf8f852.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak - Twoje szerokie kadry to co do zasady mistrzostwo świata, niemniej tu mam jakieś mieszane odczucia - z jednej strony zadziwiające, ile wyciągnąłeś z tej ilości materiału, ale z drugiej, no nie wiem, nie wygląda to do końca, hmm, naturalnie, bo ciut za ostro pociągnięte? Wiem, to trudny obszar, sam to fociłem (też Samyangiem), ale z mizernym skutkiem (wisiał wtedy na niebie pył znad Afryki, a i obróbka kuleje). 

cefeusz.thumb.jpg.cab39e5b16cd93e1ccafbf2d1abc3368.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie deprecjonuj swojego efektu - jest super - ma ten charakter pyłowości w centrum, którego nie udało mi się sensownie, pomimo prób, wydobyć z mojego materiału. To mega ciężki obszar, wszystko zakrywają gwiazdy i chcąc uwidocznić co jest pod spodem trzeba iść na kompromisy - a te oznaczają zawsze straty -> zdejmiesz gwiazdy, gubisz charakter gwiazdowego pola w dole kadru, zostawisz gwiazdy --> chowają się detale tam, gdzie dymy i wodory. Długo szukałem tego swojego balansu do tego obszaru... i pewnie jak spojrzę na swoje zdjęcie za kilka tygodni, będę bardzo krytyczny ?. Właściwie to męczyłem się przy tym zdjęciu jak przy żadnym innym.

tak na szybko, wersja po złożeniu, kalibracji i STF w Pixie (czyli przed dotknięciem Photoshopem?

king2-norm-cp-dbe.thumb.jpg.bdeb80c5f7f3c5372f063f7c3e3d289e.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mroczne jest fajne... wymaga dużej wstrzemiężliwości ?

W czym obrabiasz ? 

próbowałeś oddzielić warstwę gwiazd od tła ? moim zdaniem , w Twoim materiale jest dużo potencjału (głębia, trójwymiarowość - marzenie) ?

wybacz za ingerencję (ale mnie przy takim materiale aż palce się rwą do suwaczków - ceną jest zmniejszenie rodzielczości, przy której zdjęcie jest fajne ):

ll-fe.thumb.jpg.9366e89d7a46761ee274a53b11fa82be.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj starnet++ - oddziel gwiazdy od tła - gwiazdy zawsze możesz narzucić przez "dodanie" a to co masz pod spodem dowolnie przekonstrastować/wyostrzyc/zmiękczyć - szczególnie pomaga camera raw filter ?

Nie, że narzucam technikę: zobacz, czy Ci to podejdzie ? Bo materiał masz robiony w fajnym miejscu i to po prostu widać - tam, gdzie ja musiałem "drzeć trawę z korzeniami", aby cokolwiek skontrastować.  w swoim materiale, z Twojego idzie wyszarpać więcej z samego JPG'a ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz jak to się kończy ? 

1. Potem okazuje się, że od Irysa w kierunku Polarnej, też są fajne dymy (zwłaszcza jak rozdzielisz klatkę na warstwę gwiazd i tła).

2. Okolice Polarnej też są niezłe ? itd... itd... wpadłeś po uszy ?

Uwielbiam astrofotografię pod tym kątem, że po wielu latach wyciskania ze swoich gałek ocznych  maxa przez różnego rodzaju lustra i szkła, nagle dobrze znane wizualnie obszary odkrywasz na nowo, widzisz w innym kontekście. Świadomość tego kontekstu ma nawet wpływ czasami na to, jak odbierasz całość, gdy to ponownie oglądasz w wizualu ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)