Skocz do zawartości

Szepty kosmosu - Vol. 6 - ?Iskrzący Orion" (relacja z obserwacji lornetkowych)


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnie wizualizacji - dla jednych mogą być za jasne, dla drugich za ciemne - po ostatnich krytycznych i cennych uwagach postanowiłem tworzyć je w nieco bardziej rozjaśnionej formie, aby były widoczne niezależnie od urządzenia. Szczególnie na smartphonach, gdzie większość osób posiada przyciemniony wyświetlacz ?  Zresztą wizualizacja jak szkic - i tak nie odda tego co na żywo ?

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kjacek napisał:

Ciemność, ciemność widzę... Na telefonie z podkręconym ekranem. 

Może negatyw? 

No jeśli widzisz ciemność to już nie wiem ?  Jaki to wyświetlacz/telefon? Jesteś w stanie sprawdzić na innym urządzeniu? Testowałem na 4 różnych nośnikach (laptop, pc, 2 telefony), do tego przyciemniona jasność do połowy. 3 na 4 pokazały i tak aż za jasno ? 

A jak klikniesz na zdjęcie też widzisz ciemność? ? 

Sprawdź, czy tutaj widzisz tak samo: https://astropolis.pl/topic/76346-szepty-kosmosu-vol-6-?iskrzący-orion-relacja-z-obserwacji-lornetkowych/

Czy inni użytkownicy mogą napisać, czy też widzą ciemność?

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info ?  Dyskusja jak zawsze dotyczy sprzętu (w tym przypadku monitorów / wyświetlaczy), a nie samych obserwacji ? 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja coś o obserwacjach może - tak, "zimowe Albireo jest kapitalne, a co do Rozety i Mewy to ta druga jest znacznie trudniejsza w lornecie i nie widziałem jej nigdy niczym mniejszym od 100 mm. Bardzo pomagają tu filtry. Z kolei Rozetka na dobrym niebie nie jest wyzwaniem nawet dla 50 mm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim kompie też jest git.

3 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Czy widziałem Mgławicę Rozetę? I tak i nie. (...) W mojej ocenie była ona na pograniczu dostrzegalności, bardziej widoczna po prawej stronie co przekonuje mnie, że mogłem ją faktycznie dostrzec. (...). Zachęcony tym widokiem pokierowałem się w stronę IC2177. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w tym rejonie to gromada NGC 2343 i bardzo jasne gwiazdy w najbliższym otoczeniu. Czy tutaj udało mi się dostrzec Mewę? Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Rozety tak i tutaj obiekt był na pograniczu dostrzegalności, a w zasadzie sama Głowa Mewy.

Jeśli chodzi o Rozetę, to jak najbardziej mogła być ona. Z moich obserwacji też wynika, że najjaśniej świeci po prawej stronie, a dokładniej jakoś na północny zachód od centrum. Co do Mewy, to ja mam trochę inne odczucia i z tego, co zdążyłem zauważyć, chyba łatwiej jest wypatrzeć jej skrzydła niż głowę - bynajmniej jeśli chodzi o te pierwsze, udało mi się coś tam już wstępnie rozpatrzeć, a w przypadku głowy jeszcze nic. To są oczywiście tylko moje spostrzeżenia i nie chce niczego negować, bo może faktycznie ją widziałeś, jednak w odróżnieniu od Rozety, Mewa wydaje się nieco bardziej kłopotliwa. Zastanawia mnie na ile V750 Mon o jasności 7.3 mag może być utrudnieniem. Porównywałeś może blask z innymi gwiazdami o podobnej jasności? Muszę kiedyś przysiąść na dłużej w tym miejscu i przyjrzeć się dokładnie poszczególnym rejonom mgławicy.

Tutaj jest ciekawy szkic - link

3 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Następnie przyszła pora na miecz Oriona, czyli Cr 70.

Jeśli da się jeszcze edytować, to zmień na Pas Oriona ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na telefonie....wizual..poezja!

Znakomicie to zrobiłeś , połączenie "szkiców",z opisami... rewelacja.

Dla mnie osobiście taki "szkic" więcej wynosi ,niż strona opisu .

Czekam na więcej ,po takim syfie pogodowym ,to aż się chce to oglądać i oglądać....

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Damian P. napisał:

Na moim kompie też jest git.

Jeśli chodzi o Rozetę, to jak najbardziej mogła być ona. Z moich obserwacji też wynika, że najjaśniej świeci po prawej stronie, a dokładniej jakoś na północny zachód od centrum. Co do Mewy, to ja mam trochę inne odczucia i z tego, co zdążyłem zauważyć, chyba łatwiej jest wypatrzeć jej skrzydła niż głowę - bynajmniej jeśli chodzi o te pierwsze, udało mi się coś tam już wstępnie rozpatrzeć, a w przypadku głowy jeszcze nic. To są oczywiście tylko moje spostrzeżenia i nie chce niczego negować, bo może faktycznie ją widziałeś, jednak w odróżnieniu od Rozety, Mewa wydaje się nieco bardziej kłopotliwa. Zastanawia mnie na ile V750 Mon o jasności 7.3 mag może być utrudnieniem. Porównywałeś może blask z innymi gwiazdami o podobnej jasności? Muszę kiedyś przysiąść na dłużej w tym miejscu i przyjrzeć się dokładnie poszczególnym rejonom mgławicy.

Tutaj jest ciekawy szkic - link

Jeśli da się jeszcze edytować, to zmień na Pas Oriona ?

Dzięki : )

Z tą mewą przyjmuję, że mogły to być zwidy ?  O ile w Rozecie pojaśnienie było delikatnie widoczne, tak tutaj chyba bardziej chciałem zobaczyć coś na siłę i zadziałała też wyobraźnia. Aczkolwiek jakieś pojaśnienie było w tej okolicy na pewno - patrząc na podany szkic wnioskuję, że mogło to być właśnie przy V700 Mon. W jakiej lornetce robisz podejście?

Co do V700 Mon to muszę ją porównać z V569 Mon. Czekam na dobre warunki, aby zrobić kolejne podejście ?   Chociaż nie ukrywam, że tak wybitna klarowność nieba może się szybko nie powtórzyć...

Poprawiłem wpis : )

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Erik68 napisał:

U mnie na telefonie....wizual..poezja!

Znakomicie to zrobiłeś , połączenie "szkiców",z opisami... rewelacja.

Dla mnie osobiście taki "szkic" więcej wynosi ,niż strona opisu .

Czekam na więcej ,po takim syfie pogodowym ,to aż się chce to oglądać i oglądać....

Dzięki, pogoda teraz nie rozpieszcza, do tego znów łysy ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

W jakiej lornetce robisz podejście?

Jeśli chodzi o Mewę, moje obserwacje dotyczą Nikona EX 10/50, jednak Rozetę widywałem w niej zwykle dość wyraźnie.

Też wyczekuje pogody, ale musiałby chyba stopnieć śnieg, strasznie jasno w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Damian P. napisał:

Jeśli chodzi o Mewę, moje obserwacje dotyczą Nikona EX 10/50, jednak Rozetę widywałem w niej zwykle dość wyraźnie.

Też wyczekuje pogody, ale musiałby chyba stopnieć śnieg, strasznie jasno w nocy.

To ciekawe, musiałbym w takim razie zrobić podejście w swojej Delcie Extreme 10x50 ED.

U mnie śniegu już brak ?  Tylko pełnia w drodze ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny plan na najbliższe obserwacje. Niestety ta pogada ?  Na moim telefonie słabo to wygląda ale tylko i wyłącznie dlatego że telefon tandetny ( Nokia 1 ). Na laptopie za to coś pięknego. Świetne są Twoje wizualizacje. Możesz mi zdradzić na PRIV jak je robisz. Z moich grafik w temacie " Katalog Messiera w małym achro " jestem średnio zadowolony, chciałbym żeby były lepsze. 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wyglądają te wizualizacje luźniejszych gromadek gwiazd typu NGC 457, lub M44. Pomijając realne efekty wpływu optyki, szczególnie przy krawędzi (w rzeczywistości gwiazdki nie są tak punktowe i łądne), to dobrze oddają lornetkowe wrażenia. Koledzy piszą, że mało co widać na niektórych wyświetlaczach, ale jak dla mnie to wszystkie "mgławicowe efekty" są właśnie zbyt kontrastowe. Niestety w rzeczywistości nie wygląda to aż tak pięknie ?

Moim zdaniem, "Mewę" raczej zobaczyłeś bardziej oczyma wyobraźni. Na zdjęciach z lornetką widać dość sporo sztucznych świateł, a i Księżyc nie był wtedy wcale taki mały.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

To ciekawe, musiałbym w takim razie zrobić podejście w swojej Delcie Extreme 10x50 ED.

Myślę, że wielkość lornetki nie ma tutaj aż tak wielkiego znaczenia. A jeśli już, to w 15/70 powinno być łatwiej. Wydaje mi się, że chodzi bardziej o ciemność nieba i dokładną lokalizację pojaśnienia. Napisałeś co prawda: "Tego wieczoru obecność Księżyca nie przeszkadzała ani trochę", ale oczywiście to nie do końca tak i Księżyc to zawsze Księżyc - dziad i już. W przypadku Mewy, musiał trochę przeszkadzać. Grzesiek słusznie zauważył, że był spory. Ja przyznam szczerze, że prawie nigdy nie obserwuje, gdy na niebie jest Księżyc, choćby mały rogal. Z drugiej strony mamy taką pogodę w tym kraju, że może trzeba zacząć. W końcu lepiej z Księżycem niż wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakład pracy na taką relację nie pozwala na zwykłe odhaczenia "lubię" itp.  Rysunki bardzo precyzyjne wręcz skrupulatne, bardzo realistyczne, może nawet zbyt idealistyczne, ale faktycznie pozwalają poczuć namiastkę piękna widoku ukazującego się w lornetce.  Oczywiście na żywo dochodzą bodźce z innych zmysłów, choćby szelest zrywającego się wiatru, otrzeźwiające mroźne powietrze powodujące lekkie szczypanie policzków, głos szczekania psów przerywających cisze nocną - no tego jednak rysunki nie oddadzą. 

Osobiście sugeruję zrobić na rysunkach tło lekko szarawe, nie idealnie czarne - nie dość, że będzie bardziej realistycznie to jeszcze może rozwiązać problemy z brakiem dostatecznej widoczności na niektórych matrycach. 

Niemniej jednak wielkie ukłony za piękną relację, zwłaszcza w czasie, gdzie pogoda nie pozwala wielu zgłodniałym obserwatorom ponownego spojrzenia w czyste nocne niebo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Grzesiek napisał:

Ładnie wyglądają te wizualizacje luźniejszych gromadek gwiazd typu NGC 457, lub M44. Pomijając realne efekty wpływu optyki, szczególnie przy krawędzi (w rzeczywistości gwiazdki nie są tak punktowe i łądne), to dobrze oddają lornetkowe wrażenia. Koledzy piszą, że mało co widać na niektórych wyświetlaczach, ale jak dla mnie to wszystkie "mgławicowe efekty" są właśnie zbyt kontrastowe. Niestety w rzeczywistości nie wygląda to aż tak pięknie ?

Nie ma co ukrywać, wizualizacje są idealistyczne, w rzeczywistości obraz wygląda nieco inaczej w zależności od warunków. Staram się przedstawiać obiekt w danym polu, nie jest to szkic z danej obserwacji. Chciałbym potem wykorzystać wizualizacje danego obiektu w innej relacji jeśli się pojawi.

16 godzin temu, Damian P. napisał:

Myślę, że wielkość lornetki nie ma tutaj aż tak wielkiego znaczenia. A jeśli już, to w 15/70 powinno być łatwiej. Wydaje mi się, że chodzi bardziej o ciemność nieba i dokładną lokalizację pojaśnienia. Napisałeś co prawda: "Tego wieczoru obecność Księżyca nie przeszkadzała ani trochę", ale oczywiście to nie do końca tak i Księżyc to zawsze Księżyc - dziad i już. W przypadku Mewy, musiał trochę przeszkadzać. Grzesiek słusznie zauważył, że był spory. Ja przyznam szczerze, że prawie nigdy nie obserwuje, gdy na niebie jest Księżyc, choćby mały rogal. Z drugiej strony mamy taką pogodę w tym kraju, że może trzeba zacząć. W końcu lepiej z Księżycem niż wcale.

Tzn. chodziło mi o to, aby z ciekawości sprawdzić jak prezentuje się Rozeta w lornetce 50 mm. Pamiętam, że latem Amerykę widziałem wyraźniej właśnie w 10x50 niż w 15x70 ? 

Księżyc tego dnia po godz. 22:00 był już daleko po zachodniej stronie, z tego co widzę 15 stopni nad horyzontem, pierwsza kwadra 45%. Obserwując okolice Syriusza był dość daleko, do tego zasłonięty przez lokalną zabudowę i nawet go nie widziałem. Oczywiście byłoby lepiej, gdyby wtedy przypadał nów. Jednak doświadczenie pokazuje, że czasami są lepsze warunki nawet z Księżycem w tle niż podczas jego nieobecności. Przy takiej ilości pogody jaką mamy warto korzystać.

 

Wracając do Mewy, odszukałem w Binocular Astronomy autorstwa C. Crossen & W. Tirion taką notkę (sklejka z trzech stron):

ic2177.thumb.png.e0344858009bad7acc921aaa0e7ced73.png

 

16 godzin temu, GKG napisał:

Nakład pracy na taką relację nie pozwala na zwykłe odhaczenia "lubię" itp.  Rysunki bardzo precyzyjne wręcz skrupulatne, bardzo realistyczne, może nawet zbyt idealistyczne, ale faktycznie pozwalają poczuć namiastkę piękna widoku ukazującego się w lornetce.  Oczywiście na żywo dochodzą bodźce z innych zmysłów, choćby szelest zrywającego się wiatru, otrzeźwiające mroźne powietrze powodujące lekkie szczypanie policzków, głos szczekania psów przerywających cisze nocną - no tego jednak rysunki nie oddadzą. 

Osobiście sugeruję zrobić na rysunkach tło lekko szarawe, nie idealnie czarne - nie dość, że będzie bardziej realistycznie to jeszcze może rozwiązać problemy z brakiem dostatecznej widoczności na niektórych matrycach. 

Niemniej jednak wielkie ukłony za piękną relację, zwłaszcza w czasie, gdzie pogoda nie pozwala wielu zgłodniałym obserwatorom ponownego spojrzenia w czyste nocne niebo.

Dzięki za miłe słowa, faktycznie pisanie relacji razem z grafikami zabiera mnóstwo czasu, jest to dość męczące szczególnie wtedy, gdy można pisać jedynie w nocy. Z drugiej strony to pamiątka, która daje mi satysfakcję ? 
Z wizualizacjami cały czas testuję i szukam najlepszej opcji. Planuję je w przyszłości wykorzystać jeszcze do innych celów, sprawdzę jak wypadają na innym tle, dzięki.

Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana ? 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię w widoczność IC 2177 przez małe lornetki z naszych wilgotnych i zaświetlonych nizin. Próbowałem kiedyś w 8" ale nie pamiętam czy z sukcesem. A jeśli w jakiejś książce jest napisane, że Mewa jest widoczna w 50mm to należy sprawdzić czy nie chodzi o Hawaje lub Chile.

Ostatniej sesji widziałem Rozetę przez 8x42, a Ty nie, więc dochodzi tu również kwestia wytrenowania oczu w wyłuskiwaniu subtelnych różnic w kontraście.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książka pisana zdaje się w USA, więc może być mowa o Hawajach lub jakaś Arizona : ) 

Co do Rozety to tak jak pisałem dopiero w 15x70 widziałem subtelną różnicę tła po jednej ze stron. Zweryfikuję raz jeszcze jak będą warunki. Ostatnio na Folwarku faktycznie nie widziałem jej w twojej 8x42, ale warunki były o wiele gorsze jeśli chodzi o jakość nieba niż te, które miałem 3 dni później. Być może miało to kluczowe znaczenie dla mojej percepcji. Muszę więcej trenować ? 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, super grafiki. Gratuluję. Oglądając je można się zarazić wizualem.

Pozdrawiam

Jarek

  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, megrez23 napisał:

Paweł, super grafiki. Gratuluję. Oglądając je można się zarazić wizualem.

Pozdrawiam

Jarek

Dzięki, robię je na bazie materiału z aplikacji Stellarium. Najpierw ustawiam odpowiednio suwaki w aplikacji, potem wyrzucam z niej kilka screenów na różnych ustawieniach, na końcu modyfikuję wszystko i łączę na warstwach w PS. Udało mi się już opracować w miarę zautomatyzowany schemat, z każdą relacją idzie coraz szybciej ?  Najtrudniejsze jest dopasowanie wizualizacji do realnego obrazu w lornetce - jak pisałem wcześniej zdecydowałem robić je w nieco wyidealizowanej formie, dzięki czemu poszczególne obiekty są lepiej widoczne (w realu jest gorzej) na poszczególnych nośnikach (komputer / telefon). Wyświetlacze są bardzo czułe jeśli chodzi o odcienie szarości i co dla jednego jest za ciemne, dla drugiego może być za jasne.

Cel jest taki, aby tymi wizualizacjami zarazić innych (szczególnie osoby, które dopiero wchodzą w świat astro) do korzystania z lornetki : )

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że powstała jakaś dyskusja, w wizualu zawsze tego jak na lekarstwo:)

6 godzin temu, polaris napisał:

Wątpię w widoczność IC 2177 przez małe lornetki z naszych wilgotnych i zaświetlonych nizin.

Pod moją relacją z marca 2020 napisałem, że do Mewy (IC 2177) podchodzę jeszcze ostrożnie, mimo obiecujących obserwacji. Jak na razie to podtrzymuję i nie chcę się upierać, że widziałem obiekt na sto procent. Czasami trzeba kilku podejść, by nabrać pewności albo zrozumieć, że jednak pojaśnienie nie jest tym, za co je braliśmy. Bardzo chętnie będę jeszcze kierował tam sprzęt i sprawdzał, co widać. Poniżej przytoczę jeszcze swoje obserwacje. Wybaczcie tą niezbyt strawną formę starszego cytatu, ale nie chciałem już niczego zmieniać i przerabiać. Pierwszy dotyczy "południowego skrzydła Mewy", drugi "północnego".

Marzec 2017, lornetka 10/50.

"W kadrze miałem teraz gromadę Messier 50. Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy nią a inną gromadą: NGC 2345 ? które to mieściły się przyciasno w polu mej lornetki ? ujrzałem nową gromadę. Wtedy była to dla mnie mała, zlepiona kilkoma słońcami kupka światła, ale potem dowiedziałem się, że to niejaka NGC 2343. Zaraz na prawo od tej gromady wisiała pewna gwiazda, a gdyby skręcić przy niej ostro w dół, można by natrafić na parkę słońc. Owa gwiazda oraz parka, razem w gromadą, ułożyły mi się w głowie na kształt kątownika. Gdzieś tutaj pochwyciłem oczyma pewne pojaśnienie sporawe.(...) po chwili podjąłem się próby zapamiętania owego pojaśnienia. Teraz winien jestem przytoczyć wam swoje osobiste notatki, nagrane dźwiękowo (...). To, co się nagrało, bardzo dobrze pokrywa się z obrazem map i fotografii (...). A było to mniej więcej tak: Punktem odniesienia była NGC 2343. Po jej prawej miałem gwiazdę, zaś poniżej pewną parkę gwiazd ? ów kątownik. Patrzyłem teraz na linię, która tworzyła bok mego winkla ? po prawej od gromady. Linię przeszywało na wylot pojaśnienie biegnące pewnym mglistym, łagodnym grzbietem, od gromady w prawo i lekko ku dołowi. I gdy grzbiet (...) docierał za linię winkla o taką odległość, jaka dzieliła linię a gromadę, nagle skręcał dość raptownym łukiem w dół i biegł na południe w kierunku gromady NGC 2345, ale nie biegł nań prosto ino trochę po prawej od klastra."

Marzec 2020, lornetka 10/50.

"O ile pojaśnienie, które brałem w duchu za głowę Mewy, okazało się fałszywe, o tyle zapamiętałem inną, podłużną smugę światła, która rozciągała się mniej więcej od środkowej gwiazdy V569 Mon na północ, mijając gwiazdkę, potem parkę gwiazd, potem kolejną gwiazdkę i kończąc się gdzieś przy słońcu 7 wielkości. Nie spędziłem tam co prawda dużo czasu, jednak warto to sprawdzić, gdyż później w domu okazało się, że właśnie tak przebiega górne skrzydło Mewy."

Co do warunków, to nie pamiętam zbyt wiele. Na pewno w obu przypadkach była widoczna mgławica Hełm Thora (NGC 2359). Niebo było raczej w porządku, bez zdradliwych chmur. Miejscówka, z której obserwowałem z marcu 2017, na mapie zaświetlenia wygląda tak.

rat1a.png.93bc18388aed2d34edc6cc782171dd25.png

Podejście z 2020 roku, było spod domu i na mapie wygląda trochę gorzej. Włodawa (ludność około 13 tysięcy) jest kilka kilometrów na południowy wschód, więc południe na pewno pozostawia wiele do życzenia.

1360843_ratio2ww.png.4592b358a3d556d21686265c6854e0d1.png

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Damian P. napisał:

Podejście z 2020 roku, było spod domu i na mapie wygląda trochę gorzej. Włodawa (ludność około 13 tysięcy) jest kilka kilometrów na południowy wschód, więc południe na pewno pozostawia wiele do życzenia.

Patrząc na LP map to masz dostęp do świetnych warunków, jedne z lepszych w Polsce, tylko pozazdrościć ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)