Skocz do zawartości

Syriusz B wizualnie Dobsonem 12”

Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

Wspaniale się czytało. Gratuluję pomysłowych przygotowań nagrodzonych udaną obserwacją białego karła!

• Thanks 1

FS128 | Avalon Linear | Pentax XW40 XW10 XW7 XW5 XW3.5 | Orion Ultrablock 2" | NBP Omega 2" | Nikon SE 10x42 | Miyauchi 30x77
Od stycznia 1997: Messsier 110/110 | H400 400/400 | Caldwell 67/67(109) | NGC 1266/7840 | IC 55/5386 | Palomar 4/15 | Hickson 10/100 | Abell PN 8/86

Świetna relacja i szkice! Na pewno przygotowanie takiej relacj to sporo pracy, fajnie, że się z nami nią podzieliłeś🙂 Przy następnych obserwacjach też spróbuję złapać Pieska.

ps Jestem ciekaw, czy bez tych modyfikacji byłoby dużo trudniej.

ps2 z czego wykonałeś tą osłonkę na krawędź lustra? To też wydruk?

• Thanks 1

29 minut temu, MichalKaczan napisał:

(...)
ps Jestem ciekaw, czy bez tych modyfikacji byłoby dużo trudniej.
(...)

Ja też !
Z tymi modyfikacjami Syriusz B to był spacerek, przynajmniej przy warunkach w te dwie noce.
Ale na pewno są cele, które bez przeróbek byłyby tuż, tuż, ale poniżej zasięgu.
I wtedy te parę dodatkowych perdułków może przechylić szalę na stronę zwycięstwa.
Poza tym takie przeróbki to dla mnie tez świetna zabawa w czas niepogody.
Wolę myśleć "co by tu zrobić" niż "co by tu kupić", a o czymś przecież myśleć trzeba...

39 minut temu, MichalKaczan napisał:

(...)

Też wydruk z czarnego PLA HD.
Potem wrzucę parę szczegółów i kod do OpenSCADa.

• Like 1

T300-5 + Ecliptica Pro, SW 80ED + AZ5, APM 25x100ED .. EX 7x35, ASI 462

Te modyfikacje  powinny też bardzo ułatwić obserwację galaktyki Leo 1 tuż obok Regulusa. A może już ją widziałeś w Taurusie?

Edytowane przez Szarlej

FS128 | Avalon Linear | Pentax XW40 XW10 XW7 XW5 XW3.5 | Orion Ultrablock 2" | NBP Omega 2" | Nikon SE 10x42 | Miyauchi 30x77
Od stycznia 1997: Messsier 110/110 | H400 400/400 | Caldwell 67/67(109) | NGC 1266/7840 | IC 55/5386 | Palomar 4/15 | Hickson 10/100 | Abell PN 8/86

28 minut temu, Szarlej napisał:

Te modyfikacje  powinny też bardzo ułatwić obserwację galaktyki Leo 1 tuż obok Regulusa. A może już ją widziałeś w Taurusie?

Przy moim zaświetleniu to takie przeróbki pomagają na wszystkim, pewnie najwięcej ta osłona na wlocie.
Raz poprosiłem syna żeby mi ją ściągnął jak ja miałem oko przy okularze na M31 i różnica była bardzo widoczna.
Na Leo I po przeróbkach udało mi się spojrzeć tylko raz na szybko.
Ale na pewno tam wrócę.

Trochę odchodzę od tematu ale mgławice planetarne ,to chyba najwdzięczniejsze obiekty pod zaświetlone niebo. Warunek dobry seeing....obserwuje je w noce ze słabą widocznością, lub przy kwadrach łysego.

Z OIII to się nawet o Abelle ,można pokusić, ważne żeby mieć odpowiednie podejście, i łamać bariery ,a nie ze się nie da bo za jasne niebo....

SQM to tez nie za dobry wyznacznik(bardzo zmienny), u mnie niby 20.88(6mag) ,i tak jest w przeciętne noce z dobrą widocznością, lepsza widoczność to 21.00(6.2mag) ,a jak zawieje arktyczne powietrze to nawet 21.40(6.4-6.5mag)......

• Thanks 1

NEWTON 14" F/4.2

9 godzin temu, MichalKaczan napisał:

(...)

Od spodu przysłona wygląda tak, druga strona jest płaska:

T300_przyslona_LG_295.thumb.png.c3263bb10e65b71d99d8b3b03a1d6889.png

• Kołnierz widoczny na górze wchodzi w wyfrezowanie na oryginalną przykrywkę LG. Jego średnica jest 2 mm mniejsza niż średnica wyfrezowania.
    Na zewnętrznym obwodzie kołnierza ponaklejałem paski z samoprzylepnego weluru aby dopasować jego średnicę tak, żeby kołnierz wchodził na lekki wcisk.
    Czym większe wypełnienie tej powierzchni welurem, tym ciaśniejsze pasowanie.
  • Kontur obcinający światło ma grubość 1 mm, cała przysłona  2mm.  
  • Górna powierzchnia (czyli dolna na widoku tutaj) jest oklejona welurem samoprzylepnym. Welur nie wchodzi w światło przysłony, żeby rant obcinający światło był dokładny, co doskonale zapewnia wydruk obrobiony papierem ściernym.
    Sam rant pomalowałem czarną matową farbą. Reszta wydruku jest dla mnie wystarczająco matowa bez malowania, wystarczyło go przetrzeć papierem ściernym, żeby się nie błyszczał.

Wrzucam kod OpenSCADa. Wymiary są parametrami dla wygody ich zmieniania.

T300_przyslona_LG_295.scad

• Thanks 1

Ciekawe przeróbki, to w wyciągu to też przesłona? Z fotki wydaje mi się szersza niż czoło wyciągu. Jeszcze mam pytanko o osłonę nad LW - jaką ma średnicę?

Robiłem kilka szybkich strzałów synta10 do Syriusza, bez skutku niestety. Trzeba się lepiej przygotować, trociny w tubusie już mam 😉 , albo ogarnąć coś jak na filmie : 

Synta10, GSO 150/600, DGM NPB, Altair UFF 30, X-Cel LX 9, TV Plossl 8

10 godzin temu, szymonszozda napisał:

Ciekawe przeróbki, to w wyciągu to też przesłona? Z fotki wydaje mi się szersza niż czoło wyciągu. Jeszcze mam pytanko o osłonę nad LW - jaką ma średnicę?

Tak, ten wydruk w wyciągu działa też jak przesłona. Po rozrysowaniu biegu skrajnych promieni w teleskopie wyszło mi, że przy całkowitym wsunięciu wyciągu stożek światła ma tam 37 mm, tak że jest sporo miejsca na przysłonę.
Wydruk ma prześwit 46 mm a ponad to wystaje z 2 mm weluru, który chowa w swój cień powierzchnie wydruku i całej rury wyciągu.

Osłona nad LW o średnicy 70 mm ma 66 mm + pewnie z 2 mm weluru, tak, aby koniecznie nic nie wystawało poza obrys LW, żeby nie zwiększać obstrukcji.
Brzeg LW jest wyczerniony.