Skocz do zawartości

Syriusz B wizualnie Dobsonem 12?


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna relacja i szkice! Na pewno przygotowanie takiej relacj to sporo pracy, fajnie, że się z nami nią podzieliłeś? Przy następnych obserwacjach też spróbuję złapać Pieska.

ps Jestem ciekaw, czy bez tych modyfikacji byłoby dużo trudniej.

ps2 z czego wykonałeś tą osłonkę na krawędź lustra? To też wydruk?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MichalKaczan napisał:

(...)
ps Jestem ciekaw, czy bez tych modyfikacji byłoby dużo trudniej.
(...)

Ja też !
Z tymi modyfikacjami Syriusz B to był spacerek, przynajmniej przy warunkach w te dwie noce.
Ale na pewno są cele, które bez przeróbek byłyby tuż, tuż, ale poniżej zasięgu.
I wtedy te parę dodatkowych perdułków może przechylić szalę na stronę zwycięstwa.
Poza tym takie przeróbki to dla mnie tez świetna zabawa w czas niepogody.
Wolę myśleć "co by tu zrobić" niż "co by tu kupić", a o czymś przecież myśleć trzeba...

 

39 minut temu, MichalKaczan napisał:

(...)
ps2 z czego wykonałeś tą osłonkę na krawędź lustra? To też wydruk?

Też wydruk z czarnego PLA HD.
Potem wrzucę parę szczegółów i kod do OpenSCADa.

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Szarlej napisał:

Te modyfikacje  powinny też bardzo ułatwić obserwację galaktyki Leo 1 tuż obok Regulusa. A może już ją widziałeś w Taurusie?

Przy moim zaświetleniu to takie przeróbki pomagają na wszystkim, pewnie najwięcej ta osłona na wlocie.
Raz poprosiłem syna żeby mi ją ściągnął jak ja miałem oko przy okularze na M31 i różnica była bardzo widoczna.
Na Leo I po przeróbkach udało mi się spojrzeć tylko raz na szybko.
Ale na pewno tam wrócę.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odchodzę od tematu ale mgławice planetarne ,to chyba najwdzięczniejsze obiekty pod zaświetlone niebo. Warunek dobry seeing....obserwuje je w noce ze słabą widocznością, lub przy kwadrach łysego.

Z OIII to się nawet o Abelle ,można pokusić, ważne żeby mieć odpowiednie podejście, i łamać bariery ,a nie ze się nie da bo za jasne niebo....

SQM to tez nie za dobry wyznacznik(bardzo zmienny), u mnie niby 20.88(6mag) ,i tak jest w przeciętne noce z dobrą widocznością, lepsza widoczność to 21.00(6.2mag) ,a jak zawieje arktyczne powietrze to nawet 21.40(6.4-6.5mag)......

  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MichalKaczan napisał:

(...)

ps2 z czego wykonałeś tą osłonkę na krawędź lustra? To też wydruk?

Od spodu przysłona wygląda tak, druga strona jest płaska:

T300_przyslona_LG_295.thumb.png.c3263bb10e65b71d99d8b3b03a1d6889.png

 

  • Kołnierz widoczny na górze wchodzi w wyfrezowanie na oryginalną przykrywkę LG. Jego średnica jest 2 mm mniejsza niż średnica wyfrezowania.
    Na zewnętrznym obwodzie kołnierza ponaklejałem paski z samoprzylepnego weluru aby dopasować jego średnicę tak, żeby kołnierz wchodził na lekki wcisk.
    Czym większe wypełnienie tej powierzchni welurem, tym ciaśniejsze pasowanie.
  • Kontur obcinający światło ma grubość 1 mm, cała przysłona  2mm.  
  • Górna powierzchnia (czyli dolna na widoku tutaj) jest oklejona welurem samoprzylepnym. Welur nie wchodzi w światło przysłony, żeby rant obcinający światło był dokładny, co doskonale zapewnia wydruk obrobiony papierem ściernym.
    Sam rant pomalowałem czarną matową farbą. Reszta wydruku jest dla mnie wystarczająco matowa bez malowania, wystarczyło go przetrzeć papierem ściernym, żeby się nie błyszczał.

Wrzucam kod OpenSCADa. Wymiary są parametrami dla wygody ich zmieniania.

T300_przyslona_LG_295.scad

  • Thanks 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe przeróbki, to w wyciągu to też przesłona? Z fotki wydaje mi się szersza niż czoło wyciągu. Jeszcze mam pytanko o osłonę nad LW - jaką ma średnicę?

Robiłem kilka szybkich strzałów synta10 do Syriusza, bez skutku niestety. Trzeba się lepiej przygotować, trociny w tubusie już mam ? , albo ogarnąć coś jak na filmie : 

 

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szymonszozda napisał:

Ciekawe przeróbki, to w wyciągu to też przesłona? Z fotki wydaje mi się szersza niż czoło wyciągu. Jeszcze mam pytanko o osłonę nad LW - jaką ma średnicę?

Tak, ten wydruk w wyciągu działa też jak przesłona. Po rozrysowaniu biegu skrajnych promieni w teleskopie wyszło mi, że przy całkowitym wsunięciu wyciągu stożek światła ma tam 37 mm, tak że jest sporo miejsca na przysłonę.
Wydruk ma prześwit 46 mm a ponad to wystaje z 2 mm weluru, który chowa w swój cień powierzchnie wydruku i całej rury wyciągu.

Osłona nad LW o średnicy 70 mm ma 66 mm + pewnie z 2 mm weluru, tak, aby koniecznie nic nie wystawało poza obrys LW, żeby nie zwiększać obstrukcji.
Brzeg LW jest wyczerniony.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Znów zaczyna się sezon na Syriusza B ? Korzystając z tego że separacja składników jest maksymalna warto z nim zawalczyć nawet mniejszym sprzętem. Dzis udało mi się go wypatrzeć po raz pierwszy. Sprzęt - GSO 12 i Es 4,7.  Syriusz - 21 stopni nad horyzontem, składnik B widoczny cały czas, wyraźnie odcinający się od A, którego "gotujący'' się obraz miał około 6'' średnicy. Nie sprawdzałem innych okularów bo na Syriusza zerknąłem na koniec obserwacji gdy już wszystko miałem spakowane ?Moim zdaniem kluczowe czynniki ulatwajace obserwacje to:

- gwiazdka wskazująca o której pisal Mareg, dzięki której wiemy gdzie patrzeć

-wychłodzenie teleskopu 

- odpowiednie ustawienie teleskopu by składnik B nie wchodził w spajki, które przy Syriuszu są bardzo jasne. 

Dokładna kolimacja nie jest istotna przy tak dużej odległości składników.


 

  • Like 3

Taurus T350 + Asterion Ecliptica Light

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulujemy udanych obserwacji i dziękujemy za otwarcie kolejnego sezonu na Syriusza B !
 

1 godzinę temu, kai napisał:

(...)
Dokładna kolimacja nie jest istotna przy tak dużej odległości składników.
 

Dobra kolimacja pomaga nawet przy dużej separacji "składników", gdy te składniki mają bardzo różne jasności, czego Syriusze A i B są ekstremalnym przykładem.
Jak gwiazdki są bardziej punktowe, to mają większą jasność powierzchniową, ponieważ ta sama ilość światła jest "zgromadzona" na mniejszej powierzchni.
Więc gorsza kolimacja pogarsza widoczność słabych gwiazdek podobnie jak słabszy okular czy gorszy seeing.
 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem bo przecież zależy co rozumiemy przez dokladna kolimacja czy dobra ? U mnie kolimacja w skali wg opisow Hamala - "uproszczona dla początkujących" spokojnie wystarcza. W moim przypadku to też kwestia lustra BK7 w GSO, którego czas schładzania jest na tyle długi że rzadko zdążam doczekać aż osiągnie temperaturę zbliżona do otoczenia, a ciepłe powietrze nad lustrem w powiększeniach rzędu 300 na tyle mocno degraduje obraz, że zysk z lepszej kolimacji i tak ginie w drganiach powietrza. 

Edytowane przez kai
  • Thanks 1

Taurus T350 + Asterion Ecliptica Light

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @kai za uściślenia !

Jak z Twoim GSO tak fajnie poradziliście sobie z Syriuszem B, to może przy następnej okazji spróbuj Procjona B, innego białego karła w tym rejonie nieba, z separacją 4.9" i składnikami 0.4 i 10.8 mag.
Ja niestety jeszcze nigdy nie widziałem Procjona B...
Z jednej strony Procjon B jest trudniejszy niż Syriusz B, bo ma ponad dwukrotnie mniejszą separację przy ciut większej różnicy jasności.
Z drugiej strony może być łatwiejszy, bo góruje prawie dwa razy wyżej nad horyzontem i składnik A jest sporo ciemniejszy.
Dobra wiadomość jest taka, że przez następne 15 lat Procjony nie zmniejszą separacji, więc może w końcu kiedyś się uda je zobaczyć.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procjon B to ciekawe wyzwanie, ale wydaje się być zdecydowanie poza moim zasiegiem, 2x mniejsza separacja i ciemniejszy składnik B wymagają chyba większego Newtona lub dobrego soczewkowa...

Na CN jest relacja z 20'', ciekawe czy ktos go widział w mniejszym sprzęcie z naszych szerokości... 

 

 

Taurus T350 + Asterion Ecliptica Light

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W noc z soboty na niedzielę pogoda wytrzymała do górowania Syriusza i mi też udało się rozpocząć sezon na Syriusza B.
Seeing był na tyle dobry, że Syriusz B od razu wyskoczył w XW 3.5 jako zwarta kropeczka, tak że był świetnie widoczny cały czas nawet zaraz obok spajków od pająka.

Tej samej nocy dokładniej przyjrzałem się Procjonowi, i rzeczywiście, sprawa wygląda na większe wyzwanie niż Syriusz B, o ile w ogóle Newton 12" na naszych szerokościach może sobie poradzić z takim celem.
Żeby zobaczyć jak wygląda 5" separacji w 10' pola widzenia wcześniej udałem się do pobliskiego Kastora i niestety, pomimo dobrego seeingu flary od Procjona sięgały aż tak daleko.
Było widać, jak w przeciągu minut rozmiar Procjona to rósł, to malał i zmieniał kształt oraz kolory, w zależności od aktualnego stanu atmosfery.
Więc może jak trafiłby się jakiś super seeing i obraz Procjona się odpowiednio skurczył, to może jest jakaś szansa.
Parę tygodni temu zdarzył mi się taki wyjątkowy seeing, że pewnie dało by się rozdzielić jakieś nie za jasne gwiazdki z separacją poniżej 1", tyle że wtedy nie znałem takiej i musiałem zadowolić się rozdzieleniem 1.6" z bardzo dużym zapasem (Struve 644 w Woźnicy).
Przy przymiarkach do Procjona seeing był sporo gorszy, bo Alnitak nie był jakoś super dobrze rozdzielony z separacją 2.2".

Cóż, jedyne co przychodzi mi do głowy w sprawie Procjona B to przygotować sobie jakąś mapkę z jego położeniem względem gwiazdek w promieniu 5', jakby te super warunki kiedyś znów nadeszły.

Jak dotąd wiem o jednym szkicu Procjona B widzianego z Polski Makiem 127 przez naszego kolegę @megrez23.
Więc może to nie jest aż takie super trudne o ile trafią się warunki.
 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał:

Jak dotąd wiem o jednym szkicu Procjona B widzianego z Polski Makiem 127 przez naszego kolegę @megrez23.
Więc może to nie jest aż takie super trudne o ile trafią się warunki.

Jeśli sobie dobrze przypominam widziałem składnik B w tym okresie dwa lub trzy razy. Na pewno spróbuję jeszcze raz w tym sezonie Makiem 150, a być może jakimś refraktorem...

Muszę przyznać, że sam byłem zdziwiony tym co zobaczyłem.

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Like 2
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Kilka tygodni temu w czasie pełni przymierzyłem się 16" newtnonem do Syriusza B, najpierw próbowałem z occulting barem - bez efektów.. brakowało prowadzenia. Wrzuciłem sam okular 5mm w wyciąg (360x) i po minucie go zauważyłem. Później rotowałem okularami i wiedziałem już czego się spodziewać, widoczny był przykładowo w LX 9mm z barlowem GSO2.5x, wcale nie gorzej..
Setupu nie przygotowywałem do tego, obserwowałem bez osłony, teleskop był dobrze wychłodzony. Rozmiar składnika A ocenił bym na około 5"-7", jednak blask i scattering był na tyle duży, że składnik B był w "szarym pyle". Nie wyobrażam sobie dzielenia Procyona, skoro jest jeszcze kilkukrotnie trudniejszy - próbować będę.

  • Like 3

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)