Skocz do zawartości

Test okularów Pentax XL 10,5mm vs BCO 10mm na obiektach DSO


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

Irek dobrze oddał nasze odczucia dotyczące testowanych okularów. Test potwierdza to, że BCO 10 (jak, również moim zdaniem 18 i 6) to doskonała jakość w stosunku do ceny. Szkoda tylko, że Baader nie zrobił z tej serii ogniskowych 26, 12 i 9. Muszę przyznać, że warunki w których obserwowaliśmy nie wywołały u mnie efektu wow!  Mimo tego BCO10 na obserwowanych DSO walczył dzielnie z Pentaxem XL 10,5 pozwalając wyłuskać nieco więcej subtelnego detalu.  Stwierdziliśmy nawet, w któryś momencie, że mimo ceny te Pentaxy nie są takie złe w porównaniu z Baadrem.?

Odchodząc od tematu "dziesiątek" mamy jeszcze refleksję dotyczącą pola widzenia okularów. Mamy do dyspozycji okulary Pentax XF 12 o polu 60 stopni. Naszym zdaniem jest ono wystarczające do podziwiania tych średnich i mniejszych DSO, których i tak jest najwięcej. Odnoszę wrażenie, że para XF 12 i 8,5 może być podstawowym zestawem do takiego Newtona. 

Miałem również po raz kolejny okazję popatrzeć przez okular TS 10 mm 100 stopni. Powiem szczerze, gdyby mi Irek nie powiedział, że to 100 stopni to nie zwróciłbym uwagi. 

Generalnie pole XL-a to już wypas do komfortowego ogarnięcia wzrokiem i umysłem. BCO i rasowe orciaki z prowadzeniem jak najbardziej na "tak" dla każdego kto chce prowadzić bardziej wnikliwie obserwacje.

Pozdrawiam

Jarek

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ocena końcowa dotyczy tylko wrażeń widoku wybranych obiektów w okularze? Bo generalnie XL 10,5mm miażdży każde BCO pod względem konstrukcji, ergonomii i pola widzenia.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, polaris napisał:

Rozumiem, że ocena końcowa dotyczy tylko wrażeń widoku wybranych obiektów w okularze? Bo generalnie XL 10,5mm miażdży każde BCO pod względem konstrukcji, ergonomii i pola widzenia.

Dla mnie Pentaxy XL są jak relikwie. Mam już 10.5, 7 i 5.2. Jako podstawowy zestaw jak dla mnie mogą je zastąpić na dzień dzisiejszy jedynie XF 12 oraz 8,5. BCO i inne orciaki to już na smaczek dla bardziej doświadczonych.

Poza tym nie każdy chce inwestować w okulary Pentaxa i z powodzeniem może rozpocząć przygodę z BCO 18 i 10 jako okularami o bardzo dobrej jakości.

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Like 1
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, polaris napisał:

Rozumiem, że ocena końcowa dotyczy tylko wrażeń widoku wybranych obiektów w okularze? Bo generalnie XL 10,5mm miażdży każde BCO pod względem konstrukcji, ergonomii i pola widzenia.

Błagam piszmy za siebie... Ja nie cierpię okularów o dużym ER, a małe pole to wręcz zaleta przy niektórych obiektach a nie wada.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumcie mnie źle, ale zastanawiam się nad sensem takich testów. Przecież to są zupełnie różne serie okularów. To, że BCO dostał 0,5 punktu więcej od Pentaksa za dawany obraz nic nie zmienia. Pentaksy czy Morfeusze kupuje się dla wygody obserwacji, pola widzenia i pewnych wrażeń obserwacyjnych, których nie zapewni żadne orto że swoim wąskim polem i krótkim ER. Serio można poważnie wahać się między zakupem np. Morfeusza czy BCO? 

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę - ja bez wahania wybrałbym własnie BCO ze względu na ergonomie, ER i pole. To że ma bardzo duzą transmisję i duza punktowość to inna sprawa.

 

Jak można prowadzić udane obserwacje mając oko oddalone od soczewki o 2cm!  Dla mnie niepojęte!

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, polaris napisał:

Nie zrozumcie mnie źle, ale zastanawiam się nad sensem takich testów. Przecież to są zupełnie różne serie okularów. To, że BCO dostał 0,5 punktu więcej od Pentaksa za dawany obraz nic nie zmienia. Pentaksy czy Morfeusze kupuje się dla wygody obserwacji, pola widzenia i pewnych wrażeń obserwacyjnych, których nie zapewni żadne orto że swoim wąskim polem i krótkim ER. Serio można poważnie wahać się między zakupem np. Morfeusza czy BCO? 

Widzisz to zależy od celów i potrzeb.Jeżeli chce się cieszyć oglądaniem kupuje się Morpheusze, Naglery, Pentaxy itd...jezeli chce się maksymalną transmisję, łapać najsłabsze obiekty i najsubtelniejsze różnice to korzysta się z Ortho. Kwestia gustu i tego czego się oczekuje od hobby. Dla każdego coś miłego...

Edytowane przez Setaarius
  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, dałem lajka testowi. Chodzi mi o to, że osób ceniących walory Morfeuszy czy Pentaksów nie przekona raczej ocena, że dają obrazy o 5% gorsze niż BCO, bo to zupełnie inny "target". Ciekawym testem byłoby porównanie np. BCO z dobrymi Plosslami, czy Pentaksów z Morfeuszami. 

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JSC napisał:

Powtórzę - ja bez wahania wybrałbym własnie BCO ze względu na ergonomie, ER i pole. To że ma bardzo duzą transmisję i duza punktowość to inna sprawa.

 

Jak można prowadzić udane obserwacje mając oko oddalone od soczewki o 2cm!  Dla mnie niepojęte!

Bo Ty wiesz co lubisz. I wąskie pole i jakość obrazu w tym polu. Do obserwacji Jowisza też wybrałbym BCO, oczywiście, gdyby był wysoko na niebie. Inaczej te obserwacje są trochę bez sensu. 

Miałem ostatnio w ręku Pentaxa 30mm. Pod względem ergonomii to mistrzostwo. Zupełnie nie przeszkadzała to, że oko jest dalej od szkła, to niekiedy zaleta. Szkło nie zaparuje i można nie ścierać tuszu z rzęs przed obserwacjami, o ile ktoś się maluje ? ?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje typy i upodobania. Myślę, że to dobrze. Takie dyskusje to kopalnia wiedzy dla szukających Świętego Graalla. 

Ciekawe jaką "burzę" wywoła test Plossl GSO 12 mm vs Pentax XF 12 mm.?

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Like 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, polaris napisał:

Nie zrozumcie mnie źle, ale zastanawiam się nad sensem takich testów.

Po części , odpowiedział Setaarius.

Ale od początku ,test skierowany jest do bardzo wąskiego grona osób i to posiadających teleskopy min.8"(od takiej apertury można już realnie bawić się w, jakieś smaczki w DSO) Obserwuję przede wszystkim galaktyki , najczęściej takie, których największy rozmiar kątowy to min 1.8' ,a jasność (w zależności od jasności powierzchniowej) 12,5-13.8mag.W polu moich zainteresowań, znajdują się także mgławice planetarne.Wszystkie testy(albo zdecydowana ich większość) nic nie mówi o możliwościach dostrzegania,danego okularu.subtelnych szczegółów w tych obiektach(galaktyki, planetarki),a właśnie takie testy najbardziej by mnie interesowały. Co ciekawe okulary (niezależnie od rodzaju konstrukcji) które dawały znakomite obrazy planet, księżyca i punktowały wspaniale gwiazdy,rzadko wypadały równie dobrze na DSO. Podobnie ma się sytuacja z testami okularów ,przy użyciu różnych konstrukcji teleskopów,i tak okular,który znakomicie spisywał się w refraktorach, nie bardzo radził sobie w netonach. i oddwrotnie......i który tu lepszy? ,który wybrać...?

I po to właśnie robimy takie testy, żeby takim świrom galaktycznym, jak my ( a jest nas wcale nie mało)to ułatwić. I nie chodzi nam o ergonomie ,czy o pole widzenia,tylko o to jedno małe co nie co...

47 minut temu, polaris napisał:

Chodzi mi o to, że osób ceniących walory Morfeuszy czy Pentaksów nie przekona raczej ocena, że dają obrazy o 5% gorsze niż BCO,

Z ta punktacja to tak tylko ,żeby ukazać ze Pentax wypadł prawie pomiędzy SvBony UW a BCO, nie oznacza wartości procentowych....

Myślę że wyjaśniłem już cel takich testów..

A różnice, w większości okularów szerokokątnych, w przypadku gdzie podziwiamy(oglądamy swobodnie DSO), są głównie w cenie i w korekcji comy. Patrząc np. na M 51 czy M 32 lub M81 ,zapewne nie zauważył bym ,róznic w ilości szczegółów,niezależnie czy patrzył bym przez Delosa,Delite,Pentaxa,Morpheusza,Vixena,APM,ES czy SvBony UW...

  • Like 4

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, polaris napisał:

Żeby nie było, dałem lajka testowi. Chodzi mi o to, że osób ceniących walory Morfeuszy czy Pentaksów nie przekona raczej ocena, że dają obrazy o 5% gorsze niż BCO, bo to zupełnie inny "target". Ciekawym testem byłoby porównanie np. BCO z dobrymi Plosslami, czy Pentaksów z Morfeuszami. 

Dużo zależy od konkretnych teleskopów. 

BCO wcale nie jest naljepsze w ostrości, punktowości i ostrości na brzegach pola. Jest bardzo dobre w transmisji i nie wiem czy nie najlepsze, ale na pewno jest w gronie najlepszych z najlepszych. Orciaki raczej nie są projektowane do obiektów mgławicowych, ale jak widać i tak wygrywają.

 

Gdybys chciał porównać Pentaxa do BCO to musiałbyś wybrać Pentaxa XO.

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JSC napisał:

Gdybys chciał porównać Pentaxa do BCO to musiałbyś wybrać Pentaxa XO

Testy orciaków też są tutaj

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/eyepieces/eyepieces-3mm-13mm/6mm-lunarplanetary-eyepiece-comparison-r1865

  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, megrez23 napisał:

Ciekawe jaką "burzę" wywoła test Plossl GSO 12 mm vs Pentax XF 12 mm

Poszukaj drugiego 12 mm XF do pary, opad szczęki murowany :) to najwygodniejsze okulary do bino jakie miałem. Polecam wykręcić muszle oczne, efekt identyczny co z Morfeuszami czyli obraz lewitujący przed głową obserwatora, za diafragmą prawie nie ma już obudowy okularu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, lolak89 napisał:

Poszukaj drugiego 12 mm XF do pary, opad szczęki murowany ? to najwygodniejsze okulary do bino jakie miałem. Polecam wykręcić muszle oczne, efekt identyczny co z Morfeuszami czyli obraz lewitujący przed głową obserwatora, za diafragmą prawie nie ma już obudowy okularu ?

Mamy z Irkiem dwa w sumie. Parę kupiłem. Jeden dla siebie drugi dla niego.

Były już w MaxB??

Pozdrawiam

Jarek

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, lolak89 napisał:

Polecam wykręcić muszle oczne, efekt identyczny co z Morfeuszami czyli obraz lewitujący przed głową obserwatora, za diafragmą prawie nie ma już obudowy okularu ?

Skoro juz o lewitacjach - niezrównany pod tym wzgledem jest 28,7mm RKE Edmunda.   Tak jak by była tylko soczewka, jakas powiekszajaca globula w powietrzu i nic wiecej. No ale jak dla mnie ma to wstretne ? duze ER i w dodatku ściśle określone.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie okularów. W chwili kiedy postanowiłem wrócić do Newtona pojawił się temat okularów. Nawet jakiś test o Morfeuszach przeczytałem. Stwierdziłem, że szkoda czasu na czytanie i postanowiłem wrócić do tego co miałem i co okazało się strzałem w dziesiątkę. Ponownie padło na Pentaxy XL. W sumie tańsze niż nowe Morfeusze, a czy lepsze czy gorsze to mnie już nie interesuje. Dla mnie są perfekcyjnie. Do tego te wisienki na torcie XF. Tylko pogody i tego Newtona mi do szczęścia jeszcze potrzeba.

Pozdrawiam

Jarek

 

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, JSC napisał:

Skoro juz o lewitacjach - niezrównany pod tym wzgledem jest 28,7mm RKE Edmunda.   Tak jak by była tylko soczewka, jakas powiekszajaca globula w powietrzu i nic wiecej. No ale jak dla mnie ma to wstretne ? duze ER i w dodatku ściśle określone.

Ale on ma tylko 45 stopni, z tego co czytam. No... Ja to bym pewnie nawet się nie uniósł o włos z ziemi. Pentax ma prawie 30 stopni więcej. 

To po raz kolejny pokazuje, że różne rzeczy nas kręcą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, JSC napisał:

No ale jak dla mnie ma to wstretne ? duze ER

A jaka różnica trzymać oko (głowę) w "powietrzu" 6 mm od soczewki a 20 mm ? 

8 minut temu, kjacek napisał:

Ale on ma tylko 45 stopni

Ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczony NLV 5 mm 45*. Mam okular 100* i 82* więc wiem jak to jest a jednak NLV ma taką ergonomię, ER lub ogólną budowę (nie wiem z tego to w sumie wynika), że to jego pole mi kompletnie nie przeszkadza. Nie odczuwam efektu studni.  To samo miałem w Ortho ale przez nie patrzyłem tylko kilka razy. A już w niektórych lornetkach, tym bardziej tych tanich efekt studni bardzo mnie drażni.

Edytowane przez Karol_C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu też miałem różne NLV I nie widziałem efektu studni. Jednak pole było trochę paskudne. Ergonomia za to dość wysoka rzeczywiście. 

Zmieniamy szkła, gdy chcemy eksperymentować. Czasem wychodzi to na plus, czasem wręcz przeciwnie. 

Chętnie zebrał bym wszystkie fajne okulary o których piszecie od 45 stopni w górę i zrobił testy w swoich warunkach. Marzenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem okulary z długim ER i regulowaną muszlą oczną nie ułatwiają obserwacji osobom, które muszą obserwować w okularach? To w takim przypadku inwestycja w nieuniknioną przyszłość dla wielu z nas.

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, megrez23 napisał:

Czy przypadkiem okulary z długim ER i regulowaną muszlą oczną nie ułatwiają obserwacji osobom, które muszą obserwować w okularach? To w takim przypadku inwestycja w nieuniknioną przyszłość dla wielu z nas.

Tak. Ale mimo, że noszę okulary, to nie jestem w stanie obserwować w nich. Dlatego zdeptałem swego czasu dwie pary ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JSC napisał:

Skoro juz o lewitacjach - niezrównany pod tym wzgledem jest 28,7mm RKE Edmunda.   Tak jak by była tylko soczewka, jakas powiekszajaca globula w powietrzu i nic wiecej. No ale jak dla mnie ma to wstretne ? duze ER i w dodatku ściśle określone.

gdyby nie miał tego dużego ER to w żadnym wypadu nie mógłbyś odczuć tego efektu bo jak wyobrażasz sobie tą "globulę" kiedy widzisz tylko ją przyciskając oko do soczewki bez otoczenia wokół :) Właśnie sekret tkwi w tym, że masz oko wyżej i oprócz tego np. 76 stopniowego pola Morfeusza widzisz tylko delikatny czarny okrąg i dalej jest już trawnik czy tam inne obrazki na które akurat mamy skierowany wzrok :) 

2 godziny temu, megrez23 napisał:

Mamy z Irkiem dwa w sumie. Parę kupiłem. Jeden dla siebie drugi dla niego.

Były już w MaxB??

No to gratulacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

A co to za sklep, nie mogę znaleźć w sieci, podasz linka?

Na OLX kolega sprzedawał ostatnio. Teraz trwa polowanie na XF8,5 szt.2.?

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kjacek napisał:

Ja nie szukam, chciałbym tylko wiedzieć co to za sklep MaxB. Może się przydać na przyszłość. 

Robienie zamieszania to moja specjalność.?

MaxB to nie sklep, tylko to maleństwo na poniższej fotografii.IMG_20210204_105819.thumb.jpg.0aa666596aa28ef33b88d171383b2634.jpg

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)