Skocz do zawartości

Test okularów Pentax XL 10,5mm vs BCO 10mm na obiektach DSO


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, kjacek napisał:

Ale on ma tylko 45 stopni, z tego co czytam. No... Ja to bym pewnie nawet się nie uniósł o włos z ziemi. Pentax ma prawie 30 stopni więcej. 

To po raz kolejny pokazuje, że różne rzeczy nas kręcą. 

Czyli "lewitacja" , "obcowanie w kosmosie" czy tez "przez bulaj statku kosmicznego" nie zależy od pola okularu, tylko od konstrukcji okularu. Swoja droga fajnie czasem "poobcowac z kosmosem", ale generalnie to ja wolę zobaczyć ściśle okreslony szczegół jak pod mikroskopem, a nie lewitować :D.

 

Różnimy się pewnie podejściem do obserwacji - Ty bardziej stawiasz na odkrywanie piękna kosmosu, a ja bardziej stawiam na odkrywanie tajemnic kosmosu.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Czyli "lewitacja" , "obcowanie w kosmosie" czy tez "przez bulaj statku kosmicznego" nie zależy od pola okularu, tylko od konstrukcji okularu. 

To nie jest mój wniosek i nie jestem do tego wniosku przekonany. 

 

Godzinę temu, JSC napisał:

Różnimy się pewnie podejściem do obserwacji - Ty bardziej stawiasz na odkrywanie piękna kosmosu, a ja bardziej stawiam na odkrywanie tajemnic kosmosu.

Dla mnie to jest tożsame... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat poszedł trochę w offtop i dyskusje nad wyższością ergonomii nad pieknem Kosmosu.

Myślę, że wniosek z testu jest jasny: chcesz zobaczyć przez okular trochę więcej? Miej w walizce np BCO 10mm. Nie zależy ci tak bardzo - nie miej ?.  Dla mnie osobiście ważne jest wyłuskiwanie detalu, dlatego oprócz szerokokątnych konstrukcji (Delite,Delos) wożę ze sobą BCO 10,18,32 jako ostatnia deska ratunku. 

Dobra robota Panowie!

 

Edytowane przez MichalKaczan
  • Like 2
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MichalKaczan napisał:

Myślę, że wniosek z testu jest jasny: chcesz zobaczyć przez okular trochę więcej? Mniej w walizce np BCO 10mm. Nie zależy ci tak bardzo - nie miej ?.  Dla mnie osobiście ważne jest wyłuskiwanie detalu, dlatego oprócz szerokokątnych konstrukcji (Delite,Delos) wożę ze sobą BCO 10,18,32 jako ostatnia deska ratunku.

Ja mam jeszcze ortho Vixena na takie okazje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

To nie jest mój wniosek i nie jestem do tego wniosku przekonany. 

 

Mogę Cię łatwo przekonać.  Pole ogarniane przez teleskop nie zależy tylko od pola okularu, ale także od powiększenia. Przy 100 stopniowym okularze inne pole masz przy ogniskowej 10mm a inne przy ogniskowej 20mm, bo masz inne powiększenia.

Czyli reasumujac - bardziej ogladasz kosmos "przez bulaj statku kosmicznego" przy 100 stopniowym okularze o ogniskowej 10mm czy 20mm? Czy w obudwyu jest takie samo wrażenie? Jeśli tak - to masz odpowiedź.

 

Ale OK, koniec offtopu. Chciałem jednak podkreslić, że okulary to bardzo indywidualna sprawa i takie parametry jak np. ER nie sa równie dobre dla wszystkich. Ale wiem na 100%, ze i tak zaraz ktos napisze, iz taki a taki okular ma przyzwoite ER 20mm... dla kogo przyzwoite, to przyzwoite dla mnie nieakceptowalne! Ja zdecydowanie wolę cos w okolicach 5-10mm. Wtedy nie czuję, że patrze przez soczewkę., nie czuję jak bym patrzył na ekran smartfona, czuję a jak bym patrzył gołym okiem.

Edytowane przez JSC
  • Like 1
  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Setaarius napisał:

A więc jednak tli się w Tobie iskierka ciemnej strony mocy?

A czy ja kiedyś napisałem, że wszystkie małe pola są be?... 

Trzeba przecież mieć wszystko, co się da, choćby miało się to użyć raz od święta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2021 o 22:37, Erik68 napisał:

Na koniec ,wygoda, tutaj Pentax zmiótł konkurencje, BCO można przyrównać do SvBONY, który dysponuje większym kątem (68*),ale cierpi na nie osiowość(fasolki).

Jeśli chodzi o osiowość/fasolki to musi to być cecha indywidualna zależna od obserwatora bo mając całą serię czerwonych SVBony 68* (chyba, że o innych piszecie) muszę się naprawdę postarać żeby złapać pociemnienie.

A wracając do okularów i transmisji - na specjalne okazje mam Kellnera 10mm, który w achromacie 102/500 bez problemu rozbijał epsilony i potrafi (niektóre) mgławice wyłapać jak żaden inny.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)