Skocz do zawartości

Pierwsza lustrzanka (zestaw) do 1000 PLN


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Hej,

czekając na dostawę Star Adventurer 2i rozglądam się za lustrzankami w zestawie z dowolnym nawet kitowym obiektywem. Patrząc na giełdzie, na razie nic w budżecie do 1000zł nie widzę, natomiast na allegro znalazłem takie:

https://allegro.pl/oferta/ladny-canon-1300d-obiektyw-18-55-przebieg-1790-10175337798

https://allegro.pl/oferta/lustrzanka-nikon-d3400-obiektyw-nikon-18-55mm-10165885806

https://allegrolokalnie.pl/oferta/aparat-lustrzanka-canon-eos-100d-body-obiektyw

 

dodatkowo koledzy doradzili mi jeszcze taki wariant:

https://allegro.pl/oferta/lustrzanka-pentax-k-5-iis-10179191416

Ponoć Pentaxy wymiatają jeśli chodzi o szumy w ciemnicy.

 

Potrzebuję lustrzanki do rozpoczęcia przygody z astrofotografią (za jakiś czas ~2 lata kupię coś nowego). Chcę tą lustrzanką również robić zdjęcia dzienne (wyjazdowe), więc na początek bez większych MODów. 

 

Co sądzicie drodzy Forumowicze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wypowiedzieć się w kwestii Nikonów. Półka Nikonów z serii 3xxx to niska półka. Seria 5xxx to też nie jest jakiś wyjątkowy szał, ale mniej szumią, mają wygodniejszy wyświetlacz, chyba od 5200 wyświetlacz jest wysuwany, tak, że można nim obracać i manewrować, a uwierz mi, że jest to wygodne, 5500 na pewno wyświetlacz ma już dotykowy. Więc seria 5xxx na pewno jest wygodniejsza i praktyczniejsza. W kwestiach technicznych ma więcej opcji AF (chociaż to przydatne bardziej przy zdjęciach "dziennych"), lepsze matryce - patrz więcej megapikseli ;), jak pisałem mniej szumią i w zasadzie są ogólnie nowsze technologicznie. Jak się rozejrzysz po ogłoszeniach też śmiało dostaniesz Nikona 5xxx do 1000 zł z kitowym obiektywem. Ja posiadacz Nikona, nie kupiłbym serii Nikon 3xxx. Nic Ci nie powiem o Canonach i Pentaxach, bo się na nich nie znam wcale ?

Edytowane przez eszetka
  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich kwotach ja bym jednak dał wyższy priorytet na obiektyw niż aparat.

Z szumem można sobie poradzić dodając odpowiednią ilość klatek kalibracyjnych, ustatwiając odpowiednie ISO itp. Ponadto można jeszcze zrobić odszumianie podczas obróbki. Słabym obiektywem i przez dobry aparat nie zrobisz ładnej fotki bo będziesz miał pojechane gwiazdki w połowie kadru.

 

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, astrobonq napisał:

Przy takich kwotach ja bym jednak dał wyższy priorytet na obiektyw niż aparat.

Z szumem można sobie poradzić dodając odpowiednią ilość klatek kalibracyjnych, ustatwiając odpowiednie ISO itp. Ponadto można jeszcze zrobić odszumianie podczas obróbki. Słabym obiektywem i przez dobry aparat nie zrobisz ładnej fotki bo będziesz miał pojechane gwiazdki w połowie kadru.

 

Jasne, dobry obiektyw chcę dokupić później. Na razie kompletuję zestaw od 0. Star adventurer, statyw, body. Na porządny obiektyw przyjdzie jeszcze czas ? Na razie mam problem z wybraniem body. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem zarówno taniego Nikona (d3100) jak i Canona (1200d). Głównie stosowałem je do zdjęć dziennych, do astro tak sporadycznie (bardziej astro-landscape). Przy takiej cenie nie oczekiwałem cudów. Obydwa szumią w ciemności ale Canon dawał zdecydowanie za dużo gorących pikseli. Trzeba było to dziadostwo w Photoshopie usuwać. W Nikonie tego nie było. Możliwe,  że taki dziadowski egzemplarz mi się trafił, nie wiem. Canon był natomiast zdecydowanie wygodniejszy przy zdjęciach przez teleskop. Miał duże powiększenie Live View co było niezbędne przy łapaniu ostrości. 

  • Like 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dudeck napisał:

Jasne, dobry obiektyw chcę dokupić później. Na razie kompletuję zestaw od 0. Star adventurer, statyw, body. Na porządny obiektyw przyjdzie jeszcze czas ? Na razie mam problem z wybraniem body. 

Zdecydowanie spójrz najpierw na szkło. Canonem 550D z jakąś stałką (choćby 50mm) zrobisz o niebo lepsze zdjęcia, niż Canonem 700D z kitowym zoomem.  Z Nikonem oczywiście podobnie jest. 

Godzinę temu, Lunatyk_101 napisał:

Ja miałem zarówno taniego Nikona (d3100) jak i Canona (1200d). Głównie stosowałem je do zdjęć dziennych, do astro tak sporadycznie (bardziej astro-landscape). Przy takiej cenie nie oczekiwałem cudów. Obydwa szumią w ciemności ale Canon dawał zdecydowanie za dużo gorących pikseli. Trzeba było to dziadostwo w Photoshopie usuwać. W Nikonie tego nie było. Możliwe,  że taki dziadowski egzemplarz mi się trafił, nie wiem. Canon był natomiast zdecydowanie wygodniejszy przy zdjęciach przez teleskop. Miał duże powiększenie Live View co było niezbędne przy łapaniu ostrości. 

Właśnie o to chodzi, czasami dopiero w trakcie pracy z aparatem wychodzą jego słabości nie do przeskoczenia. Hoty można usunąć podczas kalibracji albo w obróbce. Źle ustawionej ostrości nie poprawisz.

Ja w astro zawsze siedziałem wśród Canonów i mogę polecić puszkę ze szkłem na prawie każdy budżet, ale Nikony też sobie oczywiście dobrze radzą. Sam niedawno sprawiłem sobie kamerkę QHY247C, w której siedzi ta sama matryca co w N5300 i 5500.  Ludzie sobie bardzo chwalą 5300, 5500 i 5600 w astro, ale to już jest jakby inny budżet i za podobną cenę można kupić pełnoklatkowego Canona 6D. 

Wybór jest, ale to nie znaczy, że łatwo wybrać ?

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ok dzięki, kupiłem tego Canona 1300d po przeczytaniu różnych wiadomości z różnych for i stron ?
I jeszcze pytanie odnośnie statywu, wolałbym coś dostępnego "od ręki" i nowego. Czy taki byłby ok?

https://fotoforma.pl/statyw-benro-mach3-tma37al 


Max udźwig 16kg, waga 2,36kg. Wygląda chyba ok.

Ewentualnie ten:
https://allegro.pl/oferta/benro-tma28a-mach3-statyw-monopod-udzwig-14-kg-9921812338 

14 kg max, waga 1,76kg

Nie wiem tylko czy jak kupuję Star Adventurer 2i pełny zestaw to potrzebna mi jakaś głowica do tego statywu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie właśnie tak.

Ja mam Adventurera powieszonego na Mach 3 TMA28A i daje radę. Przy ustawianiu na biegun trzeba się trochę przyłożyć, ale potem już nie ma problemu. Tutaj dwie przykładowe fotki z tego zestawu https://astrojolo.com/astrophotography/wide-field/star-adventurer-at-zatom-starparty/ 1300D ma chyba nawet tę samą matrycę co 550D.

  • Like 1
  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jolo napisał:

Dokładnie właśnie tak.

Ja mam Adventurera powieszonego na Mach 3 TMA28A i daje radę. Przy ustawianiu na biegun trzeba się trochę przyłożyć, ale potem już nie ma problemu. Tutaj dwie przykładowe fotki z tego zestawu https://astrojolo.com/astrophotography/wide-field/star-adventurer-at-zatom-starparty/ 1300D ma chyba nawet tę samą matrycę co 550D.

A jeszcze pytanie, czy uważasz, że BENRO Mach3 TMA27AL byłby za mało stabilny pod taki setup ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównywałem tych statywów - tak na pierwszy rzut oka to ta sama konstrukcja, tylko 27A ma nogi 3 segmentowe. To w przypadku astrofoto nie ma znaczenia, bo statyw rozkładamy tak mało jak się da, żeby zachować stabilność. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał cięższy statyw. Jeśli statyw A ma udźwig 8kg i waży 3kg a statyw B ma udźwig 15kg i waży 1,5kg, to jak myślisz który z nich będzie się bardziej trząsł przy silnym wietrze? ? 

Edit: inna sprawa, że do takich ogniskowych raczej nie są wymagane jakieś ciężkie stalowe nogi od eq6 ? Solidny statyw foto będzie wystarczający.

Edytowane przez astrobonq
  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)