Skocz do zawartości

TV Nagler 5mm vs lantanowe klasyki


Hubertzmudzki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zastanawiam się nad kupnem Naglera 5mm. Oczywistym jest jednak, że jeśli chodzi o krótkoogniskowe to najlepsze wydają się być okulary lantanowe. Sam miałem niedawno Pentaxa 7mm i dawał bardzo ciekawe, ostre i niesamowicie kolorowe obrazy. Jestem jednak okularowym estetą i chciałbym posiadać w swoim ekwipunku zestaw samych TV. Ale czy jest to dobry trop? Może nie warto? 

Czy moglibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat 5mm Naglera? Z pewnością gusta w przypadku takiego ?kalibru? są bardzo odmienne, bo jeśli chodzi o przedział 12mm + to TV raczej zostawia konkurencję w tyle. 
 

Pozdrawiam serdecznie,

Hubert
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem też Pentaxa 7mm i porównywałem z Naglerem 7mm. To był krótki test, ale dla mnie czystszy i klarowniejszy sposób prezentacji obrazu w Pentaxie oraz odstęp źrenicy wygrywa. Nie miałem 5mm, ale podobno wszystkie od 10mm włącznie, w dół mają podobny poziom jakości. Osobiście szedłbym w Pentaxa XW lub Delosa.

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Setaarius napisał:

Miałem też Pentaxa 7mm i porównywałem z Naglerem 7mm. To był krótki test, ale dla mnie czystszy i klarowniejszy sposób prezentacji obrazu w Pentaxie oraz odstęp źrenicy wygrywa. Nie miałem 5mm, ale podobno wszystkie od 10mm włącznie, w dół mają podobny poziom jakości. Osobiście szedłbym w Pentaxa XW lub Delosa.

Zwykle się zgadzamy z kolegą. Pentax jest bardzo wygodny w użyciu. 

Ale:

3 godziny temu, Hubertzmudzki napisał:

Cześć, zastanawiam się nad kupnem Naglera 5mm. Oczywistym jest jednak, że jeśli chodzi o krótkoogniskowe to najlepsze wydają się być okulary lantanowe. Sam miałem niedawno Pentaxa 7mm i dawał bardzo ciekawe, ostre i niesamowicie kolorowe obrazy. Jestem jednak okularowym estetą i chciałbym posiadać w swoim ekwipunku zestaw samych TV. Ale czy jest to dobry trop? Może nie warto? 

Czy moglibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat 5mm Naglera? Z pewnością gusta w przypadku takiego ?kalibru? są bardzo odmienne, bo jeśli chodzi o przedział 12mm + to TV raczej zostawia konkurencję w tyle. 

powiedz Hubert do jakiego teleskopu? 

Nagler ma większe pole, to lubię najbardziej. Jednak nie jest to okular planetarny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłosiła 4,9.

Nie wiem, nie miałem jednocześnie i pentaka i naglerka. 

Wierzę w to, że Pentax da piękny obraz w nieco węższym polu niż Nagler. 

Jednak mi osobiście podobają się obrazy z Naglera w ogólności. Nie mam 5mm, tylko 7mm.

Jednak po ostatnim teście jaki robiłem z Pentaxem i TV Wild Field 32mm, został u mnie TV, mimo nieporównej wyższości ergonomicznej pentaka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ludzi tyle opinii. W obserwacjach zauważyłem, że po za pewnymi obiektywnymi faktami i subiektywnymi wrażeniami, którymi różnimy się i na które możemy się spierać to jeszcze dochodzi coś takiego ulotnego jak rodzaj prezentowanego obrazu uzależniony od gustu i wewnętrznie ukształtowanych oczekiwań oraz preferencji. W mój gust bardziej trafia Pentax. Takie życie... Ja wolę Pentaxy, Jacek Nagietki, a Ty... próbuj, kupuj, sprzedawaj, ciesz się hobby. A obecnie zbieram ponownie Morpheusze bo dla mnie to takie budżetowe Naglery?

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Setaarius napisał:

Ja wolę Pentaxy, Jacek Nagietki, a Ty... próbuj, kupuj, sprzedawaj, ciesz się hobby. A obecnie zbieram ponownie Morpheusze bo dla mnie to takie budżetowe Naglery?

W punkt. 

Ale ja teraz używam najczęściej mniejszego kalibru, co też może być istotne w porównaniu okularów. W krótkich refraktorach wolę szerokie pola. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, DzikiDobson napisał:

kjacek Czy istnieje coś, co skłoniłoby Cię do sprzedaży Wide Fielda? 

Na razie nie... 

Skąd jesteś? 

2 minuty temu, Setaarius napisał:

10000 PLN ?

"Na waciki?', że zacytuję klasyka ?

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)