Skocz do zawartości

Pierwszy Astroobiektyw do Canona 700PLN


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

posiadam swoją pierwszą lustrzankę Canon 1300D i chciałbym do niej dokupić pierwszy obiektyw. Mam tylko kitowy 18-55. Do przeznaczenia na to mam 700zł. Po przeczytaniu postów i informacji w necie rozważam takie warianty:

1. (preferowany) Jakiś Zoom/stałka z ogniskową ok 200 z astrogiełdy, na allegro znalazłem kilka używek które wydają się mieścić w tym budżecie:

https://allegro.pl/oferta/canon-ef-70-210-mm-f-3-5-4-5-usm-9462901422

https://allegro.pl/oferta/canon-ef-70-210-mm-f-3-5-4-5-usm-9952650854

https://allegro.pl/oferta/canon-ef-55-200mm-f-4-5-5-6-ii-usm-10110160410

https://allegro.pl/oferta/obiektyw-sigma-18-200-mm-f-3-5-6-3-dc-10129810301

 

2. (do rozważenia) Kupić jakąś porządną 50 mm f1.8 Canon używkę + jakiś obiektyw 200/4 na M42

3. (nie wiem czy ma sens) Mały refraktor ?

 

Co o tym sądzicie Drodzy Astronomowie?

 

 

EDIT:
Zapomniałem napisać, czekam na dostawę Sky Watcher Star Adventurer 2i.  Dodatkowo mam kamerkę Astro T7C, którą w przyszłości chcę użyć do autoguidingu. 
Ważniejsze dla mnie niż same gwiazdy po bokach kadru jest centralny obiekt. Chcę zrobić zdjęcia głównie obiektom Messiera. 

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obiektyw tylko do astro, to raczej stałka. W sumie nie warto bawić się w półśrodki, ale rozumiem że budżet ograniczony. Dość przyzwoity i stosunkowo niedrogi jest Canon 100 mm macro. Coś tam nim fociłem i dość fajne efekty były jak na początek. Używki koło tysiąca zdaje się chodzą. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dudeck napisał:

Dziękuję wszystkim za ogromną pomoc, kupiłem Jupitera 21m 200/f4 za 250zł plus przejściówkę. Jak kiedyś dozbieram do Canona 200/4 to go kupię, reszta to półśrodki ?

Jupitera najprawdopodobniej będziesz musiał trochę przymknąć, o pół albo jedną działkę. Około 10 lat temu robiłem nim zdjęcia - przykładowe:

201210-200cygnus.jpg

To przymknięty do f/5.6 i modyfikowany Canon 20D, 200 minut w sumie. Z tego co pamiętam to i tak usuwałem nieco błękitnych obwódek wokół najjaśniejszych gwiazd. 

Tak jak Łukasz pisze, Adventurer może nie do końca dobrze ciągnąć długie klatki przy 200mm obiektywie, szczególnie na małej deklinacji. Wtedy będziesz musiał podbić ISO do 1600 na przykład i robić klatki po 30-60s. Przynajmniej w moim egzemplarzu tak dawał radę - przy 200mm, okolicach równika i 60s klatkach większość była dobra. Bez guidingu oczywiście. 

 

4 godziny temu, dudeck napisał:

Canona 200/4 to go kupię, reszta to półśrodki ?

Samyanga 135 f/2 kup. Reszta to półśrodki ? 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jolo napisał:

Samyanga 135 f/2 kup. Reszta to półśrodki ? 

Dokładnie ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z guide i przy dobrym wyważeniu całości da się sensownie pofocić na tym montażu na znacznie dłuższych ogniskowych, ale trochę mi zeszło zanim go opanowałem na tyle. ? Poniżej Ślimak z Canona 400 mm f/5.6, klatki po 150 s; widać że gwiazdki lekko pojechane, ale w granicach przyzwoitości. 

ślimak 2000px.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jolo napisał:

To przymknięty do f/5.6 i modyfikowany Canon 20D, 200 minut w sumie. Z tego co pamiętam to i tak usuwałem nieco błękitnych obwódek wokół najjaśniejszych gwiazd. 

Tak jak Łukasz pisze, Adventurer może nie do końca dobrze ciągnąć długie klatki przy 200mm obiektywie, szczególnie na małej deklinacji. Wtedy będziesz musiał podbić ISO do 1600 na przykład i robić klatki po 30-60s. Przynajmniej w moim egzemplarzu tak dawał radę - przy 200mm, okolicach równika i 60s klatkach większość była dobra. Bez guidingu oczywiście. 

Samyanga 135 f/2 kup. Reszta to półśrodki ? 

Dzięki za wskazówki ? Fota super ? 

Wiadomo że Jupiter to nie jest szczyt marzeń, ale jak mam wydać 250zł a 700zł a efekt mieć ten sam albo nawet gorszy, a niezadowalający to lepiej wydać 250 ? 

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lukost napisał:

Z guide i przy dobrym wyważeniu całości da się sensownie pofocić na tym montażu na znacznie dłuższych ogniskowych, ale trochę mi zeszło zanim go opanowałem na tyle. ? Poniżej Ślimak z Canona 400 mm f/5.6, klatki po 150 s; widać że gwiazdki lekko pojechane, ale w granicach przyzwoitości. 

 

Super fota ? A czy już przy tych ogniskowych to nie lepiej jakiś mały refraktorek (APO?)  w tej cenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo, ten obiektyw waży tylko ok. 1 kg i to jest jego wielką zaletą. Refraktor będzie za ciężki na ten montaż, no chyba że jakieś maleństwo pokroju WO Redcat. Do wagi optyki trzeba doliczyć lustrzankę, lunetkę do guidingu, kamerkę.

Edytowane przez lukost
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu z tych dwóch wybierasz? Potrzebujesz też do cywilnej fotografii?

Z tego co pamiętam, to oba obiektywy dobrze sobie radzą na pełnej dziurze. A jeśli tak, to rachunek jest prosty, jedna godzina zebrana przez 200/2.8 wygląda tak samo jak dwie godziny zebrane przez 200/4.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jolo napisał:

A czemu z tych dwóch wybierasz? Potrzebujesz też do cywilnej fotografii?

Z tego co pamiętam, to oba obiektywy dobrze sobie radzą na pełnej dziurze. A jeśli tak, to rachunek jest prosty, jedna godzina zebrana przez 200/2.8 wygląda tak samo jak dwie godziny zebrane przez 200/4.

Bardzo konkretnie, dziękuje.

Potrzebuję obiektyw tylko pod afoto. Wybieram spośród tych dwóch kierując się tylko i wyłącznie tym co wyczytałem na forach. Myślałem jeszcze o samyangu 135, przez myśl przeszedł mi też tair 3 ale chyba będzie za ciężki. Obecnie mam tylko 50mm 1.4 i kitowce. Nie znam się, jeśli polecisz coś innego/lepszego to super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)