Skocz do zawartości

Teleskop pod niebo miejsko-wiejskie


Rekomendowane odpowiedzi

Wielu z nas ucieka z miast na przedmieścia i okoliczne wioski. Ogólnie jest tendencja do ?budowania się? nie w  obrębie ścisłej aglomeracji, ale na jej dalekich peryferiach. Jeśli są to wielkie miasta to niebo na ich obrzeżach aż tak znacząco się nie różni od nieba w miejscach bardziej zurbanizowanych.

Jednak większość miast w naszym kraju to miasta powiatowe.. takie jak moje od 12-50 tyś mieszkańców. Mieszkam 3 km od rynku.. choć to obręb miasta, za oknem widzę już jak w oddali zboże rośnie. Największą zmorą dla takich jak ja obserwatorów są lampy sąsiadów.

Ale na szczęście są to źródła punktowe.. i odpowiednio lokalizując obserwatorium można ich uniknąć.

Ja zrobiłem sobie niewielki placyk odpowiadający maksymalnemu rozstawowi nóg montażu CGEM/EQ6 z małą zakładką.

Od strony południowej mam zakłady ?Bolsa? i łunę od Poznania  zatem jest tam dość jasno. Od północy mam niezabudowane tereny.. krzewiaste uroczyska?to kierunek Piła znaczy dość ciemno..na wchód jest też w miarę przyjemne niebo..zachód to masakra to widok centrum miasteczka Oborniki (ok. 20tyś)

Co do zasięgu w zenicie i okolicach bywa i z  5 magnitudo, może więcej

..Droga mleczna w letnie dni potrafi naprawdę zaskoczyć..Białe smugi niczym obłoki po horyzont.

Jaki teleskop do takiego nieba??w miarę duże  lustro już się opłaci kupić. Nie odważył bym się kupować czegoś więcej jak 12?

To ogród..zatem swobodnie można postawić teleskop na montażu Dobosna. Optymalnym rozwiązaniem jest tu newton 8?-12?

Synta, Lightbridge, większe lustro by nie  było warte swej ceny pod to LP. Mniejsze lustro zaś niż 8? nie wykorzystało by maksymalnie warunków nieba wiejsko-miejskiego

Ja dla przekory mam lustro 11? Schmidta - Cassegraina, które dzięki swym kompaktowym rozmiarom położyłem na montażu CGEM (Celestronowym odpowiedniku (EQ6))  .

Pod takim niebem wyciągałem już (w Newtonie 12?) galaktyki powyżej 12 magnitudo. Widać M31 gołym okiem..znakomicie widać Chihoty czy Wieszak, widać gwiazdy 5 magnitudo..

Czerwień lamp sodowych wychodzi już na ekspozycji powyżej 30 sekund ..

Reasumując..pod takie niebo jako teleskop do wizualna moje typy to;

? Dobsony 9-12? LB ,Synta itp.

? Katadioptryki 8-12? typu Schmidt ? cassegrain, Mak Newton, Schmidt Newton itp.  ewentualnie Mak 180mm

? Refrakotry.. znakomicie sprawował się Bresser  Messier R152s-koniecznie na montażu minimum Hq5..lub dłuższy reaktor np. 150/1000

? Newtony na paralktyku podobnie jak dobsoniaste.. 8?-12?  Synta, Celestron lub Bresser

Wasze sugestie mile widziane

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newtony uzupełnił bym tutaj jeszcze o 10" i 12" GSO przy czym ten drugi z F4

Oba wraz z trastową 16" od września bedą u nas dostępne,

16" GSO planuje przywieść i pokazać na sierpniowy zlot na Kudłacze

Nie wszyscy wiedzą ale LB ma właśnie lustra z GSO więc myśle że bedzie to ciekawa alternatywa 

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16" GSO planuje przywieść i pokazać na sierpniowy zlot na Kudłacze

Nie wszyscy wiedzą ale LB ma właśnie lustra z GSO więc myśle że bedzie to ciekawa alternatywa

Piotr..taki 16" idealnie nadaje się pod ciemne niebo wiejskie lub górskie.  Tak 6-8magnitudo. Takie niebo widziałem w Mołoduczu niedaleko granicy z Ukrainą. I myślę (zgaduje)  zbliżone jest w Roztokach -  Ostatnio nie dane nam było go jednak podziwiać.. prócz paru przejaśnień. :(

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako mieszkaniec blokowiska na obserwacje lub focenie muszę uciekać poza miasto (Chrzanów, około 40 tyś. mieszkańców). Miejscówkę znalazłem z warunkami podobnymi do tych, jakie opisał Ignis. W zenicie zasięg ~5mag - od zachodu łuna od Chrzanowa, od północy łuna od Trzebini, na wschodzie kilka denerwujących latarni, ale południe w miarę ciemne :)

Zaczynałem z 5-cio calowym newtonem, a teraz jako docelowy na moje warunki mam 10''LB i sprawdza się nawet znośnie, zwłaszcza przy okularach o ogniskowej poniżej 20mm. Do mgiełek wskazany jest jakiś filterek ALP, ale i bez niego można sporo zobaczyć.

Przy takich podmiejskich warunkach popieram stwierdzenie, że nie ma sensu kupować lustra większego jak 10-12''.

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 3 miesiące później...

Minimum to jednak 8" potem z wolna z aperturą realny zasięg widzialny pnie się do górki - warunek w miarę ciemne niebo!

Powiem tak w przypadku Newtonów nie fotograficznych:

- do 130mm zabawki

- od 130mm- mają wymiar edukacyjno -poznawczy

- od 200mm (8")to już absolutne (popularne) minimum (pierwszy próg)  - kiedyś 8" kosztowała okropne pieniądze.  W zasięgu telepa 12-13mag

- 250mm (10") już ciut lepsze możliwości od 8"  -a masa jeszcze nie tak duża  (ogniskowa często 1200mm)

- 3000mm (12") to już nazywam drugim progiem.  Zauważalny wzrost zasięgu i rozdzielczości jeśli chodzi  o 8" Niestety wzrost masy lustro, Dobson, rura. Staje się powoli minimum dużego sprzętu . Coraz bardziej powszednieje.

- Powyżej 12" czyli 350tki i 400 tki to już sprzęt wymagający w miarę ciemnego nieba, duże rozmiary i masa

- 18" i 20" w z wyż.  U nas ma je zaledwie kilka osób. Pod ciemnym niebem- wszystko stoi otworem. Podobno widać też trochę kolorków (tylko  słyszałem tego nie potwierdzam) 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że 12" to optimum. Pomiędzy 12" a 16" już nie ma aż takiej róznicy jak pomiędzy 8" a 12". Dla obserwatora przeglądowego to 12" jest już właściwie wystarczający. Pod niebem w miarę ciemnym widać juz ramiona spiralne jasnych galaktyk, gromadki kuliste rozbite są w pył.

W zasadzie to ze względu na obrazy to można by tak klasyfikować:

- do 4" - na przyzwoitym poziomie obserwacja najjaśniejszych gromad otwartych, najjaśniejsze gromady kuliste w formie mgiełek, najjaśniejsze galaktyki z wyjątkiem M31 w formie słabych mgiełek, najjasniejsze mgławice w formie mgiełek, zbliżając się do 4" można już dostrzec w miarę przyzwoicie kształt M42 i dostrzec kształt pierścienia M57

- 5"-6" - początek rozbijania najjaśniejszych gromad kulistych (M13), galaktyki w zasadzie dalej bez szczegółów

- 8" -  kilka najjaśniejszych gromad kulistych dość dobrze rozbita (M2, M3, M5, M13, M15, M22, M92), wiele mgławic na przyzwoitym poziomie, na najjaśniejszych galaktykach zaczynają lekko majaczyć pewne szczegóły

- od 12" - większa ilość rozbitych gromad kulistych, te najjaśniejsze rozbite perfekcyjnie, najjaśniejsze galaktyki wreszcie wyglądają efektownie i widać wyraźnie szczegóły takie jak spiralne ramiona czy ciemne pasy materii

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja będę monotematyczny- w naszym biednym kraju rozchodzi się o kasę. Można sobie wmawiać, że to a tamto wystarczy ale tak naprawdę chodzi o to, żeby te mgiełki zaczęły coś przypominać oprócz mgiełek - a tutaj bez ciemnego nieba i dużego teleskopu się nie obejdzie. Spróbujcie kupić w tym kraju coś więcej niż 16" - graniczy to z cudem. Duże i ciężkie? Nieprawda. Moja 12" jest lżejsza i poręczniejsza od synty 10" w pełnej tubie i składa się łatwiej niż paralakryk pod 6" którego to kiedyś posiadałem  ;D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to ze względu na obrazy to można by tak klasyfikować:

- do 4" - na przyzwoitym poziomie obserwacja najjaśniejszych gromad otwartych, najjaśniejsze gromady kuliste w formie mgiełek, najjaśniejsze galaktyki z wyjątkiem M31 w formie słabych mgiełek, najjasniejsze mgławice w formie mgiełek, zbliżając się do 4" można już dostrzec w miarę przyzwoicie kształt M42 i dostrzec kształt pierścienia M57

- 5"-6" - początek rozbijania najjaśniejszych gromad kulistych (M13), galaktyki w zasadzie dalej bez szczegółów

- 8" -  kilka najjaśniejszych gromad kulistych dość dobrze rozbita (M2, M3, M5, M13, M15, M22, M92), wiele mgławic na przyzwoitym poziomie, na najjaśniejszych galaktykach zaczynają lekko majaczyć pewne szczegóły

- od 12" - większa ilość rozbitych gromad kulistych, te najjaśniejsze rozbite perfekcyjnie, najjaśniejsze galaktyki wreszcie wyglądają efektownie i widać wyraźnie szczegóły takie jak spiralne ramiona czy ciemne pasy materii

Stary to co napisałeś powinno sie znaleść w każdym almanachu miłośnka astronomii

Pie...przenie o zajebistości maków w sesjach balkonowych już mnie męczy ostatnio widziałem jowisza z tarasu własnego domu w newtonie 16 " i powiem że był to pełny wypas ( lepszy widziałem tylko na kudłaczach ale też w newtonie 16 " )

Dodam jeszcze że na tym samym tarasie testowałem także maka Bosma 200 i nie ma nawet porównania ( chociaż wszystkie maczki SW padły w przedbiegach )

pozdrawiam

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to pisałem o DSach. Co do planet to pewne optimum już jest przy ok. 5-6". Widać już tranzyty księżyców galileuszowych, kilka pasów na Jowiszu, poza tym pas na Saturnie i pewne szczegóły na Marsie. Do co 16" to widziałem parę razy Saturna i Marsa, ale obraz był dość kiepski (trzeba by seeingu dobrego).

Zajebistość maków polega na tym, że na tym balkonie się one mieszczą, w przeciwieństwie do dużych Newtonów. Chyba, ze ktoś ma taras ;)...

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest - często nawet w obserwacjach planetarnych apertura potrafi nadrobić niedoskonałości systemu optycznego. Najbardziej potrafią mnie rozbawić ludzie, którzy chcą kupić Maka 127 do planet, który w założeniu ma uzupełniać możliwości Synty 8'', bo przecież ona nie nadaje się do oglądania planet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwierzak, przyjedź do mnie, na mój balkon. Spróbuj zmieścić się z 16-tką.

A poza tym nie zapominaj o dwóch sprawach:

- duży teleskop pokazuje dużo więcej, to chyba normalne

- duży teleskop jest bardziej wrażliwy na seeing.

Z tego powodu do planet używałem czasem mojej 12-tki, ale częściej jednak (dużo częściej) Maka-Newtona 5", który przy najczęstszym kiepskim seeingu bije i 8-calówkę ilością szczegółów, a każdego innego Newtona, łacznie z 16-calówką- kontrastem i wyrazistością szczególików. Co z tego, że kilka razy w roku będę miał extra seeing, skoro może i nawet w tą konkretną noc nie da rady wyjść z telepem. A w szmacianą większość- przypoweruję w MNie - i mam lepszą jazdę niż w Syncie 8", bo mogę sobie pozwolić nie na 80, ale na 160x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś niedawno próbował mnie przekonać, że na polskie warunki apertura  8" do planet to max. Większym lustrem - nic już nie zyskamy.  Nie będę otwarcie pisał kto to, tym bardziej że tu konta nie ma i nie mógł by wziąć udziału w dyskusji.  ;)

Generalnie z wzrostem apertury rośnie zdolność rozdzielcza -wszystkiego. W przypadku planet ich spora jasność pozwala się przebić przez miejskie LP, w przypadku DSO jest znaaaaaacznie gorzej. To widać na fociach im więcej zbieramy światła, przy silnych sodówkach tym więcej czerwieni się zarejestruje :(  W przypadku planet zatem wzrost szczegółów jest  obserwowalny nawet z miejskich balkonów. Ustawcie DOBRZE SKOLIMOWANĄ syntę 12" (taką jak kiedyś sprzedałem  Execowi) obok maczka 150mm i wycelujcie w Saturna- zobaczycie co będzie  :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak Igni, Twoja Synta 12'' była wyjątkowa. Pamiętam, że obrazami planet biła nawet Taurusy 400mm (ta sama noc, to samo miejsce). Była, bo przedwczoraj się sprzedała :(

Tak ..Pierwsze serie 12-tek wypuszczane przez syntę w 2007 r. miały rewelacyjne lustra.  :)

Ja z kolei pamiętam konfrontację z Wiehowym Makiem_Newtonem w Walkowicach. I jego upór ze Saturn jest u niego ładniejszy  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawcie DOBRZE SKOLIMOWANĄ syntę 12" (taką jak kiedyś sprzedałem  Execowi) obok maczka 150mm i wycelujcie w Saturna- zobaczycie co będzie  :D

Ustawialiśmy (na Jowisza) MAK-a 150 obok synty 10" - nie wiem dlaczego wszyscy zgromadzili się przy syncie ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Synty 10" i Maka na planetach akurat takie coś napisano:

http://www.astronomia.pl/forum/viewtopic.php?f=44&p=79101&sid=2915e965049265721ba4c0c6057c8667#p79101

Cóż, może każdy widzi inaczej...

Ja w każdym razie widzę takie róznice MN 5"vs Synta 8" lub N 12":

- przy słabym seeingu zawsze MN wygrywa dzięki dużemu kontrastowi - szczegóły są po prostu widoczne, a nie domyślne

- przy b.dobrym seeingu wygra większy teleskop, dzięki większej rozdzielczości obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)