Skocz do zawartości

~30 mm okulary do SC8. Co wybrać?


Lunatyk_101

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry cześć i czołem,
 
Mam małe pytanie do speców od okularów. Chciałbym dorzucić jakiś dłuższy okular do swojego SC8 (najdłuższy jaki mam to 25mm). Na sieci znalazłem dwa takie niedrogie indywidua: (Plossl 32mm w wydaniu Oriona i SvBony).
 
 
Wydawało mi się na pierwszy rzut oka, że są one identyczne i zeszły z tej samej chińskiej taśmy produkcyjnej a różnica jest tylko w dystrybutorze i cenie. Okazuje się jednak, że Orion ma większe pole widzenia. Czy ktoś mógłby to zweryfikować? Martwi mnie trochę niska cena tych Plossli (zwłaszcza ten SvBony zalatuje mi plastikowymi soczewkami ?). Czy warto brać coś za te pieniądze czy może lepiej skierować się na coś droższego? Np takiego ES-a 30 mm?
 
 
Czy różnica w jakość obrazu miedzy ES-em a Orionem jest warta tych extra 50 euro? Parametry na papierze maja podobne ale czy ktoś może wie jak to wygląda w praktyce?
 
Z góry dziękuje za poradę.   

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, też mam C8 i mi osobiście plossle jakos z nim nie pasują, za to kitowy SW 28 (a tak naprawdę RKE 26 w innej obudowie) wymiata - do kupienia za nieduże pieniądze, po prostej modyfikacji z polem ok 70* . Naprawdę ten odwrócony Keller miło mnie zaskoczył, aktualnie przeglądam fora co jeszcze z tych RKE można dostać ? 

edit: erfle SWA np Oriona (mam 38mm) też mi pasuja a są sporo tańsze od polecanych SWANow - osobiście nie miałem okazji porównać ale Ci co mieli piszą że to te same szkła pod innym brandem.

Edytowane przez sosna
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Te okulary Orion i Svbony 32 mm i wygladaja identycznie jak GSO super ploessl 32 mm taki jak ten https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_318&products_id=2853&lunety=Okular GSO PL 32 mm 1 25.

Co do tego SVbony 34mm 72 deg to wedlug opisu ma byc wypelniony argonem i wodoszczelny, ilosc soczewek to 5 w czterech grupach wiec wychodzi na to ze to okular typu Erfla , pole 72 stopnie pewnie w rzeczywistosci bedzie mniejsze ok 60 -65 stopni ,bo w tego typu okularach zwykle tyle wynosi. Jezeli wierzyc opisowi to bylby niezly okular w cenie ponizej 300 pln ale czy ktos go sprawdzil w swoim teleskopie?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lemarr7 napisał:

 Te okulary Orion i Svbony 32 mm i wygladaja identycznie jak GSO super ploessl 32 mm taki jak ten https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_318&products_id=2853&lunety=Okular GSO PL 32 mm 1 25.

Co do tego SVbony 34mm 72 deg to wedlug opisu ma byc wypelniony argonem i wodoszczelny, ilosc soczewek to 5 w czterech grupach wiec wychodzi na to ze to okular typu Erfla , pole 72 stopnie pewnie w rzeczywistosci bedzie mniejsze ok 60 -65 stopni ,bo w tego typu okularach zwykle tyle wynosi. Jezeli wierzyc opisowi to bylby niezly okular w cenie ponizej 300 pln ale czy ktos go sprawdzil w swoim teleskopie?

Ten SVBony ma wyraźnie większy kąt widzenia niż LVW o 65 stopniach, więc jestem skłonny wierzyć w deklarowane 72 stopnie. Czy ktoś go sprawdził? Przeczytaj w podanym przeze mnie linku, ludzie wypowiadają się tam na temat tego konkretnego modelu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze znalazlem taki SVbony 26 mm 2 cale SWA 70 deg , piecioelementowy w trzech grupach , jakis Rosjanin napisal w komentarzu /opinii klienta: Dobry okular, jeśli usuniesz membranę, widok ma wszystkie 80 stopni, ale krawędzie są pełne . Ma to oznaczac ze usuwajac jeden z elementow okularu powiekszymy pole do 80 deg? Link do okularu https://pl.aliexpress.com/i/4000800972771.html?spm=a2g17.12057483.0.0.6b6062d8xwSKRn

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lemarr7 napisał:

Jeszcze znalazlem taki SVbony 26 mm 2 cale SWA 70 deg , piecioelementowy w trzech grupach , jakis Rosjanin napisal w komentarzu /opinii klienta: Dobry okular, jeśli usuniesz membranę, widok ma wszystkie 80 stopni, ale krawędzie są pełne . Ma to oznaczac ze usuwajac jeden z elementow okularu powiekszymy pole do 80 deg? Link do okularu https://pl.aliexpress.com/i/4000800972771.html?spm=a2g17.12057483.0.0.6b6062d8xwSKRn

Możliwe. Uzyskasz większe pole, ale o takiej niskiej jakości, że producent wolał z niego zrezygnować. Ja bym się nie bawił w takie modyfikacje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Możliwe. Uzyskasz większe pole, ale o takiej niskiej jakości, że producent wolał z niego zrezygnować. Ja bym się nie bawił w takie modyfikacje.

Z drugiej strony SCT8 to F10, tu i denko od flaszki mogłoby zadziałać. 

Ciekawy test, ale zgadzam się z kolegą, że raczej nie będzie dobrze. 

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem opinii na temat tego okularu  https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_125&products_id=1351&lunety=Okular Sky Watcher UWA 30 mm 2 80 oraz podobnego z ogniskową 20  .

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powyżej. 34mm z Ali....

Mam go i chyba zostanie ze mną.

W SCT11" F10 daje lepsze obrazy niż ES40mm 68stopni (którego uważam za bardzo słaby okular). W reraktorze 120mm F8 też radzi sobie całkiem dobrze aczkolwiek już nie tak idealnie jak w F10. W mniejszych świałosiłach typu F6,6 już jest typowym Erflem/Super Plosslem z wszystkimi wadami tego typach okularów gdy używamy w świałosilnych teleskopach.

Ale dla SCT/Mak itp to najlepszy okular przeglądowy jakikolwiek miałem o tak szerokim polu - w relacji cena/jakość nie ma nic bardziej opłacalnego, przynajmniej jak nie znalazłem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Qrczak99 napisał:

Ciekaw jestem opinii na temat tego okularu  https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_125&products_id=1351&lunety=Okular Sky Watcher UWA 30 mm 2 80 oraz podobnego z ogniskową 20  .

Odległość od oka 9mm w długoogniskowym okularze to porażka. Produkt dla masochistów lub osób z nadczynnością tarczycy (wytrzeszcz oczu zapewne tu pomaga ? ).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Odległość od oka 9mm w długoogniskowym okularze to porażka. Produkt dla masochistów lub osób z nadczynnością tarczycy (wytrzeszcz oczu zapewne tu pomaga ? ).

A ile byś chciał? Co jest nie tak z tymi 9mm? Albo z 80 stopniami pozornego pola? 

Pytam serio. Bo tego nie rozumiem...

Miałem kiedyś ten okular. Ale wymieniłem na lepszy bo potrzebowałem lepiej skorygowany do F5. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

A ile byś chciał? Co jest nie tak z tymi 9mm? Albo z 80 stopniami pozornego pola? 

Pytam serio. Bo tego nie rozumiem...

Miałem kiedyś ten okular. Ale wymieniłem na lepszy bo potrzebowałem lepiej skorygowany do F5. 

 

To jest indywidualna sprawa wynikająca głębokości osadzenia oka w oczodołe. Ja akurat odczuwam dyskomfort jeśli okular ma mniejszy ER niż 15mm - kończy się to koniecznością wciskania głowy w okular. W efekcie choćby taki okular dawał powalające widoki to i tak go nie chcę, skoro korzystanie zeń jest nieprzyjemne. Na przykład ESy 82deg są na granicy mojej tolerancji, o wiele lepsze są Morfeusze, a wzorowy jest LVW. Powtarzam, jest to subiektywna ocena z punktu widzenia mojego oka w mojej czaszce ?

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dobrychemik napisał:

To jest indywidualna sprawa wynikająca głębokości osadzenia oka w oczodołe. Ja akurat odczuwam dyskomfort jeśli okular ma mniejszy ER niż 15mm - kończy się to koniecznością wciskania głowy w okular. W efekcie choćby taki okular dawał powalające widoki to i tak go nie chcę, skoro korzystanie zeń jest nieprzyjemne. Na przykład ESy 82deg są na granicy mojej tolerancji, o wiele lepsze są Morfeusze, a wzorowy jest LVW. Powtarzam, jest to subiektywna ocena z punktu widzenia mojego oka w mojej czaszce ?

Są też okulary dla wymagających - proszę: Pentax SMC XW30-R

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dobrychemik napisał:

To jest indywidualna sprawa wynikająca głębokości osadzenia oka w oczodołe. Ja akurat odczuwam dyskomfort jeśli okular ma mniejszy ER niż 15mm - kończy się to koniecznością wciskania głowy w okular. W efekcie choćby taki okular dawał powalające widoki to i tak go nie chcę, skoro korzystanie zeń jest nieprzyjemne. Na przykład ESy 82deg są na granicy mojej tolerancji, o wiele lepsze są Morfeusze, a wzorowy jest LVW. Powtarzam, jest to subiektywna ocena z punktu widzenia mojego oka w mojej czaszce ?

Ale patrzyłeś kiedyś przez ortho? 

Tu rzeczywiście jest mały ER, zakłada to się do oka... Choć jakość w centrum malutkiego pola świetna.

9mm to jest proszę Pana lux w porównaniu do ortho.

Dobra, rozumiem, mały ER po prostu przeszkadza niektórym ludziom. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2021 o 10:18, kjacek napisał:

 

Z drugiej strony SCT8 to F10, tu i denko od flaszki mogłoby zadziałać.

W sumie miło słyszeć, że SC8 ma tak wielką tolerancję odnośnie okularów. Na darmo się martwię i ludziom gitarę zawracam. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lunatyk_101 napisał:

W sumie miło słyszeć, że SC8 ma tak wielką tolerancję odnośnie okularów. Na darmo się martwię i ludziom gitarę zawracam. ?

Nie bierz tego tak dosłownie ?

Masz rację, że drążysz temat. Między okularami są duże różnice. Coś musisz wybrać. A później pewnie i tak będziesz chciał znaleźć coś lepszego. Czy to nowe będzie rzeczywiście lepsze, zdecydujesz sam po kilku obserwacjach. Sam tak robiłem, aż uzbierałem to co mam teraz. 

Moim zdaniem bardzo trudno jest doradzić 'w punkt'.  

Uważam, że lepiej kupić lepszy okular, bardziej markowy. Zawsze okular o lepszej transmisji czy kontraście pokaże ładniejszy obraz, niezależnie od teleskopu. 

SCT czy MAK niby nie jest specjalnie wymagający co do okularów, ale jak będziesz miał dwa różne okulary, to jeden z nich bardziej Ci podpasuje. 

A może kiedyś kupisz refraktor? I wtedy znowu zabawa w kupno innych okularów? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kjacek napisał:

Nie bierz tego tak dosłownie ?

SCT czy MAK niby nie jest specjalnie wymagający co do okularów, ale jak będziesz miał dwa różne okulary, to jeden z nich bardziej Ci podpasuje.

A może kiedyś kupisz refraktor? I wtedy znowu zabawa w kupno innych okularów? 

Jasne, ze dosłownie tego nie brałem ale nawet takie humorystyczne porównanie to też istotna informacja. Mój pierwszy okular to niby nie denko z jabcoka ale wymontowane soczewki z diaskopu "Bajka". Obiektyw to jakaś soczewka od okularów +1D, o ile mnie pamięć nie myli. Też coś było widać i frajda była aczkolwiek o  jakość obrazu proszę mnie nie pytać. ?

Gdybym kupił jakiś refraktor to pewnie będzie tak jak piszesz. Ale to będę się martwił jak go kupię. Póki co nie planuję bo muszę najpierw porządnie sprawdzić co ten SC8 potrafi.

Problem z okularami, z tego co widzę, to kosmiczny rozrzut cenowy. Rząd wielkości (i to na samym faktorze 10x się nie kończy). Różnicę w obrazie na poziomie 10x jakoś trudno sobie wyobrazić. Tak więc o tych najdroższych raczej nie myślę zwłaszcza, że przy moim leciwym wzroku i tak pewnie nie dałbym rady wyciągnąć z nich tego co oferują. Ale o takie średniej klasy to warto zapytać.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lunatyk_101 napisał:

Jasne, ze dosłownie tego nie brałem ale nawet takie humorystyczne porównanie to też istotna informacja. Mój pierwszy okular to niby nie denko z jabcoka ale wymontowane soczewki z diaskopu "Bajka". Obiektyw to jakaś soczewka od okularów +1D, o ile mnie pamięć nie myli. Też coś było widać i frajda była aczkolwiek o  jakość obrazu proszę mnie nie pytać. ?

Gdybym kupił jakiś refraktor to pewnie będzie tak jak piszesz. Ale to będę się martwił jak go kupię. Póki co nie planuję bo muszę najpierw porządnie sprawdzić co ten SC8 potrafi.

Problem z okularami, z tego co widzę, to kosmiczny rozrzut cenowy. Rząd wielkości (i to na samym faktorze 10x się nie kończy). Różnicę w obrazie na poziomie 10x jakoś trudno sobie wyobrazić. Tak więc o tych najdroższych raczej nie myślę zwłaszcza, że przy moim leciwym wzroku i tak pewnie nie dałbym rady wyciągnąć z nich tego co oferują. Ale o takie średniej klasy to warto zapytać.

To trudno wytłumaczyć... To jest hobby.

Tłumaczenie pierwsze, z terenu płci pięknej "muszę mieć tą torebkę/buty/cuś niezależnie od jej wartości"... Chyba dalej nie trzeba wyjaśniać? 

Tłumaczenie drugie. Jakie wolisz obserwacje, takie gdzie zobaczysz słaby obiekt, czy takie gdzie tego obiektu nie zobaczysz? A to jest również kwestia okularów... Z własnej praktyki. Miałem na obserwacjach dwa okulary o podobnych ogniskowych. ES 14mm 82deg nowka nie śmigana ze sklepu i starego obdartego z gumy Naglera 13mm T1. Jak myślicie, w którym okularze Triplet we Lwie był widoczny? Stary Nagler rozłożył nowego ESa. 

Moim zdaniem oba tłumaczenia są akceptowalne. Serio. To jest hobby i racjonalne przesłanki schodzą na dalszy plan. A z drugiej strony w lepszych okularach widać więcej i tego nic nie zmieni... 

Życzę zachowania zdrowego rozsądku ?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Hej, podłącze się ale  z pytaniem o coś krótszego do C8 - jakie okulary z przedziału 7 do 20mm polecacie? Aktualnie używam zooma Mark IV - nie jest zły ale mam wrażenie że trochę za dużo tego szkła i może być lepiej. A może Barlow 2" do RKE 26 (z zestawu od Maka SW, jak pisałem bardzo mi się podoba) i erfla 38 (na brzegach przecinki ale generalnie też ok)  plus coś ok 17mm na 2"? Zostałbym wtedy na standardzie 2" a redukcja na 1.25 byłaby tylko do bino (dość ciężko chodzi i trochę to jest upierdliwe wcelować po ciemku aby dobrze się schowała - kątówka lustrzana GSO do SCT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie mam PL 8 mm od TV obraz bardzo czysty i kontrastowy. Kiedyś miałem TS HR i inne klony tmb puki nie użyłem Vixen svl jakość o wiele lepsza niby się mówi że F10 jest mało wymagające względem okularów, ale przy tak dużych powiększeniach jakość ma znaczenie. Dodatkowo jakieś orto 7 mm z giełdy .  Z dłuższych Morfeusza 12,5 i 17,5 .  Kiedyś na księżycu lepszy obraz dał Morfeusz 6,5 w porównaniu z SW Planetary ll 7,5 mm.  Ciekawy jest ES 20 mm 70 stopni daje bardzo ostry obraz w centrum na brzegach się rozjeżdża.  Wcześniej miałem ESa 18 mm 82 stopnie, ale jakoś mi nie spasował w sct 8 oko musiałem w nim wklejać. Miałem jeszcze Luminosa 23 mm trochę ważył i w mojej ocenie dawał obrazy mniej kontrastowe w porównaniu z Esem 24 mm 68 mm.

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, mam ES 24 i jest ok ale wolę RKE 26. O orto oczywiście myślałem i chyba kupię (nigdy jeszcze nie miałem orto), o Morfeuszach naczytałem się samych superlatyw tak więc chyba wiem w co iść. Zastanawia mnie jeszcze jak szkła które mam by współpracowały z dobrym barlowem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jako ze najlepiej uczyć się na cudzych błędach to daje znać że o ile barlowa GSO ED 2" można nazwać dobrym (a czytałem że tak) to kompletnie nie sprawdza się on we współpracy z erflem 38 i RKE 26 w SCT 8".

Zdecydowanie lepsze obrazy przy tych samych ogniskowych daje zoom Hyperion Mark IV, łatwiej też ustawić w nim ostrość; generalnie barlowa nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)