Skocz do zawartości

Teleskop Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900


Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, PiotrMXX napisał:

Witam

Również jestem tu nowy i szukam pierwszego teleskopu, na ten temat wiele napisano ale zależy mi głównie na przyjemności z oglądania nieba i na początek chciałbym zobaczyc przedewszystkim palnety

Proszę o informacje czy teleskop z tematu pokaże mi Marsa jako planetę czy tylko świecącą kropkę i jaki teleskop najlepiej wybrać do planet?

Pozdrawiam

Piotr

 

Piotr. Mars szybko oddala się od ziemi. Teraz to będzie mała plamka w takim teleskopie, bez żadnych szczegółów. 

Duże planety są pod horyzontem. Nic teraz nie zobaczysz. 

Ale na niebie jest widocznych pełno DSów widocznych w szerokim polu nawet w zwykłej lornetce 10x50 na statywie... 

Nie czekaj, zima, wiosna i jesień to najlepsze pory na obserwacje. 

Ale poczytaj więcej na temat różnych innych teleskopów. Nie kupuj najgorszego... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PiotrMXX napisał:

Proszę o informacje czy teleskop z tematu pokaże mi Marsa jako planetę czy tylko świecącą kropkę i jaki teleskop najlepiej wybrać do planet?

 

Spodziewaj się raczej kropki. Do planet to Mak127 na stabilnym montażu.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I podjedź gdzieś gdzie chłopaki obserwują - takie naoczne przekonanie jest bezcenne. Szkoda wyrzucać pieniążki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, mała plamka, to mnie nie pocieszyłeś, budżet jest w miare elastyczny do dogadania dlatego mam dwa pytania

1) na planety spokojnie poczekam ale jak juz to jaki najlepszy wybór do planet w cenie około 2500

2) czy teraz w czasie covidu jest ktoś z okolic Kościana w wielkopolsce kto prowadzi obserwacje i sie zgodzi aby naocznie zobaczyć jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może poszukaj Mak 127 na EQ3-2. Można bardzo łatwo przerobić go na tryb ludzki, czyli ALT-AZ. 

Ewentualnie Newton 8 cali 1200mm na montażu Dobsona. To zwykłe poleca się na początku. I całkowicie się z tym zgadzam. Tylko gdy są inne uwarunkowania należy polecać inny sprzęt. Np brak mobilności, problemy z noszeniem sprzętu itp. 

Planety będą stosunkowo małymi tarczkami. Musisz sprawdzić, kiedy Jowisz i Saturn będą wyżej, nie wiem, bo ich nie pilnuję, rzadko oglądam. Z planetarnych obserwacji zostaną Ci fazy Wenus i Księżyc. A to bardzo silne ograniczenie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lunatyk_101 napisał:

Spodziewaj się raczej kropki. Do planet to Mak127 na stabilnym montażu.

Jeśli Mars jest w opozycji to widać na nim czapę polarną i ciemne struktury na powierzchni nawet w 70mm teleskopie (Bresser Lyra 70/900) - sam sprawdzałem!

W achromacie 80/1200 ciemne obszary wręcz kłują w oczy - sa tak wyraźne i kontrastowe w stosunku do pomarańczowej powierzchni.

W 102mm EDku f/11 ciemne obaszary są momentami bardziej szczegółowe, a czapa polarna bardziej błyszczy niż w 80/1200. Widać tez różnice w odcieniach pomarańczowej powierzchni tarczy.

W Maku 100mm jest podobnie jak w achromacie 80/1200, ale z nieco mniejszym kontrastem ciemnych obszarów.

 

Wszystko jednak zależy od seeingu i oczywiście odległości Marsa od Ziemi. No i nie może byc na nim akurat burzy pyłowej tak jak było dwa lata temu.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, kjacek napisał:

^proponuję podpowiedzieć koledze za ile lat będzie następna opozycja Marsa ?

Na pewno warto się już teraz zacząć na nią przygotowywać! :)

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, kjacek napisał:

Ależ oczywiście. Skoro kolega ma aż tak dużo czasu, to na pewno da radę dozbierać pieniędzy na zakup teleskopu ?

No tak Ty masz teleskop, a wszyscy inni mają GÓWNA!

  • Sad 3

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PiotrMXX napisał:

1) na planety spokojnie poczekam ale jak juz to jaki najlepszy wybór do planet w cenie około 2500

Bardzo ważna jest też taka cecha pierwszego teleskopu: pierwszy teleskop to powinien być sprzęt używany.

Bo na 99.99% taki teleskop zostanie sprzedany. Jeśli zarazimy się obserwacjami, to będzie wymieniony na inny. A jeśli się nie zarazimy, to się go pozbędziemy. A jak kupimy używany, to stracimy niewiele albo nawet nic.

Do planet i Księżyca za 2500 wybór jest spory (wg mojej subiektywnej opinii od najlepiej nadających się):

  • 8 albo 10 cali newton na dobsonie
  • 150mm mak na montażu AZ4 albo innym azymutalnym, może być z mikroruchami
  • 6 cali SCT na podobnym montażu jak powyżej
  • może też być newton 150/750 na montażu AZ4
  • jakiś refraktor ED około 100mm apertury, ale to już może w budżecie być ciężej

Pewnie jeszcze jest więcej opcji. 

 

W dniu 12.02.2021 o 17:00, wom1988 napisał:

Jeżeli macie jakieś propozycje do takich warunków za ok 1000 - 1500 zł to będę wdzięczny za propozycje ?

Newton 150/750 na AZ4 się w budżecie zmieści. Używany oczywiście. Używany maczek 127 też chyba. Dobson 8 cali też, ale to już jest sprzęt bardziej tarasowy niż balkonowy ? 

Przy obserwacji planet i Księżyca przy sporym powiększeniu stabilny montaż jest bardzo ważny.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest aby sobie określić jaki podstawowy typ teleskopu i montażu nas interesuje. Jak kompletnie nic nie wiemy, to lepiej sobie o nich  poczytać. Po poczytaniu na pewno jakieś preferencje już będą. 

Potem mozna dopiero doradzać, czy dany konkretny juz teleskop to kompletny jakosciowy badziew, czy jednak ujdzie.

Jesli zapytasz na forum o to który teleskop jest najlepszy , to kazdy z nas ma swoje prefrencje. Jeden woli Maka, inny refraktor jeszcze inny Newtona. Do tego sa różne preferencje montazy: Donson, AZ na statywie, EQ. Każdy z nas ma inny sposób obserwacji,  inne upodobania co do obserwowanych obiektów. Jeden woli ogladac godzinami ten sam obiekt, a inny woli przejrzec w tym czasie sto obiektów. Bez tego podstawowego okreslenia sie, zawsze w tego typu watkach jest totalny bajzel i licytacja, kto ma lepszy teleskop. 

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PiotrMXX napisał:

Hm zalatuje mi trochę ironią, ale liczy się szczerość, do grudnia 2022 mam zamiar sporo zobaczyć i nie sądzę abym wtedy wymieniał sprzęt dlatego już teraz szukam odpowiedniego. Dlatego zależy mi na opiniach osób z doświadczeniem. 

Wśród osób z doświadczeniem niewiele jest takich, które z czystym sumieniem polecą Ci 90/900 na AZ3. 

Bardzo ładnie opisał to kolega:

2 godziny temu, jolo napisał:

Bardzo ważna jest też taka cecha pierwszego teleskopu: pierwszy teleskop to powinien być sprzęt używany.

Bo na 99.99% taki teleskop zostanie sprzedany. Jeśli zarazimy się obserwacjami, to będzie wymieniony na inny. A jeśli się nie zarazimy, to się go pozbędziemy. A jak kupimy używany, to stracimy niewiele albo nawet nic.

Do planet i Księżyca za 2500 wybór jest spory (wg mojej subiektywnej opinii od najlepiej nadających się):

  • 8 albo 10 cali newton na dobsonie
  • 150mm mak na montażu AZ4 albo innym azymutalnym, może być z mikroruchami
  • 6 cali SCT na podobnym montażu jak powyżej
  • może też być newton 150/750 na montażu AZ4
  • jakiś refraktor ED około 100mm apertury, ale to już może w budżecie być ciężej

Pewnie jeszcze jest więcej opcji. 

 

Newton 150/750 na AZ4 się w budżecie zmieści. Używany oczywiście. Używany maczek 127 też chyba. Dobson 8 cali też, ale to już jest sprzęt bardziej tarasowy niż balkonowy ? 

Przy obserwacji planet i Księżyca przy sporym powiększeniu stabilny montaż jest bardzo ważny.

Rozumiem, że ciężko wybrać, gdy człowiek dostaje sprzeczne sygnały. Z drugiej stronie póki sam nie zobaczysz jak to jest, ciężko zrozumieć i zdecydować. To co będziesz chciał oglądać dopiero się w Tobie ukształtuje jak już trochę pooglądasz niebo. Dlatego moim zdaniem warto trzymać się środka. Albo sprzętu, który najczęściej polecają ludzie na forach (Newton 8" 1200mm na dobsonie) . Jeśli nie chcesz/obawiasz się kupna 8 calowego Newtona na dobsonie, to rozważ Newtona 150/750 na AZ4. To lekka tuba, dość uniwersalna. Zresztą kolega opisał to wyżej. 

To nie jest tak, że kupisz sprzęt i do końca życia będziesz z nim. Mamy giełdy. Warto z nich kupować ale i warto tam odsprzedać używany sprzęt. Tu, astropolis.pl czy astromaniak.pl. Często taki używany sprzęt jest lepszy od nowego, bo po tuningu. 

Cokolwiek kupisz będzie dobrze. Jeśli trafisz w swój nieodkryty jeszcze gust, to super. Jeśli nie, to giełda z niewielką stratą. 

Powodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i nie narzekam. Zalety to mobilność i brak zapotrzebowania na dużą ilość  przestrzeni np. balkony. Jest też gotowy do natychmiastowego użytku (montaż AZ3). Można nim też robić zdjęcia. są na moim profilu.

 

Edytowane przez seele
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)