Skocz do zawartości

QHY247C - zamiast lustrzanki


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Ty poważnie myślisz o obrazie Oli ?
Dawaj pierwsze klatki nieba - kolorowego za jednym zamachem ?

  • Haha 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To takie tymczasowe rozwiązanie - wydrukowana płytka, a do niej od środka przykręcona po prostu ta czerwona część obudowy.  Docelowo będzie tam takie bardziej ogarnięte pudełeczko - RPi4 plus shield, który będzie zawierał wszystko co trzeba - sterownik silnika krokowego, włączane wyjścia zasilania, włączane wyjścia na grzałki, regulator napięcia dla lustrzanki i zasilany będzie 12V. Projekt już jest i niedługo będę wysyłał na produkcję prototypy. Sterownik INDI dla takiej kombinacji już jest napisany przez Radka https://github.com/rkaczorek/astroberry-diy? 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj może pierwsze światło się zdarzy, warunki doskonałe do testów - wilgotno, zimno i Księżyc ? Na baranka jest Raspberry Pi 4 z oprogramowaniem Astroberry. Czerwone pudełko to rozdziałka 12V na kamerę i grzałki plus regulator 5V do zasilania RPi4. 

astrolink-pi-01.thumb.jpg.7efb1015f2ca62e467f398ff31bc6490.jpg astrolink-pi-02.thumb.jpg.66be1ffe817f292b5cb640ac4e136a98.jpg

Pierwsze koty za płoty z Ekosem - udało się wszystko połączyć i pierwszego darka wyjarać  ?

image.thumb.png.874ed6a57e4d5cc9d04e48bc962993f1.png

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze fotony złapane. Większość pochodzi niestety z Ksieżyca, który był 20 stopni od kadru no i nie pozwalał rozwinąć skrzydeł ? Pojedyncza klatka 60s wyglądała tak po kalibracji darkami i flatami:

image.png.2f43bbd8a54c886bd3608512dda5f4a7.png

Ale po szybkim złożeniu 60 takich minutowych klatek i usunięciu gradientu udało się coś uzyskać:

M42_qhy247.thumb.jpg.f5e55da5e6ab430b49b3745e2b4ff150.jpg

Zważywszy na okoliczności z wyniku jestem zadowolony. Samyang 135 był przymknięty do 2.8, stąd wokół jasnych gwiazd promieniste rozetki. System Astroberry na RPi4 sprawuje się poprawnie, bez zwiech i niespodzianek, choć do bycia demonem szybkości na takim komputerku brakuje mu naprawdę sporo. Jutro kolejne testy, będę się starał odpalić guiding. Zamówiony też już jest adapter do zamontowania pomiędzy obiektywem i kamerką, bo póki co jest tam taka rzeźba na złączkach znalezionych w szufladzie i gwiazdki po powiększeniu nie wyglądają dobrze.

  • Like 8

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jolo zmienił tytuł na QHY247C - zamiast lustrzanki

Dziś na niebie u mnie siwo, więc potestowałem guiding. Do obiektywu dołączyłem uciętą lunetkę 6x30 z kamerką ASI 290MM i testowałem guidowanie na platformie Astroberry zainstalowanej na Raspberry Pi 4. Guiding udało się uruchomić bez problemu, zarówno przy użyciu guidera wbudowanego w Ekosa, jak i zewnętrznego PHD2. Oczywiście guidowanie na Adventurerze prowadzi się tylko w osi RA. 

Udało mi się w miarę dokładnie ustawić montaż na biegun tak, że dryft w Dec na 5 minutowej klatce wynosił około 4".  Skala na obrazach poniżej to 6"/px (QHY247C ma piksele 3.9um).

W obu programach błąd RMS prowadzenia w RA wynosił około 3.5". Natomiast guidowanie w PHD2 miało błędy bardziej pod kontrolą, bo na 300s klatkach gwiazdki wychodzą lepsze prowadzone przez PHD2 właśnie. Różnica nie jest wielka i już przy zmniejszeniu do 50% gwiazdki są punktowe. To też było moje pierwsze podejście do guidowania Adventurera i pewnie jeszcze jest co nieco do poprawy w samych ustawieniach parametrów. 

sy135-swsa-guide.thumb.png.9bcb1dda2a6d1dc4517caccd07808465.png

Trzy górne kadry to wycinki 1:1 300s klatek guidowane PHD2. Dwie poniżej tak samo, tylko guidowane wewnętrznym programem wbudowanym w Ekosa. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo prowadziłeś guiding. U mnie np po ok 2h montaż przesunął się z południowego zachodu na zachód i poleciały mi klatki. Dopiero jak odciążyłem trochę aparat tzn przesunąłem odważnik na przeciwwadze prawie do końca to klatki znowu były ok. Zastanawiam się czy u Ciebie też tak było, że trzeba poprawiać po czasie. Czy to może moje wyważenie od początku było złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jolo napisał:

Wczoraj tylko tak pół godzinki testowo robiłem, ale może dzisiaj dłużej pociągnę. Może masz niesymetrycznie obciążony? A w "osi" Dec też masz wyważone? 

Tak w ,,osi,, Dec uciąłem trochę dovetaila, tak żeby aparat wraz z obiektywem był mniej więcej na środku. Ten dovetail od Ciebie wraz z obejmami do samyanga był za długi, żeby dobrze wyważyć. Musiałem aparat na stałe podłączać. Skróciłem i teraz jest ok. Mam na myśli bardziej ustawienie samgo kadru. Na załączonym zdjęciu przesunięcie w osi Ra idzie w kierunku aparatu ... Myślę, że to był błąd. W momencie kiedy obiekt przysunął się dalej na zachód aparat był już dość nisko i musiałem przeciwwagę przesunąć na pręcie... Ciekawe czy jak bym ustawił aparat z drugiej strony tej zachodzącej, to czy też by coś takiego było. Trzeba będzie popróbować.

IMG_20210206_172137.thumb.jpg.397372a21e631f78a7bc8a645d1f742c.jpg

Edytowane przez Stiopa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa, o to chodzi. To chyba najlepiej stosować takie przeważenie jak się czasami zaleca przy montażach z luzami, żeby silnik prowadzący zawsze działał "pchając". Czyli jak masz np aparat po stronie wschodniej i patrzy na zachód, to przeważyć lekko na wschód, żeby ruch silnika działał "przeciwko" przeważeniu. A w sytuacji jak masz na fotce to nie wiem - nie próbowałem tak daleko śledzić obiektu ? 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiałem na okolice Rygla jak już minął południe. Po dwóch godzinach zjechał mi tak nisko. Mogłem właśnie ustawiać po przeciwnej..... ? Podejrzewam, że właśnie to było przyczyną. Dzięki Łukasz.

Edytowane przez Stiopa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Księżyca nie ma, to od razu lepiej się harcuje ? Tak wygląda jedna 3 minutowa klatka spod mojego podmiejskiego nieba:

m42_004.thumb.jpg.332831ed9889ac187b625509cfdbbe40.jpg

Wyciągnięta za uszy i pokolorowana jak cukierek, więc jakieś jeszcze gradienty wyszły. Ale generalnie zestaw zaczynam po cichu uważać za ogarnięty, guiding działa dobrze - w okolicy równika klatki 180s są w punkt:

image.png.4041d7827f0cd98f412e9c0620347fe4.png

Średni błąd prowadzenia w RA na równiku to około 3-4", co powinno w zupełności wystarczyć na 300-400mm ogniskowej.  Więc teraz to już tylko na pogodę trzeba czekać. Ewentualnie jakiś filtr mgławicowy jeszcze może się przyda na późne lato i jesień. 

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PHD2 guiduję. Próbowałem w tym wewnętrznym w Ekosie, ale wyniki były znacznie gorsze. Skakał jak dziki. Pewnie kwestia ustawień, ale skoro znam PHD2 i jest dostępny, to po co mam się męczyć z innym softem. 

Na biegun ustawiam lunetką w SWSA - patrzę na SynScanInit gdzie na kółku ma być Polarna i tam ją ustawiam i w sumie tyle, na 2-3 minuty ekspozycji wystarcza. A przy współczesnych CMOSach i światłosile f/2 - f/3 więcej niż 2-3 minuty nie są potrzebne, nawet przy wąskich pasmach. 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2021 o 18:13, jolo napisał:

...... Na baranka jest Raspberry Pi 4 z oprogramowaniem Astroberry. Czerwone pudełko to rozdziałka 12V na kamerę i grzałki plus regulator 5V do zasilania RPi4.

 

To pudełeczko sam skręciłeś czy są dostępne takie gotowce przez przypadek ?

W dniu 14.02.2021 o 08:43, jolo napisał:

To takie tymczasowe rozwiązanie - wydrukowana płytka, a do niej od środka przykręcona po prostu ta czerwona część obudowy.  Docelowo będzie tam takie bardziej ogarnięte pudełeczko - RPi4 plus shield, który będzie zawierał wszystko co trzeba - sterownik silnika krokowego, włączane wyjścia zasilania, włączane wyjścia na grzałki, regulator napięcia dla lustrzanki i zasilany będzie 12V. Projekt już jest i niedługo będę wysyłał na produkcję prototypy. Sterownik INDI dla takiej kombinacji już jest napisany przez Radka https://github.com/rkaczorek/astroberry-diy? 

Czyli jak dobrze rozumiem będzie możliwość użycia własnego PI4 z zainstalowanym astroberry z resztą peryferiów która będzie w takim zestawie ( doinstalowując nauralnie dodatkowe sterowniki INDI )?

Edytowane przez MaPa

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 4.03.2021 o 11:57, jolo napisał:

Sam skręciłem to czerwone pudełeczko. 

A to które planuję, to będzie kompletne, już z RPi4. Ale to jeszcze w fazie projektu jest, tak późną wiosną powinna być finalna wersja. 

Wiadomo już kiedy będzie finalna wersja? Nie ukrywam, że byłbym nią bardzo zainteresowany. Ewentualnie, gdybyś miał na zbyciu taką czerwoną rozdziałkę prądu, to też bym nie pogardził ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdziałek nie mam już niestety ?

No jest to teraz mój bieżący projekt, ale ciężko mi powiedzieć kiedy będzie gotowy. Termin późnowiosenny był zbyt optymistyczny na pewno, raczej koniec lata jest realny. Ale jestem skupiony i zmotywowany, bo wiele osób pyta o taki gadżet. Na pewno będę o tym trąbił na FB profilu AstroLink4.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)