Skocz do zawartości

US w małym achro.


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
1 godzinę temu, Charon_X napisał:

Bardzo realistyczne te twoje szkice, jakby focone okiem ? .

Dzięki. Staram się. Chociaż nie jest łatwo pokazać na grafice widzianego obrazu. Nie chcę żeby ktoś mi zarzucił że przesadzam. Po za tym jest to doskonałe uzupełnienie moich obserwacji. Tego mi wcześniej brakowało. Powstaje już niezły zbiór grafik ,które w przyszłości złożą się na jakiś przewodnik. 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

05.03.2021 Vesta

Zapewne wielu z was tej pięknej nocy patrzyło w gwiazdy. Ja wybrałem sobie tylko parę obiektów ( po maratonie z galaktykami musiałem odsapnąć ). To było moje pierwsze spotkanie z planetoidą. Mam pewne spostrzeżenia co do obserwacji ale napiszę o nich później. Te spostrzeżenia chciałem oddać na grafice. Jestem ciekawy, waszego zdania na ten temat.

Vesta.thumb.jpg.79afddeafbe93d755520da7d4787f1a2.jpg

 

  • Like 6

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

A która to?... Może daj drugi rysunek ze znacznikiem. 

Chciałby żebyś spróbował wskazać. Jedna troczę się różni od pozostałych. Poprosiłem o to moją żonę która nie ma za bardzo rozeznania w temacie i wskazała dobrze.

 

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vesta2.jpg

Obserwując planetoidę przez ponad dwie godziny (wracałem do niej co jakiś czas) doszedłem do wniosku że świeci ona inaczej niż gwiazdy dookoła. Jest jakby bardziej ostra, wyraźna. Nawet jak była przy krawędzi widoku w okularze, efekt był ten sam w różnych powiększeniach. Może to tylko takie złudzenie ?

Edytowane przez [email protected]
  • Like 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

20.05.2021

Szybki wypad na pobliskie wzgórze z widokiem na zachód i moje pierwsze spotkanie z Merkurym. Miło było zobaczyć tą małą kulkę a właściwie rogala. Po jego oświetlonej stronie temperatura dochodzi do 400°C, po stronie nieoświetlonej spada do - 170°C.

Co pokażą 4 cale Wyraźnie widoczna faza w powiększeniu x120. Z okularem 7 mm i powiększeniem x86 faza nie była tak oczywista.

Merkury.thumb.jpg.19feb1f10b274904e32844eb34355225.jpg

 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 9

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

03.09.2021

Patrzenie w rozgwieżdżone niebo działa na mnie uspokajająco. I mimo że ogrom wszechświata może przytłaczać, to ta niewyobrażalnie wielka "pustka" uświadamia mnie że problemy dnia codziennego nie mają żadnego znaczenia. "Efekt motyla" ma zastosowanie w naszych ziemskich realiach ,lecz nagła eksplozja naszej planety nie miała by żadnego znaczenia dla mieszkańca galaktyki w Andromedzie. Wracając jednak do tej pogodnej nocy, był to spontaniczny wyskok kawałek od domu. Moja znajomość z Bresserem AR 102/600 trwa już rok i przyznam szczerze że lubimy się coraz bardziej. Torba z pięciokilogramową tubą na jedno ramie, torba z okularami na drugie, AZ4 w dłoń i bez wysiłku ruszam na spacer. Przeskakuje przez płot pobliskiego "Orlika" i siadam na ławce. Cel był prosty : gazowe olbrzymy. Jowisz , Saturn i Neptun. Jowisz i Saturn jeszcze zagoszczą w tym temacie więc napiszę trzy słowa o Neptunie. Jest to jedyna planeta zaobserwowana na podstawie obliczeń matematycznych. Kiedy XIX wieczni badacze stwierdzili że z orbitą Urana jest coś nie tak uznali że musi ją zakłuć jakiś inny obiekt. Na podstawie obliczeń francuskiego astronoma Le Verriera planeta została odnaleziona przez Johanna Galle zaledwie 1 stopień od wyliczonej pozycji.

Co pokażą 4 cale ? W odnalezieniu Neptuna pomógł mi program Stellarium w telefonie i "star hopping". Wraz z pobliskimi wizualnie gwiazdami planeta tworzy kształt litery "Y". Delikatnie błękitna barwa pozwoli zidentyfikować Boga Mórz i Oceanów. W mały teleskopie Neptun będzie bardzo podobny do gwiazdy. 8 mag jest też w zasięgu lornetki. Mimo że Neptun wygląda niczym gwiazda to świadomość że spoglądamy na planetę, na której wiatr osiąga 2100 km/h działa na wyobraźnie. Tym bardziej że jak na razie dotarła tam tylko jedna sonda ( Voyager 2 w 1989r )

Neptun.thumb.jpg.8124519ccb5deead35adf40c194e639b.jpg

 

  • Like 9

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

01.10.2021

W tym dniu moja Mama obchodzi urodziny. Odwiedzając rodzinny dom niedaleko Gniezna postanowiłem skorzystać z pogody, ale zamiast rowerów zabrałem teleskop. I nie żałowałem tej decyzji bo okazało się że miałem tam nienajgorsze niebo. Oprócz brakujących obiektów katalogu Messiera spróbowałem się z Uranem, planetą której nigdy nie obserwowałem. 

Co pokażą 4 cale ? Uran pokaże swój miętowy kolor. jego tarcza będzie bardziej oczywista niż w przypadku Neptuna. Zdecydowanie będzie tu można powiedzieć o planecie. Stosując coraz większe przybliżenie upewniamy się że to nie gwiazda. 

Uran.thumb.jpg.7de9aac96f3c2ef58f9cdd87e00ccc82.jpg 

  • Like 7

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Od jakiegoś czasu przymierzam się do zrobienia szkiców Jowisza i Saturna. Było już kilka prób podczas ostatnich obserwacji ale atmosfera jest tak niestabilna że gazowe olbrzymy wyglądają jakby piekły się w piekarniku, więc musiałbym narysować pofalowane kulki. Wykorzystałem za to dzisiejsze Słońce, które zniknęło za chmurami kiedy szkicowałem ostatnią plamę.

IMG_20211101_163313.thumb.jpg.fa62f8c4fb2d473c4c98c6e1b6038d10.jpg

Plamy słoneczne są jedną z głównych cech słońca i stanowią wskaźnik jego aktywności. Ich ilość mówi nam o momencie cyklu słonecznego. Istnieje rejestr liczby plam , który prowadzony jest od XVIII w. Dzięki temu wiemy że w okresie między 1650 a 1720 rokiem plamy prawie całkowicie zniknęły.

Co pokazały 4 cale ? 

Patrząc przez czterocalowy teleskop można dopatrywać się delikatnie widocznej granulacji. Jeżeli chodzi o plamy słoneczne bez trudu rozróżnimy najciemniejsze obszary, które nazywamy umbrą i mniej ciemny obszar wokół - nazwany penumbrą. Plama słoneczna po osiągnięciu dojrzałości zamienia się na powrót w granulę. Temperatura plam słonecznych jest o około 1300°C niższa niż powierzchni wokół nich. Co ciekawe - po zestawieniu szkiców ze stroną https://www.spaceweatherlive.com/pl/aktywnosc-sloneczna.html okazało się że liczba plan zgadzała się co do jednej ?

 

  • Like 5

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

09.11.2021

Szybka planetarna sesyjka niedaleko domu.

IMG_20211109_194410.thumb.jpg.98aaa0984a83cc07d5424d8c2a9e9387.jpg

Co pokazały 4 cale ?

Wenus - Wyraźna faza, spora tarcza w powiększeniu x 170

Jowisz - Wyraźne ciemne pasy ( górny pas ciemniejszy ), dobrze widoczne jaśniejsze pasy odcinające się w kierunku biegunów. Bardzo dobrze widoczny, kontrastowy cień jednego z księżyców. W powiększeniach między x86 a x170 można było zaobserwować czarną plamkę na tarczy Jowisza. To było moje pierwsze spotkanie z tym zjawiskiem- piękne i interesujące.

Saturn - Doskonale widoczny pierścień. Odcinał się od reszty planety w taki sposób, że bez problemu można było stwierdzić gdzie przechodni przed a gdzie za gazową kulą. Delikatnie odznaczała się przerwa Cassiniego. Warunki pozwoliły na zidentyfikowanie dwóch księżyców : Tytana i Rei ( 10,5 mag )

 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 6

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opozycja Marsa 2022 ( zakrycie Marsa przez Księżyc )

Nie jestem zwolennikiem tak dalekiego wybiegania w  przyszłość, ale szukając kolejnych celów dla małego achromatu ( księżyce w Układzie Słonecznym o jasności do 12,5 mag ) analizowałem czy Fobos i Deimos są w moim zasięgu. Podczas analizy w Stellarium moją uwagę przykuła bliskość Księżyca i czerwonej planety. Wychodzi na to że 08.12.2022 o godzinie 6.00 Księżyc zakryje Marsa nisko nad zachodnim horyzontem. Tego samego dnia Mars znajdzie się w odległości 81,5 mln kilometrów od Ziemi ( najbliżej w okresie 2021-2032 ). Wracając do księżyców, Fobos podczas opozycji osiągnie 11,5 mag a Deimos 12,5 mag, niestety "Łysy" w pełni nie pomoże. Tak czy inaczej zjawisko zapowiada się ciekawie.

Poniżej symulacja widoku w małym achro.

image.thumb.png.038297d1a1ce36aed1ad86afc5561871.png

image.thumb.png.74266e83f84602785b9e9c5a3753f53a.png

Edytowane przez [email protected]
  • Like 5

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

22.12.2021

Sił i mocy przerobowych brak, dwunastocalowy Dobson czeka na pierwsze użycie. Mały achromat nie idzie  jednak w zapomnienie ,kiedy zobaczyłem (po dłuższym czasie) czyste niebo musiałem wyskoczyć pod blok chociaż na pół godziny. Jowisz znów pokazał się z cieniem jednego z księżyców, mimo zastosowania niewielkiego powiększenia jak na planety ( x 120 ) cień od razu rzucał się w oczy. Nawet powiększenie x80 ( luminos 15 mm + bralow x2 ) pokazywało malutki kontrastowy punkcik na gazowym olbrzymie. Gwiazdą tej mini sesji została Wenus i jej śliczna faza. Byłem zaskoczony rozmiarami planety w okularze. Nawet jej ognisty blask i falowanie spowodowane zbliżaniem się do linii horyzontu dodawało jej uroku - w końcu temperatura na jej powierzchni dochodzi prawie do 500°C.

wenus.thumb.jpg.a5db54a8a9841b12ae7e7883ead1244e.jpg

Co pokazały 4 cale ?

Wyraźna faza ( sierp ), spora tarcza- znacznie przewyższająca rozmiar kątowy Jowisza.

  • Like 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

19.01.2022

Czas na gazowe olbrzymy się kończy. Dlatego na pożegnanie Jowisza przydarzyła się szybka sesja na ławeczce obok bloku. Atmosfera falowała ale momentami nowe szkiełko łapało ostrość. Właściwie była to bardziej zabawa Pentaxami niż jakaś próba wyłapania szczegółów planety ( dwa pasy dość wyraźne ). Rozpocząłem za to realizacje planu dla Małego Achro na 2022. Oprócz planetarek postaram się złapać w cztery cale wszystkie księżyce US, które są w zasięgu AR 102/600. 

JOWISZ(19_01.2022).thumb.jpg.4d4a1ad7608b1f7e04000692d1667aa4.jpg

Od lewej Kallisto (7 mag) , Europa (6,5 mag), Io (6,3 mag), Ganimedes (5,8 mag) .

  • Like 5

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Planetarne Trofeum.

Jak powszechnie wiadomo światło-silny achromat  nie nadje się do dużych powiększeń i jasnych obiektów. Może kiedyś nabędę prawdziwy planetarny kombajn, ale na razie w planach nie ma nic powyżej F6. Jest parę zabiegów ,które są w stanie przygasić tą okropną aberrację chromatyczną. Można użyć filtra SEMIAPO ( nie używałem ), można używać jak najlepszych okularów (lantanowych), porządny barlow to też jakaś opcja, zmniejszenie ilości wpadającego światła (przysłonić obiektyw). Niezależnie co zastosujemy ( może nic ) Mały Achro złapie wszystkie planety w czterocalowy obiektyw, z odrobiną nieakceptowalnej zieleni czy fioletu ale złapie. Błagam tylko - nie rzucajcie we mnie kamieniami. Jest jeszcze jedna sprawa. Mianowicie pytanie , które często pada podczas poszukiwania pierwszego sprzętu do obserwacji. Co będziesz oglądał ??? Galaktyki czy planety ?. Wiadomą sprawą jest że początkujący chciałby zobaczyć jedno i drugie. Nie wieżę że planety to sprawa drugorzędna. Piszę to ze swojego punktu widzenia ,ponieważ ja chcę podziwiać piękno kosmosu ze wszystkimi jego zasobami i wszystkim czym tylko się da ? Ale to temat na inną dyskusję. Bo jak powszechnie wiadomo sprawa sprzętowa to kwestia indywidualna i zmienna. Wróćmy może na nasze planetarne podwórko. 

Planeta- obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiazdy, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie kulisty kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. I to ostatnie zdanie "zdegradowało" Plutona do planety karłowatej a mi pozwoliło zaobserwować Merkurego, Wenus, Marsa , Jowisza, Saturna , Urana, Neptuna ( Ziemię też ? )- czyli wszystkie planety Układu Słonecznego czterocalowym achromatem.

MERKURY

Planeta krążąca najbliżej Słońca. Dlatego możemy ją obserwować przez krótki czas przed wschodem, lub po zachodzie naszej dziennej gwiazdy. W małym teleskopie zaobserwujemy oczywistą fazę, taki księżyc w miniaturce. Amatorskie zdjęcia pokazują ciekawe zjawisko zawiązane z Merkurym a mianowicie warkocz egzosfery. 

WENUS

Piękny klejnot porannego i wieczornego nieba. Cztery cale doskonale pokażą zmianę fazy, duże teleskopy przy zastosowaniu odpowiednich flirtów są w stanie zaprezentować pewne struktury w gęstej jak smoła atmosferze.  

MARS

Czerwona Planeta i Ziemia spotykają się co dwa lata. I dlatego co dwa lata występują najlepsze warunki do obserwacji Marsa. Bresser 102/600 nie pokaże pojazdów, które się po nim poruszają ale za to można zauważyć ciemniejsze obszary na jego powierzchni. Koniec roku 2022 to kolejna okazja żeby podziwiać jego piękno.

JOWISZ

Gazowy olbrzym cieszy oko przez dużą część roku. Pokazuje szczegóły swojej atmosfery, tranzyty księżyców, czy rzucane przez nie cienie na jego powierzchnię. Czasem lubię zająć się tylko nim ? 

SATURN

Pierścienie to wizytówka tego giganta. Oprócz charakterystycznego dysku, Saturn prezentuje swoje księżyce. Mały Achro w dobrych warunkach pokaże też przerwę Cassiniego, jednak z tym będzie coraz trudniej, aż do roku 2024 kiedy to planeta ustawi się do nas bokiem. Potem pierścienie będą coraz lepiej widoczne, minie kolejnych piętnaście lat aż ukażą się w całej okazałości. 

URAN i NEPTUN

Lodowe planety w czterech calach pokażą się jako gwiazdopodobne obiekty. Im większe powiększenie tym bardziej upewniamy się że to nie gwiazdy. Uran bardziej turkusowy, Neptun niebieski. Patrząc w tamtym kierunku musimy mieć świadomość że sonda Voyager II potrzebowała 11 lat żeby dotrzeć do boga mórz.

Porównanie wielkości kątowej planet ( maksymalny rozmiar kątowy ,który osiąga tarcza widziana z Ziemi )

407802685_WielkoKtowaPlanet.thumb.jpg.f6fe54fa33d25be7875ae260efdfb0ab.jpg

Ja już sobie ostrze zęby na kolejne spotkania "oko w oko" z naszymi planetami. Tym bardziej że do rodzinki dołączyło parę nowych szkiełek. 

Pogodnego nieba.

 

  • Like 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, [email protected] napisał:

Tym bardziej że do rodzinki dołączyło parę nowych szkiełek. 

Co to za szkiełka?

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracja chromatyczna nie tylko dodaje nieco niechcianych kolorków na krawędziach. To jest jej najbardziej widoma oznaka. Ona przed wszystkim rozmywa szczegóły. Wszystkie. Dlatego krótkie refraktory nie nadają się do obserwacji planetarnych, bo aberracja nie pozwala dostrzec drobniutkich szczegółów. A filtry jedynie maskują kolory ale nie powodują, że wiązka światła znowu cudownie się skupia w jednym punkcie. Podobnie dobre okulary. Pisze to, bo mam wrażenie, że niektórzy uważają że chromatyzm to tylko niechciane kolorki, które jednym przeszkadzają a innym nie. Nie mam ma myśli autora wątku, bo widać, że nie chce nam udowodnić że krótki achromat da radę na planetach, ale że od biedy można go użyć z małymi powiększeniami, które też potrafią dać mnóstwo radości z obserwacji. Sam uwielbiam czasami małym achro (PZO 67/800) w małych powiększeniach obserwować np. Księżyc i Słońce. To zupełnie inne doznanie, nie mniej satysfakcjonujące niż surfowanie po powierzchni Księżyca newtonem 10" z pow. 250x.  

Jedynym wyjściem dla refraktora na planety jest użycie apochromatu (drogo) albo wydłużenie ogniskowej (tanio, ale niewygodnie). 

No i jest i trzecie rozwiązanie, dobre i tanie czyli lustro (np. Grubcia). 

Edytowane przez Hyginus
  • Like 5

Newtony 10" F/6,6 ATM i 6" F/10 ATM, refraktory PZO 68/800 ATM i Bresser 90/1200, bino SW, kilka par okularów i kilka lornetek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Hyginus napisał:

Dlatego krótkie refraktory nie nadają się do obserwacji planetarnych, bo aberracja nie pozwala dostrzec drobniutkich szczegółów.

Rozwiń proszę to zdanie. Myślę że jest to dobre miejsce żeby o tym napisać. Z "planetarnych" rzeczy ,których jeszcze nie doświadczyłem to czapy polarne na Marsie i Wielka Czerwona Plama. Muszę zaznaczyć że zarówno w jednym i w drugim przypadku nie skupiałem się na tych szczegółach a są one w zasięgu czterech cali. Przy pozostałych planetach, w tej aperturze chyba nic więcej nie da się uzyskać. A jeżeli tak to podziel się swoimi doświadczeniami. Zaznaczam że piszemy o małych achromatach. Duże Newtony to zupełnie inna "dziedzina"?

P.S Skupmy się na planetach. Księżyc i Słońce zostawmy na inną dyskusje ?

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie refraktory nomen omen nie są stworzone z myślą o obserwacji US ze względu na zwykły brak kontrastu, niestety aberracja chromatyczna wprowadzająca zafarb to jedna z dwóch wad. Gorszą odmianą w szybkich refraktorach jest aberracja sferyczna która z powodzeniem degraduje detal jakichkolwiek obiektów US ? 

Obecnie dysponuję AR 102/1350 i ten już na Jowiszu pokazał mi ogrom detalu, nieosiągalnego dla tej apertury z światłosiłą mniejszą niż f/10. Poniżej wrzucam wycinek opisu tamtej balkonowej nocki ? 

 

"Wczorajsza balkonowa noc obserwacyjna przyniosła ze sobą seeing którego ilość w ciągu roku można policzyć na palcach jednej ręki. ICM nie zapowiadał szału, ale na szczęście okazało się to tylko złą wróżbą, wyszło zupełnie odwrotnie  

Na przekór prognozom wystawiłem teleskop do chłodzenia od godziny 15:30, już po zmroku i pierwszym spostrzeżeniu Jowisza wyszedłem na balkon uzbrojony w walizkę z okularami i usiadłem wygodnie celując w jedyną chyba planetę jaka nam została do obserwacji.

Tutaj pierwszy szok, obraz stoi. W 50x, w 135x i 225x. Ilość detalu jaką zacząłem z czasem rejestrować ograniczona była tylko i wyłącznie rozdzielczością dubletu. Z tarczy wyskoczyły pierwsze pasy, potem pociemnienia biegunowe, a następnie farfocle, zawirowania i ciemny wąs wychodzący z grubego pasa wgłąb jaśniejszych. Siedziałem tak dobrą godzinę gapiąc się w okular i żarliwie zapamiętując każdy detal z wiedzą, że nie miałem takich warunków obserwacyjnych przez cały poprzedni rok."

 

Jeśli chodzi o czapę polarną na Marsie to podczas wielkiej opozycji z powodzeniem obserwowałem ją za pomocą zwykłego SW 90/900, detal i kontrast był na przyzwoitym poziomie co z resztą widać na moim szkicu, jednak pomiędzy jakością obrazu w porównaniu do 102/1350 jest przepaść ? 

Szkic.png.26d2a44188367b82742658afab25dfbc.png

  • Like 4
  • Thanks 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, mcmaker napisał:

Poniżej wrzucam wycinek opisu tamtej balkonowej nocki

Czytałem ?.W tym roku Jowisz z Saturnem będą jeszcze wyżej. Do tego Mars . Chyba będzie trzeba pomyśleć o czymś planetarnym ? . Myślałem że kolarstwo szosowe mnie "zrujnuje". Jak mówi starożytne porzekadło " Nie ma bata - trzeba mieć długiego ... Achromata " ?

Edytowane przez [email protected]
  • Haha 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mcmaker ten szkic Marsa jest rewelacyjny. Jeśli chodzi o refraktory to najpierw kupiłem SW90/900, żeby sprawdzić czy zmieszczę się na balkonie. Okazało się, że gabaryty oraz obrazy Saturna i Jowisza były zaskakująco dobre. Następnie miałem Evostara 102, ale tutaj niestety AC zwłaszcza na Księżycu była dla mnie nieakceptowalna. Teraz "mieszkam" z dwoma Edkami tj. 100 ED i 120 Ed od SkyWatchera. O ile mogę napisać, że ED100 to naprawdę świetny teleskop, to o Edku120 nic na razie nie wiem z własnego doświadczenia ze względu na "niepogodę". Z niecierpliwością i niepokojem czekam na pierwsze obrazy.

Pozdrawiam Jarek

  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, [email protected] napisał:

 Muszę zaznaczyć że zarówno w jednym i w drugim przypadku nie skupiałem się na tych szczegółach a są one w zasięgu czterech cali. [...] Zaznaczam że piszemy o małych achromatach. Duże Newtony to zupełnie inna "dziedzina"?

?

Dlugi achromat to tez zupenie inna dziedzina, niz  krotki achromat. I nie o rozdzielczosc tu chodzi a o ostrosc obrazu, o kontrast, o wszelkie aberracje, w tym takze chromatyczną.

Uwierz mi , że np. w takim 80/1200 widac ostro i jasno (obiekty US) nawet przy powiekszeniu 200x. Natomiast w takim 80/400 to moze do 40x...50x. Podalem te przyklady, bo mam akurat te teleskopy (obydwa udne egzemplarze). Roznica w dostrzeganiu szczegolow jest kolosalna, pomimo, ze teoretyczna rozdzielczosc apertury jest oczywiscie taka sama.

Edytowane przez JSC
  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał:

Roznica w dostrzeganiu szczegoloe jest kolosalna, pomimo, ze teoretyczna rozdzielczosc apertury jest oczywiscie taka sama.

Myślę sobie - napiszę coś na forum żeby już nie siedzieć w tych astrosklepach. A temat pcha mnie znów do zakupów. Tym bardziej po takim zadaniu. Może już się przywitam - " witaj w gronie umilaczy patrzenia w gwiazdy (na kulki) zacny achromacie F12 ".

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, [email protected] napisał:

@JSC  widzę że masz jeszcze MAK-a . Jak wypada w zestawieniu z 80/1200 ?

Mak 100mm wyciaga mniejsze powiekszenia niz achro 80/1200. W internecie porownuja go do 80/900. I ja mysle, ze to jest prawda. Gdybym mial wybierac pomiedzy makiem 100 a achro 80/1200, to wybralbym achro 80/1200. Ale Maczek ma tą zalete, ze jest krotki, wymaga lzejszego motazu i po prostu jest bardziej mobilny.

Oczywiscie nic nie jest zerojedynowe w obserwacjach. Ja dosc dokladnie porownywalem  refraktor 102/1122ED z Newtonem 200/1000. Refraktor wygral (stosowalem przy dobrym seeingu powiekszenia na Ksiezycu 250x Newton i ok. 280x  refraktor). Lepszy kontrast refraktora sprawial, ze teren trojwymiarowy mial znacznie wiekszy zasieg (w oddaleniu od terminatora) i lepiej byly widoczne male rozpadlinki, np. Rima Hadley, ale apertura Newtona zwyciezala (aczkolwiek minimalnie) tam gdzie potrzebna jest jasnosc , np. na ilosci dostrzezonych odblaskow kraterkow w Plato. Rozdzielczosc w obserwacjach US to sprawa trzeciorzedna... A nawet czwartorzedna bo kluczowa jest oczywiscie ostrosc.

Czyli powtorze, liczy sie ostrosc, kontrast, jasnosc i dopiero na koncu rozdzielczosć.

EDIT

zeby nie bylo... Nie twierdze, ze malym krotkim achro nie mozna prowadzic satysfakcjonujacych obserwacji obiektow US. Mozna! Obserwacje są jednak meczace (tu pewnie duzo zalezy od cech indywidualnych obserwatora). No i jednak szczegolow w krotkim achro  widac mniej, chociazby z racji osiaganych powiekszen.

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC zwróciłeś uwagę na ważną kwestię a mianowicie ostrość. Jestem mocno zainteresowany wizualem i sporo szukam i szperam w różnych tematach , mimo że bawię się w to już piąty rok nadal czuję że jestem na samym początku tej drogi. Piszesz o powiększeniu x 250 przy tej aperturze, dla Bressera 102/600 powiększenie x130, x150 to max. Mimo tego że mam mikrofokuser to powyżej x120 trudno o ostrość. Daleki jestem od głoszenia herezji typu achro F6 to uniwersalny sprzęt do wszystkiego. Wniosek jest prosty trzeba się zbroić w Achromat Marsjański . Jak w jednym z postów pisał @lulu, każda planeta lubi inny sprzęt. Za parę lat na torbach będę miał naklejki , który teleskop do czego używać żeby na galaktyki nie zabrać tego do oglądania Saturna ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)