Skocz do zawartości

US w małym achro.


Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, [email protected] napisał:

@JSCPiszesz o powiększeniu x 250 przy tej aperturze, dla Bressera 102/600 powiększenie x130, x150 to max. Mimo tego że mam mikrofokuser to powyżej x120 trudno o ostrość. @lulu ?

To i tak dobrze z tymi powiekszeniami ? , ale cztam dosc dobre opinie o tym refraktorze. Zreszta sam mialem okazje kiedys patrzec przez niego i bylo zaskakujaco dobrze, jak na taka ogniskowa ?

W achromatach to jet tak , ze: "powiedz mi jaka masz ogniskowa, a powiem ci ile mozesz wyduscic powiekszenia, bez utraty ostrosci". Oczywiscie upraszczam, ale ogolnie tak wlasnie jest.

  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, JSC napisał:

Czyli powtorze, liczy sie ostrosc, kontrast, jasnosc i dopiero na koncu rozdzielczosć.

Do tej pory żyłem w przekonaniu, że jednak do US najważniejsza jest rozdzielczość. Ale Matka Natura pchnęła mnie niechcący w kierunku refraktorów? Co do ED 120 będę zadowolony jeśli uzyskam dobre obrazy z balkonu przy powiększeniu 225 razy w Fujiyama Ortho HD 4 mm.

 

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy o wpływie seeingu - tutaj niestety często się okaże, że w kiepskich warunkach, przy małej wysokości nad horyzontem itd., większa średnica nie jest sprzymierzeńcem i że mniejszy refraktorek poradzi sobie nawet lepiej.

  • Like 1
  • Thanks 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...
40 minut temu, martinezx napisał:

Patrząc na ten szkic jest nadzieja na mój 102/460 gdyż widziałem mniejszy ale ostry. Tak wiec będę próbował. 

Bresser Messier AR 102/600 i 102/460 to fajne rurki ale ich możliwości kończą się na powiększeniach x50. Lepszy na planety byłby jakiś achromat 70/900. Sprawdziłem to naocznie. Zamiast kupować drogi okular krótkoogniskowy lepiej znaleźć jakiś teleskop F13 i okular które dadzą planetarne powiększenie. TS 102/714 nie jest idealny ale aberracja sferyczna ( coś co nie pozwala nam wyostrzyć obrazu przy większych powerach ) jest dużo mniejsza niż w AR 102/600. Kiedyś wydawało mi się że aberracja chromatyczna to jakieś dodatkowe kolorki i tyle. Dla mnie ( nie zbyt drobiazgowego obserwatora ) wydawało się to do zaakceptowania. Ale kiedy łapałem ostrość na planetach x80, x120 ciągle było coś nie tak. Dopiero doświadczenie z tanim teleskopem o parametrach 70/900 pokazał że nawet przy x140 zakres regulacji ostrości jest sporo większy. Pewnych rzeczy próbowałem i doświadczyłem przez kilka lat obserwacji ale dzięki Forum Astronomiznemu, Astromaniakowi czy Astropolis zdobyłem sporo wiedzy. Wiem że kiedyś skończy się zakupem jakiegoś Takahashi ? chociaż teraz mnie na niego nie stać.

  • Like 3
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lew_Abałkin napisał:

A jak z TS radzi sobie AZ4?  Mam podobną tubę (SV503) i niestety okazało się, że Porta II to jak dla mnie zbyt chwiejne rozwiązanie. 

Jak dla mnie jest wystarczająco stabilnie. Ale podejrzewam że dla wielu wielbicieli super sztywności był by to zestaw zbyt chwiejny (zbyt wolno tłumiący drgania ). Ważne jest odpowiednie zamontowanie teleskopu, tym bardziej że mam dosyć ciężkie okulary. Pewnie gdybym zamiast aluminiowych nóg miał stalowe stwierdziłbym że komfort obserwacji jest o niebo lepszy.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2022 o 20:32, [email protected] napisał:

Bresser Messier AR 102/600 i 102/460 to fajne rurki ale ich możliwości kończą się na powiększeniach x50. Lepszy na planety byłby jakiś achromat 70/900. Sprawdziłem to naocznie. Zamiast kupować drogi okular krótkoogniskowy lepiej znaleźć jakiś teleskop F13 i okular które dadzą planetarne powiększenie. TS 102/714 nie jest idealny ale aberracja sferyczna ( coś co nie pozwala nam wyostrzyć obrazu przy większych powerach ) jest dużo mniejsza niż w AR 102/600. Kiedyś wydawało mi się że aberracja chromatyczna to jakieś dodatkowe kolorki i tyle. Dla mnie ( nie zbyt drobiazgowego obserwatora ) wydawało się to do zaakceptowania. Ale kiedy łapałem ostrość na planetach x80, x120 ciągle było coś nie tak. Dopiero doświadczenie z tanim teleskopem o parametrach 70/900 pokazał że nawet przy x140 zakres regulacji ostrości jest sporo większy. Pewnych rzeczy próbowałem i doświadczyłem przez kilka lat obserwacji ale dzięki Forum Astronomiznemu, Astromaniakowi czy Astropolis zdobyłem sporo wiedzy. Wiem że kiedyś skończy się zakupem jakiegoś Takahashi ? chociaż teraz mnie na niego nie stać.

Co do AC myślę ze semi apo troche pomoże. Ale faktycznie poddałeś mi ciekawą myśl... Zamiast kupować drogie okulary chyba kupię Bresser Mak 102 lub 127. Co myślisz? A kiedyś jak będzie fantazja i pieniądz to cos naprawdę top  . Ps co sądzicie o tym ? ?https://www.amazon.de/dp/B004QIFCUU/ref=mp_s_a_1_11?crid=3DXIJX2TRNWTO&keywords=bresser+mohnblume+127&qid=1664404440&qu=eyJxc2MiOiIwLjU5IiwicXNhIjoiMC4wMCIsInFzcCI6IjAuMDAifQ%3D%3D&sprefix=bresser+mak+127%2Caps%2C138&sr=8-11?

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, martinezx napisał:

Co do AC myślę ze semi apo troche pomoże. Ale faktycznie poddałeś mi ciekawą myśl... Zamiast kupować drogie okulary chyba kupię Bresser Mak 102 lub 127. Co myślisz? A kiedyś jak będzie fantazja i pieniądz to cos naprawdę top  . Ps co sądzicie o tym ? ?https://www.amazon.de/dp/B004QIFCUU/ref=mp_s_a_1_11?crid=3DXIJX2TRNWTO&keywords=bresser+mohnblume+127&qid=1664404440&qu=eyJxc2MiOiIwLjU5IiwicXNhIjoiMC4wMCIsInFzcCI6IjAuMDAifQ%3D%3D&sprefix=bresser+mak+127%2Caps%2C138&sr=8-11?

Myślę że MAK to dobry kierunek  chociaż nigdy nie miałem okazji z takiego sprzętu korzystać. Ale podlinkowany sprzęt to nie MAK. Wyświetla się jakiś Newton na paralaktyku.

  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127 będzie miał ten plus, że docelowo będziesz mógł użyć nasadki bino (bez barlowa), wtedy obserwacje planet i Księżyca zrobią się bardziej komfortowe, a widok przestrzenny. Co do detalu planet w maku mam mieszane uczucia, miałem przez dłuższy czas ten teleskop z różnymi okularami, jakość obrazu nie powalała. Być może miałem takie wrażenie ze względu na to, że pod ręką było też 8 cali, w których widoki to była igła w odniesieniu do maka ? 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

04.10.2022

Tym razem klątwa "zakupu nowego sprzętu" nie zadziałała. O godzinie 16.00 wyciągałem paczkę z paczkomatu, a o 20.00 cieszyłem się obrazem ,który dawał Pentax XW 3,5 mm. Trochę się zastanawiałem nad tym zakupem. Nie martwiła mnie jakość, bo mam wszystkie okulary z tej serii (oprócz czterdziestki). Bardziej zastanawiały mnie możliwości mojego TS-a. Ale pierwsze spojrzenie na tranzytujące Io rozwiało wątpliwości. Potem jeszcze Saturn, a na koniec Księżyc i krater Copernikus utwierdziły mnie w przekonaniu że potrzebowałem do szczęcie tak "krótkiego" okularu. Źrenica 0,5 mm oraz powiększenie x 204 są bardziej niż ok. Oczywiście aberracja chromatyczna występuje ale w umiarkowanej ilości , nie miałem też problemów z ustawieniem ostrości. 

JOWISZ(04_10.22).thumb.jpg.a2c8d1fde76a04ff6fadac3f44bb9a88.jpg

Co pokazały 4 cale ?

Planeta prezentowała się okazale. Kiedy Io zbliżała się do skraju tarczy Jowisza była doskonale widoczna. Cień księżyca wędrował po południowym pasie równikowym.

SATURN(04_10.22).thumb.jpg.bd2fe54378586b878c48451dee9e738c.jpg

Co pokazały 4 cale ? 

Oprócz przerwy Cassiniego w oko wpadał nieco ciemniejszy pas północny. Właściwie to nie był widoczny jako pas ,tylko od tego momentu atmosfera saturna zdawała się być ciemniejsza niż poniżej.

  • Like 9

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Dziś zachęciło mnie aby na nie spojrzeć i.. niespodzianka "burza" plam.

Chyba zbyt rzadko na nie spoglądam 😉

Obserwacja w dwóch okularach. ES dał swoim polem wgląd na całą tarczę a SW delikatnie większym powiększeniem pokazywał grupki plamek. 

1676210124283.thumb.jpg.c5f7ec5d30e980894b37802060f19935.jpg

  • Like 6

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, robinek72 napisał:

Dziś zachęciło mnie aby na nie spojrzeć i.. niespodzianka "burza" plam.

Chyba zbyt rzadko na nie spoglądam 😉

Obserwacja w dwóch okularach. ES dał swoim polem wgląd na całą tarczę a SW delikatnie większym powiększeniem pokazywał grupki plamek. 

1676210124283.thumb.jpg.c5f7ec5d30e980894b37802060f19935.jpg

Tyle plam to ja jeszcze nie widziałem . Super szkic 👍

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam byłem zaskoczony. Sprawdzałem nawet czy to nie pyłki na szkle 🤣😉

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

07.02.2023 ( Petavius i Langrenus )

Kiedy człowiek przejrzy wszystkie fora i sklepy astronomiczne, oraz 100 razy przeanalizuje swój "aktualny" zestaw astro to ma ogromną ochotę odejść od komputera i zwyczajnie popatrzeć w okular. Jednak Księżyc blisko pełni albo zaraz po niej ,to nie są najlepsze warunki na łapanie DS-ów w 4-calowy "szukaczu". Balkon od północy z nową ledową lampą , która oświetla śmietnik żeby szopy widziały co dobrego można zeżreć. Na dwór też się nie chce iść ... Na szczęście jest kuchnia od wschodu. Krzesełko, szklaneczka napoju 40% i lukamy 😉 

 

IMG_20230207_213243.thumb.jpg.a3db905cef40f24403a14bcc4794799a.jpg

 

Oprócz obserwacji można pobawić się telefonem za 300 zł i zrobić jakąś fotkę na NIEAPOD. Telefon przykładamy do okularu trzykrotnie droższego niż telefon i voilà.

 

IMG_20230207_213639.thumb.jpg.1d96714a39add3ed7236ffd7cf983d3e.jpg

 

Tytułowe kratery to te z centralnymi wzniesieniami na granicy terminatora. Po lewej Langrenus, po prawej Petavius. Zdjęcie ,które przedstawia te piękne kratery ( w tym samym ułożeniu ) , i które nadaje się na APOD ( a nawet zostało zdjęciem dnia 11 listopada 2019 ) prezentuje się następująco :

 

PetaviusLangrenus_Poupeau_3000.thumb.jpg.c1176fdb75f90163871c61e504b4787f.jpg

 

Autorem tego dzieła jest Eduardo Schaberger Poupeau. A tak prezentował się widok tego obszaru w maksymalnym powiększeniu jakie obecnie mogę zastosować w TS 102/714 ED

 

775437251_Ksiyc07_02_2023.jpg.f2539f2bb46b9d98e0a6c1f249c1c20f.jpg

 

Słów kilka o kraterach:

Kratery są duże, Langrenus ma średnicę 130 km ( pomieścił by niemal całe województwo świętokrzyskie ) ; natomiast Petavius to 180 km rozpiętości czyli odległość ,która dzieli Poznań i Łódź.

 

big_MR-GE-69-Mapa-Samochodowa-Polski-1255x1155WEB.jpg.692e13318a085e3c7debc31b66e154ee.jpg

 

W centrum mniejszego krateru znajduje się wzniesienie wysokie na 3 km.

 

1340555437_gry.jpg.9bf685294193a2a9f5cc4e8f8cdc98e2.jpg

 

Po raz kolejny przekonałem się że ciekawe obserwacje to nie tylko duże teleskopy i Bieszczady ale cztery cale i kuchnia. U mnie wygląda to w ten sposób że lubię wiedzieć na co patrzę. To czego nie zobaczę przez teleskop doczytam sobie albo zobaczę na pięknych zdjęciach. Samo czytanie i oglądanie zdjęć to jednak za mało , dlatego lubię wyskoczyć z teleskopem za miasto. Wszystko łączy się w piękną astronomiczną pasję. 

 

Czystego nieba

Edytowane przez [email protected]
  • Like 7

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten napój 40% co to jest? Coś na lepsze samopoczucie?😀 Pozdrawiam Jarek 

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, megrez23 napisał:

Ten napój 40% co to jest? Coś na lepsze samopoczucie?😀 Pozdrawiam Jarek 

Chodziło o to że napełniasz szklankę tyko w czterdziestu procentach ,żeby nie wylać,  jak będziesz żonglował powiększeniami  😉 

  • Haha 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

28.02.2023-01.03.2023 „Księżycowy Spacer”

Co to był za spacer … nieziemski !!! Ale może na początek kilka słów wstępu..

O lornecie już pisałem, sprawdziła się w boju ,ATM-owy montaż widłowy też. Dwuoczność namieszała mi w głowie. Nie będę was czarował że lornetka kątowa z napisem Semi-Apo na boku to sprzęt do wszystkiego. Są to dwa achromaty połączone w całość ze wszystkimi wadami tego typu konstrukcji czyli aberracją sferyczną i chromatyczną. Dla kogoś kto przerobił kilka teleskopów i cieszył oczy punktowymi gwiazdami, które aż kuły w oczy- obrazem w lornecie może być rozczarowany. Miałem w głowie zamianę TS-a 102/714 na jakiegoś MAK-a pod bino ale ostatecznie został ze mną. Pod względem optyki przewyższa lornetę przynajmniej o jeden poziom. Nie sprzedał się bo cena była za wysoka 🙂 i całe szczęście bo dzięki temu niewielkiemu „szukaczowi” mogłem cieszyć oczy widokami, których nigdy wcześniej nie podziwiałem. To znaczy Księżyc obserwowałem dziesiątaki razy przez kilka różnych teleskopów ale nigdy wcześniej nie zrobił na mnie aż takiego wrażenia.

TS 102/714 został doposażony w nasadkę bino również od TS-a. Żeby wszystko ostrzyło do bino wkręciłem barlowa x1,5 ( tego najtańzego ). Zainstalowałem okulary Pentax XF 12 mm ( świetne do nasadki i lornety ) i zacząłem „spacer po Księżycu”.

Do rodzinki dołączył również używany i tani Canon 600D. Tym bardziej byłem zadowolony że teleskop został ze mną bo zabawa z tym zestawem to fajna sprawa. Robiłem czasem zdjęcia przy pomocy telefonu przystawionego do okularu, ale focenie w ognisku głównym to zupełnie inny sport, polecam spróbować !!!


k3.thumb.JPG.5827ef535dc51a4a935cd8f02726551e.JPG

( TS 102/714 + Canon 600D - ISO 100 1/30 )

 

k2.jpg.503512a31f972d6e7acd47388962b458.jpg

( TS 102/714 + Canon 600D - ISO 100 1/30 )

 

Powiększenie jaki dawał mi zestaw to coś około x200. Trochę bawiłem się z ustawieniem  ostrości ale kiedy wszystko już było optymalnie dostrojone to nie mogłem oderwać oczu od okularów. Tego dnia główne skrzypce grały Montes Apenninus. Kto choć raz leciał samolotem i podziwiał jakieś pasmo górskie z lotu ptaka ten może sobie uzmysłowić jakie widoki podziwiałem w czterech calach. Szczegółu było aż nadto. Wszystko poszarpane, szczyty odbijały światło pod różnym kątem. Oprócz gór tego wieczoru były kratery, trudno było je zliczyć. Jeden zapadł mi najbardziej w pamięci – Conon. Karater na zboczu góry prezentował się wspaniale.

 

Montes_Apenninus_(LRO).thumb.png.543f5338c303dea92e187600a99d089c.png

( Montes Apenninus , największy krater na zboczu pasma to Conon )

 

Kolejną „gwiazdą” wieczoru był Mons Piton – samotna góra. Ten księżycowy szczyt wznosi się na wysokość 2300 metrów, w wschodniej części Morza Deszczów. W oczy rzucała się też dolina Vallis Alpes. Wyglądała jak miejsce po awaryjnym lądowaniu jakiegoś ogromnego statku kosmicznego.

 

Aldo_Ferruggia_-_Plato_crater_mineral.jpg.c253b4af0400717493f8666954e9e2ef.jpg


 

Może nie są to jakieś „księżycowe smaczki” ale musicie uwierzyć mi na słowo, czułem się jak bym na Srebrny glob patrzył pierwszy raz w życiu.


 

Drugiego dnia pięknej pogody miałem chęć na jeszcze więcej Księżyca w bino.

Bateria w aparacie padła więc został telefon 🙂

 

IMG_20230301_204629.jpg.b488fe85252beca27987694e50ee0f5e.jpg

( TS 102/714 + Pentax XF 8,5 mm + Alcatel 1B )

 

Tym razem prym wiódł Kopernik. Struktury dookoła wyglądały jakby dopiero wczoraj opadł pył po uderzeniu jakiegoś ciała niebieskiego. W wnętrzu krateru błyszczały trzy największe stożki( chociaż w sumie jest ich siedem ). Kawałek dalej, za granicą terminatora wyłaniał się jeden z wierzchołków pasma Montes Carpatu ( jak się przyjrzycie na zdjęciu wyżej to widać ).

 

Copernicus_crater_AS12-52-7739.jpg.b72909e732bf709e92dda344ed9658d1.jpg

( Krater Kopernik widziany z pokładu Apollo 12 )

 

To były piękne dwie ,niezbyt długie sesje z naszym najbliższym sąsiadem. Nie ukrywam że mam apetyt na dalszą wyprawę, tak około 30-60 mln ly będzie w sam raz ( wiecie co mam na myśli 😉 ? ).

Edytowane przez [email protected]
  • Like 4

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wspaniała seria pasjonujących opisów az zarywam spanie i koncze dopiero teraz, wielka szkoda ze autor nie kontynuje tego wątku. Wspaniale sie czytało szczegolnie ze autor podobnie jak ja podchodzi do obserwacji z tym swoistym astro romantyzmem gdzie wiele satysfakcji budowane jest wiedzą o obiekcie do tego bardzo fajnie to opisuje czego ja niestety nie potrafię. 

Dzieki @sosna za link , to byla świetna lektura. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Koszy89 napisał:

Wspaniała seria pasjonujących opisów az zarywam spanie i koncze dopiero teraz, wielka szkoda ze autor nie kontynuje tego wątku. Wspaniale sie czytało szczegolnie ze autor podobnie jak ja podchodzi do obserwacji z tym swoistym astro romantyzmem gdzie wiele satysfakcji budowane jest wiedzą o obiekcie do tego bardzo fajnie to opisuje czego ja niestety nie potrafię. 

Dzieki @sosna za link , to byla świetna lektura. 

Widziałem sporo ale w skali wszechświata nie zobaczyłem nic. Cieszę się że po czasie ktoś wraca do moich wypocin. W moim życiu najważniejsze stało się smakowanie różnych jego aspektów. Niestety czas oraz finanse nie pozwalają się cieszyć wszystkim naraz. Czasem tęsknię za ciemnym rozgwieżdżonym niebem. Jadę wtedy z dala od miast, gdzieś między pola i zadzieram głowę do góry. Kosmos nie przestał mnie zachwycać. 

Pozdrawiam 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)