Skocz do zawartości

Kamerka internetowa jako astro kamera


Redhon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć koledzy,

ostatnio przeglądając dział SPRZEDAM natknąłem się na ogłoszenie ze starymi kamerkami internetowymi. To dało mi do myślenia. Sam posiadam stary teleskop i na razie wszystkiego się uczę - moje astro fotki pstrykałem telefonem przymocowanym do okularu ale z kamerkami internetowymi jeszcze nie eksperymentowałem. Chętnie spróbuję ale mam parę pytań:

-czy taką kamerkę mocuje się przed okularem czy zamiast niego?

-czy ktoś z Was próbował takich konstrukcji i jakie są wasze doświadczenia?

-czy ktoś zna dobry schemat DIY (opis/zdjęcia)? 

Wyprzedzę może czyjąś uwagę że "lepiej kup używaną astro kamerkę". Oczywiście że tak, ale zanim wydam jakąkolwiek kasę, wolę popróbować z tym co mam w szufladzie i zobaczyć jakie będą efekty ?   

pozdrawiam,

Redhon

 

  • Like 1

Quelle Revue Catadioptric 114/1000
Celestron 15x70
Vanguard 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerkę (bez obiektywu) można zamontować zamiast okularu - wtedy teleskop działa jak duży teleobiektyw. Można dodatkowo dodać telekonwerter / soczewkę barlowa, żeby zwiększyć ogniskową i podnieść powiększenie. Można też dać kamerkę (z obiektywem) za okularem. Jest to projekcja okularowa i służy do uzyskiwania dużych powiększeń - wtedy kamerka z obiektywem działa w ten sam sposób jak ludzkie oko.

Bawiłem się tym trochę jakieś 15 lat temu, używałem Philips Toucam II PCVC840K, ale nie przerabiałem kamerki na długie czasy, a jedynie służyła mi do avikowania Księżyca. 

Więcej informacji spokojnie wyguglasz wpisując nazwę kamerki plus hasło "długie czasy", np https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=13387

 

1 godzinę temu, Redhon napisał:

Wyprzedzę może czyjąś uwagę że "lepiej kup używaną astro kamerkę". Oczywiście że tak, ale zanim wydam jakąkolwiek kasę, wolę popróbować z tym co mam w szufladzie i zobaczyć jakie będą efekty ?   

Efekty będą gorsze, niż z dedykowanych kamerek, więc to nie do końca będzie miarodajne porównanie. Jeśli chcesz pomajsterkować, to jak najbardziej fajna zabawa. Ale jak bardziej zależy Ci na wynikach, to kup używaną kamerkę, pobaw się nią, a jak nie wyjdzie to sprzedasz bez straty. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Redhon napisał:

Cześć koledzy,

ostatnio przeglądając dział SPRZEDAM natknąłem się na ogłoszenie ze starymi kamerkami internetowymi. To dało mi do myślenia. Sam posiadam stary teleskop i na razie wszystkiego się uczę - moje astro fotki pstrykałem telefonem przymocowanym do okularu ale z kamerkami internetowymi jeszcze nie eksperymentowałem. Chętnie spróbuję ale mam parę pytań:

-czy taką kamerkę mocuje się przed okularem czy zamiast niego?

-czy ktoś z Was próbował takich konstrukcji i jakie są wasze doświadczenia?

-czy ktoś zna dobry schemat DIY (opis/zdjęcia)? 

Wyprzedzę może czyjąś uwagę że "lepiej kup używaną astro kamerkę". Oczywiście że tak, ale zanim wydam jakąkolwiek kasę, wolę popróbować z tym co mam w szufladzie i zobaczyć jakie będą efekty ?   

pozdrawiam,

Redhon

 

Ja przerabiałem ms life cam do avikowania planet. Fajna tania opcja żeby zebrać trochę doswiadczenia, pobawić się programami i obróbką materiału. Pod sam księżyc wolałem używać chociażby telefonu. Do ds sobie tego nie wyobrażam i choć pewnie się da to wydaje mi się to już zbyt dużą męczarnią ?

Podsyłam linka do fajnego poradnika:

https://rk.edu.pl/pl/webcamy-ms-lifecam-hd-w-astrogotografii-planetarnej/

Edytowane przez patyk
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet da radę. Najlepiej wymontować z kamerki obiektyw i focicć w ognisku głównym, lub ew. dodać jeszcze Barlowa. 

Do obsadzenia kamerki w wyciągu 1.25" można użyć plastikowego pudełka do filmów, jakich używano do robienia zdjęć, przed nastaniem cyfrówek.

Sporo lat temu bawiłem się taka kamerką (Logitech z chipem od Philipsa, na Windowsie nie działało, bo producent ostatnie sterowniki wypuścił dla XP-ka, ale pod Linuxem kamerka działa do dziś). 

Oczywiście w porównaniu z astrokamerką np. ASI290 jakość słabiutka, ale zabawa przednia.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie korzystam z kamerki Logitech C270, którą przerobiłem jakieś 4 mięsiace temu. od tego czasu była słaba pogoda więc nie mam jeszcze za dużo efektów z tego. Nadal się sporo uczę w tym temacie ale myślę że do Księżyca i może nawet planet to fajna opcja do nauki ?

 

Też nie przerabiałem jej na długie czasy i ciężko mi to jakoś sobie wyobrazić z tą kamerką. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre są do tego też takie adaptery do Webcamow, który ja w przypadku swojego logitech wkręciłem najpierw w obudowę ale później dałem wydrukować taki asapter, który się przykręca w miejsce oryginalnej soczewki bo lepiej trzyma. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość stosowania filtrów. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działa!!! ? co prawda na niebie same stratusy i deszcz, ale latarnia uliczna ukazała swoje prawdziwe oblicze. Niesamowite powiekszenie, obraz bardzo czuły na ruch i drgania. 

Wykręciłem obiektyw z kamerki, połączyłam ją z pudełkiem na klisze i voil?. 

Czekam ma czyste niebo.. 

Dzięki za podpowiedzi 

Pozdrawiam,

Redhon

20210217_183001.jpg

20210217_183028.jpg

  • Like 2

Quelle Revue Catadioptric 114/1000
Celestron 15x70
Vanguard 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam jakąś osłonkę na to pudełko załatwić bo łatwo Ci się będzie brudzić matryca a to niestety na zdjęciach widać od razu.

I może uda się jeszcze jakoś użyć oryginalna obudowę kamerki co byś nie miał tak odsłoniętej elektroniki ?

Pochwal się efektami jak już coś zrobisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)