Skocz do zawartości

SKY-WATCHER BK 1149 EQ1 - czy warto?


Dawidd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem zainteresowany kupnem pierwszego teleskopu. Mogę nabyć model SKY-WATCHER BK 1149 EQ1 za 400 zł, ale bez okularów. Tutaj jest moje pytanie czy tak naprawdę warto? Okulary mógłbym dokupić oryginalne lub droższe/tańsze. Tylko czy tak naprawdę taki teleskop ma sens, ponieważ zazwyczaj czytam, żeby dozbierać i kupić najtańszego dobsona 8. Jednak nie chcę kupować zbyt drogiego i zamrażać pieniędzy na niewiadomo ile, bo nie wiem czy tak naprawdę wciągnie mnie to hobby. Ewentualnie jaka byłaby uczciwa cena bez okularów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaz cena nie jest zbyt wysoka darowalbym sobie ten teleskop. Problemem bedzie montaz eq ktory latwo wpada w drgania z tak dluga tuba [900mm] i jego wzglednie trudna obsluga a takze niedogodnosc w postaci koniecznosci obracania tuby w obejmach. Powinienes napisac gdzie bedziesz obserwowac i co Cie najbardziej interesuje , bo to determinuje wybor teleskopu. Jezeli chcesz kupic cos bardzo tanio to chyba lepszym wyborem bedzie Bresser Skylux uzywany ,a z Newtonow lepiej dolozyc 300 - 400 zl do uzywanej Synty 6 na Dobsonie . Na tym modelu nie zawiedziesz sie a co do tego SW BK 1149 to znam przypadek ze nowy wlasciciel zmienil go na lepszy juz po tygodniu. Ale najgorzej bedzie jak nie kupisz nic i nie zaczniesz sam obserwowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku. Widzę, że ten Skylux jest za 240 zł z przesyłką. Zatem nie zastanawiać się tylko go brać? Czy warto będzie kupić jakieś wymienne części, np. jakiś drogi okular? Chciałbym sprawdzić czy jakoś obrazu będzie dużo lepsza i jeśli tak to go sobie zostawić, jeśli nie to zwrócić do sklepu.

Ogólnie chcę uniwersalny sprzęt, który by mnie mógł wciągnąć. Obserwacje bym wykonywał z domu. Może kilka razy wybiorę się za miasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sie trzeba zastanawiac! I duzo czytac przed zakupem. Skylux raczej tylko do planet i Ksiezyca ,w zestawie bardzo slabe okulary [Huyghensy] od razu do wymiany na chociazby Plossle. Na korzysc montaz AZ i wlasciwie totalna bezobslugowosc . Za to mala apertura [tylko 70mm] . Wogole w kwocie 400 pln trudno o nieco lepszy sprzet , bo to po prostu malo , tyle kosztuje 1 okular ze sredniej polki cenowej. Na Twoim miejscu dozbieralbym chociazby do tego Newtona 6 cali a najlepiej umowil sie  z kims w okolicy na obserwacje. Bedziesz mial okazje popatrzec przez rozne sprzety i dowiesz sie czy to hobby dla Ciebie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Qrczak99 napisał:

W tej cenie za nowy SW 90/900 nic tylko brać. Lepiej mieć słabszy teleskop jakim jest SW90/900 niż mieć drogą zabawkę jakim jest ten sw 1149.

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dawidd napisał:

Faktycznie ten 90/900 jest nawet niedrogi. Co prawda celuję raczej w używany sprzęt, ale może warto zrobić dla niego wyjątek. Jakie najbardziej trudne do zauważenia obiekty można spodziewać się, że on pokaże?

Na początek zacznij od tych łatwych do zauważenia ? Poczytaj wątki o obserwacjach podobnym sprzętem. 

Edytowane przez Qrczak99
literówka

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Dawidd napisał:

Jak mogę określić przed zakupem czy dany teleskop jest już całkiem użyteczny, a który to zabawka jak napisał @Smorff84 ? BK909AZ3 jest dla mnie narazie podoby parametrami, z tej samej firmy, więc wydawałby się w porządku modelem dla laika.

Niestety sam tego nie oceniasz nawet czytając wszystko co jest w internecie. Dopiero obcowanie ze sprzętem da Ci jakiekolwiek pogląd na całą astro zabawę. Zadając pytanie na forum musisz polegać na opiniach kolegów i ich preferencjach. Ktoś kto zaczynał od BK 90/900 i miał z nim dobre doświadczenia oraz pierwsze obrazy Jowisza czy Saturna napiszę że to dobry wybór. Kto inny napiszę że absolutnie bo montaż słaby i rura za długa. Kupując synte 8 na dobsonie tydzień czytałem jak jest z tą mobilnością. Mam w końcu busa jestem kurierem, dźwigam na co dzień. Zdania były podzielone raczej w stronę że "Frania" jest mobilna. Po pół roku okazało się że nie dla mnie. Wydaje mi się że pierwszy teleskop to tylko etap przejściowy. Jeżeli będziesz chciał obserwować to będziesz to robił. Wspomnianego Dobsona 8 cali kupiłem od kogoś kto miał dom na wsi. Stał biedny dwa lata użyty raz.  I wydaje mi się że nawet jakby miał 16 cali to i tak by nie używał . Powodzenia

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dawidd napisał:

Jak mogę określić przed zakupem czy dany teleskop jest już całkiem użyteczny, a który to zabawka jak napisał @Smorff84 ? BK909AZ3 jest dla mnie narazie podoby parametrami, z tej samej firmy, więc wydawałby się w porządku modelem dla laika.

Ja przed zakupem pierwszego teleskopu to studiowałem trzy fora przez ok 6 miesięcy a w tym czasie zbierałem fundusze. Problem jest też taki że zawsze dokładając trochę więcej można kupić coś lepszego. Jak mam max 600 zł to dużego wyboru nie ma. Poza tym łatwiej jest odsprzedać jak to Cię to nie wciagnie te dwa podlinkowane niż ten sw1149.

  • Thanks 1

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczekaj jeszcze z zakupem, to cudo nie jest sensownym zakupem. Uzbieraj trochę więcej kasy. 

Dlaczego nie może to być Newton 8 cali na montażu Dobsona z giełdy? Za duży? Może Bresser 102/600 na montażu AZ4?

Poczytaj przed zakupem. Wątków jest sporo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie SW 90/900 tylko Bresser o tych samych paranetrach ale warto przeczytać wrażenia z obserwacji tym teleskopem. Obserwacje prowadzone kitowym okularami , czasem nawet przez okno . https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8951-bresser-messier-ar-90900-pierwsza-obserwacja/

Najgorsze co możesz zrobić to nic nie kupić . 

Edytowane przez Qrczak99
literówka

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)