Skocz do zawartości

Lornetka AMP 100mm 90° APO


Piotr Koc

Rekomendowane odpowiedzi

Po dłuższej przerwie powróciłem do hobbystycznej astronomii obserwacyjnej. Po intensywnym namyślę postawiłem na lornetkę apochromatyczną AMP 100mm 90° APO z montażem widłowym  Omegona i statywem Berlebacha z regulowaną na korbę wysokością. Tu jest fotką tego sprzętu: https://www.dropbox.com/s/lph4zm2b4l0l6ei/2021-02-09 14.57.00.jpg?dl=0 Trzeba było poczekać kilkanaście dni na pogodne niebo. Wczoraj mieliśmy premierę. Do lornetki w zestawie były dołączone całkiem przyzwoite okulary APM 18 mm 65 stopni dające przy ogniskowej lornetki 550 mm powiększenie około 30 razy. Księżyc po pierwszej kwadrze więc nawet nie fatygowaliśmy się poza Kraków. 

Widok Księżyca przy tym skromnym powiększeniu absolutnie doskonały. Świetna plastyczność, zero aberracji chromatycznej. Mimo jasnego nieba zerknęliśmy jeszcze na Plejady - też pozytywne zaskoczenie  ile ta lornetka potrafi nawet pod jednym niebem. Statyw w korbą rzeczywiście daje dobra ergonomię. Planuje do tego zestawu jeszcze dokupić Okulary 10 mm Omegona 100 stopni. Gdyby jakieś towarzystwo wybierało się z Krakowa pod ciemne niebo to możemy się zabrać razem. 

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr Koc napisał:

Planuje do tego zestawu jeszcze dokupić Okulary 10 mm Omegona 100 stopni.

Polecam TV Delos - z takimi okularami obraz w takich lornetach jest wyśmienity, a wygoda też najwyższy poziom. Takie dwie parki 8mm i 12mm TV Delosów i jest pozamiatane (wiem w portfeli też ?) , ale warto. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak zawsze jest sprawa bardzo indywidualna. O ile w teleskopie lubię okulary 70-85* o tyle w lornecie przedział 65-75* bardziej mi pasuje. Ja nie jestem fanem okularów 100*. Trzeba jednak przyznać, że większe pole ułatwia wyszukiwanie obiektów. Dlatego chwalę sobie swoje APM HI-FW 12.5mm 84*. Mam też APM Ultra-Flat Field 24mm 65*. Te dwie parki okularów najczęściej ładują w wyciągu lornety. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wersję APO i pewnie skolimowaną do powiększenia x90. Obraz w takich powiększeniach jest bardzo dobry. Mam parkę ES 6.7mm 82*, obraz jest fajny, ale problemem stają się drgania. Przy czym ja mam mocowanie centralne, a Ty montaż widłowy. Trudno mi wyrokować jak stabilnie będzie u Ciebie. Z drugiej strony do dużych powiększeń używam MAKa 127 z nasadką więc stwierdziłem, że montażu widłowego na razie nie kupuje. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotr Koc napisał:

Zaczynam się skłaniać do tego APM HI-FW 12.5mm 84*

Przechodziłem już kiedyś temat i dylemat APM 12,5mm czy TV Delos 12mm - co nieco tutaj: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/17091-1009010/&do=findComment&comment=213297

Obydwa wyśmienite optycznie i wygodne - jedynie waga dość duża, ale warto no i ciężko jednoznacznie wskazać zwycięzcę.

Do dużych powiększeń stosowałem TV Delite 9mm, a dzisiaj bym się skłaniał do dużych powiększeń stosować Delosa 8mm. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kolejne pytanie do kolegów którzy używają tej lornetki. Czy warto zaopatrzyć się w szukacz tego rodzaju: https://www.astroshop.pl/celowniki-i-szukacze/apm-leuchtpunktsucher/p,59647 Na razie nie miałem najmniejszych kłopotów by trafić z  okularami 18 mm gdzie trzeba. Czy ktoś z Was tego używał przy większych powiększeniach? Czy jest to zbyteczny gadżet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam: https://deltaoptical.pl/szukacz-sky-surfer-v. Wolę taką konstrukcję, bo są odnośniki i mniej paruje. Jak zaparuje da się użyć grzałek by odparować.

Czy to zbyteczny gadżet? Da się obejść bez, ale wygodniej jest z. Gdybym miał określić kolejność dokupowania gadżetów do lornety to u mnie byłaby taka:

  • Filtry UHC
  • Okulary około 12mm
  • red dot pointer

 

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)