Skocz do zawartości

Wybór przyrządu optycznego do popatrzenia w niebo i po ziemi wokół - coś uniwersalnego dla nowicjusza.


Ruxpin

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Znowu - po roku - zaczyna za mną chodzić (w związku z nadejściem wiosny?) ochota na popatrzenie w dal, w niebo..? 

Nie mam żadnych doświadczeń poza chwilą z SCT 5" Astro FI. 

Teraz zastanawiam się nad czymś bardziej uniwersalnym - tzn. żeby dało się popatrzeć w niebo ale i może ciut wokół siebie - po ziemi, co uczyni przyrząd bardziej dla mnie wszechstronnym. 

Mam na uwadze takie modele:

Celestron Mak C90

Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900

Sky-Watcher BK 804 AZ3 80/400

Luneta CELESTRON Ultima 80

 

Czy zechcecie mi pomóc i coś doradzić - co lepsze, co gorsze i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego z tych wynalazków jakie wymieniłeś... Mak 90 co najwyżej Księżyc. Jeśli już to Mak 127. Na montażu EQ3-2. 

90/900 to metrowa rura. Obserwacje w pobliżu zenitu z klęczek? Montaż AZ3 to drżżżąąąąąączka. AZ4 minimum. 

80/400 do małych i średnich powiększeń. Bardzo słaby wyciag do wymiany. 

Może Bresser 102/600? Na AZ4. To jest sensowny zestaw. 

Lornetka 15x70 na montażu foto? 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2021 o 19:42, kjacek napisał:

Bresser 102/600

Cześć. 

Dzięki za podpowiedź. Droga diabelnie ta "Twoja oferta" - podwaja mi założony budżet. To musi aż tyle kosztować, żeby postawić pierwsze kroki?

Nie da się znaleźć czegoś w budżecie - powiedzmy w okolicach tysiąca, co pozwoliłoby zobaczyć czy takie hobby w ogóle chwyci?

Ściągnąłem na próbę ze sklepu (z możliwością zwrotu) Celestrona Ultima 80. To oczywiście typowa luneta, jednak daje możliwość obserwacji ptaków na okolicznych drzewach, a także w jakimś zakresie w gwiazdy. Mam lornetkę 20x60 i widok z Ultimy jest o wiele lepszy, głównie ze względu na widniejszy obraz. Oczywiście większe przybliżenie, które umożliwia luneta jest również nie do przeceniania. 

Luneta jest również (chyba) o wiele bardziej mobilna od większości teleskopów, a już szczególnie wskazanego przez Ciebie Bressera. 

Jak duża różnica jest w obrazowaniu ze wskazanego przez Ciebie urządzenia od takiej lunety za tysiaka?

Pozdrawiam, JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w sieci symulatora teleskopu, chyba był na astromaniak.pl 

Nie ma uniwersalnego sprzętu.

Newton ma najlepszy stosunek cena do możliwości. Newton 8 cali 1200mm  na montażu Dobsona to coś, co zwykle poleca się na początku. Ale to do oglądania nieba. 

Co chcesz oglądać, niebo czy ptaki? Jeśli jedno i drugie, to może jednak lornetka na statywie. Popatrz sobie tą lunetą na mgławicę w Orionie. Jeśli widok Cię satysfakcjonuje, to masz swój sprzęt. 

Podczas oglądania nieba liczy się apertura. Im większa, tym więcej zobaczysz. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że dwóch srok za ogon nie złapiesz. Do ptaków lornetka a do nieba teleskop. Ewentualnie solidna lornetka ale to już ze statywem. Tak jak to Kolega Jacek już napisał. Symulator znajdziesz na tej stronie ale nie ma to jak rzeczywiste testy w terenie.   http://teleskop.astromaniak.pl/

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobilność lornetki jest nie do przebicia, nadaje się do patrzenia w gwiazdy i w terenie + wygodne i naturalne obserwacje obuoczne. Ja widzę same zalety. ?

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie do 1 tyś. chyba tylko cos uzywanego. To koniecznie musi byc refraktor? Nie napisales co konkretnie Cie interesuje na niebie ale zakladam ze planety i Ksiezyc bo to sa zwykle pierwsze wybory poczatkujacych. Do planet potrzeba cos z dluzszą ogniskową. Ten Bresser 102/600 nie da duzego powiekszenia , to sprzet raczej do pol gwiezdych i wiekszych DS-ow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lemarr7 napisał:

W cenie do 1 tyś. chyba tylko cos uzywanego. To koniecznie musi byc refraktor? Nie napisales co konkretnie Cie interesuje na niebie ale zakladam ze planety i Ksiezyc bo to sa zwykle pierwsze wybory poczatkujacych. Do planet potrzeba cos z dluzszą ogniskową. Ten Bresser 102/600 nie da duzego powiekszenia , to sprzet raczej do pol gwiezdych i wiekszych DS-ow.

A co to są większe DS-y ? 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, [email protected] napisał:

A co to są większe DS-y ? 

Chciałem się trochę z Tobą podroczyć ?. Używam tego sprzętu i poznałem jego możliwości. Są spore. Ale warunkiem jest ciemne niebo i wymagania oglądającego. Jeżeli chcesz oglądać szczegóły galaktyk to się rozczarujesz, jeżeli chcesz wyłapywać różne obiekty i cieszyć się ich różnymi kształtami i zróżnicowana jasnością to będziesz zadowolony ( wczorajsza dwugodzinna sesja i kilkanaście galaktyk w Lwie ,Pannie i Warkoczu Bereniki padło moim łupem ) . Na spacer z dzieckiem do lasu się nie nadaje. Ale na szybki wypad pod ciemne niebo ?. Do ptaków lornetka. Chyba że kolega będzie siedział w krzakach 5 godzi ( to może wtedy być coś ogromnego ). Na spacer - lornetka. Do patrzenia w gwiazdy ( tu możliwości jest zbyt dużo żeby napisać o tym w jednym poście ? ). Edit: Od jakiegoś czasu coraz bardziej jestem przekonany że realizowanie tej pasji polega na szukaniu swojej drogi i nie da się znaleźć gotowego rozwiązania przy pierwszym podejściu. 

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)