Skocz do zawartości

Od czego zacząć obserwacje nieba


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Od dłuższego czasu jestem zafascynowana niebem. Stellarium juz mi nie wystarcza i chciałabym zacząć swoje obserwacje. Co polecacie dla takiej nowicjuszki jak ja? Sprzętowo na początek myślałam o dobrej lornetce, czy znacie również dobre atlasy dla początkujących? Nie chciałabym zostać nabita w butelkę. 

Dziękuję za pomoc :)

Aneta 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezwykle trudno po tak ogólnym wstępie coś sensownego poradzić. To forum to ogromne źródło wiedzy. Warto w nim poszperać. Zagłębić się w starsze tematy. Często jak szukam jakiejś astrowiedzy wpisuje w wyszukiwarkę np. lornetka z dopiskiem forum Astronomiczne . I czytam. Naprawdę warto poświęcić na to trochę czasu. 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest dobry atlas nieba dla początkujących i troszkę bardziej zaawansowanych.  

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=15#p6657

Dodatkowo warto mieć obrotowa mapę nieba , Atlas nieba gwieździstego i jakąś książkę opisująca wszystkie gwiazdozbiory z mapkami. 

Dla bardziej zaawansowanych obserwacji polaciłbym ten atlas (też dostępny w sieci) "Deep Sky Hunter Star Atlas  Michael Vlasov - deepskywatch.com" Jest tam też dokładna lista obiektów oraz wizualizacja najjaśniejszych DSów .

Niedawno można tez było kupić Wieki Atlas Nieba Piotra Brychta 

 

  • Like 3

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Szpinaczka napisał:

Cześć 

Od dłuższego czasu jestem zafascynowana niebem. Stellarium juz mi nie wystarcza i chciałabym zacząć swoje obserwacje. Co polecacie dla takiej nowicjuszki jak ja? Sprzętowo na początek myślałam o dobrej lornetce, czy znacie również dobre atlasy dla początkujących? Nie chciałabym zostać nabita w butelkę. 

Dziękuję za pomoc ?

Aneta 

Na początek to polecam wyjazd pod ciemne bezchmurne niebo podczas nowiu ?  Rozgwieżdżone niebo robi takie wrażenie, że nawet żaden sprzęt nie jest potrzebny ? ...do czasu ?  
Co rozumiesz, przez to, że Stellarium ci nie wystarcza? To bardzo dokładna mapa nieba w wygodnej wersji cyfrowej, polecam również na telefon. Do tego jakaś lornetka w kieszeń i zaczynasz wycieczkę ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Qrczak99 napisał:

Tutaj jest dobry atlas nieba dla początkujących i troszkę bardziej zaawansowanych.  

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=15#p6657

Zgadzam się - od tego można zacząć.

40 minut temu, Mateusz.G napisał:

Jeśli chodzi o atlas nieba to mogę polecić Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas.

Idealny na początek - tylko chyba nie do dostania na razie. Nakład się skończył zarówno wydanie pierwsze jak i drugie. Warto jednak kupić jak się pojawi.

 

Do tego polecam:

No i jeszcze to: http://www.astroalcoy.org/wp-content/uploads/2016/07/IFAS-Binocular-Handbook.pdf

 

9 godzin temu, Szpinaczka napisał:

Sprzętowo na początek myślałam o dobrej lornetce,

A może ktoś w rodzinie ma jakąś lornetkę. Na początek wystarczy pożyczyć. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, piotrkusiu napisał:

Na początek polecam czyste, ciemne niebo. To rarytas o wiele trudniej dostępny niż najdroższe okulary czy teleskopy.

To prawda, ale warto uzupełnić jakimś atlasem, czy obrotową mapą nieba...

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.heavens-above.com/

Bardzo dobra strona trzeba wpisac swoją długość i szerokośc  geograficzną date i godz i wyświetlają się najwazniejsze obiekty które widac na niebie w danym momencie wraz z mapkami  (planety,planetoidy,komety,satelity,księżyc).

Z dobrych książek to .np ,Przemysław Rudż "Atlas Gwiazd" 2015 rok  lub Robin Kerrod  "Gwiazdy przewodnik" 1995 rok -atlasy nieba podzielone na poszczególne miesiąće i co akurat widac w danym czasie wraz z najciekawszymi obiektami i opisami. Nie trzeba od razu kupywac może w jakiejś bibliotece by sie znalazło.  

 

 

Edytowane przez Krzysztonn
zły link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, pmochocki napisał:

Ja też - z cenami 10x droższymi niż gdy był normalnie dostępny:

image.thumb.png.f885ce70c0f5937f9801822b18963adc.png

https://www.bookcity.pl/sky-telescopes-pocket-sky-atlas-roger-w-sinnott/pid/A36165413

https://www.bookcity.pl/sky-telescopes-pocket-sky-atlas-jumbo-roger-sinnott/pid/A24833530

 

Znalazłem taniej

Edytowane przez Mateusz.G
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższej przewie dostępne sa dobre lornertki DO Silver 7x50 oraz 10X50 . Jest też dostępna lornetka DO Skyguide 15x70 . Wszystkie mają bardzo dobre opinie i są w przyzwoitych cenach.  

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką pomoc.
Gołym okiem niebo obserwuje już dość długo, w domu Stellarium ale chce iść krok do przodu i zacząć korzystać z podstawowego, póki co, sprzętu. 
No przebić się przez smog i trafić na dobrą widoczność czasem graniczy z cudem :) Mam jeszcze pytanie, czy lornetka powinna mieć konkretne parametry (czytaj: być dedykowana do obserwacji nieba), czy zwykła, np. do obserwacji ornitologicznych też się nada ? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka temat rzeka. Osobiście używam 10x50 i 15x70. Mi wystarczają. Jaki model? Zależy od budżetu i wymagań.

Mam też 8x42, którą używam do ptaków - obserwuję czasami nią również niebo. Szczerze? Każdy sprzęt się nada, gorzej jest z pogodą - naprawdę. Dobra pogoda raz w miesiącu to naprawdę rarytas w tych rejonach geograficznych.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlas już polecono to ja dodam w miarę kompletny i zebrany przeze mnie zbiór materiałów dla początkujących. Jest tam tabela Wimmera i wiele innych materiałów...

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

My przebijamy się przez smog i mgły, a czasem chmury obserwując na 900 m.n.p.m. ale nie wszyscy mają taką możliwość niestety...

Edytowane przez Setaarius
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.02.2021 o 10:09, Mateusz.G napisał:

Niby taniej, ale jak zrobiłem sprawdzam, okazało się, że to blef.

 

image.thumb.png.05a956f32606082f255121b7034a73b3.png

  • Sad 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4907882/pod-gwiazdami-przewodnik-po-nocnym-niebie

Może coś takiego jeszcze do poczytania oprócz atlasów? Plus obrotowa mapa nieba no i ta lornetka tak na początek.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2021 o 17:41, Lunatyk_101 napisał:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4907882/pod-gwiazdami-przewodnik-po-nocnym-niebie

Może coś takiego jeszcze do poczytania oprócz atlasów? Plus obrotowa mapa nieba no i ta lornetka tak na początek.

Polecam! Całkiem niezła książka dla początkujących, sporo informacji, kilkanaście godzin czytania gwarantowane.?

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)