Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No bo cóż innego? Nabyłem nową kamerkę ZWO ASI 178mc żeby zasadzać się na Księżyc i planety. Ale podobnież że nadaje się też i do DS. Nie wyznaję się na tym za bardzo, ale ponieważ kamerkę nabyłem jeszcze przed świętami, a pogody od tego czasu co kot napłakał i zdołałem wypróbować ją na Księżycu ledwie kilka razy, więc postanowiłem spróbować na najsłynniejszym DS-ie. Wiem że gwiazdki są krzywe, ale zebrałem tylko 50 ujęć po 6 sekund każde i uciekłem przed wiatrem i zimnem, więc potem nie bardzo miałem jak ujmować z tego skromnego zbioru - musiałbym wywalić połowę poruszonych z powodu silnego wiatru. SW 120ED.

M42-2021-02-22.jpg

  • Like 9

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ją podbiłem zamiast z nią powalczyć, bo spodobała mi się ta fioletowa poświata wokół gwiazdek, ale tak - SW 120ED daje na zdjęciach tego typu aberrację w fioletowej części widma. Piszą o tym tutaj więc pewnie jest to właśnie ten przypadek: http://scopeviews.co.uk/SW120ED.htm

Szczerze mówiąc nie robiłem tym sprzętem tego typu zdjęć wiec nie mam specjalnego przeglądu jakie efekty daje - w wypadku fotografii planetarnej i księżycowej aberrację likwiduje się skutecznie na etapie obróbki, a jeśli się tego nie zrobi, potrafi się ujawniać. To nie jest prawdziwe APO.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest potencjał na pewno do astrofotografii krótkoczasowej. Dużo krótkich klatek i można ładnie porejestrować sporo DSów.  Aberrację można usunąć, a można też dołożyć filtr Semi APO albo Fringe Killer - trochę zmienią kolor, ale niewiele. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy ja będę miał cierpliwość do DS-ów, zwłaszcza że nie jest to tanie hobby ? Widać że przydałoby się zmniejszyć trochę ogniskową, a flattener i reduktor 0,85x do tego modelu kosztuje chyba z tysiąc zł, filtr ze 3 stówki - nie wiem czy to jest rura do tych celów. Albo inaczej - to jest rura dość uniwersalna, pozwalająca popróbować różnych tematów, ale jak każde narzędzie z serii "trzy w jednym" pokazuje swoje ograniczenia w każdej specjalności. Dla fotografii planetarnej jest to apertura, tutaj ogniskowa i skłonność do aberracji itd.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego sensora nie będziesz potrzebował flattenera. Promień krzywizny pola dubletu to około 1/3 jego ogniskowej, czyli 300mm. Połowa przekątnej matrycy to 4mm. Można policzyć, że krzywizna na krawędzi matrycy będzie miała około 0.026mm, a głębia ostrości przy f/7.5 to 0.14mm, a więc raczej nie będzie potrzeby, żeby przy takiej matrycy korygować krzywiznę. Poprawić prowadzenie i dokładnie wyostrzyć i można łowić jaśniejsze mgławice na początek (np planetarne). 

https://www.telescope-optics.net/curvature.htm

http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CFZ

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że chciałbym się w to pobawić - ale czy starczy mi pary zobaczymy. Moja poprzednia kamerka nie dawała tu pola do popisu, więc może głównie z tego powodu odpuściłem całkowicie ten kierunek. Dzięki za podpowiedzi - może się zmobilizuję organizacyjnie i finansowo, choć wolne środki marnuję głównie na stare japońskie refraktory ?

Edytowane przez lulu

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja protestuję:

15 godzin temu, lulu napisał:

Nabyłem nową kamerkę ZWO ASI 178mc żeby zasadzać się na Księżyc i planety.

kamerka została użyta niezgodnie z przeznaczeniem. ?

Ja poproszę fotkę Księżyca z super komentarzem. Jakaś ciekawa informacja o którymś z kraterów... ????????

  • Haha 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pmochocki napisał:

Ja protestuję:

kamerka została użyta niezgodnie z przeznaczeniem. ?

Ja poproszę fotkę Księżyca z super komentarzem. Jakaś ciekawa informacja o którymś z kraterów... ????????

Od trzech dni laptop od rana do wieczora mieli filmiki z Księżycem. Musiałem się czymś zająć ?

  • Haha 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jak nie było pogody to nie było. Nakupiłem starych złomów żeby się czymś zająć i zabawiałem się w konserwatora zabytków astro, a tu nagle ostatnie dni całkiem znośne. To znowu laptop mi się kompletnie tym zapchał. Jakoś nie może się to równo w czasie rozłożyć...

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)