Skocz do zawartości

okulary do sky-watcher


Ethan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupilem sobie niedawno refraktorek Sky-watcher 1021EQ3, dostalem do niego dwa okulary 25 i 10 mm, z tego co sie dowiedzialem moge sobie je od razu wsadzic...! :)

Chcialbym na poczatek popatrzec sobie na ksiezyc no i oczywiscie planety i stad moje pytanie, jakie okulary lub soczewki uszczesliwia moje spragnione niesamowitych widokow oko...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegladalem wiele dzialow i mam teraz metlik w glowie, wiec bylbym wdzieczny jak ktos by mi polecil kilka okularow wlasnie do mojego sprzetu, czyli refraktor D=102 mm, F=1000 mm, z ktorych to bede zadowolony patrzac np. na Saturna...

Myslalem, zeby kupic Barlowa 5x, ale czytalem, ze lepiej jest wydac kase na lepszy okular niz soczewke...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widac wszyscy az sie rwa, aby pomoc w zakupach komus kto dopiero raczkuje w ich dziedzinie...! :P

Gadalem z kumplem, ktory juz troche czasu ma podobny sprzet do mojego i najbardziej byl zadowolony gdy kupil zooma 7-21 mm, mowil, ze jak do tego wrzuci Barlowa 2x, to widoki sa nieziemskie, tylko trzeba niezle sie namachac korbka, zeby nadazyc...! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, bo nikt mu rzeczywiście nie chce nic konkretnie doradzić. Do planet najtaniej wyjdzie Barlow 2x Vixena i Plossl Tele Vue 11 mm, Barlow da też całkiem sensowną kombinację z kitowym 25 mm. Albo orto Baadera 6 mm. Ale jak wolisz słuchać tak debilnych rad, jak ten zoom z Barlowem, te walizeczki, Barlow 5x - to już na twoją wyłączną odpowiedzialność. Widoki są na pewno "nieziemskie" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście jak napisał Piotrkusiu, chyba Twój kolega na Atacamie obserwuje bo nie wyobrażam sobie tego refraktorka z okularkiem 7 mm + Barlow x2

Kup sobie do planet coś takiego i myślę przy naszych warunkach pogodowych i widoczności nieba będzie to sensowne http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_46&products_id=2050&lunety=Okular_TMB_7_mm_1,25%27%27_58%B0_PLANETARY_II - góra 6mm. Nie wydawaj na Barlowa do tego refraktorka  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uderz w stol, a nozyce sie odezwa...!  ;D

No w koncu cos ruszylo na tym forum, bo juz chcialem pakowac walizeczki z panem Barlowem...!  :D

Dzieki Jacek i Lidka, teraz juz mniej wiecej wiem jaki obrac cel jesli chodzi o zakupy...!  ;)

A tak nawiasem mowiac faktycznie sobie jaja robilem z tym zoomem, ale dzieki temu jestem o dwie dobre rady do przodu...! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie do planet coś takiego i myślę przy naszych warunkach pogodowych i widoczności nieba będzie to sensowne http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_46&products_id=2050&lunety=Okular_TMB_7_mm_1,25%27%27_58%B0_PLANETARY_II - góra 6mm. Nie wydawaj na Barlowa do tego refraktorka  :)

Tani okular planetarny z 6 soczewkami może być tanim okularem, ale w porównaniu z orto czy takim Plosslem TV będzie mało planetarny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani okular planetarny z 6 soczewkami może być tanim okularem, ale w porównaniu z orto czy takim Plosslem TV będzie mało planetarny ;)

Zgadzam się całkowicie, niemniej uważam, że to nie będzie teleskop docelowy dla kolegi i na razie proponuję rozwiązanie sensowne co do jakości i ceny (sam jestem zwolennikiem orciaczków - posiadam je i stosuję nie tylko do planet)  :)

PS - Refraktorki achro. znam z autopsji od 80 - 150 mm  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby ten teleskop nie byl docelowym dla mnie musze sie wciagnac w to hobby, a do tego potrzebuje akcesoriow dzieki ktorym ciagle bedzie mi malo, dlatego wole posluchac rad kogos kto wie z doswiadczenia jakie gadzety beda mi potrzebne, no i znalazlem was...! ;)

Mysle, ze dobrze trafilem, prawda...?

Kupilem na razie refraktorek, aby tez poogladac widoczki naziemne i nie wkurzac sie przy tym, ze swiat stanal kopytkami do gory...! :)

A w sezonie bedzie co ogladac jak Mielenskie plaze beda wypelnione po brzegi...! ;)

No dobrze, a powiedzmy, ze chce siegnac dalej tzn. rozkruszyc gromady, czy da sie to zrobic przy pomocy dobrych okularow do tego refraktorka...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a powiedzmy, ze chce siegnac dalej tzn. rozkruszyc gromady, czy da sie to zrobic przy pomocy dobrych okularow do tego refraktorka...?

Raczej nie za bardzo - jest za ciemny, może z wyjątkiem tak zwanych ,,obiektów lornetkowych" i małych apretur DSO  ;)

Pobierz sobie ten plik PDF z dołu postu  8)

14862_.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie zaintrygowales Jacek, bo nie sadzilem, ze sa gromadki przeznaczone pod refraktorki...! ;)

Az mi sie dowcip przypomnial:

Po co Bog stworzyl kartofle...?

Zeby biedni tez mieli kogo obdzierac ze skory...! :D

A teraz powiedz mi jakim okularkiem (ami) moglbym ogarnac chociaz polowe tego PDF'u...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasnymi  ;)

20 - 25mm w tym refraktorze - tylko nie myśl o prawdziwym ,,rozbijaniu" gromad  :)

Tak miej więcej zobaczysz piękną M27 z okularkiem 20mm

Oczywiście pod ciemnym niebem  8)

PS skontaktuj się z Charonem http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?action=profile;u=9 jest z Koszalina - będziesz miał mistrza za nauczyciela  8)

post-587-137699909262_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktorek 100 mm jest całkiem fajnym teleskopem do gromad otwartych z Messiera i niektórych NGC, zobaczysz i rozbijesz też sporo gromad z innych katalogów. Nie wiem, o co chodziło Jackowi, prawdopodobnie o rozbijanie gromad kulistych. Do tego to już sprzęt nieco przymały, rozbijesz gwiazdy na obrzeżach kilku najjaśniejszych kulek, o centrach nie ma co myśleć. Tym niemniej powinieneś odnaleźć pod sensownym niebem wszystkie kulki z M i kilkanaście z NGC. Teraz przy nowiu będzie jeszcze szansa na przerycie Skorpiona i Wężownika, gdzie jedna kulka włazi na drugą. Ale niebo już niestety jest jasne przez całą noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, o co chodziło Jackowi, prawdopodobnie o rozbijanie gromad kulistych.

Dokładnie - o kuleczki  :)

Jeszcze raz proponuję kontakt z Charonkiem, często jeździ na obserwy ze swoim refraktorkiem lub SCT - to pokaże co i jak  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytalem o gromadki, wiec pewnie o takowych pisal, tylko, ze jako jestem laikiem to nie do konca jeszcze wiem jak co nazywac, niemniej wielkie dzieki wam, sporo wiedzy wam zawdzieczam...! ;)

Pisales Jacku o okularze 20 mm, nie bedzie to za malo na glebsze obiekty, w koncu to tylko piecdziesieciokrotne powiekszenie...?

Oczywiscie mi chodzi o takie w zasiegu tego refraktorka, wiadomo, ze nie przelece na nim calej drogi mlecznej, ale chcialbym miec jakas alternatywe, gdy planety mi sie znudza i fajnie by bylo dobrac od razu takie okulary, na ktorych nie tylko na planety dolece...! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz sobie - rozpakuj i sprawdzaj w zakładce obserwacje, wpisując parametry swojego refraktorka  :)

http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem Ci w wątku link do jego konta, tam masz zakładkę wyślij PW - Napisz i wyślij. Wspólne obserwy z doświadczonym kolegą, który lubi eksperymentować - bezcenne  8) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?action=profile;u=9

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do kulek 20 mm to stanowczo za mało. Tu ma zastosowanie power minimum 80x, a chyba najlepiej - w okolicy 120-150x, przynajmniej do tych z kat. Messiera. Większość kulek z NGC będzie wymagać jeszcze większych powiększeń, rzędu 180-200x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - tylko 2 warunki przy takim powiększeniu ciemne niebo i idealna przejrzystość tym teleskopem (przynajmniej dla moich slepiów) Do ,,szerszych" obiektów będzie OK :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS skontaktuj się z Charonem http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?action=profile;u=9 jest z Koszalina - będziesz miał mistrza za nauczyciela  8)

Już nie wyglupiaj się z tym mistrzem :D. Przynajmniej wiem, dzieki komu, kolega Ethan zaczął mnie bombardować tymi PW ;).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie chcialem Cie bombardowac, tylko ten mistrz mnie zaintrygowal...!  ;D

Przemyslalem sprawe i jako pierwsza kupie ta 6mm orto baddera, pozniej Barlowa Vixen 2x  i mysle, ze z czasem zakupy mi latwiej beda przychodzily, poniewaz nabiore pewnego doswiadczenia...!  8)

Dzieki bardzo wszystkim za pomoc, odezwe sie czasem, aby pochwalic sie osiagnieciami...!  ;D

P.S. Nie traktujcie wszystkich nowicjuszy z taka nonszalancja jak mnie na poczatku, bo to moze zniechecic kogos do tego forum...!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow nie miał być osobnym zakupem, czy dodatkiem do orto. To miała być parka z Plosslem TV 11 mm, gdzie okularek sam byłby świetnym narzędziem do gromad, a jednocześnie wraz z Barlowem dawałby duży power do planet.  W takiej konfiguracji jaką masz Barlow to "sport dla sportu", nie masz dla niego żadnego zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)