Skocz do zawartości

Dylemat lornetkowy dużego kalibru - kątowa 120mm, czy coś zupełnie innego?


Bartek M.

Rekomendowane odpowiedzi

Jako posiadacz 8x42 i 16x56 zamarzyłem o wielkiej lornetce i jestem bliski kupna APM25x100 lub 28x100, jednak nagle pojawiło się trochę więcej kasy i chęci jej wykorzystania na szczytne cele ?

I tak pomyślałem o lornecie kątowej, bo widziałem, że za 1900 euro można kupić  APM 120mm semi-apo z wymiennymi obiektywami czy egzotyczną Ibis 120 HD

Co lubię oglądać?

Interesują mnie tylko obserwacje dwuoczne. Bardzo lubię ogólnie przeglądać niebo na leżaczku, czasem bez planu i świadomości na co ja paczę..... 16x bywa wtedy za dużym powiększeniem! Jednak kiedy zatrzymuję się na gromadach to powera brakuje. Co ważne, zależy mi na tym, aby zbyt nie powiększać obiektu. Najlepiej jak gromada wypełnia tylko 50 % pola widzenia, co daje takie piękne zanurzenie w kosmosie.  Lubię połapać mgiełki galaktyk i fajnie, aby były trochę większe i wyraźniejsze, dlatego właśnie myślę o 120mm i powiększeniach 50-80x. Więcej nie ma sensu, bo to nie Dobson 10 cali. Zdaję sobie z tego sprawę.

Księżyc wolę obserwować lornetką 16x, niż jednym okiem przez refraktor 50x i mam wrażenie, że widzę więcej kraterów w lornetce. Nie wspominając o plastyczności obrazu. Jak dorwę go dwuocznie przy pow. 70-80x to czuję, że oszaleję i kilka lat mi zajmie zanim każdy krater pooglądam ?

Obserwacje planet aż tak mnie nie wciągają. Mogę zatem stale operować poniżej 80x. Wydaje mi się, ze najczęściej będe operował pow 30x (jak da radę to mniejszym nawet) i przeskakiwał na 40-50x przy detalach.

Jakość obrazu - lubię gwiazdy szpileczki na środku pola (refraktor bije tu moje lornetki), ale powyżej 70% pola widzenia mogą się już się już rozmazywać.  AC- jak leciutką ją widać, to mi nie przeszkadza, przywykłem w SW 102/500. Ważne, aby nie zaburzała ostrości na kraterach, czy jasnych gwiazdach.

Mobilność. - po górach nie będę z tym łaził. Zawsze podjeżdżam autem i 10 m dalej rozbijam się. 10 kg lorneta + 10 kg montaż jest ok.

Czas - To najważniejsze. Przy dwójce dzieci nigdy go nie ma. Jak jest, to jadę na miejscówke 20 min - 1-2h obserwacji i wracam do domu. Te 20 min jazdy to czas na wystudzenie lornetek po drodze i max 10-15 min aby sprzęt ustawić i jazda do obserwacji.

I teraz pytanie: czy takie 120mm semi-apo to idealny kierunek, czy może są jakieś inne sprzęty, które jako dwuoczne, dadzą mi lepszy przegląd szerokich pól gwiezdnych, ale też pozwolą lepiej dostrzec zarysy galaktyk, czy gromad kulistych?

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek chyba słuszny. Możesz rozważyć APM 100mm ED-APO w zależności jak bardzo czuły jesteś na AC. Na pewno warto dokupić filtry UHC. Przy powiększeniach około 80x to już montaż widłowy by się przydał...

EDIT: Do Księżyca MAK 127 + bino, ale przy braku czasu chłodzenie może być problemem - znam z autopsji...

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jestem w podobnej sytuacji. Mam zamiar kupić lornetkę APM 120mm kontem 90 . Lornetka wazy prawie 10 kg co będzie wymagało stabilnej platformy do obserwacji.

Mam Skywatch EQ5 GoTo dla swojego ASTELE-a 133.5. Ale śledząc dyskusje na temat dużych lornetek widzę że są one wyłącznie sadzone jak w tych dwóch przykładach

APM-100mm-ED-APO-binoculars-45-degree-wi

post-216133-0-19323700-1527487252.jpg

Nie mając doświadczenie z tak wielkom lornetkom chciał bym rady co do jej montażu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HeniekD napisał:

Jestem w podobnej sytuacji. Mam zamiar kupić lornetkę APM 120mm kontem 90 . Lornetka wazy prawie 10 kg co będzie wymagało stabilnej platformy do obserwacji.

Mam Skywatch EQ5 GoTo dla swojego ASTELE-a 133.5. Ale śledząc dyskusje na temat dużych lornetek widzę że są one wyłącznie sadzone jak w tych dwóch przykładach

APM-100mm-ED-APO-binoculars-45-degree-wi

post-216133-0-19323700-1527487252.jpg

Nie mając doświadczenie z tak wielkom lornetkom chciał bym rady co do jej montażu.

 

Go to to profanacja wszelakich obserwacji, nie ma większej radości jak samemu coś znaleźć na niebie, szczególnie słabsze obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)