Skocz do zawartości

Pierwsze próby z filtrami wąskopasmowymi i kamerą kolorową


Rekomendowane odpowiedzi

A tych klatek to ile minut/godzin?

Osobnymi filtrami HSO można kolorową kamerką, ale to trochę strata czasu, bo przy H i S rejestruje sygnał tylko 1/4 pikseli. Wydajniej jakiś filtr dual band użyć, np Optolong L enhance albo L extreme.  Wtedy wszystkie piksele rejestrują, a potem tylko rozdzielasz sobie wodór z pikseli R od reszty. 

 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatek w rozecie było po 16 x 300sek, w końskim 20 x 900 sek. To prawda w kanałach O# i S2 koński łeb w ogóle nie wychodził. Myślałem, że mi się teleskop przesunął w inne miejsce. A tak naprawdę to do prób zmusił mnie "wypadek" mojekj kamerki ASI 183 MM - wypadła mi z teleskopu podczas wyważania, słabo przykręciłem, razem z kołem i korektorem z wciśniętym kabelkiem USB3 i stało się, że gniazdo usb zostało wyrwane i wciśnięte do wnętrza po drodze dwa kondensatory zostały ścięte i lekko uszkodzona taśma. naprawiłem co mogłem ale na obrazie są pionowe paski kilkanaście sztuk. Teraz emeryt będzie zbierał na kamerę mono przez kilka lat :-((

  • Sad 3

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczaki ? To może tym bardziej warto się takim filtrem zainteresować. Tak wyglądają przykładowo kanały RGB po rozdzieleniu:

color-channels.jpg

Ze stronki https://astrobackyard.com/optolong-l-enhance-filter/

Ja będę się za takim filtrem rozglądał niedługo na pewno, żeby na późne lato i jesień mieć do kolorowej kamerki. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jolo napisał:

Ja będę się za takim filtrem rozglądał niedługo na pewno, żeby na późne lato i jesień mieć do kolorowej kamerki. 

Ja mam STC Astro Duo-Narrowband. Polecam, bardzo przyjemny filterek. Zwłaszcza do miasta?

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, jolo napisał:

O kurczaki ? To może tym bardziej warto się takim filtrem zainteresować. Tak wyglądają przykładowo kanały RGB po rozdzieleniu:

color-channels.jpg

Ze stronki https://astrobackyard.com/optolong-l-enhance-filter/

Ja będę się za takim filtrem rozglądał niedługo na pewno, żeby na późne lato i jesień mieć do kolorowej kamerki. 

Do mnie jedzie l-enhance na urodziny od żony:) Eos clip. W przyszłym tygodniu ma już być... Znowu będzie walka i testowanie. W czwartek byłem focić ale łysy tak dawał, że cała sesja do kosza... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz dzięki za linka. Poczytałem troch o tych filtrach i rzeczywiście wygląda to bardzo interesująco, szczególnie na zaświetlonym niebie i oczywiście dla kamerek kolorowych. Chociaż przy cenie ponad 1000zł to już niewiele zabraknie do kamery mono, ale dla posiadających już kamerkę kolorową lub lustrzankę to wydaję się doskonałym wyjściem. @Stiopa bardzo ciekawy jestem Twoich testów  

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, stefanchm napisał:

Łukasz dzięki za linka. Poczytałem troch o tych filtrach i rzeczywiście wygląda to bardzo interesująco, szczególnie na zaświetlonym niebie i oczywiście dla kamerek kolorowych. Chociaż przy cenie ponad 1000zł to już niewiele zabraknie do kamery mono, ale dla posiadających już kamerkę kolorową lub lustrzankę to wydaję się doskonałym wyjściem. @Stiopa bardzo ciekawy jestem Twoich testów  

Stefan, ja ten filtr kupiłem za 659 zł. Na Ali były promocje. Zdaje się, że 2" też był chyba najtańszy. Nie wiem jak teraz ale 1000 zł to na pewno nie kosztuje, więc warto poszukać.

Co do testów, sam jestem ciekawy. 

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Asi 183 mm cool już naprawiona. W TS, gdzie ją kupiłem, są płytki PCB na wymianę. Kupiłem, wymieniłem i działa jak nowa uff.

Stiopa masz juź filterek i jakieś próby robiłeś?

Edytowane przez stefanchm
  • Like 1

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, stefanchm napisał:

Asi 183 mm cool już naprawiona. W TS, gdzie ją kupiłem, są płytki PCB na wymianę. Kupiłem, wymieniłem i działa jak nowa uff.

Stiopa masz juź filterek i jakieś próby robiłeś?

Jak to bywa po zakupach astro. Pogoda. Ale jest mała szansa jutro na parę godzin. Ma być czysto do ok 1, więc jadę.  Mam nadzieję, że do zlotu już przetestuję. ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 27.02.2021 o 22:52, stefanchm napisał:

Łukasz dzięki za linka. Poczytałem troch o tych filtrach i rzeczywiście wygląda to bardzo interesująco, szczególnie na zaświetlonym niebie i oczywiście dla kamerek kolorowych. Chociaż przy cenie ponad 1000zł to już niewiele zabraknie do kamery mono, ale dla posiadających już kamerkę kolorową lub lustrzankę to wydaję się doskonałym wyjściem. @Stiopa bardzo ciekawy jestem Twoich testów  

Długo próbowałem to jakoś poukładać, żeby miało ręce i nogi. Materiału mało bo około 40 klatek po 2 min plus flaty darki i biasy. Filtr optolong L-enhance. Obróbka w fitswork i gimp. Myślę, że jak okiełznam obróbkę będzie jeszcze lepiej. Niemniej zdjęcie robione już dość nisko 17 marca nad miastem, więc jakoś to wygląda. Na zlocie z @Gayos próbowaliśmy coś wyłuskać ale bez efektów... Dziś metodą prób i błędów jakoś cos wyszło. Także Piotr widział ile pollution wyłaziło. Tak to wygląda.

1813003476_Orionpierwszyrazzfiltrem.thumb.jpg.d6ddfece12b04aef32d11ae6c8838dca.jpg

I tak wiem, mgławica przepalona... ? A tak przy okazji dziś przy próbie ponownego stackowania ASTAP wypluł mi takie coś: czerń i biel...

https://drive.google.com/file/d/1gLusWT2mdk1mM5YliPgvumtWJbyZzq3f/view?usp=sharing

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka kamera? Czy może lustrzanka? Całkiem fajnie wyszło. Szczególnie fajnie wyszła mgławica nad koniem. Przepalona mgławica to nie problem, to się da zrobić, np z maską w photoshopie. Nie jestem expertem, ale mnie się podoba. Chociaż na moje oko brakuje koloru na gwiazdkach nie wiem czy to kwestia filtra czy obróbki. I chyba trochę za niebieskie tło. Gwiazdki są okrąglutkie nie pojechane w żadnym z rogów. Robiłeś bez gudingu? 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefan, kamera Canon 600d mod. 2 min tylko już nie pamiętam czy z guiding a jeśli chodzi o obróbkę to szybko tylko rozciąganie i poziomy plus wyrównanie pola w fitsie. Żadnych masek. Chciałem zobaczyć ile wyjdzie. Ale widzę, że można jeszcze się pobawić. Dzięki!

 

Edit: Raczej bez guidingu bo pamiętam, że gość z pola mnie wyganiał i na szybko się rozstawiłem, do tego jeszcze wiało... 

Edytowane przez Stiopa
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)