Skocz do zawartości

Katalog Messiera w małym achro - Przewodnik ( zbiór szkiców )


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niektórzy zapewne znają temat, który pcham do przodu od listopada. Dla tych , którzy nie wiedzą krótkie wyjaśnienie - łapię obiekty Katalogu Messiera achromatem Bresser 102/600 (wizualnie) i okraszam to opisem i prostą grafiką. Obiektów jest już ponad 40 dlatego powoli przymierzam się do pracy nad przewodnikiem. Wiem że takie rzeczy są już dostępne, ale chcę to zrobić jako podsumowanie moich obserwacji. Chciałbym żeby Szanowne Grono Forumowiczów mi w tym pomogło. Dyskusja w tym temacie pozwoli mi na spojrzenie na wszystko z innej perspektywy, nie chciał bym żeby wpisy miały charakter kłótni, czy też pokazania " to ja jestem najmądrzejszy " . Rzeczą oczywistą jest że "przewodnik" dostępny będzie na Forum Astronomicznym do pobrania . Obecnie pracuje nad ujednoliceniem grafik ( żeby wszystkie kółka były tak samo rozmieszczone ) w planach są oczywiście kolejne obserwacje, Mam już pewien zarys całości, nawet coś już próbowałem robić ale bez efektu, który by mnie zadowalał. Dlatego jest parę ( sporo ) rzeczy do przedyskutowania.

1. Tytuł roboczy " Katalog Messiera w małym teleskopie " i tu pojawia się pierwsze pytanie . Co możemy uznać za mały teleskop ? Apertura 80-120 ? 90-110 ?

2. Prośba do foto-forumowiczów o udostępnienie swoich zdjęć obiektów Pana Messier. Chciałbym niektóre grafiki zestawić ze zdjęciami. Nie muszą to być zdjęcia z okładek gazet. Zdjęcia będą podpisane i wykorzystane tylko w przewodniku. Można je wysyłać na [email protected] wraz z dopisaną zgodą na wykorzystanie w wiadomym celu.

3. W jakim programie proponujecie to złożyć w całość ? Nie używam programów bez licencji, korzystam z darmowych programów . Grafiki robię w GIMP.

4. Dokładne mapy raczej nie mają sensu bo bez mapy obrotowej będzie ciężko, ale jakieś proste na których będzie kilka obiektów na jedną sesję obserwacyjną .

5. Maturę z języka polskiego ledwo zdałem dlatego ktoś na pewno będzie wszystko redagował.

6. Zarys przewodnika.

    - Strona tytułowa

    - Wstęp ( co to za przewodnik , kto to był Messier, opis warunków dogodnych do obserwacji, wybór miejsca do obserwacji, opis sprzętu, kilka ważnych pojęć )

    - Część główna ( Zestawienie obiektów w grupach na 2-3 godzinną sesje)

        a). Przed każdą grupą mapka poglądowa

        b). Opis kierunku nieba, miesiąca oraz godzin najlepszej widoczności ( w miesiącach ciemnych godz 20-24 )

        c). Grafika do każdego obiektu ( parę obiektów na jednej grafice ), opis (ciekawostka), wybrane zdjęcie do porównania.

 

Tematów jest sporo, na spokojnie wszystko można ogarnąć. Zapraszam do tworzenia :-)

Ps. Ciężko znaleźć coś na temat teleskopów Messiera, znalazłem informację  że prawdopodobnie używał achromatu 3,5 cala f15 czyli 89/1335. Oczywiście nie on odkrył i dodał wszystkie obiekty do katalogu, dlatego przydał by się jakiś artykuł o teleskopach z końca XVIII i początku XIX wieku.

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukasz inspiracji to zerknij na to co już jest i może coś Ci przyjdzie do głowy.

Tutaj wśród materiałów znajdziesz tabelę Wimmera gdzie jest trochę Messierów https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

 

A tutaj masz moje przewodniki gdzie jest ich mniej, ale może opisy Ci się przydadzą https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=38&t=912

Ja do map korzystałem z CdC, ale w Twoim przypadku rozważyłbym kreślenie ich w Nocnym Obserwatorze.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chciałbym żeby z ostatnią grafiką jaka pojawi się w temacie " Katalog Messiera w małym achro " przewodnik był gotowy. Stwierdziłem że bezpiecznie będzie napisać że mały teleskop, który pokaże podobne obrazy to apertura 90-120 dla różnych konstrukcji. Myślicie że MAK o 90- 100 mm pokaże podobne obrazy ( przy odpowiedniej źrenicy i ciemnym niebie ) co refraktor, czy newton o tej samej przekątnej ? Miałem Refraktor 90 mm i Newtona 114 mm, z MAK-iem niestety nie miałem styczności.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, [email protected] napisał:

Myślicie że MAK o 90- 100 mm pokaże podobne obrazy ( przy odpowiedniej źrenicy i ciemnym niebie ) co refraktor, czy newton o tej samej przekątnej ? Miałem Refraktor 90 mm i Newtona 114 mm, z MAK-iem niestety nie miałem styczności.

MAK 90 ma światłosiłę f/14. Przy okularze 40mm uzyskasz zrenicę 2.8mm. 

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pmochocki napisał:

MAK 90 ma światłosiłę f/14. Przy okularze 40mm uzyskasz zrenicę 2.8mm. 

Jak na razie wszystkie obiekty były widoczne przy źrenicy 3,2 mm chociaż musiałem się upewnić parę razy okularem 15 mm ( źrenica 2,5 mm )

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj coś o teleskopach.

https://www.messier.seds.org/xtra/history/m-scopes.html

Przy grafikach może  zapodaj skale? Wygodnie tak na pierwszy rzut oka wiedzieć czy średnica pola widzenia to 30 minut czy 2 stopnie.  Niby można to policzyć mając FOV i powiększenie ale po co czytelnika męczyć?

  • Thanks 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie grafiki poprawione ( kółka i takie tam ). Postanowiłem że z racji tego, że nie obserwuje innymi teleskopami - tylko jednym ( AR 102/600 ); nie mogę umieszczać informacji jaki widok w okularze zobaczy posiadacz MAK-a czy Newtona. Więc będzie to zbiór moich doświadczeń i spostrzeżeń odnośnie obserwacji używanym prze ze mnie sprzętem. To na razie tyle w temacie :-). Przydały by się jakieś zdjęcia ?

Messier.thumb.jpg.9a0500fe9682613bfad5fc9ff2d28bc4.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2021 o 07:01, Setaarius napisał:

Jak szukasz inspiracji to zerknij na to co już jest i może coś Ci przyjdzie do głowy.

Tutaj wśród materiałów znajdziesz tabelę Wimmera gdzie jest trochę Messierów https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

 

A tutaj masz moje przewodniki gdzie jest ich mniej, ale może opisy Ci się przydadzą https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=38&t=912

Ja do map korzystałem z CdC, ale w Twoim przypadku rozważyłbym kreślenie ich w Nocnym Obserwatorze.

Przejrzałem twoje prace, napracowałeś się. Na pewno skorzystam. Mam pomysł żeby podzielić wszystko na sesje obserwacyjne (2-3 godziny) tak jak ja obserwowałem. Nie ściągałem jeszcze Nocnego Obserwatora ale byłem na stronie i program wydaje się dość skomplikowany. Może to tylko takie wrażenie. Mam jeszcze pytanie co do zdjęć, których użyłeś w swoich przewodnikach.  Z kąd je brać żeby nie było potem problemów ? Poprosiłem jeszcze na astropolis żeby ktoś, coś podesłał.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, [email protected] napisał:

Przejrzałem twoje prace, napracowałeś się. Na pewno skorzystam. Mam pomysł żeby podzielić wszystko na sesje obserwacyjne (2-3 godziny) tak jak ja obserwowałem. Nie ściągałem jeszcze Nocnego Obserwatora ale byłem na stronie i program wydaje się dość skomplikowany. Może to tylko takie wrażenie. Mam jeszcze pytanie co do zdjęć, których użyłeś w swoich przewodnikach.  Z kąd je brać żeby nie było potem problemów ? Poprosiłem jeszcze na astropolis żeby ktoś, coś podesłał.

Tu masz genezę powstania.

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=45&t=271

 

Generalnie nie podpisywałem każdego zdjęcia, żeby zachować jak najlepszą czytelność przewodnika, tylko wolałem wskazać zasoby skąd korzystałem, a starałem się korzystać zwłaszcza w przypadku zdjęć z ogolno dostępnych materiałów NASA i profesjonalnych obserwatoriów astronomicznych. Przede wszystkim mój przewodnik ma charakter otwarty i nie czerpię z niego korzyści finansowych, a wskazanie miejsc skąd brałem nie moje materiały uznałem za wystarczające do tego żeby je wstawić ponieważ są ogólnodostępne i każdy może je pobrać na własną rękę, a ja je tylko uporządkowałem w przewodnikach i opatrzyłem opisem. Nie zagłębiałem się w zawiłości prawne i nie wiem czy moje podejście jest w 100% pewne od tej strony, zapewne ile prawników tyle opinii, w końcu udowadniają że nielegalna kopia filmu na własny użytek jest ok. Internet jest pełen kradzionych materiałów, gdzie ludzie podpisują się, że to ich własne. Nie wspominając o faktycznie nielegalnie rozpowszechnianych kopiach. Ja podałem źródła skąd pochodzą i nie podpisywałem ich jako moje własne, a każdy może je stamtąd pobrać i wydrukować na własną rękę niezależnie czy weźmie z mojego przewodnika czy ze strony na której są umieszczone.

Edytowane przez Setaarius
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kwestia Nocnego Obserwatora. Zasugerowałem Ci go ponieważ można w nim kreślić mapy dla poszczególnych gwiazdozbiorów.

Uruchamiasz program. U góry klikasz na "Map", mniej więcej na środku masz pole gwiazdozbiory, gdzie wybierasz gwiazdozbiór i po prawej klikasz "Rysuj mapę"

Tak jest najprościej, ale możesz przed rysowaniem mapy poustawiać dużo opcji tak jak Ci odpowiada.

 

Załączam Andromedę według ustawień jakie ja mam, ale były zmieniane, nie pamiętam domyślnych. Gdzieś pewnie można je przywrócić.

 

gwiazdozbior_and.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2021 o 21:00, Lunatyk_101 napisał:

Przy grafikach może  zapodaj skale? Wygodnie tak na pierwszy rzut oka wiedzieć czy średnica pola widzenia to 30 minut czy 2 stopnie.  Niby można to policzyć mając FOV i powiększenie ale po co czytelnika męczyć?

 

M52p.thumb.jpg.b2e873069e06dadf9feb27bda13bc859.jpg

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Lunatyk_101 napisał:

Takie małe "cuś" też pomaga. ?

Obawiam się że moje grafiki nie są aż tak precyzyjne. Według źródeł M 52 ma rozmiary kątowe 13 minut. Staram się oddać widok z okularu i zachować skalę ale nie jest to aptekarska precyzja. Te 30 minut zaznaczyłeś "tak na oko" czy jakoś to policzyłeś ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli średnica pola widzenia to 3.2 stopnia to ten odcinek ma 30 minut. W photoshopie można nałożyć podziałkę milimetrową na grafikę i tworzyć sobie takie odcinki wyliczając ich długość z prostej proporcji. To nie jest jakaś aptekarska dokładność. To jest tylko graficzne przedstawienie tej samej (Twojej) skali pola widzenia (3.2 stopnia).  

  • Thanks 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział pierwszy :-)

Tak bym to widział ja. Zależy mi na prostocie i przejrzystości. W sumie będzie to moje zestawienie z obserwacji, rozbudowane o elementy  przewodnika dla początkujących. Na rozdział będzie 6-10 obiektów na jedną dwugodzinną sesje obserwacyjną. Na razie koncentruje się na rozdziałach potem będzie odpowiedni wstęp itd.

KM.pdf

Czekam na jakąś konstruktywną krytykę oczywiście ?

Edytowane przez [email protected]
  • Like 6

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2021 o 13:01, [email protected] napisał:

Rozdział pierwszy :-)

Tak bym to widział ja. Zależy mi na prostocie i przejrzystości. W sumie będzie to moje zestawienie z obserwacji, rozbudowane o elementy  przewodnika dla początkujących. Na rozdział będzie 6-10 obiektów na jedną dwugodzinną sesje obserwacyjną. Na razie koncentruje się na rozdziałach potem będzie odpowiedni wstęp itd.

KM.pdf 1 MB ? 14 pobrań

Czekam na jakąś konstruktywną krytykę oczywiście ?

Po próbnym wydruku w kolorze jestem połowicznie zadowolony. Niestety większość grafik do poprawy (rozjaśnienia). Widzę że parę osób pobrało zawartość. Ta dodana na FA ma rozdzielczość wydruku 600 dpi. Jak to zauważyłem to zwiększyłem u siebie na 1200 dpi i zaznaczyłem opcję " zachowaj oryginalną wielkość zdjęć ". Piszcie co jest fajne a co nie. Zależy mi na waszym zdaniu.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2021 o 18:03, Setaarius napisał:

kwestia Nocnego Obserwatora

Próbowałem zainstalować program w wersji 5.0 ale pojawił się problem z instalacją ( nie pokazywało pliku exe ) Windows 10 64 bit. System nie pokazał tego pliku bo uznał za niebezpieczny, po próbie uruchomienia zaczęło wyskakiwać okno z błędem na cały pulpit.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, [email protected] napisał:

Próbowałem zainstalować program w wersji 5.0 ale pojawił się problem z instalacją ( nie pokazywało pliku exe ) Windows 10 64 bit. System nie pokazał tego pliku bo uznał za niebezpieczny, po próbie uruchomienia zaczęło wyskakiwać okno z błędem na cały pulpit.

U mnie wersja 5.0 działa bez problemu, ale nie jest do instalacji tylko odpala się z katalogu po rozpakowaniu. Rozumiem, że usuwa Ci plik no.exe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Setaarius napisał:

U mnie wersja 5.0 działa bez problemu, ale nie jest do instalacji tylko odpala się z katalogu po rozpakowaniu. Rozumiem, że usuwa Ci plik no.exe?

Tak. Brak pliku no.exe  .Źle napisałem z tą instalacją. Przeczytałem instrukcje. Wydaje mi się że system nie pokazuje (blokuje) rozszerzenie "exe". Jest tylko plik "no" 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, [email protected] napisał:

Tak. Brak pliku no.exe  .Źle napisałem z tą instalacją. Przeczytałem instrukcje. Wydaje mi się że system nie pokazuje (blokuje) rozszerzenie "exe". Jest tylko plik "no" 

Ale, który Ci zostaje, no.cfg?

Masz jakiś pakiet bezpieczeństwa zainstalowany, czy używasz Windows Defender

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)