Skocz do zawartości

Otwarty Konkurs


stefanchm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć forumowicze, witam Najjaśniejszą Radę Forum

Mam pewne i jak sądzę nieodosobnione wrażenie, że konkurs dominują zwykle ta same osoby. I nie ma w tym nic złego - za solidną pracę należy się solidna nagroda. Mam pomysł na docenienie tych "mniej zdolnych" aczkolwiek pracujących równie ciężko (nie bez przyjemności) zajmujących miejsca np. od 4 do 10. Zróbmy coś na kształt pucharu świata w skokach i punktujmy miejsca od 4 do 10. A na koniec roku, czy też na zlocie uhonorujmy zdobywcę największej ilości punktów dyplomem i jakimś drobiazgiem.

CO WY NA TO?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to byłaby kolejna klasyfikacja. Myślę że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jakaś oddolna inicjatywa się pojawiła - można korzystać z wyników i jakieś własne pomysły dodawać. W czasie którejś z edycji za czwarte miejsca była dodatkowa nagroda w postaci drukowanych zatyczek do wyciągu. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jolo napisał:

W czasie którejś z edycji za czwarte miejsca była dodatkowa nagroda w postaci drukowanych zatyczek do wyciągu. 

Pozostało mi 8 sztuk i udostępnię na nagrody ? Chyba je Jacek Zielu drukował.

Zatycz.thumb.PNG.55a04f74357747500634ddba7d893b4e.PNG

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próby rywalizacji z czołówką mijają się z celem, póki sam do niej nie dołączysz. ? Jedni mają na to szanse, inni z różnych przyczyn (czas na hobby, talent/smykałka, cierpliwość i konsekwencja, zasoby finansowe) niekoniecznie. Moim zdaniem konkurs z czasem coraz mocniej będzie przez to tracił na popularności, bo wynik jest zwykle przewidywalny. Znacznie ciekawsza była walka w konkursie dla początkujących, tam mogło wydarzyć się wszystko. Ja tymczasem odpuszczam temat konkursu, bo znam swoje miejsce w szeregu; wrócę może za jakiś czas, jak nauczę się robić zdjęcia.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lukost napisał:

Próby rywalizacji z czołówką mijają się z celem, póki sam do niej nie dołączysz. ? Jedni mają na to szanse, inni z różnych przyczyn (czas na hobby, talent/smykałka, cierpliwość i konsekwencja, zasoby finansowe) niekoniecznie. Moim zdaniem konkurs z czasem coraz mocniej będzie przez to tracił na popularności, bo wynik jest zwykle przewidywalny. Znacznie ciekawsza była walka w konkursie dla początkujących, tam mogło wydarzyć się wszystko. Ja tymczasem odpuszczam temat konkursu, bo znam swoje miejsce w szeregu; wrócę może za jakiś czas, jak nauczę się robić zdjęcia.

Mam podobne przemyślenia. Ani sprzętowo, ani technicznie pewnych rzeczy po prostu nie przeskoczę. Dodatkowo wspominany już przeze mnie limit 6 miesięcy z których można pokazywać swoje prace to dodatkowy demotywator.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wessel napisał:

W konkursie dla początkujących był jeszcze jeden mechanizm regulacyjny - ktoś kto wygrał lub był na pudle 2 razy nie mógł brać dalej udziału do końca roku.

Mechanizm ten jest zachowany w klasyfikacji dla początkujących. Wszystko jest w regulaminie.

9 godzin temu, lukost napisał:

(...) Znacznie ciekawsza była walka w konkursie dla początkujących, tam mogło wydarzyć się wszystko. Ja tymczasem odpuszczam temat konkursu, bo znam swoje miejsce w szeregu; wrócę może za jakiś czas, jak nauczę się robić zdjęcia.

Konkurs dla początkujących bez konkursu głównego nie ma racji bytu, bo co wtedy mają zrobić "niepoczątkujący" autorzy? Mają mieć bana na konkurs i żadnej alternatywy? A na prowadzenie dwóch konkursów nikt już nie miał pary. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jolo napisał:

Mechanizm ten jest zachowany w klasyfikacji dla początkujących. Wszystko jest w regulaminie.

Tak, ale ja napisałem to w kontekście konkursu głównego choć zdaje sobie sprawę że może to wiązać się ze stratą wielu pięknych prac, które nie mogłyby wziąć udziału w konkursie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, no to jest do przemyślenia oczywiście. W pewnym stopniu jest to rozwiązane przez zapis o maksymalnie 3 pracach jednego autora w finale rocznym. Dzięki temu również inni mają szansę się w tym finale znaleźć, bo prac w finale będzie co najmniej 24. Dodatkowo dla prac z klasyfikacji dla początkujących będzie osobna ankieta finałowa. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lukost napisał:

Ja tymczasem odpuszczam temat konkursu, bo znam swoje miejsce w szeregu; wrócę może za jakiś czas, jak nauczę się robić zdjęcia.

Biadolicie ? z takim podejściem to na pewno konkurs podupadnie. Ja tam zawsze zgłaszałem zdjęcie jeśli tylko coś miałem co mi się podobało. Kto by w grudniu postawił na to że w styczniu wygram? Ja sam na to bym nie postawił ?

3 godziny temu, Astrotuvoc napisał:

Dodatkowo wspominany już przeze mnie limit 6 miesięcy z których można pokazywać swoje prace to dodatkowy demotywator.

Jak było wspominane reguły są dla wszystkich równe. Z Twojego zestawienia Marsa wystarczyło wywalić pierwszą fotę z maja i już w 6 mies byś się zmieścił. 

Myślę że zwiększona ilość głosów do 5 sporo zmieniła, doceniane są nie tylko "pewniaki". Nawet startrails ma trochę głosów co w poprzednich edycjach raczej się nie zdażało. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, DarX86 napisał:

Jak było wspominane reguły są dla wszystkich równe. Z Twojego zestawienia Marsa wystarczyło wywalić pierwszą fotę z maja i już w 6 mies byś się zmieścił.

Wolałbym tego nie robić, poza tym i tak minęło ponad pół roku od zakończenia projektu. Musiałbym wrzucić to zestawienie w listopadzie, a wtedy zwyczajnie nie miałem czasu obrobić takiej ilości danych. Inna sprawa, że projekt całoroczny jak pokazywane przeze mnie zestawienie planet i Słońca całkowicie się nie kwalifikuje.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość powszechne są adaptacje dobrego projektu do wymagań różnych konkursów. Masz bardzo fajne zestawienie, można się go częściowo udać zakwalifikować do konkursu. A jak nie, to choćby kilka kadrów. Regulamin jest taki sam dla wszystkich i nikt inny też nie zaprezentuje całorocznej mozaiki. 

Rozszerzenie zasięgu na rok jest jak najbardziej do przemyślenia, zapis o 6 miesiącach ma głównie na celu ograniczenie prezentacji prac "historycznych", bo konkurs powinien być żywy i prowokować do wykonywania jakiś akcji, a nie sięgania do szuflady. Można by to zmienić z zastrzeżeniem, że praca musi mieć ciągłość - czyli nie zdjęcie zrobione i zakończone rok temu, ale zbierane przez określony czas z uzasadnionych przyczyn. A nie na przykład dopalone 2 klatki do setki wykonanych rok wcześniej. Niełatwo to będzie sprecyzować w regulaminie ? 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, jolo napisał:

Niełatwo to będzie sprecyzować w regulaminie ? 

To zrobić że 50% materiału musi być zebrane w ostatnie pół roku. Jak ktoś wypalił 20h  5 lat temu to niech teraz dopali drugie 20h i zgłasza fotę :) Myślę że to by skutecznie ograniczyło zgłaszanie prac historycznych, a pozwoliło robić ambitniejsze projekty. 

Sam kilka lat temu też musiałem zrezygnować ze zgłoszenia takiego zestawienia planet, ale wziąłem to na klatę. Taki jest regulamin i tyle, nie ma co rozpaczać czy obrażać się na reguły zabawy bo każdy ma tak samo. 
Żebyśmy nie wpadli w skrajności typu: chciałem zrobić fotę jakiegoś zjawiska ale nie miałem pogody, by było sprawiedliwie żądam by nikt inny nie mógł zdjęcia tegoż zjawiska zgłosić do konkursu :) 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, DarX86 napisał:

Sam kilka lat temu też musiałem zrezygnować ze zgłoszenia takiego zestawienia planet, ale wziąłem to na klatę. Taki jest regulamin i tyle, nie ma co rozpaczać czy obrażać się na reguły zabawy bo każdy ma tak samo. 

W żadnym wypadku tak do tego nie podchodzę ? Poza tym chyba nikt nie robi zdjęć "pod" konkurs.

  • Like 2

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moim głosem na temat nowego Konkursu postanowiłem się wstrzymać do ogłoszenia wyników sesji lutowej. Przed chwilą zapoznałem się z wynikami...

@stefanchm zaczynając ten temat, zaproponował uhonorować również autorów prac, które zajęły miejsca od 4 w dół w Konkursie dla Początkujących. Jestem za...

Jednak mało kto doczytał regulamin i wie, że w Konkursie dla Początkujących liczy się tylko zwycięska praca. Zastanawiam się dlaczego tak jest...?

Mam wrażenie, że początkujący zostali dołączeni do konkursu w charakterze "mięsa armatniego"... bez ich uczestnictwa konkurs szybko upadnie, bo będzie miał tylko ciągle tych samych kilku uczestników.

Za to jeśli idzie o honorowanie zwycięzców to proszę: dyplom tylko za I miejsce, rezygnacja z publikacji prac... Sądzicie że początkującego nie ucieszyłby samodzielnie wydrukowany dyplom za zajęcie II czy III miejsca, powieszonego na honorowym miejscu w budce?  Nie, nie piszę tego jako zawiedziony "zdobywca" drugiego miejsca w niższej kategorii, tylko jako jeden z wielu, który pozostanie wiecznie "początkującym" bo nie ma szans wznieść się na wyżyny sztuki mistrzowskiej obróbki zdjęć i chciałbym aby Konkurs rozwijał się i zachęcał do uczestnictwa obie grupy autorów zdjęć, bo przecież to nie kosztuje nic poza dobrymi intencjami...

  • Like 2

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to prawda - w przypadku klasyfikacji dla początkujących skopiowałem niejako sposób prezentacji z zeszłorocznej edycji. Tam w wątku z wynikami była umieszczana jedynie zwycięska fotografia, ale były też wyszczególnione miejsca II i III. Zaraz poprawię wyniki etapów OKA i dodam dyplomy w taki sposób, żeby obie klasyfikacje były prezentowane spójnie. 

Co do publikacji prac, to taką mamy umowę z miesięcznikiem Astronomia. Dowiem się, czy coś można w tej kwestii zmienić. 

 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)