Skocz do zawartości

Celestron NexStar 4se


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kupiłem rok temu Celestron NexStar 4se: https://fotozakupy.pl/product-pol-3833-Celestron-NexStar-4SE-uniw.html?gclid=CjwKCAjw5Ij2BRBdEiwA0Frc9TlvANc4XJzDNGrHdbzFqF2NVoVyVf50tQdS9BDk-qxVX-FC-p9V8hoCbWMQAvD_BwE W praktyce korzystam z takiego zestawu: Celestron NexStar 4SE + Okular Sky-Watcher SWA 70° 8mm + smartfon W trakcie tego roku korzystałem z teleskopu do sporadycznych obserwacji i mimo że posiada on system do automatycznego wyszukiwania obiektów na niebie, w zasadzie nigdy nie udało mi się z niego efektywnie skorzystać.

Obserwuję więc nim księżyc, wenus, jowisz i saturn.

Pomyślałem, że utworzę taki wątek, żeby zadać kilka pytań dot. konfiguracji tego urządzenia - tylko prosiłbym o w miarę możliwości precyzyjne wskazania modeli do kupienia.

[b]Obserwacje plam na Słońcu[/b]

Który filtr powinienem zamontować na teleskop, żeby bezpiecznie móc oglądać Słońce? 

[b]Montaż aparatu fotograficznego[/b]

Co do tego teleskopu powinienem dokupić, aby móc zamontować na okular aparat fotograficzny, który będzie stabilnie zamocowany?

[b]Okular[/b]

Mam dwa okulary - standard i 8mm. Tym 8mm już widać zarysy pierścieni księżyca, barwy jowisza i księżyce galileuszowe. Czy jest okular (który to jest?), który mógłbym na ten teleskop nasadzić, żeby zobaczyć te dwie planety dużo wyraźniej?

[b]Trzymanie pozycji[/b]

Teleskop powinien działać tak, że jak ustawię go na 3 gwiazdy, to będzie wiedział gdzie jest i będzie podążał za ruchem nieba i powinno się automatycznie dać wyszukać obiekt na niebie z podręcznej bazy obiektów. Nigdy to nie zaskoczyło. Włączam - wskazuję 3 żądane obiekty - nie śledzi. Może ktoś wie, gdzie jest w Internecie dokładna instrukcja lub filmowy instruktaż jak to w zasadzie ustawić.

 

Jeśli ktoś może choć na jedną z tych nurtujących mnie kwestii napisać odpowiedź wskazującą co dokładnie mam zrobić, to byłbym wdzięczny :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piotr_1980 napisał:

Który filtr powinienem zamontować na teleskop, żeby bezpiecznie móc oglądać Słońce? 

Kup folie sloneczna Baader ND5  np tu  https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32&products_id=420  filtr zrobisz samodzielnie , pamietaj ze na szukacz koniecznie tez.

3 godziny temu, piotr_1980 napisał:

[b]Montaż aparatu fotograficznego[/b]

link tu https://teleskopy.pl/pdf/inne/astrofotografia_aparat_kompaktowy.pdf    jezeli chcesz podlaczyc lustrzanke to ten link https://teleskopy.pl/pdf/inne/astrofotografia_lustrzanka.pdf  co musisz kupic tez tam napisano.

3 godziny temu, piotr_1980 napisał:

Mam dwa okulary - standard i 8mm. Tym 8mm już widać zarysy pierścieni księżyca, barwy jowisza i księżyce galileuszowe. Czy jest okular (który to jest?), który mógłbym na ten teleskop nasadzić, żeby zobaczyć te dwie planety dużo wyraźniej?

Nie powiekszalbym juz bardziej [raczej mniej] , z 8mm masz powiekszenie 165x ,blisko maksymalnego powiekszenia tego teleskopu. Nieczesto sa warunki na powiekszenia 200 -300x szczegolnie kiedy Jowisz i Saturn nisko. Do planet mozesz kupic ortoskopa, np Baader Classic Ortho 10mm [jesli nosisz okulary ortoskop moze byc dla Ciebie niewygodny]. Co to za okular 8mm ,ktory masz? Na Jowiszu powinienes widziec kilka pasow chmur , Wielka Czerwona Plame i cienie ksiezycow na tarczy a nie tylko barwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie to ten okular . https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-70-8-mm-2-1-25-quot?from=listing Bardzo cięzki ? ale powinien mieć dobrą jakośc obrazu. Mam podobny 17 ale z logo TLP  i jestem z niego zadowolony. 

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NexStar może nie ma najprecyzyjniejszego goto na świecie, ale działa ono całkiem sprawnie. Wymaga trochę prób i przyzwyczajenia.

Aby porządnie ustawić goto na 3 gwiazdy dobrze jest wybrać gwiazdy możliwie jasne i tworzące w miarę duży trójkąt na niebie. Unikać gwiazd bezpośrednio nad głową (w zenicie). 

Uwaga, ustawianie na trzy gwiazdy działa (z moich doświadczeń) na gwiazdach. Nie można użyć np. dwóch gwiazd i planety. Algorytm NexStara czegoś takiego nie strawi. 

Po kolei: ustawić pierwszą gwiazdę w szukaczu, nacisnąć enter, poprawić ustawienie tak aby gwiazda znalazła się w środku pola w okularze (najazd z góry i z lewej), nacisnąć align i tak samo kolejne dwie gwiazdy.

Po ostatniej gwieździe maszyna policzy i zamelduje sukces. Wyłączyć szukacz i wybrać z listy żądany obiekt. Gdy teleskop ustawi się na obiekcie poprawić strzałkami pozycję, aby znalazł się w środku pola, przyciskiem back kliknąć aż wejdzie się na szczyt menu, nacisnąć align i wybrać sync i wydusić enter, aby udokładnić ustawienia goto.

Co do zdjęć, to w trybie AZ można próbować avikować planety i księżyc.

W trybie EQ (NexStar 4SE ma wbudowany klin paralaktyczny) da się pstryknąć jaśniejsze DS-y, choć zdjęcia będą raczej takie sobie, ale frajdy co nie miara.

Ustawianie goto w trybie EQ jest dość osobliwe, poszukać warto instrukcji.

Nawet w trybie EQ max czas naświetlania bez pojechanych gwiazdek to tak max. 20sek. Ale M42 kiedyś tak pstryknąłem. Nie była to fotka udana szczególnie, a raczej bardzo nieszczególnie, ale warto popróbować.

Edytowane przez piotrfie
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)