Skocz do zawartości

M35 i NGC2158 "w pełni"


Rekomendowane odpowiedzi

Jak nie -20* to chmury, jak nie chmury to pełnia, a jak pełnia to klir. Chyba malkontenctwo i lenistwo (niechęć to rozstawiania sprzętu przy -20*) z wiekiem przychodzi ? 

Ale jak już coś tam się wypogodziło w pełnię, to postanowiłem dogłębniej przetestować N.I.N.A. i multistar guiding w PHD. Testowa nocka zaowocowała testowym foto. Skromne 53x60s Canonem 750D wpiętym do 80ED. 

Same gromadki są ciekawe. M35 znajduje się w odległości ok. 2770 lat świetlnych od Ziemi. Natomiast NGC 2158 Znajduje się w odległości ok. 16,5 tyś lat świetlnych. Całkiem niezła różnica! No i same kolorki gwiazd. O ile w M35 jest sporo niebieskich, to już u koleżanki królują żółte. 

M35_NGC2158.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to poprawia ludziom RMS o jakieś 15-20%. Więc na pewno jest lepiej. Ja gdzieś wypierniczyłem stare logi z PHD i nie bardzo mam jak porównać ;/ 

Natomiast podczas sesji bardziej byłem zajęty N.I.N.A. niż PHD. Mianowicie nie widzę parametru umożliwiającego wymuszenie kilkusekundowej pauzy po dither. Tzn lecąc w sekwencji klatka -> dither -> klatka - potrzebowałbym żeby działało to tak: klatka -> dither -> pauza przed nową klatką np 5 sek dla uspokojenia monta -> klatka. 

Ta komunikacja trochę zawodziła i po dither NINA zaczynała klatkę, a wykres PHD zaczynał głupieć. Coś tam nie do końca działało jak trzeba. I kilka klatek zeszło pojechanych ;/ Chłopaki na astropolis podrzucili pomysł na aktualizację NINA do 1.11 NIGHTLY gdzie to zostało podobno poprawione. Zobaczymy w praniu przy następnej nocy (czyli w kwietniu pewnie...). 

Z APT nie miałem takiego problemu. Tam sobie leciało klatka -> dither -> pauza kilka sekund przed klatką -> klatka. I zawsze wszystkie były w punkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie ma w NINA takiej opcji, żeby zaczynała kolejną klatkę, dopiero kiedy guiding się ustabilizuje do jakiegoś założonego poziomu? 

Inna opcja to robić dither co np 5 klatek, a w sekwencji mieć tę klatkę po dither ustawioną np na 10s na stabilizację. A potem do wyrzucenia. Ale to taka gruba prowizorka ? 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jolo napisał:

A nie ma w NINA takiej opcji, żeby zaczynała kolejną klatkę, dopiero kiedy guiding się ustabilizuje do jakiegoś założonego poziomu? 

Jest, ale nie do końca mi się to sprawdzało. Zobaczę z nową wersją. Tak wyglądał log z 45 minut.

 

 

screen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)