Skocz do zawartości

Astronomia ? Rakiety ? Katadioptryki - pierwszy taki blog w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

blogreklama.png

Właśnie wystartowałem ze swoim blogiem: www.mikolajsabat.blogspot.com

Pomysł na rozpoczęcie tej inicjatywy zrodził się głównie dzięki pobytowi na Florydzie na Merritt Island, gdzie odwiedziłem centrum NASA. Na inaugurację nowego bloga na polskim rynku przygotowałem bardzo obszerną relację z wycieczki po amerykańskim kosmodromie.

Dzięki tej stronie chciałbym wnieść do świata astronomii amatorskiej coś nowego, czego jeszcze u nas nie było. Obecnie większość "żyjących" astro-blogów w Polsce opiera się na astrofotografii lub prowadzeniu dzienników obserwacyjnych. U mnie będzie nieco inaczej...

Co planuję?

Mikołaj Sabat: Astronomia ? Rakiety ? Katadioptryki

Tematyka bloga będzie opierała się na 3 konkretnych aspektach:

Astronomia - o wszystkim, co aktualnie dzieje się na niebie

Rakiety - o astronautyce przede wszystkim (starty rakiet, aktualności z trwających misji, plany na przyszłość, wspomnienia wydarzeń historycznych)

Katadioptryki - dział zostanie otwarty już w czerwcu !, a w nim sporo na temat sprzętu astronomicznego - pierwszy w Polsce aktywny portal o teleskopach zwierciadlano-soczewkowych.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poczytamy - Gratuluję inauguracji  8) :)

A gdzie relacja z podróży na FA  ??? ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poczytamy - Gratuluję inauguracji  8) :)

A gdzie relacja z podróży na FA  ??? ???

Dzięki ;)

Umówiłem się z Filipem w ten sposób, że ja robię relację "live" z Florydy na astropolis (http://astropolis.pl/topic/40960-kennedy-space-center-na-florydzie/ ), natomiast Filip skrobnie coś na FA. Jak widać, wyprzedziłem go jeszcze z tą rozszerzoną wersją relacji na blogu, ale nadal niecierpliwie czekam na jego pracę :D

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Mikołaj, a ja mam relację z podróży do Angoli z 82 r na blogu na Księżycu - Astropolis fajne forum ale tu jest FA i tu ,,gratulki" widziałem  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pasowałoby coś ruszyć i coś wstrzymać ;)

Na razie to tylko wstrzymywanie (się) Mu wychodzi, a kiedy ruch nastąpi  ??? ??? ??? ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, fryzura jest the best, tylko to było jednak po nearly 3 h w samolocie, tuż przed przesiadką, więc troszeczkę może straciła moja grzywka :D  8) :D

Nie chciałem umieszczać na wszystkich forach tego samego tekstu, więc relację "live" prowadziłem tylko w jednym miejscu i wybór padł akurat na astropolis dlatego, że po pierwsze Filipowi oddałem pole do popisu na FA (gdzie cieszy się dużą popularnością, jest powszechnie lubiany itd.), a po drugie na astropolis jestem świeży i miło jest dać się poznać z dobrej strony. Poza tym na pewno dotarłem do większej liczby odbiorców.

Cierpliwości, zapewniam, że i tutaj znajdzie się fajna relacja i dajmy trochę czasu Filipowi, bo podczas gdy ja byłem w USA z komputerem, on nie mial możliwości niczego pisać.

P.S. Teraz wyszedłem na tego, kto dorastał na FA i w najważniejszym momencie porzucił je dla AP, a ja po prostu nie chcę wdawać się w te licytacje pomiędzy FA, AP i AM, kto ma forum, a kto jarmark i gdzie jest najlepiej... To dziecinada.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku,

Przecież Mikołaj napisał, że kolega przedstawi relację tutaj. Ja generalnie staram się wrzucając coś na forum, wrzucać też to samo na równoległe fora, których użytkownikiem jestem, niemniej jednak jeśli ktoś nie chce tego robić, to chyba nie jest to nic złego?

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne gratulacje od userów po sukcesie były tu  8) , nie mam żadnych pretensji, nie mam żadnych ,,ansów" do innych FOR ASTRO - może moje gryzmoły wyszły jako ciężki żart - sorki, oczywiście nic na siłę  :-X

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o jeszcze trochę cierpliwości. Pierwotny efekt mi się nie spodobał i posłałem go na pohybel. Drugi powstaje, powstało już sporo ale nie powstanie przed północą. Myślę że jutro będzie już ze zdjęciami itd. Nie będziecie zawiedzeni, obiecuję :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłbym nazwę na:

Rakiety ? Astronomia ? Katadioptryki

i w logo gwiazdozbiór Raka  ;D

Wtedy nazwa byłaby zbyt podobna do nazwy bloga Pana Marka Cyzio  Rakiety Aligatory i Komary  ( www.florydziak.blogspot.com ) na którym chcąc lub nie chcąc w pewnym stopniu jest wzorowany blog Mikołaja. Pierwszy wyraz byłby taki sam a pierwsze litery kolejnych te same :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy nazwa byłaby zbyt podobna do nazwy bloga Pana Marka Cyzio  Rakiety Aligatory i Komary  ( www.florydziak.blogspot.com ) na którym chcąc lub nie chcąc w pewnym stopniu jest wzorowany blog Mikołaja. Pierwszy wyraz byłby taki sam a pierwsze litery kolejnych te same :)

Zbyt daleko idący wniosek :) Pan Marek ma jedno z najlepszych blogów jakie widziałem, lecz wcale nie staram się na nim wzorować. Nazwa jest w takiej kolejności, a nie innej z przyczyn praktycznych - ładniej brzmi astronomia na początku, a katadioptryki na końcu, a po drugie o rakietach będę pisał prawie tylko przy okazji startów, czyli dosyć rzadko.

Sądzę, że tematem, dla którego pozyskam stałych czytelników bloga będzie ostatni człon nazwy - katadioptryki. W Polsce nie ma poważnej strony na ten temat, a ja w ciągu najbliższego miesiąca planuję uruchomić coś wielkiego :)

Nie wiem skąd pomysł na zmienianie nazwy, ale sądzę, że nie ma po co zmieniać ideału  :D  ;D chociaż przyznam, że skrót RAK był przez chwilę kuszący, niemniej jednak pozostanę przy ARK i Księżycu z palmą w logo :)

P.S. Filip, na Twoją relację czekam z niecierpliwością  8)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem "chcąc nie chcąc" :) Ale fakt faktem że blog p. Marka jest naprawdę super dopracowany. Człowiek wie po co na niego wchodzi :)

Odnoście katadiooptryków- wydaje mi się że może być ciężko bo branża optyczna w dziedzinie teleskopów nie robi czego nowego nawet raz w miesiącu- a zawężając się wyłącznie do katodioptryków materiału mamy jeszcze mniej  :( No i najfajniej gdybyś mógł tak jak na AN pożyczać sprzęt i go testować, bo bez doświadczenia w dziedzinie danego typu teleskopu będzie ciężko. Trochę tak jak gdybym ja mając w życiu dwa Newtony zaczął o nich pisać bez wypróbowania ich w "walce"...

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja blogowa relacja z pobytu na Florydzie znalazła się na stronie głównej Astropolis.pl - to idealne zwieńczenie mojej pracy w tym zakresie ;) i jestem bardzo wdzięczny Adamowi za tak duże docenienie.

Odnoście katadiooptryków- wydaje mi się że może być ciężko bo branża optyczna w dziedzinie teleskopów nie robi czego nowego nawet raz w miesiącu- a zawężając się wyłącznie do katodioptryków materiału mamy jeszcze mniej  :( No i najfajniej gdybyś mógł tak jak na AN pożyczać sprzęt i go testować, bo bez doświadczenia w dziedzinie danego typu teleskopu będzie ciężko. Trochę tak jak gdybym ja mając w życiu dwa Newtony zaczął o nich pisać bez wypróbowania ich w "walce"...

Nie wiesz jeszcze co szykuję :) Gdybym pisał o swoich doświadczeniach ze sprzętem, którego nie miałem, to faktycznie wyszłoby coś głupiego. Już niebawem wystrzelę z tym teleskopowym planem i dopiero wtedy się przekonasz dlaczego to jest moim zdaniem dobry pomysł i zapewniam, że będę miał sporo materiału ;)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo to sobie wyobrażam ale czekam co wymyślisz. Może jutro co nieco opowiesz jak się spotkamy...?

Zobaczymy, ale jeśli bym Ci powiedział, to już nie wszyscy czytelnicy bloga będą mieli niespodziankę - myślę, że Ty z grzeczności wpadałbyś czasami na bloga swojego Brata, a skoro wiedziałbyś o wszystkim już wcześniej, to nic nie byłoby w stanie Cię zaskoczyć...

btw, wiem, że niespodzianki i budowanie napięcia są najlepszym sposobem na zrobienie sobie astro-reklamy, ale zlituj się i opublikuj już swoją relację, bo już nie mogę się doczekać.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy tłumacze że piszę ją od nowa, potrzebuję jeszcze kilku godzin :)

Dajcie spokój, jak wrzucę to będzie, równie dobrze mogę jej nie wrzucać nigdzie :D

A może też założyć bloga? Parę osób mi pisało że mam fajny styl pisania i żebym założył, tylko o czym na nim pisać?

A co do katardiooptryków to wytrzymam. Czekam na to co wymyślisz :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy nazwa byłaby zbyt podobna do nazwy bloga Pana Marka Cyzio  Rakiety Aligatory i Komary  ( www.florydziak.blogspot.com ) na którym chcąc lub nie chcąc w pewnym stopniu jest wzorowany blog Mikołaja. Pierwszy wyraz byłby taki sam a pierwsze litery kolejnych te same :)

Pana Marka znam z innego forum od 2004 roku i muszę przyznać że jest tam dość barwną postacią, nie raz już bywał na bananowych wczasach za nie które wątki  ;D. Teraz chłop ma problem  bo zwaliła mu się rodzinka z Polski  :D

Tytuł wątku: Ratujcie!

Przez 4 tygodnie bedą ze mną mieszkały dwa bachory brata zony i teściowa. Oczywiscie maja jet lag więc obudziły sie o 4 nad ranem i tupaly. Ledwo poszedłem do kibla, wracam a tam w moim łóżku dwa bachory z żoną, psem i kotem. Kawy spokojnie nie da sie wypić bo biegają w kółko jak by im ktoś w dupę wsadzil ognie sztuczne. Ja jestem juz za stary na dzieci w tym wieku! Ratunku!!!! Ku.... po co ja sie na to zgodziłem?

P.S. Zapomniałem o "mamusi" - ja tez nie wiem jak wytrzymam, ale chyba bedzie łatwiej niz te bachory.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O którym Forum mówisz? Pana Marka mieliśmy okazję poznać osobiście, dzięki niemu udało mi się ściągnąć do kraju ES'y :) A z tą rodzinką teraz to ma nieźle... Zwłaszcza że w Orlando strasznie drogie są wejściówki do Universal Studio, Disneya itd. Ceny dziennie idą  setki dolarów...

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz jeszcze co szykuję :) Gdybym pisał o swoich doświadczeniach ze sprzętem, którego nie miałem, to faktycznie wyszłoby coś głupiego. Już niebawem wystrzelę z tym teleskopowym planem i dopiero wtedy się przekonasz dlaczego to jest moim zdaniem dobry pomysł i zapewniam, że będę miał sporo materiału ;)

Niach, niach...wyczuwam zabawę w tłumacza  ;D

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnimi dniami odczuwam mały zastój na moim blogu - szkoda, bo mam zamiar wyjść z inicjatywą stworzenia portalu, który żyje cały czas i ma dla kogo żyć  ;)

Gorąco zachęcam do częstego zaglądania do mnie: www.mikolajsabat.blogspot.com , a co teraz nowego?

-> relacja z wczorajszo-dzisiejszej pięknej nocy - pierwszej pogodnej, jaką zastałem w Polsce po powrocie z USA

-> małe news-article o Polakach konstruujących rakiety

Już za ok. 2 tygodnie wystartuje dział Katadioptryków , a szykuję naprawdę wielką ucztę dla miłośników tego typu teleskopów. Będzie to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, stale opowiadające o katadioptrykach.

Obecnie u mnie najwięcej można przeczytać o Florydzie, natomiast w najbliższym czasie się to zmieni. Będę starał się na bieżąco uzupełniać bloga najnowszymi informacjami o tym, co w tej chwili dzieje się w kwestii kosmosu, co jakiś czas uzupełniając treści swoimi felietonami, relacjami z obserwacji, pracami i katadioptrycznymi artykułami.

Motto mojego bloga: O wszystkim dla wszystkich

Serdecznie zapraszam !

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

A na moim blogu nareszcie coś się dzieje  8)

Zapraszam wszystkich do lektury polskiej edycji Uncle Rod's Astro Blog na www.mikolajsabat.blogspot.com

Dzięki uprzejmości Rod'a Mollise'a możemy czytać polskie tłumaczenie mojego przekładu jednego z najbardziej popularnych astro-blogów na świecie.

Na początek Wujek Rod opowie nam o problemach Meade, dzisiejszej kondycji naszego astro-światka i powspomina stare czasy...

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już za ok. 2 tygodnie wystartuje dział Katadioptryków , a szykuję naprawdę wielką ucztę dla miłośników tego typu teleskopów. Będzie to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, stale opowiadające o katadioptrykach.

Mikołaj - ja też od czerwca się szykuję na tę ucztę bo jestem fanem tych konstrukcji, a tu już nie dwa tygodnie a 2 miesiące minęły i ...  ??? ??? ??? :(

No chyba, że na mojej przeglądarce dział nie funkcjonuje  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj - ja też od czerwca się szykuję na tę ucztę bo jestem fanem tych konstrukcji, a tu już nie dwa tygodnie a 2 miesiące minęły i ...  ??? ??? ??? :(

No chyba, że na mojej przeglądarce dział nie funkcjonuje  ???

Klikając w "katadioptryki" na 100% wyświetli Ci się pierwszy wpis - świeżutki, bo dzisiejszy :D To jest ten sam tekst, który powyżej reklamuję. O katadioptrykach jako takich traktuje on tak tylko "przy okazji", ale sądzę, że ten bardzo refleksyjny komentarz największego, moim zdaniem, katadioptrykowca na świecie na bardzo ciekawy temat sytuacji Meade, jak również tego, co piszczy w amerykańskim i światowym astro-podwórku do przeczytania się przyda ;) Od tego momentu będę starał się przynajmniej 1-2 razy w miesiącu wrzucać własne tłumaczenia ciekawych artykułów Wujka Roda, jak również zajmę się trochę bardziej tym działem w przyszłości i będę pisał też coś o swoim katadioptryku :) . Jeśli chodzi o teksty mojego autorstwa, możesz spodziewać się raczej jakichś felietonów na ten temat, które pewnie nie objawią nic więcej niż Ty wiesz - w końcu jesteś naszym polskim specem od SCT ;) , ale mam nadzieję, że będą się dobrze czytały. Z kolei Wujka Roda nie muszę chyba ani przedstawiać, ani nikogo zachęcać do czytania go - tym bardziej po polsku ! To po prostu klasa sama w sobie i nic innego o nim powiedzieć nie można.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem  :)

Na więcej liczyłem po zapowiedziach  :(

Daj mail na PW to troszkę Cie pozasilam, w na przykład usprawnienia, sposoby bezpiecznego czyszczenia, małe ateemy czy sposoby domowej acz skutecznej kolimacji mam tego troszkę  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czytałem, i muszę przyznać, że całkiem fajne tłumaczenie :) Było kilka miejsc, takich, dosłownych i ciężko było przebrnąć, ale to moje własne zdanie. Jestem na takie coś wrażliwy. Jestem jak najbardziej "za" tłumaczeniem bloga Wujka Rod'a.  Ale nawiązując do katadioptryków- spodziewamy się czegoś wielkiego 8) Nie wiem o czym będziesz pisał nie mając doświadczenia, ale myślę, że skoro reklama była aż tak gorąca to będzie to coś fajnego :) Pozdrawiam i życzę powodzenia!

p.s. Zdziwiło i zmartwiło mnie to podejście "starszych" w stosunku "do młodszych" astroamatorów. I tu mam pytanie do naszych starszych astromaniaków. Czy wy też tak do nas, młodszych podchodzicie? ???

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)