Skocz do zawartości

Teleskop dla dziecka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Państwa

Syn, 10 lat interesuje się astronomią, czyta książki robi zdjęcia księżyca.  Postanowiliśmy z mężem sprezentować mu na urodziny teleskop ale nadmiar szczegółów technicznych jakie należy wziąć pod uwagę nas przerasta,  mieszkamy w małej miejscowości w której jest sporo ciemnych miejsc nadających się do obserwacji jak też balkon. Suma jaką jesteśmy wstanie przeznaczyć na prezent oscyluje w granicach 1000-1500 zł. Jak już wydajemy pieniążki chcielibyśmy aby kupić sprzęt z którego syn będzie miał frajdę przez dłuższy czas. Za wszystkie sugestie bardzo bym była wdzięczna. Zakup planujemy w kwietniu więc jest możliwość dołożyć z 200 -300 zł. jeżeli byłaby taka konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wyżej plus:

Mieszkacie na wsi czy w mieście? Będziecie z synem jeździć pod ciemne niebo? Od tego zależy czy to będą obserwacje planet i Księżyca czy także obiektów głębokiego nieba. 

Jak duży może być teleskop? Może być wielkości czterolatka czy ma się zmieścić na szafie w pokoju? 

Jak że znajomością nieba? waszą i syna - wskaże bez problemu Oriona i Wielką Niedźwiedzicę? A może coś więcej?

Jsk z możliwością zaangażowania się z Państwa strony? Tu trzeba będzie poświęcić sporo czasu zanim syn samodzielnie się będzie bawił. 

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowane tematem. Co do Pana pytań, mieszkamy w małym miasteczku na Podlasiu, co do znajomości nieba moja wiedza pochodzi w całości od syna "zamęcza" nas pokazując gwiazdozbiory marsa i  nazywając co jaśniejsze gwiazdy.  Czy do tego teleskopu co Pan podlinkował jest możliwość podłączenia aparatu fotograficznego? syn robi dużo zdjęć co prawda tylko księżyca. Mąż na pewno pomoże synowi w przenoszeniu lunety, aczkolwiek  wydaje się aby był w miarę kompaktowy aby syn mógł również z niego korzystać z balkonu mieszkania  3 metry na 1 metr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby mieć lepszy obraz sytuacji. Czym teraz syn robi zdjęcia? Czego zdjęcia chciałby robić? 

Na którą stronę świata wychodzi balkon? Jest widok na południe? 

Bardziej kompaktowy na balkon to MAK127

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/19800-mikołaj-się-spisał/&tab=comments#comment-228761

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-mak-127-eq3-2-127-1500

Ale budżet znacznie przekroczony...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nie najgorszy zestaw. W miarę kompaktowy i uniwersalny. AZ3 nie jest królem montaży i może trochę się trząść, ale ta tubka też nie jest zbyt ciężka no i są mikroruchy, a całość dość lekka. Ma swoje wady jak każdy tego typu zestaw.

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-120/600-AZ-3-(BK1206AZ3)-teleskopy-1500.html

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och bardzo dziękuje

Ten MAC jest niestety za drogi,  Podoba mi się ta lunetka Synta :). Na YT pod jakimś filmem proponowano mi jeszcze ten https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html  Niestety nie chcę pytać się syna aby nie psuć niespodzianki.

Nie mam teraz jak sprawdzić jakim aparatem syn robi zdjęcia (faceci pojechali do babci na weekend) ale jest to jakaś stara lustrzanka męża z czasów kawalerskich, sprawdziłam na mapie i jak nic nie pomieszałam to balkon wychodzi na południowy wschód.

Jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kasandra napisał:

Och bardzo dziękuje

Ten MAC jest niestety za drogi,  Podoba mi się ta lunetka Synta :). Na YT pod jakimś filmem proponowano mi jeszcze ten https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html  Niestety nie chcę pytać się syna aby nie psuć niespodzianki.

Nie mam teraz jak sprawdzić jakim aparatem syn robi zdjęcia (faceci pojechali do babci na weekend) ale jest to jakaś stara lustrzanka męża z czasów kawalerskich, sprawdziłam na mapie i jak nic nie pomieszałam to balkon wychodzi na południowy wschód.

Jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc

To fajny sprzęt tylko paralaktyk czasem potrafi zniechęcić, lepiej gdyby ta tuba była na AZ4. Byłoby lżejsze i łatwiejsze w obsłudze, aczkolwiek niektórzy sobie chwalę jako pracujący w trybie AZ.

Tu jest zestaw z AZ4

https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-150p-az4-mount.html

 

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie zdjęć i obserwacje wizualne to zupełnie inne zagadnienia i zupełnie inny sprzęt.

Doradzałbym zacząć od teleskopu do obserwacji wizualnych.

Do obserwacji wizualnych nieźle się sprawdzi teleskop typu Newtona np. 6" na montażu Dobsona. Niedrogi, a zobaczyć można sporo. Powinien się zmieścić w budżecie. Niestety montaż Dobsona słabo nadaje się na balkon (chyba, że balkon jest duży).

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie największy problem to 1m szerokości balkonu.

Na balkon widzę  głowicę eq3-2 przymocowaną do barierki.

Głowica eq3-2 może chodzić w trybie AZ do obserwacji wizualnych

lub w trybie eq + silniczek w jednej osi do prostego focenia aparatem + obiektych do 200mm.

Na taki balkon do obserwacji można by było tubę  sw 120/600 przysposobić.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie państwu dziękuje za pomoc.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale wydaje się że inną lunetę kupuje się aby zrobić zdjęcie a inną aby sobie popatrzeć.  Może dobrym wyborem będzie zakup 2 tańszych modeli po 600-700 zł każdą do innych celów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadzę sekcję astronomiczną dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Mamy trochę sprzętu i własne obserwatorium. Dziecko 10 lat to ciekawy świata i kosmosu człowiek. Warto mu pomóc rozwijać tę ciekawość. Niestety Obsługa takich urządzeń jak teleskop na montażu paralaktycznym przerasta jego możliwości i wiedzę.  Proponuje poszukać dla niego takiej grupy w klubach lub centrach kultury. Może gdzieś się znajdzie.

Do skutecznych obserwacji potrzebne jest dość precyzyjne ustawienie urządzenie i wyregulowanie. Jeśli jest ktoś kto mu pomoże to ok.

Najprostszym pod tym względem jest montaż Dobson. Ale przenoszenie go jest dla jakby nie było jeszcze małego człowieka kłopotem. Ewentualnie 6" na takim montażu byłoby akurat - Dobson. Ale to wydatek 1400 zł. Chyba, że szukałby na forach astro z drugiej ręki.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jpatka napisał:

Ewentualnie 6" na takim montażu byłoby akurat - Dobson.

To jest pierwsze co proponowałem. Ale dla mnie zbyt niebezpieczny dla dziesięciolatka na balkon o 1m szerokości. Okular nie wypada tam gdzie trzeba. Gdyby miał być używany poza balkonem to chyba najlepszy pomysł. 

MAK 127 na EQ3-2 mała tuba długości 35cm. Idealna na balkon. Można przestawić w AZ. Pokaże księżyc, planety, słońce z filtrem. Można wywieźć za miasto i obejrzeć jasniesze zwarte Obiekty Głębokiego Nieba. Można podłączyć napęd na jedną oś i porobić zdjęcia Księżyca i planet. Na montażu może możnaby jąkaś lustrzankę z 50mm postawić i coś złapać. Myślę, że dziesięciolatek nie byłby bardzo wybredny i gwiazdki mogłyby być pojechane. Przekracza budżet. 

120/600 na AZ3 - mieści się w budżecie. Pokaże pazur za miastem. Na balkonie byłoby ciasno. Ale jak tata by pokombinował to AZ3 możnanaby przykręcać do barierki. Nie idealny do Księżyca czy planet, bo przy dużych powiększeniach pojawi się aberacja chromatyczna. Z drugiej strony taki fiolet nie przeszkadza aż tak bardzo jak ma się 10 lat. 

2 godziny temu, kasandra napisał:

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale wydaje się że inną lunetę kupuje się aby zrobić zdjęcie a inną aby sobie popatrzeć.

Jak się patrzy najważniejsze jest aby jak najwięcej światła wpadało do teleskopu. 

Przy zdjęciach gwiazd, gromad, galaktyk i mgławic najważniejsze jest aby teleskop/obiektyw precyzyjnie śledził obiekt - raczej nie dla dziesięciolatka. Jeśli macie lustrzankę możecie rozważyć zakup czegoś takiego: https://www.astroshop.pl/uchwyty-do-kamer/omegon-montaz-mini-track-lx2/ ale dla dziecka to chyba mniejszą frajda niż teleskop. 

Planety - nie trzeba ich tak dokładnie śledzić. Najczęściej nagrywa się filmik i używa oprogramowania aby zrobić z filmiku zdjęcie. 

Księżyc chyba najłatwiej z nim zacząć.  

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kasandra napisał:

Serdecznie państwu dziękuje za pomoc.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale wydaje się że inną lunetę kupuje się aby zrobić zdjęcie a inną aby sobie popatrzeć.  Może dobrym wyborem będzie zakup 2 tańszych modeli po 600-700 zł każdą do innych celów?

Nie. Nie jest to prawdą. Po prostu do fotografii potrzebny jest stabilniejszy montaż i te tańsze teleskopy mogą się do tego nie nadawać ze względu na drgania. Nie wiem też czy do tych tanich da się podpiąć aparat foto. Ale jeśli nawet tak to nie będzie to wygodne. To co oko sobie jakoś zrekompensuje (te drgania) aparat już nie da rady i zdjęcie będzie nieostre. W praktyce wygląda to tak, że do teleskopu (takiego już z kategorii nie zabawkowych) możemy wymiennie podpiąć okular do obserwacji wizualnych lub też redukcję do której podepnie się lustrzankę.  Na balkon najlepszy byłby jakiś maksutov (np 127), który jest zwarty i można spokojnie prowadzić obserwacje wizualne i bawić się w fotografię ale on jest trochę droższy niż Pani założony budżet. To już jest poważny sprzęt i na pewno będzie służył latami. Oczywiście pomoc rodziców będzie tak czy siak nieodzowna bo 10 latek to za mały szkrab, żeby się samemu bawić takim instrumentem. No, chyba, że rośnie Pani jakiś Astro-Mozart, czego Pani z całego serca życzę.  ?

  • Like 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kasandra napisał:

Ech...

W porządku kupie https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-127-EQ-3-2-(BKMAK127EQ3-2)-teleskopy-1795.html jeżeli skończy się rozwodem jako winnych w sądzie podam użytkowników forum ?

Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc i cierpliwość.

Spoko. Staniemy za Panią murem.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, kasandra napisał:

W porządku kupie https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-127-EQ-3-2-(BKMAK127EQ3-2)-teleskopy-1795.html jeżeli skończy się rozwodem jako winnych w sądzie podam użytkowników forum ?

Jedyny problem to, że ten teleskop jest na tyle fajny, że może syna i całą rodzinę bardzo mocno wciągnąć w to hobby. Wiem co piszę, bo to także był mój pierwszy teleskop. 

Muszę nadmienić, że przed obserwacjami teleskop musi 0.5-1h wychodzić się na balkonie inaczej obraz będzie pływał. 

Edytowane przez pmochocki
  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Jedyny problem to, że ten teleskop jest na tyle fajny, że może syna i całą rodzinę bardzo mocno wciągnąć w to hobby. 

Taki problem to nie problem. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to znowu ja ?

Gdy byłam już pewna zakończenia poszukiwań swoje 3 grosze wtrącił mąż, znalazł teleskop też 127 w podobnej cenie ale z automatycznym namierzaniem gwiazdek. Czy taki zestaw byłby bardziej odpowiedni dla syna? https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-nexstar-127-slt Ostatnie zdanie w ostatecznym wyborze ja będę miała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukiwanie obiektów na niebie nie jest rzeczą prostą, tym bardziej jeżeli nie ma się rozeznania jak ten obiekt ma wyglądać. Pod tym kontem automatyka to plus. Z drugiej zaś strony nauka gwiazdozbiorów, oraz wyszukiwania w nich gromad, galaktyk, mgławic bez pomocy maszyny to piękny i pożyteczny element tej pasji. 

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie będzie rozwodu. I dobrze. Ja nie szedłbym na łatwiznę bo tak jak Adrian wspomniał szukanie obiektów na niebie to fajna sprawa. Pomijam już fakt, że dziecko w czasie takiego szukania czegoś się uczy. Musi coś poczytać, pokombinować, etc. Z drugiej strony taki automat to pewnie byłaby fajna zabawka. Naciskasz przycisk a teleskop się kreci i szuka. Kiedyś to nazywało się science fiction. Coś musicie Państwo wybrać. Powodzenia.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)