Skocz do zawartości

wybralam teleskop- czy jest dobry?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Chcialabym kupic mojemu chlopakowi na prezent urodzinowy teleskop. Wiem, ze bylby z niego zadowolony, ale wydaje mi sie, ze sama nie poradze sobie z wyborem sprzetu, nawet dla kogos poczatkujacego. Niestety fundusze mam ograniczone, narazie myslalam o czyms takim

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1141eq1-114-1000-i3266247322.html

Czy uwazacie, ze to dobry zakup? A moze poradzicie mi cos innego? Zaznaczam, ze moze byc uzywka :)

Bede BARDZO wdzieczna za pomoc z Waszej strony!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest mistrzostwo świata, słaby montaż pod tak długą ogniskową oraz spora obstrukcja centralna , proponuję ciut dołożyć i kupić choć...

Sky-Watcher SK1309EQ2

Pozdrwiam!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jakim poziomie jest twój chłopak jeżeli chodzi o astronomię. Może ma już jakieś fundusze i gdybyś dołożyła mu te 500zł to wspólnymi siłami można by kupić niezły sprzęt na początek. Jeżeli facet jest trochę obyty w astro to z takiego rozwiązania na pewno będzie bardziej zadowolony.

pzdr

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak - będzie zlikwidowany taki przymusowy półśrodek, który ... tak jak napisali Koledzy  :(

I radocha będzie większa bo wspólna  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ta tuba ma ok. 55 cm długości...

Wieh, nie mierzyłem cholerstwa ale ze zdjęcia i z opisu można się zorientować:

- Nie jest to katadioptryk -wyciąg nie wygląda by miał wbudowanego barlowa, z opisu to też  nie wynika :o

- Jeśli wyciąg ma długość 15-25 cm to tuba musi mieć  jakiej 75-80 cm długości by wyostrzyć...

130/900 kładą na eq2 a te są pewnie krótsze!  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm albo to więc lustro sferyczne i Barlow w wyciągu albo ktoś zdjęcia pokopał  :)

Ale pewnie macie racje..bo tu wybajerzony klon Celestrona z dokładniejszym opisem  ;)

http://sklep.teleskopy.net/astromaster-114-az-reflektor-1141000-p-2775.html?cPath=37

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko, to dla mnie czarna magia ;O generalnie to nie jest tak, ze on jest jakims zapalencem, dopiero bedzie zaczynac. Mowil mi juz kiedys, ze chcialby kupic sobie teleskop, nie mial zadnego konkretnego na mysli, nie zna sie na tym. Poprostu podchwycilam jego mysl i chcialabym pomoc mu to jakos rozwinac, pokazac ;)

Chodzi mi o cos, co da mu jakas podstawe. Fundusz jak mowilam, niestety troche mam ograniczony, dlatego w sumie najlepiej byloby podac jakis konkretny model, zebym pozniej sama przypadkiem czegos nie skopala ;)

Dziekuje Wam bardzo za pomoc! nie spodziewalam sie nawet takiego odezwu- jestescie super!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam Ci 4 typy z 4  sklepów aby nie było  :)  OK?

[glow=red,2,300]Przenośne: [/glow]

Synta 130/900 eq2

http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-sk1309eq2,5625s

R 90/900Eq3

http://astromarket.pl/refraktor-sky-watcher-90-900-eq3.html

[glow=red,2,300]Oraz (nie na balkon) jeśli chłopak ma ogród lub działkę[/glow]

Synta 6" Dobs

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html

Synta 8"Dobs

http://www.astrokrak.pl/301-teleskop-syntasky-watcher-dob-8q-2001200-pyrex-.html

Pozdrawiam

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak popatrzę z perspektywy czasu i swojej pasji na początku tej drogi, to sprzęt jest świetny. Ale ... dzisiaj można już znacznie lepiej zacząć swoją przygodę. Tylko po co?

Osobiście wychodzę z założenia, że kupić jest najłatwiej. A astronomia to dość wymagająca nauka. Wymaga poświęcenia i samozaparcia w zdobywaniu wiedzy i doświadczenia. Za moich czasów ... zaczynało si e przygodę od budowy własnego teleskopu. Znając smak porażek i sukcesów cenimy to co dostajemy i teleskop traktujemy nie jak eksponat ale jako narzędzie do osiągnięcia jakiegoś celu - tu badania kosmosu, choć to bardzo ogólnie brzmi.

Jeśli nie miał nigdy teleskopu, a sam prowadzi obserwacje, to na pewno będzie zadowolony. Jeśli wytrzyma swoich postanowieniach i tym hobby, to z biegiem czasu przyjdzie na lepszy i droższy sprzęt. A jak mu przejdzie, to niewielka strata, choć to i tak sporo kasy jak na "małą stratę".

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli w ogole nie zawracac sobie glowy tym modelem z allegro? mysle, ze wybiore cos z tych, ktore mi podeslales :)

najbardziej kusi mnie Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 6", ale ta cena..nie zdaze tyle zebrac do 23 czerwca :) moze znacie kogos, kto ma taki uzywany do sprzedania w dobrym stanie?

Pozdrawiam i dziekuje bardzo za pomoc!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)