Skocz do zawartości

Skrawki Oriona "wyciągnięte" spomiędzy gałęzi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Najbliższy weekend chyba nie zapowiada się rewelacyjnie jeśli chodzi o pogodę. Zatem to chyba było moje ostatnie spotkanie z Orionem w tym sezonie. Jak zwykle czuję niedosyt, tym bardziej, że po raz pierwszy miałem możliwość wypróbować moją nową Sigmę 105 A ze światłem 1.4. Nie wiem jak Wam, ale mnie się zdaje, że test wypadł całkiem nieźle, zwłaszcza biorąc od uwagę, że to całe... 25 minut materiału.

Sigma A 105 f/[email protected], ISO 800, 50x30 sek.

Aparat: Nikon D5300 mod.

Prowadzenie na SA

ORION_Sigma105_05_03.2021_Final2.thumb.jpg.56b78909947b14f1ab9f4395ea3504fd.jpg

  • Like 4

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 25 minut to rzeczywiście sporo się nałapało, ale do obróbki można by podejść jeszcze raz. Gwiazdki straciły kolor i pojawiły się wokół nich ciemne obwódki - np na tle M42. 

2 minuty temu, lukost napisał:

Ta Sigma to świetne szkło i na pewno pokaże pazur, sam o niej myślę , tylko ta cena... 

Myślisz że mając SY135 warto też myśleć o kolejnym szkle z podobnymi parametrami?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, jolo napisał:

Jak na 25 minut to rzeczywiście sporo się nałapało, ale do obróbki można by podejść jeszcze raz. Gwiazdki straciły kolor i pojawiły się wokół nich ciemne obwódki - np na tle M42. 

Myślisz że mając SY135 warto też myśleć o kolejnym szkle z podobnymi parametrami?

Te obwódki wokół gwiazd to efekt ich redukcji. Rzeczywiście czasem mam z tym problem i na dużym zbliżeniu widać takie jakby wżery. Może znasz jakiś lepszy sposób? Chętnie poznam. Gwiazdki wyczyściłem z aberracji chromatycznej. Domyślam się, że dlatego stały się takie blade. Zapewne przesadziłem?

Odnośnie tego szkła Sigmy, moim skromnym zdaniem jest rewelacyjne. Mam też Samyanga 135. Nigdy nie udało mi się nałapać nim tylu szczegółów i to w tak krótkim czasie i słabych warunkach. 

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Michał Rakowski napisał:

Te obwódki wokół gwiazd to efekt ich redukcji. Rzeczywiście czasem mam z tym problem i na dużym zbliżeniu widać takie jakby wżery. Może znasz jakiś lepszy sposób? Chętnie poznam.

Proponowałbym od razu z grubej rury i obrabiać osobno gwiazdy i osobno tło z mgławicami. Najprościej chyba usunąć będzie gwiazdki programem Starnet++ https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/23745-starnet-darmowy-soft-do-usuwania-gwiazd/

Też niedawno żegnałem się z Orionem w tym sezonie i tak wygląda podobny do Twojego kadr z usuniętymi gwiazdami https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/15288-135mm-od-miasta-astrofotki-od-jolo/&tab=comments#comment-263491 . Można sobie wszystko osobno różnymi metodami przerobić, a na końcu połączyć w całość. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, jolo napisał:

Proponowałbym od razu z grubej rury i obrabiać osobno gwiazdy i osobno tło z mgławicami. Najprościej chyba usunąć będzie gwiazdki programem Starnet++ https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/23745-starnet-darmowy-soft-do-usuwania-gwiazd/

Też niedawno żegnałem się z Orionem w tym sezonie i tak wygląda podobny do Twojego kadr z usuniętymi gwiazdami https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/15288-135mm-od-miasta-astrofotki-od-jolo/&tab=comments#comment-263491 . Można sobie wszystko osobno różnymi metodami przerobić, a na końcu połączyć w całość. 

Super. Dzięki za wskazówkę. Zatem biorę się do roboty.

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, jolo napisał:

Proponowałbym od razu z grubej rury i obrabiać osobno gwiazdy i osobno tło z mgławicami. Najprościej chyba usunąć będzie gwiazdki programem Starnet++ https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/23745-starnet-darmowy-soft-do-usuwania-gwiazd/

Też niedawno żegnałem się z Orionem w tym sezonie i tak wygląda podobny do Twojego kadr z usuniętymi gwiazdami https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/15288-135mm-od-miasta-astrofotki-od-jolo/&tab=comments#comment-263491 . Można sobie wszystko osobno różnymi metodami przerobić, a na końcu połączyć w całość. 

Niestety nie mogę odpalić tego programu na moim komputerze (w zasadzie próbowałem na dwóch). Pracuję na Windows 10, więc nie powinno być problemu. Może jest jakiś kruczek?

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale, oprócz tego, co wyżej już powiedzieli koledzy...

1. Koniecznie musisz zapanować nad szumem; wiadomo, że przy tak skromniutkiej ilości materiału to szalenie trudne, ale właśnie te 25 minut podpowiada, aby nie ciągnąć na siłę wszystkiego, co kryje się w tle. Rozumiem pokusę ujawnienia pyłów, ale zbierz o wiele więcej klatek i z dłuższymi czasami ekspozycji, a wtedy będzie można sięgać "w głąb" Oriona ?

2. To samo dotyczy gradientów - warto popracować nad wyrównaniem tła. Orion jest wprawdzie pełen mgławic, ale na moje oko prawa strona kadru (czyli w istocie dół konstelacji) jest ciut nasycona LP, a i lewy dolny róg wykazuje jakiś rodzaj zaświetlenia (amp glow?) - lub jest to efekt wyciągania histogramu za uszy ?

3. Nie warto masakrować gwiazd za wszelką cenę. Ich subtelne zmniejszanie i przygaszanie jest OK, ale masowa eksterminacja - zdecydowanie nie ?

4. Następnym razem postaraj się zgrabniej skadrować obiekty lub przyciąć całość zdjęcia tak, aby znajdowały się bliżej środka. Zamieszczony przez Ciebie obrazek jest cięty bardzo wąsko, więc zakładam, że w oryginale całość prezentuje się inaczej. Powodzenia! ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michał Rakowski napisał:

Niestety nie mogę odpalić tego programu na moim komputerze (w zasadzie próbowałem na dwóch). Pracuję na Windows 10, więc nie powinno być problemu. Może jest jakiś kruczek?

Hm, u mnie na Win10 działa bez problemu. Pobrałem (o ile dobrze pamiętam) stąd: https://sourceforge.net/projects/starnet/

Tak wygląda folder z programem:

image.png.6b2154d2cf4aabd68cf816881f84259a.png

i uruchamiam go z linii poleceń, tak jak opisano w README.txt, np:

"rgb_starnet++.exe" M42_all_DBE.tif M42_starless.tif

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, dzięki serdeczne za bardzo cenne rady. Zabiorę się za ten materiał jeszcze raz na spokojnie. Tymczasem, przydałoby się zebrać go więcej, tylko pogody brak...

Oczywiście dam znać co wyszło z moich zmagań ? Dzięki raz jeszcze.

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Ku mojemu zaskoczeniu, w tygodniu zanim popsuła się pogoda, trafiło się okienko. Zamiast zatem rzeźbić ten skromny materiał, wybrałem się w teren pozbierać go nieco więcej i lepiej skadrować. W sumie zebrało się około 100 min. w klatkach po 30 sek. F/2.5, ISO 800.

Podczas obróbki kierowałem się Waszymi wskazówkami (przynajmniej starałem się). Mam nadzieję, że nie przesadziłem z wyciąganiem pyłów. Jest też 0 star reduction i o dziwo.... osobiście wcale mi to nie wadzi ?

Dajcie znać czy to dobry kierunek.

ORION105_10_03.2021_Final3.thumb.jpg.2d584ffc79745a030ffe32bacd55619e.jpg

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo lepiej, ale zdejmij troszkę nasycenia z M 42. Co do przejaranego ścisłego centrum mgławicy to niestety nawet przy klatkach 30s i f/2 ileś tam tak będzie, przerabiałem temat. Trzeba pewnie zejść na niższe ISO. I pytanko na koniec - dlaczego tak krótkie klateczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, lukost napisał:

Jest sporo lepiej, ale zdejmij troszkę nasycenia z M 42. Co do przejaranego ścisłego centrum mgławicy to niestety nawet przy klatkach 30s i f/2 ileś tam tak będzie, przerabiałem temat. Trzeba pewnie zejść na niższe ISO. I pytanko na koniec - dlaczego tak krótkie klateczki?

Dzięki. To M42 rzeczywiście sporo nasyciłem. Popracuję nad nią jeszcze. Co do klateczek, to miałem ze sobą jedynie SA, więc obawiałem się, że gwiazdki będą "pojechane" jak dam dłuższe czasy. Domyślam się, że byłoby lepiej ustawić czas np. 60 sek, przy ISO 300?

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)