Skocz do zawartości

Pytanie odnośnie okularu do teleskopu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie posiadam teleskop Skywatcher Heritage-130P i planuje dokupić do niego okular 4-5 mm. Jaki moglibyście mi polecić ? Jestem zielony w te klocki, znalazłem jeden który przypadł mi do gustu ale nie zgadza sie swiatłosiła jest za mała niby zalecana f/8 i nie mam pojęcia czy on bedzie pasował.- https://allegro.pl/oferta/okular-sky-watcher-swa-58-4-mm-10449715603?reco_id=41603e46-804f-11eb-8685-ecf4bbd6ff00&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f55bd0c404f69ac7020 Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular dobierasz tak, aby uzyskać źrenicę wyjściową, taką, jakiej oczekujesz, lub taką jaka będzie akceptowalna przez Ciebie. 

To jest F5 o ile dobrze szukam? 

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm /światłosiła_teleskopu 

Zatem ŹW = 4mm / 5 = 0,8mm jak dla mnie będzie ciemno, ale może nie za ciemno. 

Okularu nie znam, ale powiedz co chcesz uzyskać? Co nim chcesz obserwować? Inaczej - do czego Ci ten okular ma służyć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do planet to Baader Classic Ortho 6mm da Ci w tym teleskopie powiekszenie 108x. Ale tak naprawde lepiej by bylo zmienic teleskop np na Newtona 6 cali f8 albo jeszcze lepiej Newtona 8 cali f6 bo w tym ktory posiadasz lustro dosc male a swiatlosila duza f5 .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na tą chwile nie planuje zmieniać teleskopu, jest to prezent do którego chce dokupić jakiś w miarę dobry okular. Ten który mi poleciłeś ma bardzo małe pole widzenia, myślisz ze to będzie dobry pomysł aby oglądać na nim księżyc ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla początkującego i osoby o której nie wiadomo czy nie obserwuje w okularach korekcyjnych, proponowanie ortho to spore ryzyko. W podanym budżecie masz Celestrona X-Cel LX o wybranej ogniskowej z przyjemnym polem 60 stopni i wygodnym odsunięciem źrenicy wyjściowej ~16mm.

  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 5mm. Nigdy nie patrzyłem przez tak mały sprzęt ?, ale... sugeruję inne podejście - weź 9mm x-cel lx - najlepszy z serii... i do tego barlowa gso apo 2.5x (realnie ma 2.1), kosztuje 99złotych, sam używam.
Możesz też wziąć 7mm x-cel, jest na giełdzie, wraz z barlowem da Ci maksymalne sensowne powiększenie jakie możesz uzyskać - 200x. Bez barlowa będziesz miał księżyc, akurat na całe pole widzenia.
Jest tutaj jeden haczyk, czy wyciąg okularowy utrzyma barlowa z okularem...

 

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)