Skocz do zawartości

Eq3 2 i 8" Wizual


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich ?
Jestem w posiadaniu montażu EQ3-2 na stalowym statywie.
Chce dokupić tubę 8" GSO 200/800, tylko do wizuala i nic poza tym, ewentualnie jeden strzał ze smartfona.
Obserwacje głównie balkon (dość spory, na obrzeżach miasta przy samym lesie, jedna latarnia daleko daleko plus wyjazd za miasto i wakacje na wsi). Naczytałem się już bardzo dużo ale dalej nie potrafię wysunąć wniosków czy czasem nie lepiej SW 150/750 ale zależy mi na 8?.
Mam pewne wątpliwości, a mianowicie czy nie uszkodzę montażu z takim obciążeniem i czy ten montaż do wizuala z taką tuba da jakkolwiek radę. Są jakieś dobre dusze na forum które robiły jakieś testy takiego połączenia jeśli tak proszę o pomoc. A i również wszystkich którzy są w stanie pomóc ? dziękuję i stawiam kratę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, piotrkusiu napisał:

To potrójnie zły pomysł.

1. Tuba wymagająca co do okularów i kolimacji

2. Mały udźwig montażu

3. Paralaktyk do wizuala to średni pomysł

Kolimacja to podstawa? nie boję się tej rury ? używałem paralaktyka do wizuala i bardzo jestem zadowolony także to też nie jest przeszkoda ? tylko ten udźwig ? nie wiem czy montaż to wytrzyma (tubę wyważe najlepiej jak się da, nie będę prowadził obserwacji codziennie bo życie na to nie pozwala więc myślę że zużycie montażu nie będzie aż tak duże) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieszałem na EQ3-2 SCT8 i było całkiem znośnie. Ale w trybie ALT-AZ. Miałem montaż skręcony na stałe w ten tryb. Nie wiem, mam takie wrażenie, że ten montaż można tak skręcić, aby nie zachowywał się jakby miał drżączkę. Ale taka długa fizycznie tuba po prostu będzie generować drgania. SCT8 mimo swojej ogniskowej jest krótką lekką tubą. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra nie będę robił z siebie idioty z takim montażem ? dziękuję bardzo wam wszystkim ze odwiedliscie mnie od tego szalonego pomysłu ?teraz zmienię trochę pytanie ? SW 150/750 czy GSO 150/600 oczywiście głównie wizual. Czy jest jakaś zauważalna różnica w f4 a f5?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DzikiDobson napisał:

Dlaczego tak uparcie w kierunku tego newtona?

Bo jest jak tanie wino, dobre i tanie ?

6 godzin temu, twojezus napisał:

SW 150/750 czy GSO 150/600 oczywiście głównie wizual. Czy jest jakaś zauważalna różnica w f4 a f5?  

Chyba jednak F5 bo F4 to raczej tylko z korektorem komy. F5 też lubi dobrze skorygowane okulary. 

Na astropolis.pl kolega dobrychemik sprzedaje porządny F4 i korektor komy.

EDIT ja jednak bałem się kupić F4 a na korektor brakło mi kasy. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2021 o 15:19, twojezus napisał:

Dobra nie będę robił z siebie idioty z takim montażem ? dziękuję bardzo wam wszystkim ze odwiedliscie mnie od tego szalonego pomysłu ?teraz zmienię trochę pytanie ? SW 150/750 czy GSO 150/600 oczywiście głównie wizual. Czy jest jakaś zauważalna różnica w f4 a f5?  

Pytanie na ile jesteś wyczulony na korekcję wad brzegowych ? W F5 jest kiepsko, a w F4 będzie tylko gorzej ? I nawet takie ES-y które są całkiem przyzwoite, przy F4 po prostu nie wyrobią na brzegu pola.

Ja bym posłuchał rady kolegów i kupił 8" na dobsonie, jeżeli ma to być tylko wizual. Raz że większy zasięg, a dwa F6 jest jeszcze bardzo tolerancyjne jeżeli chodzi o dobór okularów i nawet erfle wypadają tutaj bardzo przyzwoicie ? Spokojnie w okolicach 1000-1200zł dostaniesz używkę w dobrym stanie, a odsprzedać też nie będzie problem ? Ale jak to mówią, Twoja piaskownica i Twoje zabawki ?

 

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)