Skocz do zawartości

Mgławica Mewa i mała lornetka


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Ależ naturalnie, śmiało wrzucać;)

A tak przy okazji, może ktoś wie jak nazywa się ta ciemna mgławica na dole Mewy, przylegająca od zachodu do Sh2-297 i ciągnąca się wąskim strumykiem w górę? Znalazłem jakieś oznaczenie LDN 1037, ale nie wiem czy to to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Mewy miałem jedno podejście ze dwa lata temu. Niebo Bortle 4 więc bez szału. Do wypaczania ptasiora użyłem achromatu 120/600, okularu 28mm i filtra UHC-S. Łatwo nie było, wpatrywałem się chyba z 15-20min zanim nie wyłuskałem subtelnego pojaśnienia. Obiekt odhaczony ale bez fajerwerków ? 

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Damian P. napisał:

A tak przy okazji, może ktoś wie jak nazywa się ta ciemna mgławica na dole Mewy, przylegająca od zachodu do Sh2-297 i ciągnąca się wąskim strumykiem w górę? Znalazłem jakieś oznaczenie LDN 1037, ale nie wiem czy to to.

Nie wiem, czy to o to dokładnie może Ci chodzić, ale jeśli chodzi o tę kropę na południowym końcu zachodniego skrzydła, to jest to LDN 1657A (alternatywne oznaczenia: BDN225.43-2.65 oraz MLB 81). Nic innego z ciemnot nie jest tam skatalogowane.
A LDN 1037 jest gdzieś w okolicy granicy Cefeusza i Łabędzia.

17 godzin temu, Damian P. napisał:

Ależ naturalnie, śmiało wrzucać;)

Widzisz, nikt Ci tak nie nawrzuca jak Stara Gwardia ?  ?  ? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje?Tak, chodziło o tę kropę, co prawda jeszcze z tym ogonem do góry, no ale jak jeszcze nie nazwali tej smugi, no to trudno:)

Godzinę temu, Panasmaras napisał:

A LDN 1037 jest gdzieś w okolicy granicy Cefeusza i Łabędzia.

A to durne Stellarium. Wyświetla mi właśnie tam, gdzie skrzydło Mewy. Robią coraz to nowe wersje i wraz bałagan. I jeszcze nadają jakieś dziwne nazwy gromadom - skąd oni je biorą, to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się przed chwilą w wizual, coby sprawdzić, czy nie zapomniałem już o co w tym chodzi. Na szczęście nie zapomniałem. W średnich warunkach (cirrusy tu i tam) byłem w stanie dostrzec bardzo słabe, podłużne pojaśnienie wewnątrz trójkąta utworzonego przez gromadki NGC 2335, 2343 i gwiazdkę V 569 Mon. Żadnego innego fragmentu mgławicowiści nie dostrzegłem w przekonujący sposób, choć bardzo chciałem i się starałem. Za to pobliski Hełm Thora był dość oczywisty - rozlazła plama o ciężkich do zdefiniowania krawędziach. Fajny jest też nieodległy asteryzm "3". Acha, w użyciu lorneta 25x100. Do zmagań z Mewą bardzo przydałyby się filtry mgławicowe. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)