Skocz do zawartości

Pentax SMC XF 12mm vs Fujiyama HD ortho 12,5mm


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

DSC03506.JPG.01fb50abf62d5e9b662a36a54bcfa04e.JPG

 

Kolejny test, adresowany do wizualnych "penetratorów"(dedykowany teleskop min. 8") DSO

Jak we wcześniejszych porównaniach ,celem pojedynku, jest wyszukanie okularów ,które najlepiej pokażą nam subtelne detale w DSO.

Nie testuję ,pod kątem aberracji, komy, wygody użytkowania  itp, ponieważ takich testów jest pełno w sieci.

Sprzęt-Newton 14" f/4.2.

Widoczność  -znakomita ,gwiazdy do 6.4-6.5mag. w zenicie. Seeing  IIIA

 

Pentax SMC XF 12mm -pozorne pole 60*(125x)

Fujiyama HD ortho 12.5mm-pozorne pole 42*(120x)

 

galaktyka NGC 2903(Leo)-znany i jasny obiekt, Fujiyama pokazał zerkaniem, bardzo wyraźnie kłaczki, włókna.... w Pentaxie nie szło tego zauważyć. Różnica była na tyle duża ,że sprawdzałem to kilka razy, nawet na drugą noc.

M81(Uma)-chyba nie trzeba przedstawiać. Ponownie Fujiyama  zatriumfował, ukazując rozległe halo(otoczkę),bardzo niewyraźną i słabo widoczną w Pentaxie.

Pomyślałem o różnicy powiększeń ,ale  5x, to zbyt mało.

M108(UMa)-dostrzegalne struktury w tej galaktyce, były tylko nieznacznie lepsze w Fujiyama.

M 97 mgławica "Sowa"-remis ,obiekt identyczny w obydwu okularach.

Arp 94-NGC 3226/27 (Leo)-zderzające się galaktyki. Różnice  bardzo subtelne,(na korzyść Fujiyama) dostrzegalne  wyłącznie ,przez świadome porównywanie .

NGC 5832(UMi)-galaktyka o niskiej jasności powierzchniowej. Remis!

NGC 2841(UMa)-jasna galaktyka nachylona pod kątem ok 45*. Remis!

NGC 3187(Leo)-jedna z galaktyk w HCG 44, o bardzo niskiej jasności powierzchniowej. Fujiyama ,pokazał ją ,zerkaniem, zaraz po przyłożeniu oka do okularu. W Pentaxie, trudno było stwierdzić, czy ją widać czy nie (sprawdzałem kilka razy).

 

Podsumowanie.

Zdecydowanie wygrał, Fujiyama ,remisy ,były wyłącznie na obiektach z niedostrzegalną strukturą, lub słabo zarysowaną. Wygrana dowodzi ,jak znakomita jest nowa seria orciaków Fujiyama(niedługo testy krótszych ogniskowych). Nadmienię tylko że Pentaxy SMC XF, są porównywalne jakością obrazów, do słynnych "Circle-T" ortho

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/eyepieces/televue-eyepieces/12mm-radian-and-12mm-pentax-xf-r1393

 

Pozdrawiam Irek.

 

 

Edytowane przez Erik68
  • Like 4
  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale to prawda co napisałeś. Ortho pod względem wyszukiwania subtelnych szczegółów jest nie do pobicia. Jedynym, ale czy aż takim ważnym minusem jest pole widzenia. Po tych wszystkich próbach i testach jestem przekonany, że nie rozstanę się z moimi BCO 18 i 10, uzupełniając je o BCO6.

Pozdrawiam

Jarek

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne porównanie. Ortho jest może niewygodne, ale potrafi pokazać pazur. Kiedyś porównywałem ES 6.7mm i BCO 6 na mglawicach planetarnych w SW 120ED - BOC pokazywał więcej szczegółów. Jednak w moim przypadku te 0.7mm różnicy w ogniskowej wpływała zauważalnie na powiększenie i zrenicę wyjściową. 

Podejrzewam ponadto, że różne okulary ortho mogą sprawować się lepiej lub gorzej, ale tak...warto mieć jakieś ortho w swoim zestawie okularów. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Setaarius napisał:

Jestem ciekaw porównania Fujiyamy z UO HD lub BGO

Chętnie bym taki teścik zrobił, ale nie mam skąd wziąć rzeczone orciaki...?

Dodam jeszcze, że różnice pogłębiają się ,wraz ze wzrostem jakości nieba(sam doświadczyłem) i średnicy apertury(czytałem w kilku postach,na ten temat na CN)

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Erik68 napisał:

Chętnie bym taki teścik zrobił, ale nie mam skąd wziąć rzeczone orciaki...?

Dodam jeszcze, że różnice pogłębiają się ,wraz ze wzrostem jakości nieba(sam doświadczyłem) i średnicy apertury(czytałem w kilku postach,na ten temat na CN)

Mieszkasz w okolicach Zatora powiat Oświęcimski? Ja jestem z Bielska-Białej i mam UO HD 12,5mm. Może jakoś się uda zgadać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

27 minut temu, Setaarius napisał:
28 minut temu, Setaarius napisał:

Mieszkasz w okolicach Zatora powiat Oświęcimski? Ja jestem z Bielska-Białej i mam UO HD 12,5mm. Może jakoś się uda zgadać...

 

Dobrze widzieć , mam też kontakt z bolidem( Krzysiek) i Mateuszem  z Andrychowa

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Erik68 napisał:

Dodam jeszcze, że różnice pogłębiają się ,wraz ze wzrostem jakości nieba(sam doświadczyłem) i średnicy apertury

Czyli jak masz teleskop 20" i dobrą miejscówkę powinieneś polubić ortho. 

Lub odwrotnie - ja mam ortho i mały ER mi nie przeszkadza. Muszę tylko załatwić sobie naprawdę duży teleskop i lepszą miejscówkę. ?

  • Like 4

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)