Skocz do zawartości

Teleskop do DSO


Deton

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim wyjadaczom! Poszukuję sensownego teleskopu do obserwacji głębokiego kosmosu. Przejrzałem całkiem pokaźną ilość wątków tutaj i w paru innych miejscach i szczerze mówiąc wciąż jestem zagubiony pod względem wyboru. Jestem amatorem lub laikiem, jak to kto woli. Całą moją wiedzę opieram na materiałach zapoznanych w sieci. Nigdy nie miałem styczności z teleskopem i obserwacją tego czarnego nad nami. To co bym oczekiwał to to, że rozwinę zalążek nowego hobby (mam nadzieję!) oraz, że się nie zrażę po pierwszej próbie.

Warunki jakie mam mogę uznać za znośne, mieszkam w obszarach podmiejskich, nie ma tu zbyt dużej ilości światła. Jest parę latarni ze żółtymi żarówami, ale jest to dość spokojne i zimne światło. Liczę na szybki wypad na ogródek za budynek gdzie jest dość ciemno, ale bardziej rozważam możliwość zabrania cacka i wyruszenia w jakieś odległe od świateł i neonów miejsca. Celuję w coś ze średniej półki, gdzie będę mógł dojrzeć coś więcej poza księżycem i paroma gwiazdkami. Nie chciałbym się zrazić skomplikowanym użyciem (po X poradnikach do ogarnięcia!) oraz oczekiwałbym dość wyrazistego obrazu. Obawiam się tego, że przy moim wyborze nie zobaczę tego co chciałbym lub obraz będzie niewyraźny. Teleskop nie będzie mi służył do fotografii, tylko dla poezji mego oka. Mam ogromną nadzieję, że jest to zalążek czegoś większego i po pewnym czasie będę mógł się utożsamiać z Wami!

To co jest dla mnie istotne:

  • mobilny na tyle, żeby wpakować w auto i rozstawić gdzieś w pobliżu
  • wygoda w użyciu, stabilny i mało podatny na zachwiania
  • wyraźny obraz, bez zniekształceń
  • dojrzenie kraterów na księżycu i pierścieni na Saturnie
  • dojrzenie plejad, większych mgławic, itp. (dajcie znać jak za dużo wymagam!)
  • chciałbym sam się pobawić w wyszukiwanie pożądanych obiektów, w końcu na tym to polega. Systemy i inne "nawigatory" są dla mnie zbędne
  • budżet pomiędzy 1 000 zł a 1 600 zł, ewentualnie do 2 000 zł gdy sprzęt pozwoli mi dojrzeć znacznie więcej

Nie chciałbym władować na ten moment jakichś ogromnych pieniędzy na mega profesjonalny sprzęt, chciałbym zweryfikować swoją zajawkę i ewentualnie rozbudowywać o kolejne akcesoria, a w późniejszym czasie, kto wie, może zakup czegoś mocniejszego.

Mam dylemat pomiędzy refraktorami a Newtona. Myślę o czymś takim jak poniżej, ale brakuje mi fachowej opinii. Byłbym serio wdzięczny za podpowiedzenie, który teleskop wybrać, a jak jeszcze otrzymam argumentację, to już w ogóle bajka. Może macie jakieś swoje propozycje i sprawdzone teleskopy? Nie zamykam się na te z mojej listy. Będę też wdzięczny za podanie podstawowych akcesoriów, które "dopieszczą moje doznania". Tyle w temacie, dzięki!

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1499&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 102 1000 EQ 3 2 BK1021EQ3 2

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1651&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 90 900 EQ 3 2

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1304&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 90 900 EQ 2

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1434&lunety=Teleskop Sky Watcher N 150 750 EQ3 2 BKP15075EQ3 2

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1383&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta N 130 900 EQ 2 SK1309EQ2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Newtona 8" na montażu Dobsona. Taka konstrukcja dokładnie pasuje do twoich wymagań i budżetu, może poza patrzeniem na Plejady, bo to obiekt najpiękniej wyglądający w lornetce ?

np. 

https://teleskopy.pl/Teleskop-DO-GSO-Dobson-8--DeLuxe-(N-203/1200,-wyciąg-CNC,-mikrofokuser-10-1,-kolor-tubusu--niebieski)-teleskopy-6277.html

albo, jak niebieski kolor nie odpowiada to

https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1-10,-chłodzenie-lustra,-model-680)-teleskopy-2035.html

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, Newton GSO 8" i jesteś w domu w tym budżecie przy obserwacji DSO jak i US. Żaden z tych maluszków co podlinkowałeś nie jest w stanie się z nim równać. Montaż dobsona to kawał cholernie stabilnego mebla, apertura 8" pozwala na podglądanie DS już całkiem spoko a i US będzie piękny, w zestawie spoko 30 mm okular na start i bardzo dobry wyciąg okularowy, łożyskowana podstawa, regulowane wyważenie tuby, na start nic lepszego nie kupisz. Do niego dokupić ortho 6 mm na planety i Księżyc jak BCO 6 mm (używka 150 PLN). Dokupić jeszcze 14 mm ES 82 stopnie z giełdy (około 500 PLN) jako główny do obserwacji DS, zostawić 30 mm GSO z zestawu do szerokiego pola i jesteś ustawiony z okularami. Ewentualnie jeszcze dokupić filtr UHC SVBONY 2" (chyba 150 PLN) z aliexpressu albo nawet 1,25" (jakieś 60 PLN) i używać go z takim 14 mm ESem 82 stopnie dla lepszego kontrastowania mgławic i tyle. Nic więcej nie potrzebujesz na start. No może jeszcze BCO 10 mm (150 PLN używka) jako ten słabszy na planety gdy warunki będą kiepskie ? 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, piotrkusiu napisał:

Wizual i EQ? Teleskop do DSO i małe soczewki albo lustro 130mm?

Why?

No bo jest kilku oszołomów, którzy uważają, że długa a cienka rura z maluśką soczewką na końcu powieszona na byle czym to teleskop uniwersalny. 

 

9 godzin temu, Deton napisał:

Poszukuję sensownego teleskopu do obserwacji głębokiego kosmosu. Jestem amatorem lub laikiem, jak to kto woli.

To co bym oczekiwał to to, że rozwinę zalążek nowego hobby (mam nadzieję!) oraz, że się nie zrażę po pierwszej próbie.

Celuję w coś ze średniej półki, gdzie będę mógł dojrzeć coś więcej poza księżycem i paroma gwiazdkami. Teleskop nie będzie mi służył do fotografii, tylko dla poezji mego oka. Mam ogromną nadzieję, że jest to zalążek czegoś większego i po pewnym czasie będę mógł się utożsamiać z Wami!

To co jest dla mnie istotne:

  • mobilny na tyle, żeby wpakować w auto i rozstawić gdzieś w pobliżu
  • wygoda w użyciu, stabilny i mało podatny na zachwiania
  • wyraźny obraz, bez zniekształceń
  • dojrzenie kraterów na księżycu i pierścieni na Saturnie
  • dojrzenie plejad, większych mgławic, itp. (dajcie znać jak za dużo wymagam!)
  • chciałbym sam się pobawić w wyszukiwanie pożądanych obiektów, w końcu na tym to polega. Systemy i inne "nawigatory" są dla mnie zbędne
  • budżet pomiędzy 1 000 zł a 1 600 zł, ewentualnie do 2 000 zł gdy sprzęt pozwoli mi dojrzeć znacznie więcej

Mam dylemat pomiędzy refraktorami a Newtona. Myślę o czymś takim jak poniżej, ale brakuje mi fachowej opinii. Byłbym serio wdzięczny za podpowiedzenie, który teleskop wybrać, a jak jeszcze otrzymam argumentację, to już w ogóle bajka. Może macie jakieś swoje propozycje i sprawdzone teleskopy? Nie zamykam się na te z mojej listy. Będę też wdzięczny za podanie podstawowych akcesoriów, które "dopieszczą moje doznania". Tyle w temacie, dzięki!

My tu w większości też sami amatorzy. 

Przy takim budżecie wybór jest prosty. Newton 8 cali 1200mm na montażu Dobsona. Najlepszy stosunek cena do możliwości. Wymaga tylko kolimacji od czasu do czasu, nauczysz się. 

Żadnych montaży EQ do wizuala i na początek przygody! No chyba, że chcesz popsuć sobie zabawę. 

Jednak jeśli z jakichś powodów Newton to za duża Frania, to robi się trochę kłopotliwie. Bo mniejsza apertura to znacznie mniejsze możliwości obserwacyjme w DSach. Wiele DSów jest co prawda dalej dostępnych jednak nie są to widoki tak spektakularne. Wiele DSów można oglądać w kontekście. 'Spektakularne' dotyczy niewielu obiektów, najczęściej DSy to mgiełki wydobywane z tła, niektóre zaskakują budową czy rozmiarami. 

Z takich mało problemowych sprzętów o mniejszych gabarytach to Newton 150/750 na montażu AZ4, chyba najlepiej na nogach stalowych. Jednak możliwości w stosunku do 8 cali znacznie mniejsze. 

Jeśli jednak idziemy w kierunku większej miniaturyzacji sprzętu, to możliwości obserwacyjne DSów dalej ograniczamy drastycznie. 

Takim dość uniwersalnym sprzętem jest Bresser 102/600 na AZ4 na nogach aluminiowych. Zobacz sporo DSów w kontekście. 

W przeciwieństwie do kolegi wyżej nie polecam Ci ortho na początek przygody, tylko jeden lub dwa okulary ES 82 stopnie. O ogniskowych porozmawiamy jak wybierzesz sprzęt. Ortho tak, ale nie na początku. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, kjacek napisał:

długa a cienka rura z maluśką soczewką na końcu powieszona na byle czym to teleskop uniwersalny. 

Bo tak jest po "drugiej stronie lustra". Ten sam budżet ale mieszkanie w bloku. Śmiało, poleć takiej osobie 20 kilogramową szafkę nocną ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Karol_C napisał:

Bo tak jest po "drugiej stronie lustra". Ten sam budżet ale mieszkanie w bloku. Śmiało, poleć takiej osobie 20 kilogramową szafkę nocną ? 

Co innego polecam, patrz odpowiedź wyżej. Na pewno nie 90/900...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS-y wymagaja ciemnego nieba. Jak bardzo ciemno jest u Ciebie ,widzisz Droge Mleczna ? To najprostszy z wyznacznikow ciemnego nieba. Tutaj masz mape zaswietlenia  https://www.lightpollutionmap.info/  . Znajdz swoja lokalizacje [zielony i niebieski kolor - dobrze , zolty i czerwony zle]. Newton na Dobsonie spelnia Twoje postulaty dotyczace stabilnosci , jest to teleskop oferujacy najwieksze mozliwosci w stosunku do ceny. Plejady , pierscienie Saturna zobaczysz na pewno , co wiecej w zasiegu takiego teleskopu bedzie nawet kilkaset obiektow glebokiego nieba [ gromad otwartych , kulistych, mglawic emisyjnych i planetarnych , asocjacji gwiazdowych , asteryzmow ,gwiazd podwojnych , galaktyk ] a mozliwosc ich zobaczenia bedzie zalezala od jakosci nieba , stanu atmosfery , przystosowania Twoich oczu do ciemnosci a takze odpowiednich  okularow i filtrow uzywanych razem z teleskopem. Ogromna wiekszosc tych obiektow to szare mgielki , ale niech Cie to nie zraza. Samodzielne odszukanie obiektu to wielka satysfakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Wam powiem, że napaliłem się na tego Dobsona 8" DeLuxe. Od razu coś mnie przeczucie kierowało do Newtona, ale pobłądziłem przy Synta, dość dużo tematów się wałkowało z tym teleskopem. Czytałem o średnicy, ogniskowej, itd. Jak przeliczać sensowne powiększenie i kiedy wyczuć "nadmożliwość" teleskopu ? Sugerowałem się opisem. Totalnie nie mam porównania czego się spodziewać po tym, albo tamtym. Też nie chciałem pójść w ciemno i kupić to co okaże się super na 5 min, a potem znów będę szukał czegoś lepszego. Dlatego postanowiłem się zapytać i jak widzę, dobrze zrobiłem ?

Dzięki wszystkim za porady, chyba rzeczywiście warto dołożyć te kilka stówek i mieć na dłużej. Trochę ten montaż mnie przeraża, wolałbym coś bardziej kompaktowego no ale nie wymyślono jeszcze idealnego sprzętu na wszystko ?

Z okularami i filtrami na razie się wstrzymam. Na początek nacieszę się sprzętem, potem na bank będę kombinował jak tu sprawić żeby dojrzeć jeszcze więcej. Wiecie, to jak z nałogiem ?

Jak wygląda sprawa montażu i demontażu? Wystarczy odkręcić te śruby i gotowe? Czy coś jeszcze? I warto byłoby dokupić jeszcze jakiś pokrowiec na tubę, co nie? Widziałem opinie, że sprzęt jest dość wytrzymały, ale jest też podatny na zabrudzenia. Wiadomo, trzeba będzie przeprowadzić konserwacje od czasu do czasu. Swoją drogą, ciężko się go czyści? I jeszcze kwestia przewozu, do bagażnika sedana raczej wejdzie, ale będę musiał go rozłożyć ?

10 minut temu, lemarr7 napisał:

DS-y wymagaja ciemnego nieba. Jak bardzo ciemno jest u Ciebie ,widzisz Droge Mleczna ? To najprostszy z wyznacznikow ciemnego nieba. Tutaj masz mape zaswietlenia  https://www.lightpollutionmap.info/  . Znajdz swoja lokalizacje [zielony i niebieski kolor - dobrze , zolty i czerwony zle]. Newton na Dobsonie spelnia Twoje postulaty dotyczace stabilnosci , jest to teleskop oferujacy najwieksze mozliwosci w stosunku do ceny. Plejady , pierscienie Saturna zobaczysz na pewno , co wiecej w zasiegu takiego teleskopu bedzie nawet kilkaset obiektow glebokiego nieba [ gromad otwartych , kulistych, mglawic emisyjnych i planetarnych , asocjacji gwiazdowych , asteryzmow ,gwiazd podwojnych , galaktyk ] a mozliwosc ich zobaczenia bedzie zalezala od jakosci nieba , stanu atmosfery , przystosowania Twoich oczu do ciemnosci a takze odpowiednich  okularow i filtrow uzywanych razem z teleskopem. Ogromna wiekszosc tych obiektow to szare mgielki , ale niech Cie to nie zraza. Samodzielne odszukanie obiektu to wielka satysfakcja.

SQM wynosi 19.39, Drogi Mlecznej nie widzę. To raczej słaby wynik i sobie nie popatrzę jednak na spontanie, a będę musiał planować wypady. Mam około 50km do strefy zielonej/niebieskiej, na takie poświęcenie jestem gotów ? No chyba, że są jakieś dodatkowe filtry, soczewki, żeby na spontanie też pooglądać, ale raczej wątpię.

Jeszcze jest taka kwestia, że noszę okulary. Pewnie mi to utrudni korzystanie z teleskopu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Deton napisał:

Jeszcze jest taka kwestia, że noszę okulary. Pewnie mi to utrudni korzystanie z teleskopu

Też noszę okulary i nie utrudnia. Po prostu zdejmuję okulary do obserwacji, choć są wśród okularników dwie szkoły: tych co obserwują w okularach i tych co bez ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kolego sprzety na gieldzie, polecam taka opcje ... chyba 10" widzialem, zawsze to mniej stracisz niz kupujac nowy. W moim przypadku byl to strzal w dziesiatke ? Wozilem synte10 w aucie na tylnym siedzeniu w corsieB. Nie wiem jak w gso, ale synty maja ogniskowe 1200mm przez co im mniejszy teleskop tym ma dluzsza tube i mysle ze 8 " mialbym problem wowczas wcisnąć.

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)