Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop 2021


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem początkującym obserwatorem, interesuje się kosmosem i lubię wpatrywać się w gwiazdy szukam teleskopu cały komplet do obserwacji natomiast nie znam się na tym kompletnie. Piszę z zapytaniem jaki teleskop wybrać do 5k cały komplet oraz zestaw do 10k. Proszę o pytania oraz informacje.

Z góry dziękuję za odpowiedzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pierwsze pytania. Napisałeś że interesujesz się kosmosem. Rozwiń to proszę. Kosmos wydaje Ci się po prostu ciekawy ? Czy Twoje zainteresowanie wiążę się z jakimiś książkami, czasopismami ? Czy myślisz że wydając na pierwszy teleskop 10 tys zł zobaczysz więcej niż zestawem za 3000 ? Jakie są Twoje wyobrażenia na temat obserwacji amatorskiej ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje się kosmosem, oglądam każdy odc astrofazy. Natomiast nie czytałem książek nie ze względu, że się nie interesuje ale dlatego że w życiu przeczytałem całe max 5 książek. Ciekawi mnie kosmos, ponieważ zdaje sobie sprawe, że jesteśmy niczym we wszechświecie i chce poznawać tego co nie ujrzysz ludzkim okiem. Proszę tylko o rekomendację od osób które się na tym znają aby wybrać coś dobrego i nie przepłacić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, [email protected] napisał:

A czy taki widok galaktyki M85 wygląda dla Ciebie interesująco ?

M85.thumb.jpg.65050a7942e1d6b56da569743666ee2e.jpg

Czy wolał byś coś w tym stylu :

post-212744-0-43903700-1469517028_thumb.jpg.bdb167cc59031ff0c2f2562e02f421fe.jpg

Dobrze kombinujesz. 

Bo niebo można oglądać na różne sposoby. Najczęściej jest gorzej niż na pierwszym obrazku. Nie tyle oglądamy, co szukamy słabych, ledwo widocznych mgiełek. Niektóre są widoczne tylko tzw zerkaniem, patrzeniem nieco obok. 

Mały ale wygodny sprzęt pokaże niebo w taki sposób (ale niekoniecznie tak wyraźne) jak na pierwszym obrazku. Im ciemniejsze niebo tym lepiej, tym więcej zobaczysz. I nie zobaczysz pewnie tego od razu. Trzeba się nauczyć znajdować obiekty na niebie i je obserwować. 

Dobry refraktor APO pokaże obiekty głębokiego nieba (Deep Space Objects) trochę jak na rysunku drugim. Zależy to od warunków. U nas rzadko są dobre warunki do obserwacji nieba. 

Duży Newton pokaże znacznie więcej. 

Jednak każdy z nas inaczej obserwuje niebo. Ja oraz kolega Adrian mamy małe refraktory. Uważamy je za najwygodniejsze. Inni wolą duże Newtony na montażu Dobsona. I też są zadowoleni. Ale niekoniecznie to co pasuje mi, będzie pasować Tobie. 

Nie ma idealnego teleskopu. Każdy ma mocne i słabe strony.

Co Ci bardziej pasuje, mały mobilny sprzęt, przy którym nie trzeba nic robić, czy duży, ciężki teleskop wymagający chłodzenia i kolimacji przed obserwacjami? 

Pierwszy pokaże DSy w kontekście, drugi pokaże DSy z detalami ale tylko pod ciemnym niebem. 

Teleskop to początek drogi. Zaraz po nim najbardziej istotne są okulary. A to temat rzeka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomia to nauka. Nauka to wiedza. Wiedza zgromadzona jest w książkach (nie Internet). Czytanie to podstawowa umiejętność wymagana w zdobywaniu wiedzy. Programik w sieci czy telewizji to tylko myślowy skrót i piękne obrazki często animacje. Media zawsze żyły na naszych zmysłach. Jeśli to daje satysfakcje i fajne samopoczucie to ok. I tyle. Wiedzy nie da się przekazać w takim skrócie.

Ale patrzenie w kosmos to jak oglądanie astrofazy czy obrazów w muzeum czy ilustracji w książce. Oglądasz i tyle. Inna sprawa to zrozumieć co się widzi. Jeśli w muzeum oglądasz jakiś wybitny obraz to albo się tobie podoba albo nie. ale gdy wiesz jak na niego patrzeć i co widać, umiesz to dostrzec i zrozumieć. To już zupełnie inne patrzenie. Tej umiejętności nabywa się z czasem, z wiekiem i wiedzą.

Teleskop to tylko przedłużenie naszego oka. A nasze oczy bywają ułomne. Teleskopy razem z nimi. 

Pierwszy teleskop to powinien być 8" Dobson. Prosty i dobry sprzęt. Zawsze go potem można odsprzedać. Jeśli potrzebne będzie więcej to już po nim będziesz wiedział co Ci jest potrzebne.

Na [początek proponuje odszukać w okolicy pasjonatów astronomii, pojechać na zlot i zaczerpnąć wiedzy oraz dostępu do świetnego sprzętu, udać się do najbliższego klubu astronomicznego. Sam taki prowadzę w Żaganiu od 10 lat.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi spotkaniami i zlotami w środku pandemii to przesadzacie Koledzy. Na Amber Expo personel już nie wyrabia. Ludzie umierają dusząc się jak muchy w smole. Dopóki ktoś nie trafi w środek tego, to nie ma pojęcia z czym się borykamy. 

Sugeruję trochę rozsądku... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2021 o 10:24, kjacek napisał:

Z tymi spotkaniami i zlotami w środku pandemii to przesadzacie Koledzy. Na Amber Expo personel już nie wyrabia. Ludzie umierają dusząc się jak muchy w smole. Dopóki ktoś nie trafi w środek tego, to nie ma pojęcia z czym się borykamy. 

Sugeruję trochę rozsądku... 

Ja tu piszę ogólnie, że taka powinna być strategia. Oczywiście czasy teraz mamy nie zlotowe. Trzeba przetrwać.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tematem zaineresowani są bardziej odpowiadający niż pytający to coś jest nie tak ... Gdybym ja miał wolne 10 000 to kupił bym sobie coś takiego:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/explore-scientific-refraktor-apochromatyczny-ap-127-952-ed-fcd-100-hexafoc/p,53293 ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, DzikiDobson napisał:

I to się nazywa budżet na rozpoczęcie przygody z astro

Błagam tylko niech nikt nie wyjeżdża tutaj z syntą ?

Nie to nie, foch ?

Skoro nie wolno Synty to przy tym budżecie proponuję T300.

 

https://www.taurustelescopes.com/pl/product/taurus-t300-f-5-classic/

 

Lekki, kompaktowy, łatwy w transporcie, ma moc, jest dobrej jakości, bije na łeb w DS maleństwa, nie zniechęci, a zachęci tym co pokaże...a jak się nie sprawdzi to pójdzie bez problemu w odsprzedaży.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Setaarius napisał:

Nie to nie, foch ?

Skoro nie wolno Synty to przy tym budżecie proponuję T300.

No i to się nazywa porządne lustro ? 

 

22 minuty temu, [email protected] napisał:

Jeżeli tematem zaineresowani są bardziej odpowiadający niż pytający to coś jest nie tak ... Gdybym ja miał wolne 10 000 to kupił bym sobie coś takiego:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/explore-scientific-refraktor-apochromatyczny-ap-127-952-ed-fcd-100-hexafoc/p,53293 ?

Trochę szkoda dziesięciu kołaczy na chińczyka i jeszcze ta zabójcza marża astroshopu

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)