Skocz do zawartości

KUPIĘ TELESKOP SYNTA 8"


matyniu333

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Hubert286 napisał:

A jakie okulary polecacie, żeby zobaczyć chociażby czapę na Marsie, albo m42?

Długo zastanawiałem się jak by Ci ułatwić życie i wybór okularów. Ale nic nie wymyśliłem. Nic co by zajęło mniej niż 50 stron A4. Jeżeli chodzi o obserwacje planet wiele tematów i opinie przemawia za okularami lantanowymi albo orthoskoplpwymi. Mars nie pokarze Tobie czapy lodowej jeszcze przez dwa lata. Aż do następnej opozycji a i to nie jest pewne. M42 można oglądać od małej lornetki po bardzo duże powiększenia.

 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, matyniu333 napisał:

tanio ? 800zl za okular?

Tak warto kupić używki . Ja też na początku miałem okulary Plossl od GSO inne tanie od SW. Mam nawet Plossile z allegro nom mame. ale jakość pozostawia wiele do życzenia. Sosna dobrze pisze miałem dużo szkiełek a tak naprawdę nic. Masz jeszcze czas do poczytania w temacie okularów zanim kupisz teleskop. Też na początku szkoda mi było wydawać kasy na drodze okulary coś w tym jest że jak spojrzysz w coś lepszego to już te stare tak nie cieszą. Stanęło na tym że sprzedałem 4 okulary i dołożyłem do tego ESa 14 mm i był to mój ulubiony okular w GSO 10. 

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 5mm dające z tym teleskopem powiększenie x240 musisz mieć idealne warunki. Na start powinieneś mieć coś do przeglądu nieba w okolicach 30mm, coś ze średniego zakresu powiększeń np. 14mm, do planet czy księżyca 8-10mm.

Ogólnie wybór okularów jest tematem rzeką , internet i fora są z kolei pełne informacji na ten temat. Poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, [email protected] napisał:

...Mars nie pokarze Tobie czapy lodowej jeszcze przez dwa lata. Aż do następnej opozycji...

 

Niestety to prawda, pamiętam że w Bieszczadach przez synte 10  pierwszy raz widziałem czape polarna Marsa, nie była to opozycja... Aktualnie w moim SCT 8" nie ma na to szans, podczas ostatniej opozycji zarysy kontynentów były ładnie widoczne, czape gdy ustawienie planety na to pozwalało też dało się dostrzec. Nie czuję się niestety na siłach by doradzić Ci okular krótkoogniskowy, sam będę takiego szukał.. ja planuję sprawdzić orto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sosna napisał:

Aktualnie w moim SCT 8" nie ma na to szans, podczas ostatniej opozycji zarysy kontynentów były ładnie widoczne, czape gdy ustawienie planety na to pozwalało też dało się dostrzec. Nie czuję się niestety na siłach by doradzić Ci okular krótkoogniskowy, sam będę takiego szukał.. ja planuję sprawdzić orto.

Ja używałem długo TS HR 6 mm. Mars jakoś tak się prezentował ale też użyłem zumma w telefonie i zmniejszyłem ISO. Fotkę robiłem przez ten okular 

20201029_233914.gif

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, matyniu333 napisał:

ale zajebiscie smorf jaki t eleskop posiadasz?

SCT 8  na montażu z napędem. Ta sama wielkość lustra co synta 8. Tylko to jest obraz powiększany w telefonie. W okularze jest malutki ale mie jwiecej można było takie detale wyłapać podczas zeszłorocznej opozycji Marsa. Synta 8 da podobne obrazy kwestia wprawy w obsłudze.  

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, matyniu333 napisał:

te czapy polarne to są takie duże lodowe góry?

Czapa polarna to ta biała kropka na dole po prawej stronie. Nie napalaj się tak tylko dużo szukaj i czytaj na forach. Co kupić, co obserwować, jak obserwować i kiedy obserwować no i żeby wiedzieć co się obserwuje. Ta wiedza zwiększa frajdę z samej obserwacji.

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars jakos mnie w zeszlym roku specjalnie nie zachwycil. Moze nie mialem szczescia do warunkow. Czapa polarna byla dobrze widoczna w koncu lipca i w sierpniu [bardzo blyszczaca w porownaniu do reszty tarczki]  , co wiecej jako pierwsza rzucala sie w oczy nawet jak oprocz niej nie mozna bylo zobaczyc zadnego detalu [mam na mysli ciemne obszary]. Potem we wrzesniu znacznie przygasla i tak juz zostalo. Ogolnie bylem jednak zawiedziony Marsem , moze nie mialem szczescia do warunkow albo oczekiwalem zbyt wiele. W dodatku w czasie opozycji ciagle u mnie byla slaba pogoda . Mars jest jednak dosc trudnym obiektem takze z powodu nieduzej srednicy katowej maks. 22 - 23 sekundy katowe w czasie opozycji. Obserwowalem Newtonem 6 cali na dobsonie i zwykle kitowym okularem 10mm [ wiem - slaby] , w plosslu 6mm zawsze bylo jeszcze gorzej [po prostu zbyt duze powiekszenie ]. Jak na razie wole obserwowac Jowisza , ktory ma po prostu wieksza srednice katowa , nawet 50 sekund katowych w czasie superopozycji [ w tym roku bedzie cos kolo 47 sekund ] i juz nie moge sie doczekac tegorocznego sezonu na Jowisza , ktory zacznie sie juz niebawem.

P.S. Co do okularow wiele obiecuje sobie po Baader Classic Ortho 10mm [ na razie jeszcze nie mam ].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mapa1.thumb.png.86164e8e549de7dafbc1b4183ccb22a8.png

Jowisza i Saturna bedziesz mogl od polowy kwietnia nad ranem oczywiscie. Warunki nie beda jeszcze zbyt dobre ale beda sie z kazdym dniem poprawiac. Wygenerowalem dla Ciebie mapke w programie Cartes Du Ciel na dzien 15. 04.  godz. 5.15 . Jowisz bedzie wtedy na wysokosci ok 7 stopni nad horyzontem [malo] , a Saturn 10 stopni nad horyzontem. Program ten polecam ,jest darmowy na PC.  Aha wszystko na brazowym tle jest niewidoczne [ pod horyzontem]. Widok jest ustalony z grubsza na poludniowy wschod [SE].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)