Skocz do zawartości

Forum się zwija?


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Czy też macie takie wrażenie? I czy można coś z tym zrobić, czy to raczej nieuchronna kolej rzeczy? Widać to coraz bardziej po zawartości głównej (są dni, kiedy przeważa giełda, choćby teraz). Frekwencja w konkursach symboliczna  - najpierw padł konkurs wizualny, później foto challenge, teraz widać to w heńkowym/OKA; spadku liczby głosujących do ok. 60  nie da się nie zauważyć. Wizual, odkąd zakończył się cykl OT, też jest raczej śladowy, choć wciąż zdarzają się perełki. Owszem, porady sprzętowe kilka osób lubi i ogarnia, ale już merytorycznej dyskusji przy okazji prezentacji astrofotek prawie nie ma. Fajne inicjatywy pokroju kalendarza to też już przeszłość.

W mojej ocenie prawie wszystko co ciekawe dzieje się teraz na AP i chyba to forum się ostanie, być może też Maniak jako, hmm, platforma do migracji sprzętu, w czym zresztą specjalizuje się jeden z adminów (bez złośliwości, to fakty). Spory ruch jest też chyba też FB/Intstagramie, ale tam mnie nie ma, więc do końca nie wiem, tyle ile ze słyszenia. ? Trochę szkoda, ale piszę to bez większych emocji, już nie jako moderator, tylko zwykły użytkownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży ruch jest właśnie na FB, tam trafiają początkujący i tam zostają, to główne i najpopularniejsze medium. Jakość jak dla mnie dość słaba pod niektórymi względami i zdecydowanie wolę fora, słaba czytelność i dotarcie do historycznych postów na FB też odstrasza, ale dla większości to jest wystarczające bo nie znają innej drogi... Zaryzykuję twierdzenie, że astronomia amatorska pod względem rozwoju nie tylko merytoryki, ale dopływu nowych wieloletnich pasjonatów oraz jakości traci na tym, ale to moja opinia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, miałem wrażenie jako "świeżak w astro-społeczności online" że na FA przeważa tematyka obserwacji wizualnych co mi bardzo odpowiada.

Na fb są potężne grupy typu giełda astronomiczna lub astronomia w Trójmieście itp. 

Może należałoby wypromować forum poprzez fb? 

Założyć fanpage otwarty dla wszystkich, pozapraszać obecnych użytkowników forum, powstawiać swoje posty i fotki. Jakoś się rozkręci. Kto złapie bakcyla tego nogi poniosą na forum astronomiczne. W tych czasach ludzie, szczególnie młodzi przesiadują w aplikacji facebooka wię łatwiej im tam zostać. Później tylko czytają szmatławce tj. mądrości noname-ów o tym "jaka synta to wybitna marka, a newtony są lepsze bo w kosmosie też używają luster."

Z drugiej strony mam wrażenie, że Astropolis jest jakoś takie bardziej... przyjazne dla użytkownika? Pomimo tego, że wszystko działa podobnie to jakoś zachęca ogólny appearance...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się zwija, może nie... na dobrą sprawę to jest zima, jeśli jest pogoda to i tak mgła i syf z kominów.

Nie powiedziałbym że AP jest w czymkolwiek lepsze. Trzeba robić swoje, zima się skończy to i obserwatorzy wyjdą z domów  ?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, lukost napisał:

Wizual, odkąd zakończył się cykl OT, też jest raczej śladowy, choć wciąż zdarzają się perełki.

Niestety, ale jak już się zdarzą perełki to czytam z zapartym tchem. Jeśli chodzi o OT - to mam już długą listę kandydatów chyba na każdą porę roku. Co z tego jak pogoda + sytuacja rodzina sprawia, że nie ma jak się wyrwać... Ale taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie (mam nadzieję). Może ktoś dołączy i będzie rozwijał ten cykl, bo to skarbnica wiedzy. 
Może można by przywrócić konkurs wizualny - co musi się wydarzyć. Potrzebny jest tylko koordynator? 

48 minut temu, lukost napisał:

Fajne inicjatywy pokroju kalendarza to też już przeszłość.

Ciekawe spostrzeżenie ... Może trzeba zaproponować jakąś inicjatywę... mi od dawna chodzi coś po głowie.

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lukost zmienił tytuł na Forum się zwija?
15 minut temu, lolak89 napisał:

Może się zwija, może nie... na dobrą sprawę to jest zima, jeśli jest pogoda to i tak mgła i syf z kominów.

Nie powiedziałbym że AP jest w czymkolwiek lepsze. Trzeba robić swoje, zima się skończy to i obserwatorzy wyjdą z domów  ?

Właściwie to jest wiosna...

AP niekoniecznie jest lepsze ale jakimś trafem przyciąga ludzi.

Porównaj choćby obie strony główne. Co i rusz jakieś dyskusje typu "co źle sprzedaliście" "co najlepszego kupiliście" po prostu dobrze prosperująca społeczność online. A tutaj "kupię to, sprzedam tamto", zdublowane wątki z ap , a w przerwach "katalog messiera w małym achro" który jest moim ulubionym wątkiem. 

Trzymam kciuki żeby FA też się kręciło i nie skończyło jak nieszczęsny Astromaniak.

Edytowane przez DzikiDobson
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pmochocki napisał:

Może można by przywrócić konkurs wizualny - co musi się wydarzyć. Potrzebny jest tylko koordynator? 

Łukasz wkładał w konkurs wizualny bardzo dużo pracy i nic z tego na koniec nie wychodziło z powodu braku zainteresowania.

Niestety to chyba taka kolej rzeczy , powodów jest wiele. Obserwacje wizualne bez dostarczania nowych bodźców w końcu wypalają każdego.  W astrofotografii jest trochę łatwiej bo zmieniając sprzęt dostajesz nowe możliwości które tak nie wypalają jak w wizualu. No i podstawowa sprawa lenistwo userów którzy chętnie czytają ale sami nie angażują się.  Każdego też jak i mnie teraz dopada okres mniejszego zainteresowania hobby.

Temat FB np. to już inny świat  , tam brak w zasadzie merytorycznych informacji poza zdjęciami , a jak już się trafią to nie do odnalezienia za tydzień .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...
Jest swego rodzaju"zastój" na forum. Nowe wpisy pojawiają się co kilka, kilkanaście godzin. Tak jak napisał kolega lolak89, no i do tego jeszcze te covidowe obostrzenia, nie pozwalają na normalne życie, a co dopiero na obserwacje. Nie wszyscy mają swoje astro-budki. Ludzie mają przez to problemy nie tylko ze zdrowiem, ale i z  finansami.  Wiadomo jaka jest sytuacja na rynku pracy, w firmach i lokalnych biznesach. Jak nie wiesz, czy starczy ci do następnej wypłaty, (o ile będzie), to nie ma się głowy do tematu astro.  Na AP zapewne też są ludzie z podobnymi problemami, ale nie uważam by było lepsze od naszego. Konkurencja musi być, i jak kiedyś śpiewał pewien pan..."Piłka jest okrągła, a bramki są dwie". ? 

  • Like 8

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama wirtualizacja pracy i nauki też męczy ludzi. Brakuje dobrych emocji. Pogoda faktycznie ciągle pod górę. 

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek powinien zmienić nazwę na "Narzekania na przednówku".

Zamiast narzekać - wrzućcie jakiś ciekawy post. Porównywanie FA i AP nie ma sensu. AP to więcej astrofoto, u nas więcej o wizualu. Jednak oba fora toczą się o tej porze leniwie. I nie ma się czym zamartwiać. Dla mnie najlepszym wątkiem na forum są obserwacje w Sulejewie. Tylko dlatego, że to wątek czysto narzędziowy. Umożliwia skrzyknięcie się na wspólne obserwacje, i daje szansę poczytać co inni widzieli, jeśli danego dnia, a raczej nocy, nie można było pojechać. W końcu naszym hobby jest astronomia, pewnie brak nam zapalonych pisarzy ?

Jednym słowem, nie jest źle, będzie lepiej, COVID się skończy, a nawet pogoda się poprawi.

Ważne tylko, by nie uwierzyć, że "lepsze jutro było wczoraj".

Edytowane przez piotrfie
literówka
  • Like 4
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, gryf188 napisał:

Łukasz wkładał w konkurs wizualny bardzo dużo pracy i nic z tego na koniec nie wychodziło z powodu braku zainteresowania.

Niestety to chyba taka kolej rzeczy , powodów jest wiele. Obserwacje wizualne bez dostarczania nowych bodźców w końcu wypalają każdego.  W astrofotografii jest trochę łatwiej bo zmieniając sprzęt dostajesz nowe możliwości które tak nie wypalają jak w wizualu. No i podstawowa sprawa lenistwo userów którzy chętnie czytają ale sami nie angażują się.  Każdego też jak i mnie teraz dopada okres mniejszego zainteresowania hobby.

Temat FB np. to już inny świat  , tam brak w zasadzie merytorycznych informacji poza zdjęciami , a jak już się trafią to nie do odnalezienia za tydzień .

Widzisz ja mam zupełnie inaczej, mnie obserwacje wizualne wogóle nie wypalają.

 

Tak samo zmieniam sprzęty jak w astrofoto i szukam nowych wyzwań i pomysłów na obserwacje, a po kilkunastu latach wciąż cieszy mnie widok dobrego nieba patrząc gołymi oczami.

 

Natomiast kompletnie nie ciągnie mnie do astrofoto. Nie chcę wywoływać burzy bo nie o to chodzi, ale dla mnie internet jest pełen milionów ujęć w większości tych samych obiektów i rzadko zdarzają się jakieś perełki, gdzie widać wyzwanie, które podjął użytkownik i do tego fala krytyki i wojen jakie czasem widziałem pod zdjęciami na wspomnianym AP... Dodatkowo niesamowita ilość czasu, którą się poświęca na obróbkę i zebranie materiału, na często tracenia dużej części nocy, albo nawet kilku na walce ze sprzętem, który właśnie dopiero co ostatnio działał, albo miał działać od razu bo wszystko jest takie super i sterowane przez dopasowane oprogramowanie itd... ?

No dobra może i będzie burza czyli wizual kontra foto, konsola kontra PC... ?

Odnośnie AP-ja osobiście nie przepadam za tym forum i panującym tam klimatem, przez ponad 10 lat napisałem tam może z 20 postów. Ale jeden lubi rybki, a drugi frytki.

Dlatego fajnie, że są różne fora, że jest astrofoto i wizual, przestrzeń nie lubi pustki...

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia epidemii czy braku pogody. Czasy się zmieniają, produkty (fora) też. Obecnie wydaje się, że wizual przegrywa z astrofotografią, a "starzy" userzy trochę się wypalili. Sam posypuję głowę popiołem i przyznaję, że na jakiś czas odpuściłem. Są przecież rzeczy ważne i ważniejsze. Ale od niedawna znów zacząłem tu zaglądać - może znajdę jakąś niszę dla siebie. Pozdrawiam

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukost napisał:

Czy też macie takie wrażenie? I czy można coś z tym zrobić, czy to raczej nieuchronna kolej rzeczy? Widać to coraz bardziej po zawartości głównej (są dni, kiedy przeważa giełda, choćby teraz). Frekwencja w konkursach symboliczna  - najpierw padł konkurs wizualny, później foto challenge, teraz widać to w heńkowym/OKA; spadku liczby głosujących do ok. 60  nie da się nie zauważyć. Wizual, odkąd zakończył się cykl OT, też jest raczej śladowy, choć wciąż zdarzają się perełki. Owszem, porady sprzętowe kilka osób lubi i ogarnia, ale już merytorycznej dyskusji przy okazji prezentacji astrofotek prawie nie ma. Fajne inicjatywy pokroju kalendarza to też już przeszłość.

W mojej ocenie prawie wszystko co ciekawe dzieje się teraz na AP i chyba to forum się ostanie, być może też Maniak jako, hmm, platforma do migracji sprzętu, w czym zresztą specjalizuje się jeden z adminów (bez złośliwości, to fakty). Spory ruch jest też chyba też FB/Intstagramie, ale tam mnie nie ma, więc do końca nie wiem, tyle ile ze słyszenia. ? Trochę szkoda, ale piszę to bez większych emocji, już nie jako moderator, tylko zwykły użytkownik.

Nie ma co przesadzać, że sie zwija. Ogólnie fora jako takie ucierpiały przez fejsbooki itp. Dzisiaj praktycznie przetrwały tylko większe fora, te mniejsze zniknęły albo są praktycznie martwe. Nie wiem dlaczego FB tak wyparło fora. Jak dla mnie to FB nadaje sie głównie do szybkiego przeglądania na telefonie, są grupy astro, ale nie stanowią jakieś zwartej społeczności. Posty na FB mają wartość krótkotrwałą, bo zaraz przykryje ich stos kolejnych. Po tygodniu to już ciężko znaleźć własne posty z jakiejś grupy. 

Konkurs wizualny to zbyt szybko zrezygnowaliście, moze i nie było jakiś tłumów głosujących, ale to napędzało ruch i relacje. 

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukost napisał:

Wizual, odkąd zakończył się cykl OT, też jest raczej śladowy, choć wciąż zdarzają się perełki. Owszem, porady sprzętowe kilka osób lubi i ogarnia, ale już merytorycznej dyskusji przy okazji prezentacji astrofotek prawie nie ma. 

Cykl OT? Coś mnie ominęło?... Co masz na myśli?.. 

Aby dyskutować o astrofoto, to trzeba je robić. Mnie do tego nie ciągnie. 

Moim zdaniem forum żyje swoim życiem. Jakby mniej tu płaszczaków i innych czarodziejów. To też cenne. 

Swoją drogą forum to nie konkurs piękności, tu nie musi być gęsto. 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lukost napisał:

Nic takiego, poza tym że odkąd pawie rok temu zrezygnowałem z redagowania cyklu pojawiły się raptem dwa czy trzy nowe odcinki.

Niestety to prawda. Chciałem pisać przynajmniej jeden odcinek w miesiącu, ale nie dałem rady. Może jak córka wreszcie zacznie przesypiać noce będzie łatwiej.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę..mam nadzieje że to chwilowy zastój.

Dla mnie osobiście FA ,to jedyne forum gdzie ,jest sporo wizuala,faktycznie  może kiedyś było go znacznie więcej, ale i tak nie jest źle. Odnośnie rzeczonego pewnego forum...astrofoto.......... ,tematy zastępcze, często zupełnie nie związane z astro, TWA , mam też wrażenie że niektóre posty są pisane tylko dla samego ich zaistnienia. Unikam tego jak ognia....Ale sie rozpędziłem a tu nie o tym ma być...Ja WYBRAŁEM  FA ,dla mnie to być albo nie być ..Akurat tak się układa że czas,mam dopiero wieczór, a jak jest pogoda to ,obserwuję, i nie mam kiedy coś na forum wrzucić. Są też dobre wieści ,materiału na posty przybywa...?

  • Like 5

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie jest aż tak źle. Na każde zadane pytanie czy prośbę o pomoc jakiejś kwestii zawsze jakaś dobra dusza odpowie. Może nie jest to zawsze stos odpowiedzi ale w sumie to nawet jedna a dobra czasami wystarcza. Zawsze też można się pocieszyć, że ilość nie musi iść w parze z jakością. Pewnie, że idealna sytuacja byłaby wtedy gdyby ruch był tutaj jak w ulu a dyskusje na wszystkie tematy byłyby owocne i treściwe. No ale realia są takie jakie są. Nie każdy ma akurat czas, nie każdemu się akurat chce, inny się właśnie dowiedział, że  żona go zdradza, etc. Forum schodzi wtedy na plan dalszy. Po prostu życie. Tak czy siak jeszcze Forum nie zginęło póki my żyjemy.

Edytowane przez Lunatyk_101
  • Like 5

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pmochocki napisał:

Niestety to prawda. Chciałem pisać przynajmniej jeden odcinek w miesiącu, ale nie dałem rady. Może jak córka wreszcie zacznie przesypiać noce będzie łatwiej.

To nie Twoja wina, to Lukost zdradził nas na rzecz foto, to jego wina ?

Moja trochę też bo mnie zapraszaliście, a ja odmówiłem, ale mam drugie zwijające się forum ? , pisanie Przewodnika, utratę pracy przez... nie covid, a miłościwie panujących, a w głowie kiełkuje pomysł na uzupełnienie starych tomów, ale ciii, nikomu nie mów ?

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Setaarius napisał:

To nie Twoja wina, to Lukost zdradził nas na rzecz foto, to jego wina ?

No nie... Łukasz włożył wiele serca w ten cykl i niestety wsparcia w ostatnich latach dostał za mało.

6 minut temu, Setaarius napisał:

utratę pracy

Współczuję i życzę szybkiego znalezienia lepszej.

6 minut temu, Setaarius napisał:

a w głowie kiełkuje pomysł na uzupełnienie starych tomów, ale ciii, nikomu nie mów ?

O nie... a ja mam kilka perełek, które chciałem opisać w OT. Dla jednej galaktyczni mam już napisany wstęp: Jasna, piękna i bardzo niedoceniana. Została nawet pominięta w "Przewodniku po wybranych obiektach nocnego nieba"... 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pmochocki napisał:

No nie... Łukasz włożył wiele serca w ten cykl i niestety wsparcia w ostatnich latach dostał za mało.

 

O nie... a ja mam kilka perełek, które chciałem opisać w OT. Dla jednej galaktyczni mam już napisany wstęp: Jasna, piękna i bardzo niedoceniana. Została nawet pominięta w "Przewodniku po wybranych obiektach nocnego nieba"... 

 

1. Przecież żartuję ?

 

2. Opisuj, opisuj, w razie czego skopiuję bo będę miał gotowca ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkursy się skończyły, bo zabrakło wsparcia userów.

Sam prowadziłem 4 różne konkursy astrofoto, w różnej formule - i na Fa i na AP i na AM - efekt taki sam. Po pół roku to już była zabawa dla malej garstki userów. Ale coś w tym jest co pisze Lukost - zauważcie że wszystko jest cacy do momentu kiedy zmęczony obsługa konkursu opiekun pisze" poszukuje następcy" - wtedy zapada głucha cisza.

Dlaczego? Moja diagnoza jest prosta - pokolenie ludzi od prac społecznych i pracy " dla ludu" wymiera. Resztę dośpiewajcie sobie sami.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @lukost za ten wątek, przypomniałeś mi o drobnej zaległości, która z uwagi na okoliczności życiowe wyleciała mi z głowy. 

3 godziny temu, Setaarius napisał:

Duży ruch jest właśnie na FB, tam trafiają początkujący i tam zostają, to główne i najpopularniejsze medium. Jakość jak dla mnie dość słaba pod niektórymi względami i zdecydowanie wolę fora, słaba czytelność i dotarcie do historycznych postów na FB też odstrasza, ale dla większości to jest wystarczające bo nie znają innej drogi...

Zgadzam się, na fb jak ktoś wrzuci zasadniczo jakiekolwiek zdjęcie, to zawsze lecą ochy i achy, a chyba nigdy nie widziałam konstruktywnej krytyki czy porad do obróbki, podczas gdy nawet ja jako wizualowiec, który zupełnie się na foto nie zna, byłam w stanie zauważyć konkretne błędy czy niedociągnięcia. No i to, że na forach wszystko jest poukładane w tematach, a na fb wszystko na kupie i znaleźć cokolwiek trochę starszego to mordęga. Osobiście na tych facebookowych grupach wrzucam praktycznie tylko obrazy - nawet szkice są zlewane, bo nie są ładne i kolorowe jak zdjęcia, nie mówiąc o opisach obiektów albo relacjach... 

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Jeśli chodzi o OT - to mam już długą listę kandydatów chyba na każdą porę roku. Co z tego jak pogoda + sytuacja rodzina sprawia, że nie ma jak się wyrwać... Ale taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie (mam nadzieję). Może ktoś dołączy i będzie rozwijał ten cykl, bo to skarbnica wiedzy. 

Cały czas mam z tyłu głowy napisanie jakiegoś OT, od zeszłych wakacji mam parę pomysłów, ale też u mnie fatalnie z czasem (studia i za chwilę inżynierka + zamówienia), a gdy miałam wreszcie chwilę między semestrami to covid namącił w rodzinie. Ale podobnie mam z innymi rzeczami, od roku planuję zrobić wykład w kole naukowym na uczelni o obserwacjach wizualnych (to byłby już trzeci) i wciąż nie wiem kiedy to nastąpi...

2 godziny temu, Setaarius napisał:

Widzisz ja mam zupełnie inaczej, mnie obserwacje wizualne wogóle nie wypalają.

 

Tak samo zmieniam sprzęty jak w astrofoto i szukam nowych wyzwań i pomysłów na obserwacje, a po kilkunastu latach wciąż cieszy mnie widok dobrego nieba patrząc gołymi oczami.

 

Natomiast kompletnie nie ciągnie mnie do astrofoto. Nie chcę wywoływać burzy bo nie o to chodzi, ale dla mnie internet jest pełen milionów ujęć w większości tych samych obiektów i rzadko zdarzają się jakieś perełki, gdzie widać wyzwanie, które podjął użytkownik i do tego fala krytyki i wojen jakie czasem widziałem pod zdjęciami na wspomnianym AP... Dodatkowo niesamowita ilość czasu, którą się poświęca na obróbkę i zebranie materiału, na często tracenia dużej części nocy, albo nawet kilku na walce ze sprzętem, który właśnie dopiero co ostatnio działał, albo miał działać od razu bo wszystko jest takie super i sterowane przez dopasowane oprogramowanie itd... ?

Już dałam lajka, ale tak bardzo się z tym zgadzam, że aż musiałam to napisać. ? 

Mało co mnie tak denerwuje jak stwierdzenie, że każdy wizualowiec w końcu się wypala i przechodzi na astrofoto. Może od paru lat jestem kiepskim przykładem pod względem ilości produkowanych relacji (kwestia możliwości obserwacji na tym etapie życia), ale wciąż pod ciemnym niebem skaczę na widok gwiazd albo wzruszam się i płaczę patrząc przez lornetkę - tak samo jak wtedy, gdy miałam 14 lat i niewyobrażalny jest dla mnie inny stan rzeczy.

  • Like 4

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stagnację widać gołym okiem. Sam biję się w pierś, ale sytuacja życiowa bezlitośnie zawęża czas jaki mogę poświęcić na hobby, już o napisaniu relacji, czy szkicu nie wspominając. Co nie oznacza, że nic nie napiszę, ale...

Po aktywności widać, że wizual na FA (a może i wogóle na polskich forach) , zwłaszcza w wykonaniu dużych dobsonów,  to działalność tak niszowa, że zainteresowanych można policzyć na palcach jednej ręki. Twoje Łukasz odejście od OT i wizuala tylko unaoczniło pustkę w tym temacie. Wogóle nie mogę tego zrozumieć, bo wydaje mi się, że ludzie są w posiadaniu naprawdę dużych teleskopów. Dlaczego nie korzystają z platformy do wymiany doświadczeń? 

Każdy może napisać odcinek OT, ale dlaczego tak trudno znaleźć chętnych? Przecież nikt nie stoi ze słownikiem języka polskiego i nie sprawdza poprawności pisowni. Ale liczba odsłon świadczy o tym, że ludzie to czytają.

Szczerze to sam czerpię inspirację na nieliczne wypady obserwacyjne głównie z CloudyNights i od jednego(!), aktywnego użytkownika tego forum.

Druga rzecz: łatwiej jest wrzucić efekt swojej pracy w postaci zdjęca na forum , niż np zredagować relację. Podejrzewam, że to jedna z przyczyn takiej dominacji astrofoto na forach.

Jestem pesymistą - grupa zainteresowanych jest zbyt mała i w większości niezaangażowana, żeby w dłuższej perspektywie to żyło.Chciałbym się mylić. Tym bardziej cieszą perełki, które się na FA pojawiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" W ogóle nie mogę tego zrozumieć, bo wydaje mi się, że ludzie są w posiadaniu naprawdę dużych teleskopów. Dlaczego nie korzystają z platformy do wymiany doświadczeń? "

tu odpowiedź jest prosta. Jak wstawią trzy słowa na FB to maja dwieście lajków i pierdyliard followersów. Na forum mają 5 wejść. No to w końcu każdy zada sobie pytanie- po cholerę mam tu coś wstawiać jak i tak tego nikt nie czyta?

"Druga rzecz: łatwiej jest wrzucić efekt swojej pracy w postaci zdjęcia na forum , niż np zredagować relację. Podejrzewam, że to jedna z przyczyn takiej dominacji astrofoto na forach."

Zapominasz tylko , że najpierw trzeba tą fotkę zrobić - oczywiście mówimy o astrofotografii a nie jakim zbiorze kolorowych plam! A to jest czasem kilkadziesiąt godzin akwizycji i drugie tyle obróbki. I zapewniam Cię - wcale nie jest łatwiej niż napisać dwie strony A4. I do jednego i do drugiego trzeba mieć sporo wiedzy i drugie tyle talentu.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)