Skocz do zawartości

Forum się zwija?


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, foty wcale nie jest łatwiej zrobić niż napisać sensownej relacji. W obu przypadkach trzeba się napracować. No chyba że chodzi o potrzebę publikacji - o ile robienie zdjęć do szuflady jest trochę bez sensu, to obserwacje bez relacjonowania to norma. 

@ignisdei, jako forum wcale nie musimy dziadować i liczyć każdego grosza, myślę że jest sporo userów gotowych wyłożyć parę złotych co roku, bez potrzeby sprzedawania płatnych kont itp. A to, czy wrócisz do forumowej aktywności, statystycznie nie ma większego znaczenia, o ile większość użytkowników pozostanie biernymi konsumentami treści produkowanych przez bardzo nieliczne osoby. I to też jest główny problem tego forum -  zbyt mało aktywnych użytkowników. Jak ktoś odpuszcza robi się widoczna wyrwa, której nie ma kto wypełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem konkretnie, od czego zacząć, ale zacznę od tego zawsze zwala się winę na brak pogody, owszem zgadzam się, ale trzeba wiedzieć też, że każdy z nas oprócz wspaniałych obserwacji i czasu sprzędzonego przy teleskopach ma inne sprawy na głowie, nie tylko całymi dniami siedzieć i być obecny w Internecie, jeśli będziemy patrzeć inaczej na to wszystko zobaczycie, że to tylko odskocznia z codziennego życia. Forum było i jest super i takie pozostanie innego nie widzę od tego Forum, ja jestem na FB jako Paweł Aries Baran, dodam zdjęcia od czasu do czasu coś tam polubię  wyśle życzenia, ale wracam tu na Forum Astronomiczne dodaję Astronomiczne Wiadomości z Internetu, jak tylko mogę, chociaż bym nie musiał już tego ciągnąć, ale ciągnę dla Was wszystkich, chociaż nie mam czasu, bo czasem i tego czasu brakuje, mam inne obowiązki, myślę, że jak każdy z nas będzie więcej spędzał połowę czasu tego co na FB  tu taj na Forum to będzie super.?

  • Like 7
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda zwykły cykl życia produktu.  Nawet prezes tu rzadko zagląda.

Do tego pandemia- nie wiem jak wy ale ja jestem już potwornie zmęczony. W firmie we dwójkę ogarniamy to co robiliśmy przez lata we czwórkę.

Poza tym:

full_Pogoda_13_lipca_zdj%C4%99cie_sat.jp

Edytowane przez piotrkusiu
  • Like 3
  • Sad 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ciekawska napisał:

Mało co mnie tak denerwuje jak stwierdzenie, że każdy wizualowiec w końcu się wypala i przechodzi na astrofoto. Może od paru lat jestem kiepskim przykładem pod względem ilości produkowanych relacji (kwestia możliwości obserwacji na tym etapie życia), ale wciąż pod ciemnym niebem skaczę na widok gwiazd albo wzruszam się i płaczę patrząc przez lornetkę - tak samo jak wtedy, gdy miałam 14 lat i niewyobrażalny jest dla mnie inny stan rzeczy.

No właśnie , wszyscy pasjonują się i cieszą obserwacjami , wszyscy chętnie czytają ale jak trzeba napisać kilka akapitów to już jakoś nie widać tych entuzjastów wizuala. To jest ten znak czasu że albo się nie chce albo nie ma czasu, w dodatku gdyby był odzew i dyskusja pod taką relacją to może i byłoby więcej piszących. Jeśli jednak ktoś się produkuje i pisze relacje a potem pojawia się jeden czy dwa posty czyli brak odzewu to i chęci do pisania autorom brakuje.

8 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Druga rzecz: łatwiej jest wrzucić efekt swojej pracy w postaci zdjęca na forum , niż np zredagować relację. Podejrzewam, że to jedna z przyczyn takiej dominacji astrofoto na forach.

Powtórzę to co Maciek , mylisz się i to bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Szczerze to sam czerpię inspirację na nieliczne wypady obserwacyjne głównie z CloudyNights i od jednego(!), aktywnego użytkownika tego forum.

Tak to jest jak gra się w ekstraklasie. To co dla mnie jest odkryciem dla Ciebie jest oklepanym obiektem. Tu widać przepaść w doświadczeniu. Ponadto nie każdy kto ma dużego Dobsona ma smykałkę do słabizn i ulotnych paskud. Ja się pogodziłem z tym, że życia mi nie starczy aby być inspiracją dla Ciebie, ale myślę, że uda mi się znaleźć kilka obiektów, które zainspirują innych.

 

9 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Każdy może napisać odcinek OT, ale dlaczego tak trudno znaleźć chętnych? Przecież nikt nie stoi ze słownikiem języka polskiego i nie sprawdza poprawności pisowni. Ale liczba odsłon świadczy o tym, że ludzie to czytają.

Zgadzam się - każdy może i satysfakcja jest duża jak uda się wybrać fajny obiekt i go ciekawie opisać. Z drugiej strony napisanie jednego odcinka zajmuje mi około tydzień. Zawsze staram się troszkę zgłębić temat a nie zatrzymać się na kilku faktach z Wikipedii. 

 

1 godzinę temu, Paweł Baran napisał:

Nie wiem konkretnie, od czego zacząć, ale zacznę od tego zawsze zwala się winę na brak pogody, owszem zgadzam się, ale trzeba wiedzieć też, że każdy z nas oprócz wspaniałych obserwacji i czasu sprzędzonego przy teleskopach ma inne sprawy na głowie, nie tylko całymi dniami siedzieć i być obecny w Internecie, jeśli będziemy patrzeć inaczej na to wszystko zobaczycie, że to tylko odskocznia z codziennego życia.

Ale mi brakuje tej odskoczni bardzo. Chciałbym raz w miesiącu w nów wyskoczyć na obserwacje DSów, czy pogapić się nawet na Księżyc przed blokiem kiedy przeszkadza, ale problem jest często nawet z tym.

 

Godzinę temu, Szarlej napisał:

Łukasz, ale w temacie wizuala - o czym tu pisać? Przecież wszystko już było... No chyba, że wejdziemy w trudniejsze Hicksony czy Shakbaziany ? 

Nie wiem co masz na myśli? Jeśli chodzi o to, że jak ja zaproponuje obiekt, to Ty go najprawdopodobniej będziesz znał i jest dla Ciebie oklepany - najprawdopodobniej tak. Tylko co dla Ciebie już było, dla innych jest nowe. Twoje odcinki z cyklu OT potrafię z pamięci wymienić, np: Paper-Kite Galaxy, Trapez, Caldwell 44. Chodzi mi o to, że tak dobrze je pamiętam, bo były dla mnie inspiracją - podejrzewam, że mógłbyś opisać jeszcze kilka perełek...

Edytowane przez pmochocki
  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to się wydaje, że ten temat to prowokacja żeby ruszyć tyłki pod ciemne niebo i opisać coś na forum ? Skądinąd ciekawy pomysł. Nie ma co robić wymówek ale to jest takie hobby, że musi się zgrać sporo czynników. Ja próbowałem walczyć w zimę kilkukrotnie z DSkami w postaci galaktyk z OT ale pomimo względnie bezchmurnego nieba syf w postaci wiecznej mgły i różnych zanieczyszczeń powietrza skutecznie odbiera chęć na dalsze obserwacje. Choć pewnej nocy był niezły seeing i oficjalnie pożegnałem się z zimą męcząc M42 z trapezem i jego 6 składnikami, do tego kilka innych Galaktyk w Erydanie.

Powiedziałem sobie, że czekam do wiosny i mam nadzieję, że następny nów będzie mój. Mam co do niego pewne oczekiwania. Tak to wychodzę tylko na Księżyc.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... tym czasem, gdzieś w odległej galaktyce jakaś cywilizacja przestała istnieć. Stało się to wiele milionów lat temu ale dopiero teraz do zatroskanego forumowicza dotarł pojedyńczy foton " niemy świadek tragedii ". Gwiazda która napędzała życie przez miliardy lat, w jednej sekundzie pochłonęła wszystko niczym bezlitosna bestia. Niestety dla tej cywilizacji nie ma to żadnego znaczenia. Jedyne co po niej pozostało to malutka sonda. Pielgrzym podążający bez celu przed siebie ....

Edytowane przez [email protected]
  • Like 5
  • Haha 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, gryf188 napisał:

Powtórzę to co Maciek , mylisz się i to bardzo.

To moje przypuszczenie, jeśli się mylę to sory.

 

21 minut temu, pmochocki napisał:

Tak to jest jak gra się w ekstraklasie. To co dla mnie jest odkryciem dla Ciebie jest oklepanym obiektem. Tu widać przepaść w doświadczeniu. Ponadto nie każdy kto ma dużego Dobsona ma smykałkę do słabizn i ulotnych paskud. Ja się pogodziłem z tym, że życia mi nie starczy aby być inspiracją dla Ciebie, ale myślę, że uda mi się znaleźć kilka obiektów, które zainspirują innych.

Nie przesadzajmy. Pamiętam twój (świetny!) odcinek OT o gwiazdach podwójnych w Baranie. Temat wogóle mi nie znany, a obserwacje dały mi sporo satysfakcji. Zawsze możemy się nawzajem inspirować.

 

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że wszystko już było. To co znajdziemy w OT i relacjach to niewielki wycinek ciekawych obiektów. Wraz ze wzrostem apertury i doświadczenia można wnikać w kosmos jeszcze bardziej i np nawet pojedyncza galaktyka  może być świetnym tematem "studiów", tylko czy kogoś to interesuje? Ramiona spiralne, obszary HII, kwazary, grupy galaktyk, obserwacje gwiazd i gromad kulistych w innych galaktykach, gwiazdy podwójne, mało znane mgławice planetarne - że wymienie tylko obszary obserwacji dla dużych dobsów, a jeszcze są lornetki. Nawet obserwacje samych Messierów i szukanie w nich "smaczków".  Tego jest multum. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tjaak.....OT to odcinki pisane dla wszystkich , i tych co dopiero raczkują i takich co mają 40" dobsony  .....W wizualu nie można powiedzieć :że wszystko już było , jeżeli nie poswięcisz danemu obiektowi odpowiedniej ilości czasu.Nie pooglądasz go przez różne apertury , to tak naprawdę go nie znasz...Można zaliczać i odfajkowywać ,ale to nie zawody sportowe,  chociaż niektórzy właśnie tak robią i dla nich to właśnie jest frajda....nie neguję tego ,każdy robi to co lubi...

Jezeli nie potrafisz się zachwycić widokiem ,zwykłego ,księzyca, popatrzyć bez myślenie w przypadkowe pole gwiazd(nie zależnie od wielkości telekopu)..to raczej nie jesteś wizualowcem sercem...Osobiście nawet jakbym mieszkał w centrum Warszawy , starałbym się obserwować co tylko się da ,przy takim niebie.

PS. Najbardziej zachwycił mnie widok M13 ,w 1988r, widziany przez lornetke 7x50 ,przez szybę okna w pokoju , z centrum małego miasteczka....

  • Like 5

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bądźmy dobrej myśli, nie liczy się ilość wpisów tylko ich jakość. Tematy zastępcze na niektórych forach jakości nie podnoszą. Niestety mieszkamy w takim klimacie, gdzie astronomię amatorską trzeba traktować czasem jako zajęcie sezonowe. Co jakiś czas na FA pojawiają się ciekawe wpisy /te z wizualnych obserwacji są dla minie najbardziej interesujące/.

Jedyna rada to cierpliwość i wykorzystanie sprzętu i miejscówek do granic możliwości. Obserwować trzeba wszystko od Księżyca, poprzez planety, mgławice, aż do budzących najwięcej  emocji galaktyk /przepraszam jeśli "kogoś" pominąłem/. Potem tylko trochę czasu i chęci żeby tym się podzielić na FA.

Pozdrawiam

Jarek

PS. Liczę na rozwój tego Forum, dlatego między innymi za namową Erika68 zacząłem migrować z niektórymi tematami tutaj.

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko parę słów odnośnie relacji wizualowych - owszem, zabierają porównywalną ilość czasu, co fotografia, ale ta druga ma dłuższy termin ważności. Inaczej mówiąc - jeśli relacja nie jest spisana w ciągu 48 (a najlepiej kilkunastu) godzin, to zwyczajnie przepada. Nawet, jeśli są notatki (głosowe lub pisemne). Oczywiście, można cośtam rekonstruować lub spisywać zupełnie na sucho, ale nie każdy tak potrafi (ja nie potrafię).
Natomiast do materiału, nawet takiego sprzed paru lat, można spokojnie wrócić np. z nowymi umiejętnościami w obróbce.

Jest to, moim zdaniem, jeden z ważniejszych czynników powodujących różnice w ilości publikacji wizualnych i astrofotograficznych.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łza się kręci w oku przy takim temacie. To jest pierwsze forum astro, na które trafiłem jako posiadacz radzieckiej Tento i pełen wątpliwości czy ta mgiełka, to pojaśnienie,  ten paproch to na pewno wymarzona Andromeda, bo jak to możliwe, że takie cuda widać w takiej lornetce. Przez ten  mój krótki czas tutaj przeszedłem drogę od lornetek przez dobsony po jakieś pierwsze nieudolne zdjęcia. To forum, a właściwie To Forum jest moim macierzystym, moja wiedzą astro we wszelkim zakresie, od banałów po wyszukiwanie archiwum i odnajdywanie odpowiedzi na pytania. Nie jestem aktywnym użytkownikiem, powiem wprost: biorę z tego forum wszystko co mi potrzebne! Do obserwacji, zdjęć, informacji sprzętowych i cieszę się, że mogę z tego korzystać! Cieszę się jak małe dziecko, że kiedy potrzebuję informacji jakiejkolwiek to mam ją od razu z forum. Dzięki Wam! Użytkownikom, którzy mają więcej pasji ode mnie, więcej chęci do pracy i społecznego przekazywania efektów tej pracy dla takich jak ja, którzy czerpią z Waszej wiedzy i Waszego zaangażowania. Większość z tego co wiem, odnalazłem, zobaczyłem, zrobiłem w zakresie astronomii to efekt społeczników FA. Byłbym w stanie wymienić tu od razu tych, którzy w pierwszej kolejności przychodzą mi do głowy jako "przodownicy" pracy, ale nie chcę tego robić, bo pominąłbym tych, którzy mniej zaangażowani (jak ja) również są częścią tej całej układanki. Przecież to wszystko też tworzy się dla tych, którzy z tego czerpią pełnymi garściami. Dzisiaj wszystkim zaangażowanym dziękuję za to, że mogę od Was brać! Ja to naprawdę doceniam! Proszę nie przestawajcie!

  • Like 4

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kjacek napisał:

Cykl OT? Coś mnie ominęło?... Co masz na myśli?.. 

Aby dyskutować o astrofoto, to trzeba je robić. Mnie do tego nie ciągnie. 

Moim zdaniem forum żyje swoim życiem. Jakby mniej tu płaszczaków i innych czarodziejów. To też cenne. 

Swoją drogą forum to nie konkurs piękności, tu nie musi być gęsto. 

Dodam tylko by robić astrofoto to trzeba mieć odpowiednie warunki , kasa też ma znaczenie Nie wyobrażam sobie by ktoś robił to z centrum dużego miasta ,(nie każdy ma możliwość wyjazdu) ciekawe było by też  ilu użytkowników FA jest z małych miasteczek i wsi a ilu z dużych miast,  niektórzy użytkownicy całkowicie taką informację ignorują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do FA przyciągają mnie najbardziej działy związane z DIY (arduino itp.), artykuły @jolo o sprzęcie oraz działy konkursowe. Konkursy pomagają się rozwijać.

Kilka konkretów:

"Najnowsze tematy" nie mają slidera tzn. widać tylko 18 tematów. Jak tam zniknie temat to poprzez poszczególne działy już nie wejdę, bo nie mam czasu na przeglądanie wszystkiego w ten sposób. Na astropolis nie ma tego ograniczenia mogę przejrzeć i 200 tematów jak dawno nie wchodziłem na forum. Trudniejszy dostęp to i aktywność mniejsza

Na astropolis jest bardzo fajny temat "Bawimy się materiałem". Użytkownicy udostępniają materiał, a inni próbują swoich sił w obróbce, pokazują co można uzyskać. Jest też wymiana doświadczeń. Może nie trzeba powielać ale np. można zrobić temat "Prośna o komentarza do zdjęcia" etc. Prawie każdy potrzebuje trochę odzewu do swoich prac i wskazówek, bo samemu trudno obiektywnie ocenić. Będzie miało to sens, jeśli faktycznie będą wskazówki, porady itp. też od bardziej zaawansowanych osób. Jest galeria ale czasem pod danym zdjęciem nie ma wpisów, a jeśli już to przeważają ochy i achy  :) a nawet jak coś można poprawić to nie wiadomo czy pisać bo autor może się poczuć urażony.

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, rambro napisał:

"Najnowsze tematy" nie mają slidera tzn. widać tylko 18 tematów. Jak tam zniknie temat to poprzez poszczególne działy już nie wejdę, bo nie mam czasu na przeglądanie wszystkiego w ten sposób. Na astropolis nie ma tego ograniczenia mogę przejrzeć i 200 tematów jak dawno nie wchodziłem na forum. Trudniejszy dostęp to i aktywność mniejsza

Tak tylko na szybciutko jeśli chodzi o dostępność. Wg mnie najważniejszy przycisk na każdym forum - czyli nowa albo nieprzeczytana zawartość:

image.png.c8b605a9ae20a9c0120ed28c30dd4fcf.png

ewentualnie dwa oczka wyżej - Cała aktywność. Dzięki temu nic nam nie umknie, nawet jak nie zaglądaliśmy na forum przez miesiąc. Warunek - musimy być zalogowani. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wskazanie, ale to nie jest to samo.

Kliknąłem "nieprzeczytana zawartość" i mam tylko tydzień wstecz... nie wierzę, że wszystko przeczytałem, bo czasem przez przypadek wpadnę z wyszukiwarki google na coś extra ciekawego.

Cała aktywność - nadmiar informacji typu xyz odpowiedział cxz na temat Sprzedam ....

Na Astropolis jest to prostsze. Mam slider na dole i na górze. Mogę skoczyć nawet do ostatniego tematu na forum strona 1715 z maraca 2003.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rambro napisał:

 

Cała aktywność - nadmiar informacji typu xyz odpowiedział cxz na temat Sprzedam ....

Na Astropolis jest to prostsze. Mam slider na dole i na górze. Mogę skoczyć nawet do ostatniego tematu na forum strona 1715 z maraca 2003.

Tutaj zgadzam się. Jak chcę coś więcej znaleźć, to szukam po działach, ale nie jest to wygodne. Dział sprzedam produkuje za dużo postów jako główne ?

Jestem typem wizualizowca i mnie przyciągnęły właśnie tutaj te opisy OT. Astrofoto mnie zupełnie nie interesuje, a z FB nie korzystam wcale.

Uwielbiam patrzeć w gwiazdy, ale bardzo mało o nich wiem, a przy dwójce małych dzieci nie mam czasu pogłębiać tej wiedzy.

Ledwo dostrzegam M33 w lornetce, a znalazłem wpisy ludzi, którzy omawiają widok gromad w tej galaktyce ( a może pomyliłem z astrofoto?). To mi mówi ile jeszcze przede mną i tak naprawdę jestem dopiero na początku wizuala i prędzej umrę ze starości (mam 48L) niż poczuje wypalenie :)

Jednak w tym kontekście nie czuję się zupełnie na siłach, aby napisać coś sensownego, bo to co do tej pory widziałem było znacznie lepiej opisane już na forum.

Tak więc, choć codziennie tutaj zaglądam, to będę jakiś czas biernym czytelnikiem. Osób takich jak ja jest pewnie wiele. Dla kogoś, kto był na tym forum od lat i je współtworzył, a teraz widzi spadek tematów i zainteresowania, jest to pewnie smutne. Jednak zapewniam Was, że stworzyliście kopalnię wiedzy, która cieszy wciaż tu i teraz wiele osób i tak pewnie będzie wiele jeszcze lat.  Mnie osobiście zmartwi dopiero fakt, jak to forum zniknie z serwerów.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum jest jak biblioteka wiedzy. Wchodzisz, bo wiesz po co wchodzisz i wiesz co ewentualnie chcesz znaleźć. I to jest mega przewaga nad pismem obrazkowym z facebooka. Tam to jest bardziej targ, kto głośniej krzyknie, ale znaleźć coś merytorycznego w tym krzyku to katorga.

Nie wyobrażam sobie braku forum AF czy AP. Ale życie pisze swoje bajki. Ja pamiętam jeszcze czasy pierwszego forum astro teleskopy.pl ? To dopiero były czasy jak się astronomia w internecie budziła do życia ?

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko pod kątem obserwacji, bo w konkursach fotograficznych chyba nigdy nawet nie zagłosowałem.

8 godzin temu, Szarlej napisał:

A tak na poważnie - zgadzam się z Piotrkiem z postu wyżej, czas życia produktu dobiega końca.

Przykre to, ale chyba prawdziwe. W 2015 dołączyłem do forum, mając już jakieś doświadczenie obserwacyjne i zafascynowany relacjami głównie @Panasmaras, @lukost, @Janko zacząłem coś tam pisać. Materiału na forum przybywało, niektóre relacje innych użytkowników zapadły w pamięci do dziś. Forum i właśnie te relacje mi bardzo dużo dały. Co dałem ja? Tyle ile wtedy mogłem. Istotne jest to, że nigdy nie wyszedłem poza aperturę 6". Powalające obrazy ramion spiralnych - owszem nie są mi obce, ale z teleskopów kolegów.

Teraz jest tak: Mam i regularnie używam lornety 100mm.  Relacje pojawiają się bardzo rzadko, jeśli już są to z głównie ze sporych Newtonów, albo lornetkowe (dzięki @Damian P.). Tyle tylko, że taki Damian, to wychodzi na podwórko, i widzi "Mewę" albo inne cuda w lornetce 50mm.... Reasumując, czytam forum, uważam, że jeszcze nie pora się zwijać, wspomogę finansowo, kibicuję innym piszącym, ale moje pisanie nic tu nie wnosi.

P.S.

Facebooka nigdy nie miałem i mieć nie będę.

Edytowane przez Grzesiek

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odkąd skasowałem FB jestem szczęśliwszym człowiekiem. Jeśli chodzi o forum to zdecydowanie wolę taki rodzaj dzielenia się wiedzą, swoimi umiejętnościami, w tym przypadku astrofoto bardziej, niemniej sztuką jest również dobrze obserwować i opisać to co się oglądało. Ja z początku podjarałem się na wizual. Niestety mój dobson 10" trochę waży i targanie go za każdym razem z 4 piętra na dwa razy i powrót w środku nocy, gdzie wszyscy śpią raczej mnie trochę zniechęcił. Oglądanie z balkonu również nie ma sensu, gdzieś przed blokiem orlik a na południu postawili w zdłóż  alejki tylko 12 lamp ...Teraz zostają wolne weekendy u ojca na wsi... Zacząłem focić ale z obróbką ciężko... Czasu mało.. w pracy zapier... Wiadomo.  

Uważam, że sytuacja i problemy, którymi musimy się zmagać, mają po części wpływ również na to co dzieje się na tego typu forach.  Najwyraźniej świat przechodzi kryzys nie tylko w realu. Na szczęście nocne niebo i obiekty na nim nigdzie nie uciekają tak samo jak ludzie, którzy zawsze będą się nim fascynować bez względu na czasy...

 

Kurcze wracając do FB. Pisałem, mała mnie zagadała i zgubiłem wątek. Osobiście wolę, gdy dostanę za swoją pracę trzy lajki od osób, które faktycznie mają pojęcie o mojej pracy, aniżeli jak to było na FB, od pseudo- znajomych, którzy nawet pewnie nie spojrzeli, przesłuchali itp tylko ślepo odklepali społecznościową przydupasiastą pańszczyznę.... 

 

Przepraszam jeśli ktoś poczuł się urażony ?

 

Edytowane przez Stiopa
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Stiopa napisał:

Ja z początku podjarałem się na wizual. Niestety mój dobson 10" trochę waży i targanie go za każdym razem z 4 piętra na dwa razy i powrót w środku nocy, gdzie wszyscy śpią raczej mnie trochę zniechęcił. Oglądanie z balkonu również nie ma sensu, gdzieś przed blokiem orlik a na południu postawili w zdłóż  alejki tylko 12 lamp ...Teraz zostają wolne weekendy u ojca na wsi... Zacząłem focić ale z obróbką ciężko... Czasu mało.. w pracy zapier... Wiadomo.  

Jeszcze taka refleksja mnie naszła. Proszę tylko, aby młodsi (tak, pojęcie bardzo względne) forumowicze nie brali tego jako afront, ale może to jest tak, że my się po prostu zestarzeliśmy....? W sensie takim, że może kiedyś nie było dzieci, roboty od rana do wieczora i jeszcze innych obowiązków? Ciekawa jaka jest średnia wieku na tym forum ??

  • Haha 3

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisarzem nie jestem, dlatego może trochę chaotycznie:

- zgadzam się i podpisuję pod większością komentarzy w tym wątku, wydaje mi się, że sytuacja pandemiczna jest pierwotną przyczyną reszta to nawarstwienie. AP być może radzi sobie lepiej ale wielce prawdopodobne, że  z tych samych powodów z których się stamtąd wyprowadziłem

- FA to bym mój wybór już bardzo dawno temu, zostaję *)

- dokończę co zacząłem, nie w terminie ale co z tego

- cała masa inspiracji i moja lista TODO powstaje z Waszych dokonań i być może nawet częściej pochodzą z wątków wizualowców

 

*)  jeśli jakieś płatne dodatki uatrakcyjnią formę (bo o treść się nie martwię) to ... właśnie zdziwiło mnie, że nie było potrzeby dorzucić w tym roku cegiełki.

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzesiek napisał:

Jeszcze taka refleksja mnie naszła. Proszę tylko, aby młodsi (tak, pojęcie bardzo względne) forumowicze nie brali tego jako afront, ale może to jest tak, że my się po prostu zestarzeliśmy....? W sensie takim, że może kiedyś nie było dzieci, roboty od rana do wieczora i jeszcze innych obowiązków? Ciekawa jaka jest średnia wieku na tym forum ??

He he, coś w tym jest. Moja przygoda z FA zaczęła się dwoje dzieci i budowę domu temu. Doby nie rozciągniesz, trzeba odskoczni, żeby nie zwariować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukost Odnośnie punktu pierwszego, społeczność jest, jest oddana, w takim znaczeniu, że nie wyobraża sobie ze FA znika (stąd tyle postów w tym temacie) , z forum czerpie - mniej dając, ale z drugiej strony, to forum jest naprawdę merytoryczne w porównaniu do innych. Nie sądzisz?

 

  • Like 4
  • Thanks 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzesiek, nie sądzę, by FA było bardziej merytoryczne od tych dwóch innych (pomijając to, co zrobił z Maniaka jeden taki, hmm, przyrodnik/szkodnik). Że niby z czym lepiej stoimy? Ja od dłuższego czasu na głównej widziałem przeważnie giełdę przeplataną życzeniami urodzinowymi i zapisami na zlot. Taka prawda i stąd ten wątek. Z drugiej strony nie widzę się gdzie indziej, więc jeśli nie tu, to w ogóle. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie, temat energicznie się rozwija i widać, że macie ochotę nie tylko na bardzo merytoryczne dyskusje o tym co się widziało poprzedniej nocy i czy widać było przez okular A czy też B. Czasem ludzie mają ochotę po prostu o czymś pogadać, ponarzekać albo się pośmiać. Nie widzę w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, dodaje to życia i atrakcyjności forum, zwłaszcza gdy są tam ludzie, którzy się już trochę znają i mają doświadczenie. Nie da się przez 10 lat w kółko z jednakowym entuzjazmem rozprawiać o tym jakie mgiełki widziało się ostatniej nocy. Niesłusznie, moim zdaniem, cieszą się niektórzy, że tutaj nie ma takich tematów o przysłowiowej "dupie Maryny". Pozwólcie sobie na więcej luzu.

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukost napisał:

@Grzesiek, nie sądzę, by FA było bardziej merytoryczne od tych dwóch innych (pomijając to, co zrobił z Maniaka jeden taki, hmm, przyrodnik/szkodnik). Że niby z czym lepiej stoimy?

To tutaj jest (był? ) O. T. I konkursy na relacje z obserwacji. A nie ma polityki, fantastyki i giełdy w nadmiarowej ilości. 

 

Edytowane przez Grzesiek
  • Thanks 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)